gscrot-plugins-bash - en to sv translation catalogue (79 entries)

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Effect
sv: Effekt

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
sv: Gör om bilden till en gråskalebild (256 nyanser)

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Give the picture an offset with itself as background
sv: Ge bilden en förskjutning, med sig själv som bakgrund

en: Raise Border
sv: Upphöjd kantlinje

en: Raise a rectangular 3d-border
sv: Visa en upphöjd, rektangulär kantlinje i 3D

en: Soft Edges
sv: Mjuka kanter

en: Add soft edges around the image
sv: Lägg till mjuka kanter runt bilden

en: Sunk Border
sv: Nedsänkt kantlinje

en: Add an inverted 3d border to the image
sv: Lägg till en nedsänkt 3D-kantlinje i bilden

en: Torned Paper
sv: Avrivet papper

en: Add a torn-like border to the image
sv: Lägg till en kantlinje som liknar avrivet papper i bilden

en: Autocrop
sv: Beskär automatiskt

en: Tool
sv: Verktyg

en: Remove empty borders from the image
sv: Ta bort tomma kantlinjer från bilden

en: 3D reflection
sv: 3D-reflektion

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
sv: Lägger till en tonad reflektion nedanför bilden och visar den i perspektiv
    
    Baserat på ett skript av Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Perseptive rotation around left edge of image
sv: Perseptivrotation runt bildens vänstra kant

en: Fade:
sv: Tona:

en: Fade percent for mirror image
sv: Toningsprocent för spegelbild

en: Opacity:
sv: Ogenomskinlighet:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
sv: Ogenomskinlighet i procent, tillämpad på hela spegelbilden

en: Pef:
sv: Pöf:

en: Perspective exaggeration factor
sv: Perspektivöverdriftsfaktor

en: Gap:
sv: Mellanrum:

en: Gap between image and mirror in pixels
sv: Mellanrum mellan bild och spegel, i bildpunkter

en: Zoom:
sv: Zooma:

en: Zoom factor for output image
sv: Zoomningsfaktor för utdatabild

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Choose background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Error while executing plugin %s.
sv: Fel vid körning av insticksmodulen %s.

en: There was an error executing the plugin.
sv: Det uppstod ett fel vid körning av insticksmodulen.

en: 3D rotate
sv: 3D-rotera

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
sv: Tillämpar en perspektivförvrängning på en bild
    
    Baserat på ett skript av Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
sv: Rotation kring bildens lodräta mittlinje

en: Rotation around image horizontal centerline
sv: Rotation kring bildens vågräta mittlinje

en: Rotation around the image center
sv: Rotation kring bildens mittpunkt

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
sv: Zoomningsfaktor för utdata där värden > 1 betyder zooma in och värden < 1 betyder zooma ut

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
sv: off - Ingen automatisk justering
    
    c - Centrera avgränsningsrutan i utdata
    
    zc - Zooma för att fylla och centrera avgränsningsrutan i utdata
    
    out - Skapar en utdatabild med nödvändig storlek för att innehålla den transformerade bilden

en: Sky color
sv: Himmelsfärg

en: Choose sky color
sv: Välj himmelsfärg

en: Barrel Distortion
sv: Tunnelförvrängning

en: Apply a distortion effect to your screenshot
sv: Tillämpa en förvrängningseffekt på din skärmbild

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
sv: Parametern d beskriver den linjära skalningen för bilden. Användningen av d=1 och a=b=c=0 lämnar bilden som den är. Väljs andra d-värden skalas bilden i enlighet med angivet tal. a,b och c förvränger bilden. Användning av negativa värden fyttar avlägsna punkter bort från centrum.
    
    Definierat av Barrel Correction Distortion, av Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
sv: Kantlinjeeffekter

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
sv: Skapa olika ljusbrytningsliknande effekter i bildens kantlinje
    
    Baset på ett skript av Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
sv: Storlek:

en: The size or dimension of the border region
sv: Kantlinjeområdets storlek eller mått

en: Density:
sv: Täthet:

en: The frequency of detail in the border
sv: Detaljtätheten i kantlinjen

en: Curviness:
sv: Kurvighet:

en: The curviness in the border features
sv: Kantjinjeelementens kurvighet

en: Granularity:
sv: Kornighet:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
sv: Den grundläggande kornigheten eller bildpunktstorleken som används för att skapa detaljer i kantlinjen

en: Pad:
sv: Utfyllnad

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
sv: Storleken på den enfärgade utfyllnad som ligger kring kantlinjens yttre omkrets

en: Negate
sv: Invertera

en: Invert the colors of the image
sv: Invertera färgerna i bilden

en: Channel
sv: Kanal

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
sv: Du kan få din skärmbild att likna ett polaroidfotografi, lägga till en bildtext och t.o.m. rotera bilden en smula

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
sv: Det finns flera specialtecken tillgängliga såsom
    %Y = år
    %m = månad
    %d = dag
    %T = tid

en: Font size:
sv: Teckenstorlek:

en: Gravity:
sv: Gravitering:

en: Stroke color
sv: Penselfärg

en: Choose stroke color
sv: Välj penselfärg

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Resize your screenshot
sv: Storleksändra din skärmbild

en: Add sepia color toning to the image
sv: Lägg till en sepiatoning i bilden

en: Sepia tone
sv: Sepiaton

en: Hard Shadow
sv: Hårdskugga

en: Add a shadow to the image on a transparent background
sv: Lägg till en skugga till bilden, mot en genomskinlig bakgrund

en: Direction
sv: Riktning

en: The direction of the shadow
sv: Skuggans riktning

en: Color
sv: Färg

en: Choose color
sv: Välj färg

en: The color of the shadow
sv: Skuggans färg

en: Watermark
sv: Vattenstämpel

en: Add a custom text watermark to your screenshot
sv: Lägg till en egen textvattenstämpel i din skärmbild
