shutter - en to th translation catalogue (33 entries)

en: Grayscale
th: ระดับสีเทา

en: Effect
th: ลูกเล่น

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
th: เปลี่ยนภาพเป็นภาพระดับสีเทา (256 เฉดสี)

en: Offset
th: ออฟเซต

en: Raise Border
th: ยกขอบ

en: Soft Edges
th: ขอบนุ่ม

en: Add soft edges around the image
th: เพิ่มขอบนุ่ม

en: Sunk Border
th: ขอบยุบ

en: Autocrop
th: ครอบตัดอัตโนมัติ

en: Tool
th: เครื่องมือ

en: Remove empty borders from the image
th: ลบขอบว่างเปล่าจากภาพ

en: Rotation:
th: การหมุน:

en: Fade:
th: จางลง:

en: Opacity:
th: ความโปร่งแสง:

en: Zoom:
th: ย่อ-ขยาย:

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Choose background color
th: เลือกสีพื้นหลัง

en: Error while executing plugin %s.
th: ข้อผิดพลาดขณะรันโปรแกรมเสริม %s

en: There was an error executing the plugin.
th: การรันโปรแกรมเสริมมีข้อผิดพลาด

en: 3D rotate
th: การหมุน 3D

en: Polaroid
th: โพลารอยด์

en: Text:
th: ข้อความ:

en: Font size:
th: ขนาดแบบอักษร:

en: Stroke color
th: สีเส้น

en: Choose stroke color
th: เลือกสีเส้น

en: Resize
th: ปรับขนาด

en: Resize your screenshot
th: ปรับขนาดภาพหน้าจอของคุณ

en: Sepia
th: ซีเปีย

en: Add sepia color toning to the image
th: ใส่การปรับสีซีเปียให้กับรูปภาพ

en: Sepia tone
th: โทนสีซีเปีย

en: Add a shadow to the image on a transparent background
th: เพิ่มเงาให้กับภาพบนพื้นหลังโปร่งใส

en: Watermark
th: ลายน้ำ

en: Add a custom text watermark to your screenshot
th: เพิ่มข้อความลายน้ำที่กำหนดเองบนภาพหน้าจอของคุณ
