gscrot - en to da translation catalogue (486 entries)

en: Profile
da: Profil

en: Preferences
da: Indstillinger

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
da: gnome-web-photo kræves installeret til denne funktion

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
da: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl kræves installeret til denne funktion

en: Choose a profile
da: Vælg en profil

en: Save configuration as profile
da: Gem konfiguration som profil

en: Delete profile
da: Slet profil

en: Load the selected profile's configuration
da: Hent den valgte profils indstillinger

en: Image format
da: Billedformat

en: Save
da: Gem

en: First-launch Behavior
da: Første kørsel

en: Window Preferences
da: Indstillinger for vinduer

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Trash
da: Papirkurv

en: Gnome-Keybinding
da: Gnome-genvejstast

en: Actions
da: Handlinger

en: Capture
da: Optag

en: Selection Capture
da: Indfang markering

en: Window Capture
da: Indfang vindue

en: Menu/Tooltip Capture
da: Menu/Værktøjstip Indfang

en: Website Capture
da: Indfang hjemmeside

en: Accounts
da: Konti

en: File Transfer Protocol (FTP)
da: Protokol til filoverførsel (FTP)

en: Transparent Parts
da: Gennemsigtige dele

en: Session View
da: Sessionsvisning

en: Filename
da: Filnavn

en: Reserved character %s is not allowed to be in a filename.
da: Det reserverede tegn %s er ikke tilladt i et filnavn.

en: There are several wildcards available, like
da: Der er adskillige jokertegn tilgængelige, såsom

en: %Y = year
da: %Y = år

en: %m = month
da: %m = måned

en: %d = day
da: %d = dag

en: %T = time
da: %T = tid

en: $w = width
da: $w = bredde

en: $h = height
da: $h = højde

en: $name = multi-purpose (e.g. window title)
da: $name = flere formål (fx titel på vindue)

en: $nb_name = like $name but without blanks in resulting strings
da: $nb_name = som $name, men uden mellemrum i den resulterende streng

en: $profile = name of current profile
da: $profile = navnet på nuværende profil

en: $R = random char (e.g. $RRRR = ag4r)
da: $R = tilfældigt bogstav (fx $RRRR = ag4r)

en: %NN = counter
da: %NN = tæller

en: Compression
da: Komprimering

en: Adjust quality/compression value
da: Juster værdi på kvalitet/kompression

en: Select a file format
da: Vælg et filformat

en: Directory
da: Mappe

en: Choose folder
da: Vælg mappe

en: Your screenshots will be saved to this directory
da: Dine skærmbilleder gemmes i denne mappe

en: Browse for save folder every time
da: Vælg mappe hver gang der gemmes

en: Do not save file automatically
da: Gem ikke fil automatisk

en: Automatically save file
da: Gem fil automatisk

en: Automatically copy screenshot to clipboard
da: Kopier automatisk skærmbilledet til udklipsholderen

en: Automatically copy filename to clipboard
da: Kopier automatisk filnavnet til udklipsholderen

en: Do not copy anything to clipboard
da: Kopier ikke noget til udklipsholderen

en: Delay
da: Forsinkelse

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: Capture after a delay of
da: Indfang efter en forsinkelse på

en: Wait n seconds before taking a screenshot
da: Vent n sekunder med at tage et skærmbillede

en: Include Cursor
da: Medtag markør

en: Include cursor when taking a screenshot
da: Inkluder markør når der tages et skærmbillede

en: Open with
da: Åbn med

en: Open your screenshot with this program after capturing
da: Åbn dit skærmbillede med dette program efter indfangelse

en: 16 colors   - (4bit)
da: 16 farver - (4bit)

en: 64 colors   - (6bit)
da: 64 farver - (6bit)

en: 256 colors  - (8bit)
da: 256 farver (8bit)

en: Reduce colors
da: Reducer farver

en: Automatically reduce colors after taking a screenshot
da: Reducer automatisk farver efter skærmbillede er taget

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Generate thumbnail too.
    select the percentage of the original size for the thumbnail to be
da: Lav også miniaturen.
    Vælg procentdel som miniaturen skal udgøre af originalen

en: Border
da: Ramme

en: pixels
da: billedpunkter

en: Color
da: Farve

en: Choose border color
da: Vælg rammefarve

en: Adds a border effect to the screenshot
da: Tilføjer en ramme til skærmbilledet

en: Enable zoom window
da: Slå zoom-vindue til

en: Start with selection size of
da: Start med en markeringsstørrelse på

en: at
da: ved

en: Start Selection Tool with a customized selection size
da: Start markeringsværktøj med en brugerdefineret størrelse

en: Show help text
da: Vis hjælpetekst

en: Enables the help text
da: Aktiverer hjælpeteksten

en: Include window decoration when capturing a window
da: Medtag vinduesdekoration ved indfangelse af vindue

en: Automatically resize window to
da: Tilpas automatisk vinduets størrelse til

en: This resizes the window automatically to the specified width and height. This method asks the window manager to resize the window. However, the window manager may not allow the resize.
da: Dette tilpasser automatisk vinduesstørrelsen til den angivne bredde og højde. Denne metode anmoder vindueshåndteringen om at tilpasse vinduesstørrelsen. Det kan dog ske at vindueshåndteringen ikke accepterer tilpasningen.

