shutter - en to fa translation catalogue (34 entries)

en: Profile
fa: مشخصات فردی

en: Preferences
fa: تنظیمات

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
fa: برای استفاده از این ویژگی لازم است تا gnome-web-photo نصب شود

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
fa: برای این ویژگی باید بوم Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl نصب شود

en: Choose a profile
fa: انتخاب نمایه

en: Save configuration as profile
fa: ذخیره تنظیمات در نمایه

en: Delete profile
fa: حذف نمایه

en: Load the selected profile's configuration
fa: بارگذاری تنظیمات شخصی انتخاب شده

en: Image format
fa: قالب تصویر

en: Save
fa: ذخیره کردن

en: First-launch Behavior
fa: رفتار اولیه را راه اندازی کنید

en: Window Preferences
fa: تنظیمات برگزیده پنجره

en: Notifications
fa: اعلام ها

en: Trash
fa: حذف شده‌ها

en: Gnome-Keybinding
fa: اتصال به کلید Gnome

en: Actions
fa: عملکردها

en: Capture
fa: ضبط

en: Selection Capture
fa: انتخاب ضبط

en: Window Capture
fa: ضبط پنجره

en: Menu/Tooltip Capture
fa: ضبط منو / راهنمای ابزار

en: Website Capture
fa: ضبط وب‌سایت

en: Accounts
fa: حساب‌ها

en: File Transfer Protocol (FTP)
fa: پروتکل انتقال فایل (FTP)

en: Transparent Parts
fa: قسمت‌های شفاف

en: Session View
fa: نمای جلسه

en: Filename
fa: نام فایل

en: %Y = year
fa: %Y = سال

en: %m = month
fa: %m = ماه

en: %d = day
fa: %d = روز

en: %T = time
fa: %T = زمان

en: $w = width
fa: $W = عرض

en: $h = height
fa: $h = طول

en: Compression
fa: فشرده‌سازی

en: Delay
fa: تأخیر
