shutter - en to ro translation catalogue (80 entries)

en: Grayscale
ro: Nuanțe de gri

en: Effect
ro: Efect

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
ro: Transformă imaginea în nuanțe de gri (256 umbre)

en: Offset
ro: Deplasare

en: Give the picture an offset with itself as background
ro: Dați imaginii o compensare cu sine ca fundal

en: Raise Border
ro: Crește marginea

en: Raise a rectangular 3d-border
ro: Chenar 3D

en: Soft Edges
ro: Margini în degrade

en: Add soft edges around the image
ro: Adaugă margini în degrade în jurul imaginii

en: Sunk Border
ro: Chenar scufundat

en: Add an inverted 3d border to the image
ro: Adaugă chenar 3D inversat

en: Torned Paper
ro: Hârtie îndoită

en: Add a torn-like border to the image
ro: Adaugă o margine zdrențuită la imagine

en: Autocrop
ro: Decupează automat

en: Tool
ro: Unealtă

en: Remove empty borders from the image
ro: Elimină bordurile goale din imagine

en: 3D reflection
ro: Reflexie 3D

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
ro: Adaugă o reflecție estompată sub imagine și o privește în perspectivă
    
    Bazat pe un script de Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
ro: Rotire:

en: Perseptive rotation around left edge of image
ro: Rotație perspicace în jurul marginii din stânga a imaginii

en: Fade:
ro: Estompare:

en: Fade percent for mirror image
ro: Procentul de estompare pentru imaginea oglindită

en: Opacity:
ro: Opacitate:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
ro: Procentajul de opacitate aplicat întregii imagini în oglindă

en: Pef:
ro: Fep:

en: Perspective exaggeration factor
ro: Factor de exagerare a perpectivei

en: Gap:
ro: Interval

en: Gap between image and mirror in pixels
ro: Intervalul dintre imagine și oglindire în pixeli

en: Zoom factor for output image
ro: Factorul de zoom pentru imaginea finală

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Choose background color
ro: Alege culoarea de fundal

en: Error while executing plugin %s.
ro: Eroare la extensia %s.

en: There was an error executing the plugin.
ro: S-a produs o eroare la execuția modulului.

en: 3D rotate
ro: Rotire 3D

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
ro: Aplică o distorsionare a perspectivei la o imagine
    
    Bazat pe un script de Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
ro: Rotație în jurul axei verticale a imagini

en: Rotation around image horizontal centerline
ro: Rotație în jurul axei orizontale a imagini

en: Rotation around the image center
ro: Rotație în jurul centrului imagini

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
ro: Coeficientul de zoom, unde valori mai mari decât 1 înseamnă apropiere și valori mai mici decât 1 înseamnă îndepărtare

en: Auto:
ro: Automat:

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
ro: off - Fără ajustări automate
    
    c - Centrează dreptunghiul de delimitare în imaginea finală
    
    zc - Îndepărtează sau apropie pentru a umple apoi centrează dreptunghiul de delimitare în imaginea finală
    
    out - Creează o imagine finală suficient de mare pentru a cuprinde imaginea transformată

en: Sky color
ro: Culoarea cerului

en: Choose sky color
ro: Alegeți culoarea cerului

en: Barrel Distortion
ro: Distorsionare semisferică

en: Apply a distortion effect to your screenshot
ro: Aplică un efect de distorsionare la captura de ecran

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
ro: Parametrul d descrie scalarea liniara a imagini. Folosind d=1 și a=b=c=0 lasă imaginea nemodificată. Folosind alte valori d imaginea este scalata la acea valoare. a,b și c distorsionează imaginea. Folosind valori negative punctele depărtate sunt distanțate de centru.
    
    Definit în Barrel Correction Distortion, de Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
ro: Efecte de margine

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
ro: Creează diverse efecte de dispersie la marginea imagini
    
    Bazat pe un script de Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: The size or dimension of the border region
ro: Dimensiunea regiuni de margine

en: Density:
ro: Densitate:

en: The frequency of detail in the border
ro: Frecvența detaliilor pe margine

en: Curviness:
ro: Netezime:

en: The curviness in the border features
ro: Netezimea detaliilor de pe margine

en: Granularity:
ro: Granulație:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
ro: Dimensiunea de bază a grăunților sau marinea pixelilor folosiți pentru crearea detaliilor pe margine

en: Pad:
ro: Interval:

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
ro: Intervalul de culoare solidă în jurul perimetrului margini

en: Negate
ro: Neagă

en: Invert the colors of the image
ro: Inversează culorile imaginii

en: Channel
ro: Canal

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
ro: Face captura de ecran sa arate ca o fotografie Polaroid, adaugă o scurta descriere și chiar adaugă o mica rotație

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
ro: Sunt disponibile câteva metacaractere, precum
    %Y = an
    %m = lună
    %d = zi
    %T = time

en: Font size:
ro: Mărimea fontului:

en: Gravity:
ro: Gravitație:

en: Stroke color
ro: Culoare

en: Choose stroke color
ro: Alege culoarea

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Resize your screenshot
ro: Redimensionează captura de ecran

en: Add sepia color toning to the image
ro: Adaugă nuanțe sepia la imagine

en: Sepia tone
ro: Nuanța sepia

en: Hard Shadow
ro: Umbră

en: Add a shadow to the image on a transparent background
ro: Adaugă umbră imaginii pe fundal transparent

en: Direction
ro: Direcție

en: The direction of the shadow
ro: Direcția umbrei

en: Color
ro: Culoare

en: Choose color
ro: Alege culoarea

en: The color of the shadow
ro: Culoarea umbrei

en: Watermark
ro: Imagine suprapusă

en: Add a custom text watermark to your screenshot
ro: Adaugă un text personalizat ca o imagine suprapusa la captura de ecran