en: Force rounded window corners
da: Gennemtving afrundede vindueshjørner

en: Shutter uses the XShape extension to determine the window's shape, but this does not work under some circumstances, e.g. when running compiz.
    
    When this option is activated Shutter uses fixed parameters to round the window corners. You can overwrite the default parameters by creating a file named ~/.shutter/shape.conf and put custom values in it. The default values are stored in %s.
da: Shutter bruger udvidelsen XShape til at bestemme vinduets form, men vil under nogle omstændigheder ikke fungere, f. eks. under kørsel af compiz.
    
    Når dette valg er aktiveret vil Shutter anvende fastsatte parametre til at afrunde vindueshjørner. Du kan overskrive standardparametrene ved at oprette en fil navngivet ~/.shutter/shape.conf og indsætte tilpassede værdier i den. Standardværdierne gemmes i %s.

en: Select only visible windows
da: Vælg alene synlige vinduer

en: Pre-Capture Delay
da: Forud-optageforsinkelse

en: Capture menu/tooltip after a delay of n seconds
da: Optag menu/værktøjstip efter en forsinkelse på n sekunder

en: Ignore possibly wrong type hints
da: Ignorer eventuelle forkerte typeantydninger

en: The type hint constants specify hints for the window manager that indicate what type of function the window has. Sometimes these type hints are not correctly set. By enabling this option Shutter will not insist on the requested type hint.
da: Typeantydningskonstanterne specificerer et fingerpeg til vinduemanageren som indikation på hvilken funktion vinduet har. Sommetider er disse typeantydninger ikke korrekt sat. Ved at aktivere denne indstilling, vil Shutter ikke insistere på den anmodede typeantydning.

en: Virtual browser width
da: Virtuel browser-bredde

en: Virtual browser width when taking a website screenshot
da: Bredde på virtuel browser når skærmbillede tages af hjemmeside

en: Show as check pattern
da: Vis ternet

en: Show as custom color:
da: Vis med brugerdefineret farve:

en: Choose fill color
da: Vælg fyldfarve

en: Show as background
da: Vis som baggrund

en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern
da: Viser gennemsigtige områder af billedet i et ternet mønster

en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify
da: Viser gennemsigtige områder af billedet med en farve du angiver

en: Displays any transparent parts of the image in the background color of the application
da: Viser gennemsigtige områder af billedet i programmets baggrundsfarve

en: Sort ascending by
da: Sortér stigende efter

en: Key/Time Created
da: Nøgle/Tid oprettet

en: Sort descending by
da: Sortér aftagende efter

en: Configure sort criteria
da: Konfigurer sorteringskriterie

en: Start Shutter at login
da: Start Shutter ved logind

en: Hide window on first launch
da: Skjul vindue ved første kørsel

en: Hide notification icon
da: Skjul meddelelsesikon

en: Autohide main window when taking a screenshot
da: Skjul automatisk Shuttervinduet når skærmbillede tages

en: Redraw Delay
da: Forsinkelse på gentegning

en: millisecond | milliseconds
da[0]: millisekund
da[1]: millisekunder

en: Present main window after taking a screenshot
da: Vis Shuttervindue efter skærmbillede er taget

en: Minimize to tray when closing main window
da: Minimer til systembakke når Shuttervinduet lukkes

en: Display pop-up notification after taking a screenshot
da: Vis pop op-meddelelse efter skærmbillede er taget

en: Display pop-up notification when using a delay
da: Vis pop op-meddelelse når forsinkelse anvendes

en: Display pop-up notification when using a pre-capture delay
da: Vis pop op-meddelelse når forsinkelse på forudindfangning bruges

en: Notification agent
da: Meddelelsestjeneste

en: Desktop Notifications
da: Skrivebordsmeddelelser

en: Built-In Notifications
da: Indbyggede meddelelser

en: Ask before moving files to trash
da: Spørg før filer flyttes til papirkurven

en: Move file to trash when closing tab
da: Flyt til papirkurven når faneblad lukkes

en: Notify when file was deleted from filesystem
da: Vis statusbesked når en fil slettes fra filsystemet

en: Configure a short timeout to give the Xserver a chance to redraw areas that were obscured by Shutter's windows before taking a screenshot.
da: Konfigurer en kort pause som giver Xserver en chance for at opfriske områder der er gjort uklare af Shutter's vinduer før skærmbilledet tages.

