shutter - en to tr translation catalogue (83 entries)

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Effect
tr: Efekt

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
tr: Görüntüyü gri tonlamalı görüntüye çevir (256 renk tonu)

en: Offset
tr: Denge

en: Give the picture an offset with itself as background
tr: Arkaplan olarak resmin kendisine bir başlangıç ver

en: Raise Border
tr: Kenarı Yükselt

en: Raise a rectangular 3d-border
tr: Karesel bir 3B kenar yükselt

en: Soft Edges
tr: Yumuşak Kenarlar

en: Add soft edges around the image
tr: Resmin çevresine yumuşak kenarlar ekle

en: Sunk Border
tr: Kenarı Çöktür

en: Add an inverted 3d border to the image
tr: Resme ters çevirilmiş 3b bir kenarlık ekle

en: Torned Paper
tr: Yırtık Kağıt

en: Add a torn-like border to the image
tr: Resme yırtıkvari bir kenarlık ekle

en: Autocrop
tr: Otomatik Kırp

en: Tool
tr: Araç

en: Remove empty borders from the image
tr: Boş kenarlıkları resimden çıkart

en: 3D reflection
tr: 3B yansıma

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
tr: Bir resme yansıma geçişi ekler ve derinlik ile görüntüler
    
    Fred Weinhaus tarafından yazılan bir betik tabanlıdır
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
tr: Döndürme:

en: Perseptive rotation around left edge of image
tr: Resmin sol kenarı çevresinde algısal dönüşüm

en: Fade:
tr: Solma:

en: Fade percent for mirror image
tr: Resmin yansıması için geçiş yüzdesi

en: Opacity:
tr: Işık geçirmezlik:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
tr: Tüm yansımış resme uygulanacak opaklık yüzdesi

en: Pef:
tr: Pbo:

en: Perspective exaggeration factor
tr: Perspektif büyütme oranı

en: Gap:
tr: Boşluk:

en: Gap between image and mirror in pixels
tr: Resim ile ayna arasındaki piksel cinsinden boşluk

en: Zoom:
tr: Büyüt:

en: Zoom factor for output image
tr: Çıktı resmi için yakınlaştırma çarpanı

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Choose background color
tr: Artalan rengi seç

en: Error while executing plugin %s.
tr: %s eklentisi çalıştırılırken hata oluştu.

en: There was an error executing the plugin.
tr: Eklenti çalıştırılırken bir hata oluştu.

en: 3D rotate
tr: 3B döndür

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
tr: Bir resme bozulma görüntüsü uygular
    
    Fred Weinhaus tarafından yazılan betik tabanlıdır
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
tr: Resmin dikey merkez çizgisinde döndürme

en: Rotation around image horizontal centerline
tr: Resmin yatay merkez çizgisinde döndürme

en: Rotation around the image center
tr: Resmin merkezinde döndürme

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
tr: Çıktı yakınlaştırma oranı; değer >1 ise yakınlaştırma ve <1 ise uzaklaştırmadır

en: Auto:
tr: Otomatik:

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
tr: off - Otomatik ayarlama yok
    
    c - Çıktıda çevreleme kutusunu ortala
    
    zc - Çıktıda çevreleme kutusunu doldurmak ve ortalamak için yakınlaştır
    
    out - Dönüştürülmüş resmi tutmak için gereken dosya boyutunda çıktı resmini oluşturur.

en: Sky color
tr: Gök rengi

en: Choose sky color
tr: Gök rengi seç

en: Barrel Distortion
tr: Barrel Bozunması

en: Apply a distortion effect to your screenshot
tr: Ekran görüntünüze bir bozunma efekti uygular

en: Bordereffects
tr: Kenar efektleri

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
tr: Bir resmin kenarında dağıtma benzeri çeşitli efektler oluştur
    
    Fred Weinhaus tarafından yazılan bir betik tabanlıdır
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
tr: Boyut:

en: The size or dimension of the border region
tr: Kenarlık bölgesinin boyu ya da boyutu

en: Density:
tr: Yoğunluk:

en: The frequency of detail in the border
tr: Kenardaki ayrıntı frekansı

en: Curviness:
tr: Dalgalılık:

en: The curviness in the border features
tr: Kenar özelliklerinin kıvrımlığı

en: Granularity:
tr: Taneciklik:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
tr: Çerçevede ayrıntı oluşturmak için kullanılacak temel tanecik veya pikselleştirme boyutu

en: Pad:
tr: Ped:

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
tr: Kenarın çevresindeki sabit rengin ped boyutu

en: Negate
tr: Negatifleştir

en: Invert the colors of the image
tr: Resmin renklerini ters çevir

en: Channel
tr: Kanal

en: Polaroid
tr: Polaroit

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
tr: Ekran görüntünüzü polaroid resmi gibi yapmak üzere bir başlık ekleyin hatta biraz döndürün

en: Text:
tr: Metin:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
tr: Birkaç joker karakter kullanılabilir, örneğin
    %Y = yıl
    %m = ay
    %d = gün
    %T = zaman

en: Font size:
tr: Yazı tipi boyutu:

en: Gravity:
tr: Ağırlık:

en: Stroke color
tr: Fırça darbesi rengi

en: Choose stroke color
tr: Fırça darbesi rengi seç

en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

en: Resize your screenshot
tr: Ekran görüntünüzü yeniden boyutlandırın

en: Sepia
tr: Sepya

en: Add sepia color toning to the image
tr: Resme sepya renk tonlaması ekle

en: Sepia tone
tr: Sepya tonu

en: Hard Shadow
tr: Katı Gölge

en: Add a shadow to the image on a transparent background
tr: Saydam artalan üzerindeki resme bir gölge ekle

en: Direction
tr: Yön

en: The direction of the shadow
tr: Gölgenin yönü

en: Color
tr: Renk

en: Choose color
tr: Renk seç

en: The color of the shadow
tr: Gölge rengi

en: Watermark
tr: Filigran

en: Add a custom text watermark to your screenshot
tr: Ekran görüntünüze özel metinli bir filigran ekleyin
