gscrot-plugins-bash - en to ru translation catalogue (87 entries)

en: Grayscale
ru: Оттенки серого

en: Effect
ru: Эффект

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
ru: Создает изображение в оттенках серого (256 оттенков)

en: Offset
ru: Позиция

en: Give the picture an offset with itself as background
ru: Создает вокруг изображения рамку с самим изображением в качестве фона

en: Raise Border
ru: Выступающая рамка

en: Raise a rectangular 3d-border
ru: Выступающая прямоугольная 3D рамка

en: Soft Edges
ru: Мягкие углы

en: Add soft edges around the image
ru: Скругляет углы изображения

en: Sunk Border
ru: Утопленная рамка

en: Add an inverted 3d border to the image
ru: Создает утопленную прямоугольную 3D рамку

en: Torned Paper
ru: Рваная бумага

en: Add a torn-like border to the image
ru: Создает рваный край

en: Autocrop
ru: Автокадрирование

en: Tool
ru: Инструмент

en: Remove empty borders from the image
ru: Удалить пустые области на границе изображения

en: 3D reflection
ru: 3D отражение

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
ru: Добавляет перспективное искажение снимка и отражение
    
    На основе скрипта Fred'а Weinhaus'а
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
ru: Поворот:

en: Perseptive rotation around left edge of image
ru: Перспективное вращение вокруг левого края изображения

en: Fade:
ru: Затемнение

en: Fade percent for mirror image
ru: Процент затемнения для зеркального изображения

en: Opacity:
ru: Непрозрачность:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
ru: Процент прозрачности, применимый ко всему зеркальному изображению

en: Perspective exaggeration factor
ru: Коэффициент перспективного искажения

en: Gap:
ru: Отступ:

en: Gap between image and mirror in pixels
ru: Расстояние между изображением  и отражением в пикселях

en: Zoom:
ru: Масштаб:

en: Zoom factor for output image
ru: Масштаб конечного изображения

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Choose background color
ru: Выбрать цвет фона

en: Error while executing plugin %s.
ru: Ошибка выполнения модуля %s.

en: There was an error executing the plugin.
ru: Произошла ошибка при выполнении модуля

en: 3D rotate
ru: 3D поворот

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
ru: Перспективное искажение снимка\n
    \n
    Основано на скрипте Fred Weinhaus'а\n
    \n
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
ru: Вращение вокруг вертикальной оси изображения

en: Rotation around image horizontal centerline
ru: Вращение вокруг горизонтальной оси изображения

en: Rotation around the image center
ru: Вращение вокруг центра изображения

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
ru: Изменение масштаба, где z > 1 обозначает увеличение, а z < 1 - уменьшение

en: Auto:
ru: Авто:

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
ru: off - Без пересчета размеров
    
    c - Центрировать изображение и обрезать по размеру рамки
    
    zc - Центрировать изображение и вписать в размеры рамки
    
    out - Увеличить рамку до размеров преобразованного изображения

en: Sky color
ru: Цвет неба

en: Choose sky color
ru: Выберите цвет неба

en: Barrel Distortion
ru: Бочкообразные искажения

en: Apply a distortion effect to your screenshot
ru: Применить эффект искривления к выбранному снимку

en: A:
ru: А:

en: B:
ru: Б:

en: C:
ru: В:

en: D:
ru: Г:

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
ru: Параметр d описывает линейное масштабирование изображения. Использование d=1 и a =b=c=0 оставляет изображение в исходном виде. Выбор других значений d масштабирует изображение на это значение. a, b и c искажают изображение. Использование отрицательных значений сдвигает далекие точки от центра.
    
    Определение из коррекции бочкообразных искажений, Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
ru: Эффекты границ

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
ru: Создание различных дисперсионно-подобных эффектов на границе изображения
    
    На основе сценария от Фреда Вайнхауса
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
ru: Размер:

en: The size or dimension of the border region
ru: Размер или величина границ

en: Density:
ru: Плотность:

en: The frequency of detail in the border
ru: Частота деталей на границе

en: Curviness:
ru: Изгиб:

en: The curviness in the border features
ru: Изгиб границ

en: Granularity:
ru: Зернистость:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
ru: Базовый размер зерна или размер пикселизации, используемый для создания деталей границ

en: Pad:
ru: Планшет:

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
ru: Размер планшета постоянного цвета по периметру границы

en: Negate
ru: Негатив

en: Invert the colors of the image
ru: Инвертировать цвета снимка

en: Channel
ru: Канал

en: Polaroid
ru: Полароид

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
ru: Преобразование снимка в формат \"поляроид\", добавление надписи и небольшой поворот изображения

en: Text:
ru: Текст:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
ru: Вы можете использовать следующие маски:
    %Y = год
    %m = месяц
    %d = день
    %T = время

en: Font size:
ru: Размер шрифта:

en: Gravity:
ru: Гравитация:

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Choose stroke color
ru: Выберите цвет штриха

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Resize your screenshot
ru: Изменить размер снимка

en: Sepia
ru: Сепия

en: Add sepia color toning to the image
ru: Подцветка изображения в мягкий коричневый тон

en: Sepia tone
ru: Сепия

en: Hard Shadow
ru: Чёткая тень

en: Add a shadow to the image on a transparent background
ru: Чёткая чёрная тень на прозрачном фоне

en: Direction
ru: Направление

en: The direction of the shadow
ru: Направление тени

en: Color
ru: Цвет

en: Choose color
ru: Выберите цвет

en: The color of the shadow
ru: Цвет тени

en: Watermark
ru: Водяной знак

en: Add a custom text watermark to your screenshot
ru: Добавить собственный текстовый водяной знак на снимок