en: You can either choose the system-wide desktop notifications (e.g. Ubuntu's Notify-OSD) or Shutter's built-in notification system
da: Du kan enten vælge systemets meddelelser (fx Ubuntus Notify-OSD) eller Shutters indbyggede meddelelsessystem

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows authorized uploading you can enter your credentials above. Plugins with OAuth support are configured automatically the first time you use them.
da: <b>Bemærk:</b> Hvis et udvidelsesmodul tillader autoriseret upload,  kan du indtaste brugeroplysninger herover. Udvidelser med OAuth-understøttelse konfigureres automatisk første gang du anvender dem.

en: URI
    Example: ftp://host:port/path
da: URI
    Eksempel: ftp://host:port/sti

en: Connection mode
da: Tilslutningstilstand

en: Active mode
da: Aktiv tilstand

en: Passive mode
da: Passiv tilstand

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Website URL
da: Webside-URL

en: Main
da: Hoved

en: Advanced
da: Avanceret

en: Image View
da: Billedvisning

en: Behavior
da: Opførsel

en: Plugins
da: Udvidelser

en: The following plugins are installed
da: Følgende udvidelser er installeret

en: pixel | pixels
da[0]: billedpunkt
da[1]: billedpunkter

en: Quality
da: Kvalitet

en: Please activate the menu you want to capture
da: Aktiver den menu du ønsker at optage

en: Please activate the tooltip you want to capture
da: Aktiver det værktøjstip du ønsker at optage

en: Screenshot will be taken in %s second | Screenshot will be taken in %s seconds
da[0]: Skærmbillede bliver taget om %s sekund
da[1]: Skærmbillede bliver taget om %s sekunder

en: Register
da: Registrer

en: Profile deleted
da: Profil slettet

en: Profile could not be deleted
da: Profilen kunne ikke slettes

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Profile %s loaded successfully
da: Profilen %s er indlæst

en: not found
da: ikke fundet

en: Error while adding the file monitor.
da: Fejl ved tilføjelse af filovervågning.

en: Settings could not be saved!
da: Indstillingerne kunne ikke gemmes!

en: Settings saved successfully!
da: Indstillingerne er gemt!

en: Session could not be saved!
da: Sessionen kunne ikke gemmes!

en: Account-settings could not be saved!
da: Konto-indstillingerne kunne ikke gemmes!

en: Settings could not be restored!
da: Indstillingerne kunne ikke gendannes!

en: Settings loaded successfully
da: Indstillingerne er indlæst

en: Built-in Editor
da: Indbygget editor

en: Account-settings could not be restored!
da: Konto-indstillingerne kunne ikke gendannes!

en: opened
da: åbnet

en: Error while opening image %s.
da: Fejl under åbning af billedet %s.

en: Session could not be restored!
da: Sessionen kunne ikke gendannes!

en: Error while creating the trashinfo file %s.
da: Fejl under oprettelse af transhinfo-fil %s.

en: Error while moving the file %s to trash.
da: Fejl under flytning af filen %s til papirkurven.

en: Error while removing the file %s from disk.
da: Fejl under fjernelse af filen %s fra disken.

en: Are you sure you want to move %s to the trash?
da: Er du sikker på at du vil flytte %s til papirkurven?

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurven

en: deleted
da: slettet

en: Are you sure you want to move the selected files to the trash?
da: Er du sikker på at du vil flytte de valgte filer til papirkurven?

en: No screenshots selected
da: Ingen skærmbilleder er valgt

en: Selected screenshots deleted
da: Valgte skærmbilleder er slettet

en: removed from session
da: fjernet fra sessionen

en: Selected screenshots removed
da: Valgte skærmbilleder fjernet

en: No valid filetype specified
da: Ingen gyldig filtype angivet

en: There is no image data in the clipboard to paste
da: Der er ingen billededata i udklipsholderen at indsætte

en: Selected filenames copied to clipboard
da: Valgte filnavne er kopieret til udklipsholderen

en: Selected images copied to clipboard
da: Valgte billeder er kopieret til udklipsholderen

en: Last action undone
da: Sidste handling annulleret

en: Error while copying last version (%s).
da: Fejl under kopiering af sidste version (%s).

en: There was an error performing undo on %s.
da: Der var en fejl under fortrydelse af %s.

