shutter - en to uk translation catalogue (82 entries)

en: Grayscale
uk: Градації сірого

en: Effect
uk: Ефект

en: Turn the image into a grayscale image (256 shades)
uk: Перетворити зображення на чорно-біле (256 відтінків)

en: Offset
uk: Зсув

en: Give the picture an offset with itself as background
uk: Додати до зображення зсув з тлом у вигляді його ж

en: Raise Border
uk: Виступаюча рамка

en: Raise a rectangular 3d-border
uk: Виступаюча прямокутна 3D рамка

en: Soft Edges
uk: М'які краї

en: Add soft edges around the image
uk: Додати м'які краї навколо зображення

en: Sunk Border
uk: Затоплена межа

en: Add an inverted 3d border to the image
uk: Додати до зображення інвертовану тривимірну межу

en: Torned Paper
uk: Подертий папір

en: Add a torn-like border to the image
uk: Додати до зображення "подерту" межу

en: Autocrop
uk: Автокадрування

en: Tool
uk: Інструмент

en: Remove empty borders from the image
uk: Вилучити порожні області на межі зображення

en: 3D reflection
uk: Тривимірне відображення

en: Adds a fading reflection below an image and views it in perspective
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php
uk: Додає згасаюче відображення під зображенням та його вигляд в перспективі
    
    Засновано на сценарії від Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Dreflection/index.php

en: Rotation:
uk: Обертання:

en: Perseptive rotation around left edge of image
uk: Обертання навколо лівої межі зображення в перспективі

en: Fade:
uk: Згасання:

en: Fade percent for mirror image
uk: Відсоток згасання для відображеного зображення

en: Opacity:
uk: Непрозорість:

en: Opacity percent applied to whole mirror image
uk: Відсоток непрозорості всього відображеного зображення

en: Perspective exaggeration factor
uk: Коефіцієнт перспективного спотворення

en: Gap:
uk: Проміжок:

en: Gap between image and mirror in pixels
uk: Проміжок між зображенням та його відображенням в пікселях

en: Zoom:
uk: Збільшення:

en: Zoom factor for output image
uk: Масштаб збільшення отримуваного зображення

en: Background color
uk: Колір тла

en: Choose background color
uk: Вибрати колір тла

en: Error while executing plugin %s.
uk: Помилка виконання додатку %s.

en: There was an error executing the plugin.
uk: Сталася помилка при виконанні доповнення

en: 3D rotate
uk: 3D поворот

en: Applies a perspective distortion to an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php
uk: Застосовує до зображення спотворення в перспективі
    
    Засновано на сценарії від Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/3Drotate/index.php

en: Rotation around image vertical centerline
uk: Обертання навколо вертикальної осі зображення

en: Rotation around image horizontal centerline
uk: Обертання навколо горизонтальної осі зображення

en: Rotation around the image center
uk: Обертання навколо центру зображення

en: Output zoom factor; where value > 1 means zoom in and < 1 means zoom out
uk: Масштаб отримуваного зображення; де значення > 1 означає збільшення, а < 1 - зменшення

en: Auto:
uk: Авто:

en: off - No automatic adjustment
    
    c - Center bounding box in output
    
    zc - Zoom to fill and center bounding box in output
    
    out - Creates an output image of size needed to hold the transformed image
uk: off - Без перерахунку розмірів
    
    c - Центрувати зображення і обрізати за розміром рамки
    
    zc - Центрувати зображення і вписати в розміри рамки
    
    out - Збільшити рамку до розмірів перетвореного зображення

en: Sky color
uk: Колір неба

en: Choose sky color
uk: Вибрати колір неба

en: Barrel Distortion
uk: Діжкове спотворення

en: Apply a distortion effect to your screenshot
uk: Застосовує до вашого знятку екрану ефект спотворення

en: The parameter d describes the linear scaling of the image. Using d=1, and a=b=c=0 leaves the image as it is. Choosing other d-values scales the image by that amount. a,b and c distort the image. Using negative values shifts distant points away from the center.
    
    Defined by Barrel Correction Distortion, by Helmut Dersch.
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html
uk: Параметр d описує лінійне масштабування зображення. При d=1, та a=b=c=0 зображення залишається таким, як і було. При інших значеннях d зображення збільшується у вказану кількість разів. a,b та c спотворюють зображення. При від'ємних значеннях віддалені точки зсуваються далі від центру.
    
    Визначено в Barrel Correction Distortion (Helmut Dersch).
    http://www.all-in-one.ee/~dersch/barrel/barrel.html

en: Bordereffects
uk: Крайові ефекти

en: Create various dispersion-like effects in the border of an image
    
    Based on a script by Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php
uk: Створює різні дисперсійні ефекти на межі зображення
    
    Засновано на сценарії від Fred Weinhaus
    
    http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/bordereffects/index.php

en: Size:
uk: Розмір:

en: The size or dimension of the border region
uk: Розмір чи величина межової області

en: Density:
uk: Щільність:

en: The frequency of detail in the border
uk: Частота деталей на межі

en: Curviness:
uk: Вигин:

en: The curviness in the border features
uk: Вигин кордонів

en: Granularity:
uk: Зернистість:

en: The base grain size or pixelization size used to create the detail in the border
uk: Базовий розмір зерна або розмір пікселізації, що використовується для створення деталей в межі

en: Pad:
uk: Планшет:

en: The pad size of constant color around the perimeter of the border
uk: Розмір планшета постійного кольору по периметру кордону

en: Negate
uk: Негатив

en: Invert the colors of the image
uk: Інвертувати кольори зображення

en: Channel
uk: Канал

en: Make your screenshot look like a polaroid photo, add a caption, and even rotate it a little
uk: Перетворення знятку у формат \"полароїд \", додавання напису і невеликий поворот зображення

en: Text:
uk: Текст:

en: There are several wild-cards available, like
    %Y = year
    %m = month
    %d = day
    %T = time
uk: Ви можете використовувати наступні маски:
    %Y = рік
    %m = місяць
    % d = день
    % T = час

en: Font size:
uk: Розмір шрифту:

en: Gravity:
uk: Тяжіння:

en: Stroke color
uk: Колір штриха

en: Choose stroke color
uk: Виберіть колір штриха

en: Resize
uk: Зміна розміру

en: Resize your screenshot
uk: Зміна розміру знятку екрану

en: Sepia
uk: Сепія

en: Add sepia color toning to the image
uk: Забарвлення зображення в м'який коричневий тон

en: Sepia tone
uk: Ефект сепія

en: Hard Shadow
uk: Жорстка тінь

en: Add a shadow to the image on a transparent background
uk: Додати тінь до зображення на прозорому тлі

en: Direction
uk: Напрям

en: The direction of the shadow
uk: Напрям тіні

en: Color
uk: Колір

en: Choose color
uk: Вибрати колір

en: The color of the shadow
uk: Колір тіні

en: Watermark
uk: Водяний знак

en: Add a custom text watermark to your screenshot
uk: Додати текстовий водяний знак до вашого знятку екрану
