shutter - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Grayscale
pt: Escala de cinzentos

en: Effect
pt: Efeito

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
pt: Converte esta imagem numa imagem a preto e branco (256 tons)

en: Offset
pt: Posição

en: Give the picture an offset with itself as background
pt: Dar uma posição à imagem com ela própria como fundo

en: Raise Border
pt: Aumentar contorno

en: Raise a rectangular 3d-border
pt: Aumentar o contorno retangular 3D

en: Soft Edges
pt: Limites suaves

en: Add soft edges around the image
pt: Adicionar limites suaves à volta da imagem

en: Sunk Border
pt: Contorno decalcado

en: Add an inverted 3d border to the image
pt: Adicionar à imagem um contorno tridimensional invertido

en: Torned Paper
pt: Papel em pedaços

en: Add a torn-like border to the image
pt: Adiciona à imagem um contorno com efeito de pedaços

en: Autocrop
pt: Corte automático

en: Tool
pt: Ferramenta

en: Remove empty borders from the image
pt: Remover da imagem os contornos vazios

en: 3D reflection
pt: Reflexo 3D

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
pt: Adiciona um reflexo desvanecente por baixo da imagem e visualiza-a em perspetiva. 
    
    Baseado no "script" de Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
pt: Rotação:

en: Perseptive rotation around left edge of image
pt: Rotação em perspetiva à volta do limite esquerdo da imagem

en: Fade:
pt: Desvanecer:

en: Fade percent for mirror image
pt: Percentagem para a imagem espelhada

en: Opacity:
pt: Opacidade:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
pt: Percentagem aplicada a toda a imagem espelhada

en: Perspective exaggeration factor
pt: Fator de exagero da perspetiva

en: Gap:
pt: Intervalo:

en: Gap between image and mirror in pixels
pt: Intervalo, em pixel, entre a imagem e seu espelho

en: Zoom:
pt: Ampliação:

en: Zoom factor for output image
pt: Fator de ampliação da imagem final

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Choose background color
pt: Escolha a cor de fundo

en: Error while executing plugin %s.
pt: Erro ao executar o <i>plug-in</i> %s.

en: There was an error executing the plugin.
pt: Ocorreu um erro ao executar o <i>plug-in</i>.

en: 3D rotate
pt: Rotação 3D

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
pt: Aplica uma distorção à imagem
    
    Baseado no "script"  de Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
pt: Rotação sobre o eixo vertical

en: Rotation around image horizontal centerline
pt: Rotação sobre o eixo horizontal

en: Rotation around the image center
pt: Rotação sobre o centro da imagem

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
pt: Fator de ampliação; onde um valor > 1 significa ampliação e < 1 significa redução

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
pt: off - Sem ajuste automático
    
    c - Centra caixa delimitadora
    
    zc - Amplia para encher e centrar a caixa delimitadora
    
    out - Cria uma imagem do tamanho necessário

en: Sky color
pt: Cor do céu

en: Choose sky color
pt: Escolha a cor do céu

en: Barrel Distortion
pt: Distorção de Barrel

en: Apply a distortion effect to your screenshot
pt: Aplica um efeito de distorção à sua captura

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
pt: O parâmetro descreve a escala linear da imagem. Com d=1 e a=b=c=0 a imagem fica com está. Se escolher outros valores de d a imagem será ajustada a esse valor. a,b e c para distorcer a imagem. Se usar valores negativos obriga ao afastamento do centro da imagem.
    
    Definição da Correção de Distorção Barrel por Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
pt: Efeito dos contornos

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
pt: Cria diversos efeitos de dispersão nos contornos da imagem
    
    Baseado no "script" de Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
pt: Tamanho:

en: The size or dimension of the border region
pt: O tamanho ou dimensão dos contornos

en: Density:
pt: Densidade:

en: The frequency of detail in the border
pt: A frequência do detalhe do contorno

en: Curviness:
pt: Arqueamento:

en: The curviness in the border features
pt: O arqueamento dos contornos

en: Granularity:
pt: Granularidade:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
pt: O tamanho do granulado base ou o tamanho de pixelização usado para criar o detalhe dos contornos

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
pt: O tamanho da cor constante à volta do perímetro dos contornos

en: Negate
pt: Criar negativo

en: Invert the colors of the image
pt: Inverter as cores da imagem

en: Channel
pt: Canal

en: Polaroid
pt: Polaroide

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
pt: Cria o efeito de uma foto polaroide, adiciona um legenda e permite rodá-la um pouco

en: Text:
pt: Texto:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
pt: Estão diponíveis alguns "wildcards", como:
    %Y = ano
    %m = mês
    %d = dia
    %T = hora

en: Font size:
pt: Tamanho da letra:

en: Gravity:
pt: Gravidade:

en: Stroke color
pt: Cor de traço

en: Choose stroke color
pt: Escolha a cor de traço

en: Resize
pt: Ajustar tamanho

en: Resize your screenshot
pt: Ajustar o tamanho da sua captura

en: Sepia
pt: Sépia

en: Add sepia color toning to the image
pt: Adicionar colorização sépia  à imagem

en: Sepia tone
pt: Tom sépia

en: Hard Shadow
pt: Sombra grossa

en: Add a shadow to the image on a transparent background
pt: Adicionar à imagem uma sombra com fundo transparente

en: Direction
pt: Direção

en: The direction of the shadow
pt: A direção da sombra

en: Color
pt: Cor

en: Choose color
pt: Escolha a cor

en: The color of the shadow
pt: A cor da sombra

en: Watermark
pt: Marca de água

en: Add a custom text watermark to your screenshot
pt: Adicionar uma marca de água à imagem