en: Last action redone
da: Sidste handling gentaget

en: There was an error performing redo on %s.
da: Der opstod en fejl under gentagelse af %s.

en: No plugin installed
da: Ingen udvidelse installeret

en: There was an error determining the filename.
da: Der var en fejl ved bestemmelse af filnavn

en: Triggered invalid screenshot action.
da: Udløste ugyldig skærmbillede-handling

en: Error while taking the screenshot.
da: Fejl under optagelse af skærmbilledet.

en: Capture aborted by user
da: Indfangning annuleret af bruger

en: %s saved
da: %s gemt

en: Screenshot saved
da: Skærmbillede gemt

en: The filename %s could not be verified. Maybe it contains unsupported characters.
da: Filnavnet %s kunne ikke verificeres. Det kan indeholde ikke-understøttede tegn.

en: %s opened with %s
da: %s åbnet med %s

en: Opened all files with
da: Åbnede alle filer med

en: Could not apply plugin %s
da: Kunne ikke anvende udvidelsen %s

en: Successfully applied plugin %s
da: Succesfuld anvendelse af udvidelse %s

en: Error while executing plugin %s.
da: Fejl under afvikling af udvidelsen %s.

en: There was an error executing the plugin.
da: Der opstod en fejl under afvikling af udvidelsen.

en: %s screenshot | %s screenshots
da[0]: %s skærmbillede
da[1]: %s skærmbilleder

en: Current profile
da: Nuværende profil

en: Try to resave the file?
da: Prøv at gemme filen igen?

en: Image %s was not found on disk
da: Billedet %s blev ikke fundet på disken

en: Error while saving the image %s.
da: Fejl under lagring af billedet %s.

en: There was an error saving the image to %s.
da: Der var en fejl under lagring af billedet til %s.

en: saved
da: gemt

en: Image %s was deleted from filesystem
da: Billedet %s blev slettet fra filsystem

en: There was an error opening the image.
da: Der var en fejl under åbning af billedet.

en: Error while opening directory %s.
da: Fejl under åbning af mappen %s.

en: Updating plugin information
da: Opdaterer information om udvidelse

en: Please wait while Shutter updates the plugin information
da: Vent mens Shutter opdaterer information om udvidelsen

en: Updating upload plugin information
da: Opdaterer information om upload af udvidelse

en: Please wait while Shutter updates the upload plugin information
da: Vent mens Shutter opdaterer information om upload af udvidelse

en: Capture All Workspaces
da: Indfang alle arbejdsområder

en: Limit to current monitor
da: Begræns til nuværende skærm

en: This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitor detected).
    Enable it to capture only the current monitor. | This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitors detected).
    Enable it to capture only the current monitor.
da[0]: Denne valgmulighed er kun beregnet til et multi-skærm system (%d skærm fundet).
    Aktiver den for kun at optage den aktuelle skærm.
da[1]: Denne valgmulighed er kun beregnet til et multi-skærm system (%d skærme fundet).
    Aktiver den for kun at optage den aktuelle skærm.

en: Active Window
da: Aktivt vindue

en: Capture the last active window
da: Indfang det sidst aktive vindue

en: _Selection
da: _Markering

en: _Desktop
da: _Skrivebord

en: Window _under Cursor
da: Vindue _under markør

en: Select W_indow
da: Vælg V_indue

en: Se_ction
da: Se_ktion

en: _Tooltip
da: _Værktøjstip

en: _Web
da: _Internet

en: S_how main window
da: _Vis hovedvindue

en: _Redo last screenshot
da: _Gentag sidste skærmbillede

en: _Quick profile select
da: _Hurtigt profilvalg

en: Wait indefinitely
da: Vent på ubestemt tid

en: Wait max %d second | Wait max %d seconds
da[0]: Vent højst %d sekund
da[1]: Vent højst %d sekunder

en: Wait max %d minute | Wait max %d minutes
da[0]: Vent højst %d minut
da[1]: Vent højst %d minutter

en: Shutter will wait indefinitely for the screenshot to capture
da: Shutter vil vente i ubestemt tid på at skærmbilledet tages

en: Shutter will wait up to %d second for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d seconds for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
da[0]: Shutter vil vente i op til %d sekund på at skærmbilledet bliver taget før processen afbrydes, hvis det tager for lang tid
da[1]: Shutter vil vente i op til %d sekunder på at skærmbilledet bliver taget før processen afbrydes, hvis det tager for lang tid

en: Shutter will wait up to %d minute for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d minutes for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
da[0]: Shutter vil vente i op til %d minut på at skærmbilledet bliver taget før processen afbrydes, hvis det tager for lang tid
da[1]: Shutter vil vente i op til %d minutter på at skærmbilledet bliver taget før processen afbrydes, hvis det tager for lang tid

