shutter - en to kab translation catalogue (54 entries)

en: Grayscale
kab: Iswiren n imelliɣdi

en: Effect
kab: Asemdu

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
kab: Selket tugna ɣer iswiren n imelliɣdi (256 n iswiren)

en: Offset
kab: Asekḥer

en: Give the picture an offset with itself as background
kab: Sekḥer tugna ɣef yiman-is am ugilal

en: Raise Border
kab: Sali iri

en: Raise a rectangular 3d-border
kab: Sali iri 3D asrem

en: Soft Edges
kab: Iran ileggaɣen

en: Add soft edges around the image
kab: Rnu iran ileggaɣen i tugna

en: Sunk Border
kab: Ṣub iri

en: Add an inverted 3d border to the image
kab: Rnu iri 3D yettin i tugna

en: Autocrop
kab: Aɣẓaẓ awurman

en: Tool
kab: Afecku

en: Remove empty borders from the image
kab: Kkes iran ilmawen si tugna

en: Rotation:
kab: Tuzzya:

en: Fade:
kab: Axessuy:

en: Opacity:
kab: Tiḍullest:

en: Gap:
kab: Tallunt:

en: Zoom factor for output image
kab: Ameskar n zoom i tugna n tuffɣa

en: Background color
kab: Ini n ugilal

en: Choose background color
kab: Fren ini n ugilal

en: Error while executing plugin %s.
kab: Tuccḍa deg uselkem n usiɣzef %s.

en: There was an error executing the plugin.
kab: Teḍra-d tuccḍa mi yettwaselkem usiɣzef.

en: 3D rotate
kab: tuzzya 3D

en: Rotation around image vertical centerline
kab: Tuzzya ɣef izirig alemmas ubdid n tugna

en: Rotation around image horizontal centerline
kab: Tuzzya ɣef izirig alemmas aglawan n tugna

en: Rotation around the image center
kab: Tuzzya ɣef wammas n tugna

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
kab: Ameskar n zoom n tuffɣa; azal> 1 anamek-is timerna < 1 anamek-is asenqes

en: Auto:
kab: Awurman:

en: Sky color
kab: Ini n igni

en: Choose sky color
kab: Fren ini n igni

en: Apply a distortion effect to your screenshot
kab: Snes asemdu n uzleg i tuṭṭfa n ugdil

en: Bordereffects
kab: Isemda n yiri

en: Size:
kab: Tiddi:

en: The size or dimension of the border region
kab: Tiddi neɣ tisekta n temnaḍt n yiri

en: Density:
kab: Taneẓẓi:

en: Curviness:
kab: Tizlegi:

en: The curviness in the border features
kab: Tizelgi deg iferdisen n yiri

en: Pad:
kab: Tama:

en: Negate
kab: Tti

en: Invert the colors of the image
kab: Tti initen n tugna

en: Channel
kab: Arga

en: Text:
kab: Aḍris:

en: Font size:
kab: Tiddi n tsefsit:

en: Stroke color
kab: Ini n izirig

en: Choose stroke color
kab: Fren ini n izirig

en: Resize
kab: Beddel tisekta

en: Resize your screenshot
kab: Beddel tisekta n tuṭṭfa n ugdil

en: Add a shadow to the image on a transparent background
kab: Rnu tili i tugna ɣef ugilal afrawan

en: Direction
kab: Tanila

en: The direction of the shadow
kab: Tanila n tili

en: Color
kab: Ini

en: Choose color
kab: Fren ini

en: The color of the shadow
kab: Ini n tili