en: Host
da: Vært

en: Anonymous Upload
da: Anonym upload

en: Authorized Upload
da: Autoriseret upload

en: OAuth Upload
da: OAuth-upload

en: Description
da: Beskrivelse

en: Icon
da: Ikon

en: Name
da: Navn

en: Category
da: Kategori

en: Language
da: Sprog

en: Path
da: Sti

en: Successfully published
da: Publiceret

en: The file %s was successfully published: %s
da: Filen %s blev publiceret: %s

en: %s published
da: %s publiceret

en: Unpublished
da: Ikke publiceret

en: The file %s is no longer published. The external link is not available anymore.
da: Filen %s er ikke længere udgivet. Det eksterne link er ikke længere tilgængeligt.

en: The file %s is no longer published.
da: Filen %s er ikke længere publiceret.

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename image %s
da: Omdøb billedet %s

en: New filename
da: Nyt filnavn

en: _Rename
da: _Omdøb

en: renamed
da: omdøbt

en: Error while renaming the image %s.
da: Fejl under omdøbning af billedet %s.

en: There was an error renaming the image to %s.
da: Der opstod en fejl under ombøbning af billedet %s.

en: _Replace
da: E_rstat

en: The image already exists in %s. Replacing it will overwrite its contents.
da: Billedet eksisterer allerede i %s. Ved af erstatte det overskrives indholdet.

en: An image named %s already exists. Do you want to replace it?
da: Billedet %s eksisterer allerede. Ønsker du at erstatte det?

en: Invalid Filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Choose file to open
da: Vælg en fil at åbne

en: All compatible image formats
da: Alle kompatible billedformater

en: Choose a location to save to
da: Vælg lokation at gemmes til

en: Choose a plugin
da: Vælg et udvidelsesmodul

en: _Run
da: _Kør

en: Plugin
da: Udvidelse

en: No plugin specified
da: Ingen udvidelse valgt

en: Upload / Export
da: Upload/Eksporter

en: Guest
da: Gæst

en: Please choose one of the accounts above and click <i>Upload</i>. The upload links will still be available in the screenshot's <i>right-click menu</i> after closing this dialog.
da: Vælg en af kontiene ovenfor og klik <i>Upload</i>. Links til upload vil stadig være tilgængelig i skærmbilledets <i>højrekliksmenu</i> efter denne dialog lukkes.

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows only authorized uploading you need to enter your credentials in preferences first to make it appear in the list above.
da: <b>Bemærk:</b> Hvis et udvidelsesmodul alene tillader autoriseret upload, skal du angive dine brugerdata i indstillingerne første gang de vises på listen herover.

en: Choose account
da: Vælg konto

en: Public hosting
da: Offentlig hosting

en: Places
da: Steder

en: _Export
da: _Eksport

en: _Publish
da: _Publicer

en: Disconnected
da: Forbindelse afbrudt

en: Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected file will be copied to that folder before being published. | Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected files will be copied to that folder before being published.
da[0]: Mappen %s synkroniseres med Ubuntu One. Den valgte fil  vil blive kopieret til denne mappe før publicering.
da[1]: Mappen %s synkroniseres med Ubuntu One. De valgte filer vil blive kopieret til denne mappe før publicering.

en: <b>Please note:</b> The selected file will be published in a background process. You will be notified when the process has finished. | <b>Please note:</b> The selected files will be published in a background process. You will be notified when the process has finished.
da[0]: <b>Bemærk:</b> Den valgte fil vil blive publiceret i en baggrundsproces. Du vil blive underrettet når processen er afsluttet.
da[1]: <b>Bemærk:</b> De valgte filer vil blive publiceret i en baggrundsproces. Du vil blive underrettet når processen er afsluttet.

en: Folder %s is not synchronized with Ubuntu One. Please choose an alternative folder.
da: Mappen %s er ikke synkroniseret med Ubuntu One. Vælg en anden mappe.

en: Ubuntu One service cannot be found.
da: Servicen Ubuntu One blev ikke fundet.

en: /publicfiles is not available. Your Ubuntu One installation seems to be out of date.
da: /publicfiles er ikke tilgængelig. Din Ubuntu One-installation ser ud til at være forældet.

en: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl needs to be installed for this feature
da: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl skal være installeret til denne funktion

en: Loading module %s
da: Indlæser modul %s

en: Error while executing upload plugin %s.
da: Fejl under kørsel af upload-udvidelsen %s.

en: There was an error executing the upload plugin.
da: Der opstod en fejl  under kørsel upload-udvidelsen

en: uploaded
da: uploadet

en: Successfully uploaded
da: Upload gennemført

en: The file %s was successfully uploaded.
da: Filen %s er blevet uploadet.

en: Skip all
da: Spring alle over

en: Skip
da: Spring over

en: Retry
da: Forsøg igen

en: exported
da: eksporteret

en: Successfully exported
da: Eksport gennemført.

en: The file %s was successfully exported.
da: Filen %s er eksporteret.

en: Publishing %s...
da: Publicerer %s...

en: _Retry
da: F_orsøg igen

en: Error while copying the image %s.
da: Fejl under kopiering af billedet %s.

en: There was an error copying the image into %s.
da: Der opstod en fejl under kopiering af billedet til %s.

en: Please check your credentials and try again.
da: Tjek dine oplysninger og prøv igen.

en: Error while login
da: Fejl under login

en: Maximum filesize reached
da: Maksimal filstørrelse nået

en: Error while uploading
da: Fejl under upload

en: Maximum filesize: %s
da: Maksimal filstørrelse: %s

en: Error while connecting
da: Fejl ved tilslutning

en: Save current preferences as new profile
da: Gem nuværende præferencer som ny profil

en: New profile name
da: Nyt profilnavn

en: Replacing it will overwrite its contents.
da: Erstatter du det overskrives indholdet.

en: A profile named %s already exists. Do you want to replace it?
da: Profilen %s eksisterer allerede. Ønsker du at erstatte den?

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: R_ediger

en: _View
da: _Vis

en: _Screenshot
da: _Skærmbillede

en: _Go
da: _Gå til

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Open...
da: _Åbn...

en: Recent _Files
da: Sidst åbnede _filer

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: E_xport to PDF...
da: E_ksporter som PDF...

en: Export to Post_Script...
da: Eksporter som Post_Script...

en: Page Set_up
da: Side_opsætning

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Send by E_mail...
da: Send med e-_mail...

en: C_lose all
da: _Luk alle

en: Copy _Filename
da: Kopier _filnavn

en: Show Navigation _Toolbar
da: Vis Navigationsværk_tøjslinje

en: Get Help Online...
da: Få hjælp online...

en: Translate this Application...
da: Oversæt dette program...

en: Report a Problem
da: Rapporter et problem

en: _Active Window
da: _Aktivt vindue

en: Import from clip_board
da: Importer fra udklips_holder

en: Open wit_h
da: _Åbn med

en: Show in _folder
da: Vis i _mappe

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: _Send To...
da: _Send til...

en: E_xport...
da: E_ksporter...

en: Public URLs
da: Offentlige URL'er

en: _Edit...
da: _Rediger...

en: Run a _plugin...
da: Kør et _udvidelsesmodul...

en: Redo _this screenshot
da: Gentag de_tte skærmbillede

en: Run a _Plugin...
da: Kør et _plugin

en: Redo
da: Gentag

en: Redo last screenshot
da: Gentage forrige skærmbillede

en: Selection
da: Markering

en: Draw a rectangular capture area with your mouse
    to select a specified screen area
da: Tegn et rektangulært areal med din mus
    for at vælge et skærmområde

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Take a screenshot of your whole desktop
da: Tag et skærmbillede af hele dit skrivebord

en: Capture a specific workspace
da: Indfang et specifikt arbejdsområde

en: Window
da: Vindue

en: Select a window with your mouse
da: Vælg et vindue med din mus

en: Take a screenshot of a specific window
da: Tag et skærmbillede af et specifikt vindue

en: Section
da: Sektion

en: Captures only a section of the window. You will be able to select any child window by moving the mouse over it
da: Optag kun en sektion af vinduet. Du vil få mulighed for at vælge hvilket som helst tilhørende vindue ved at bevæge musen over det

en: Select a single menu or cascading menus from any application
da: Vælg en enkelt menu eller kaskade-menuer fra hvilket som helst program

en: Tooltip
da: Værktøjstip

en: Capture a tooltip
da: Optag et værktøjstip

en: Web
da: Internet

en: Take a screenshot of a website
da: Tag et skærmbillede af en hjemmeside

en: Set how long Shutter will wait for the screenshot to complete before aborting the process if it's taking too long
da: Indstil hvor lang til Shutter skal vente på at skærmbilledet bliver taget før der afbrydes, hvis processen tager for lang tid

en: Edit
da: Rediger

en: Use the built-in editor to highlight important fragments of your screenshot or crop it to a desired size
da: Brug det indbyggede redigeringsværktøj til at fremhæve væsentlige dele af dit skærmbillede eller beskær det til ønsket størrelse

en: Export
da: Eksporter

en: Upload your images to an image hosting service, FTP site or export them to an arbitrary folder
da: Overfør dine billeder til en værtstjeneste for billeder, et FTP-sted eller eksporter dem til en udvalgt mappe

en: Show links to previous uploads
da: Vis links til tidligere sendte uploads

en: Error while executing %s.
da: Fejl under kørsel af %s.

en: There was an error executing %s.
da: Der opstod en fejl under kørsel af %s.

en: Exit Code: %d.
da: Exit-kode: %d.

en: Synchronization complete
da: Synkronisering fuldført

en: Synchronization in progress...
da: Synkronisering i gang...

en: Illegal URI.
da: Ugyldig URI.

en: Connection error.
da: Forbindelsesfejl.

en: Please check your connectivity and try again.
da: Tjek din forbindelse og prøv igen.

en: Login with username %s failed.
da: Login med brugernavnet %s mislykkedes.

en: Cannot change working directory.
da: Kan ikke ændre arbejdsmappe.

en: Command 'put' failed.
da: Kommandoen 'put' fejlede.

en: Copy this code to clipboard
da: Kopier denne kode til udklipsholderen

en: Draw a rectangular area using the mouse.
da: Tegn et rektangulært område ved brug af musen

en: To take a screenshot, press the Enter key. Press Esc to quit.
da: For at tage et skærmbillede, tryk Retur-tasten. Tryk Esc for at afbryde.

en: <b>shift/right-click</b> → selection dialog on/off
da: <b>skift/højre-klik</b> → markeringsdialog til/fra

en: <b>ctrl + scrollwheel</b> → zoom in/out
da: <b>ctrl + rullehjul</b> → zoom ind/ud

en: <b>space</b> → zoom window on/off
da: <b>mellemrumstast</b> → zoom vindue til/fra

en: <b>cursor keys</b> → move cursor
da: <b>piletaster</b> → bevæg markør

en: <b>cursor keys + alt</b> → move selection
da: <b>piletaster + alt</b> → flyt markering

en: <b>cursor keys + ctrl</b> → resize selection
da: <b>piletaster + ctrl</b> → ændre størrelse på markering

en: Maybe mouse pointer could not be grabbed or the selected area is invalid.
da: Muse-markør kunne muligvis ikke opfanges eller det valgte område er ugyldigt.

en: Keyboard could not be grabbed.
da: Tastaturet kunne ikke indfanges.

en: tooltip
da: værktøjstip

en: No window with type %s detected.
da: Intet vindue af typen %s blev registreret.

en: There is no last capture that can be redone.
da: Der er ingen sidste indfangning som kan gentages.

en: The window is no longer available.
da: Vinduet er ikke længere tilgængeligt.

en: Unable to capture website
da: Det lykkedes ikke at indfange hjemmesiden

en: No window with name pattern %s detected.
da: Intet vindue med navnemønsteret %s opdaget.

en: Invalid pattern %s detected.
da: Ugyldigt mønster %s registreret.

en: No subwindow detected
da: Intet undervindue registreret

en: Maybe this window is using client-side windows (or similar).
    Shutter is not yet able to query the tree information of such windows.
da: Måske bruger dette vindue klientside-vinduer (eller lignende)
    Shutter er endnu ikke i stand til at forespørge træ-information for sådanne vinduer.

en: URL to capture
da: URL der skal indfanges

en: C_apture
da: _Optag

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: Fill color
da: Fyldfarve

en: Adjust fill color and opacity
da: Tilpas fyldfarve og gennemsigtighed

en: Stroke color
da: Stregfarve

en: Choose stroke color
da: Vælg stregfarve

en: Adjust stroke color and opacity
da: Tilpas stregfarve og gennemsigtighed

en: Line width
da: Stregtykkelse

en: Adjust line width
da: Tilpas stregtykkelse

en: Font
da: Skrifttype

en: Select font family and size
da: Vælg skrifttype og størrelse

en: Insert image
da: Indsæt billede

en: Insert an arbitrary object or file
da: Indsæt vilkårligt objekt eller fil

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: _Crop
da: _Beskær

en: Click-Drag to scale (try Control to scale uniformly)
da: Klik-Træk for at skalere (prøv Control for at skalere ens)

en: Click-Drag to resize the canvas
da: Klik-Træk for at ændre størrelse på lærred

en: Click to paint (try Control or Shift for a straight line)
da: Klik for at male (prøv Control eller Shift for en lige linje)

en: Click-Drag to create a new straight line
da: Klik-Træk for at tegne en ny lige linje

en: Click-Drag to create a new arrow
da: Klik-Træk for at tegne en ny pil

en: Click-Drag to create a new rectangle
da: Klik-Træk for at tegne et nyt rektangel

en: Click-Drag to create a new ellipse
da: Klik-Træk for at tegne en ny ellipse

en: Click-Drag to add a new text area
da: Klik-Træk for at tilføje et nyt tekstfelt

en: Click to censor (try Control or Shift for a straight line)
da: Klik for at censurere (prøv Control eller Shift for en lige linje)

en: Click-Drag to create a pixelized region
da: Klik-Træk for at oprette et pikseleret område.

en: Click to add an auto-increment shape
da: Klik for at tilføje en auto-forøget form

en: Save the changes to image %s before closing?
da: Gem ændringer i billedet %s før der lukkes?

en: Close
da: Luk

en: Do_n't save
da: Gem _ikke

en: If you don't save the image, changes from the last minute will be lost | If you don't save the image, changes from the last %d minutes will be lost
da[0]: Hvis du ikke gemmer billedet, så mistes ændringer foretaget i det sidste minut
da[1]: Hvis du ikke gemmer billedet, så mistes ændringer foretaget de sidste %d minutter.

en: Do you want to save the changed background color?
da: Ønsker du at gemme den ændrede baggrundsfarve?

en: The background is likely to be transparent if you decide to ignore the background color.
da: Baggrunden vil typisk blive transparent hvis du vælger at ignorere baggrundsfarven.

en: Save Background Color
da: Gem baggrundsfarve

en: _Ignore Background Color
da: _Ignorer baggrundsfarve

en: _Save Background Color
da: _Gem baggrundsfarve

en: Change Background Color...
da: Skift baggrundsfarve...

en: _Reset to Default
da: _Nulstil til standard

en: Raise
da: Hæv

en: Lower
da: Sænk

en: Unlock
da: Lås op

en: Lock
da: Lås

en: Edit Preferences...
da: Rediger præferencer...

en: Numbering
da: Nummerering

en: Current value
da: Nuværende værdi

en: Arrow
da: Pil

en: Length
da: Længde

en: Tip length
da: Spids-længde

en: Display an arrow at the end of the line
da: Vis en pil i enden af linjen

en: Display an arrow at the start of the line
da: Vis en pil i begyndelsen af linjen

en: Text
da: Tekst

en: Font color
da: Tekstfarve

en: Choose font color
da: Vælg tekstfarve

en: Use selected font
da: Brug markeret skrifttype

en: Use selected font color
da: Anvend valgte tekstfarve

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Undo last action
da: Fortryd sidste handling

en: Do again the last undone action
da: Annuller fortryd

en: Copy selection to clipboard
da: Kopier markering til udklipsholderen

en: Cut selection to clipboard
da: Klip markering til udklipsholderen

en: Paste objects from clipboard
da: Indsæt objekter fra udklipsholderen

en: Delete current object
da: Slet nuværende objekt

en: Clear canvas
da: Ryd lærred

en: Abort current mode
da: Afbryd nuværende tilstand

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Save image
da: Gem billede

en: Export to _File...
da: Eksporter til _fil...

en: Export to File...
da: Eksporter til fil...

en: _Export to SVG...
da: _Eksporter som SVG...

en: Export to SVG...
da: Eksporter som SVG...

en: Export to PDF...
da: Eksporter til PDF...

en: Export to PostScript...
da: Eksporter til PostScript...

en: Automatic scrolling
da: Automatisk rulning

en: Select
da: Vælg

en: Select item to move or resize it
da: Vælg element for at flytte eller ændre størrelse på det

en: Freehand
da: Frihånd

en: Draw a freehand line
da: Tegn en frihånds-linje

en: Highlighter
da: Fremhæver

en: Line
da: Linje

en: Draw a straight line
da: Tegn en lige linje

en: Draw an arrow
da: Tegn en pil

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Draw a rectangle
da: Tegn et rektangel

en: Draw a ellipse
da: Tegn en ellipse

en: Add some text to the screenshot
da: Tilføj noget tekst til skærmbilledet

en: Censor
da: Censurer

en: Censor portions of your screenshot to hide private data
da: Censurer dele af skærmbilledet for at skjule private oplysninger

en: Pixelize
da: Pikselér

en: Pixelize selected areas of your screenshot to hide private data
da: Pikselér valgte områder af dit skærmbillede for at skjule private data

en: Number
da: Nummer

en: Add an auto-increment shape to the screenshot
da: Tilføj en auto-forøg form til skærmbilledet

en: Crop
da: Beskær

en: Crop your screenshot
da: Beskær dit skærmbillede

en: No icon was found
da: Ingen ikoner blev fundet

en: Import from current theme...
da: Importer fra nuværende tema

en: Import from session...
da: Importer fra session...

en: Import from filesystem...
da: Importer fra filstystem...

en: New text...
da: Ny tekst...
