shutter - en to fi translation catalogue (495 entries)

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
fi: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl on oltava asennettuna toimintoa varten

en: Profile
fi: Profiili

en: Preferences
fi: Asetukset

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
fi: Ominaisuuden käyttämiseksi asennettava "gnome-web-photo"

en: Choose a profile
fi: Valitse profiili

en: Save configuration as profile
fi: Tallenna asetukset profiiliin

en: Delete profile
fi: Poista profiili

en: Load the selected profile's configuration
fi: Lataa valitun profiilin asetukset

en: Image format
fi: Kuvan muoto

en: Save
fi: Tallenna

en: First-launch Behavior
fi: Toiminta ensikäynnistyksellä

en: Window Preferences
fi: Ikkuna-asetukset

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Trash
fi: Roskakori

en: Gnome-Keybinding
fi: Gnome-pikanäppäimet

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Capture
fi: Kaappaa

en: Selection Capture
fi: Valinnan kaappaus

en: Window Capture
fi: Ikkunakaappaus

en: Menu/Tooltip Capture
fi: Valikon/työkaluvihjeen kaappaus

en: Website Capture
fi: Verkkosivun kaappaus

en: Accounts
fi: Käyttäjätilit

en: File Transfer Protocol (FTP)
fi: Tiedoston siirtoprotokolla (FTP)

en: Transparent Parts
fi: Läpinäkyvät osat

en: Session View
fi: Istuntonäkymä

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Reserved character %s is not allowed to be in a filename.
fi: Varattu merkki %s ei ole sallittu tiedostonimessä.

en: There are several wildcards available, like
fi: Käytettävissä on useita jokerimerkkejä, kuten

en: %Y = year
fi: %Y = vuosi

en: %m = month
fi: %m = kuukausi

en: %d = day
fi: %d = päivä

en: %T = time
fi: %T = aika

en: $w = width
fi: $w = leveys

en: $h = height
fi: $h = korkeus

en: $name = multi-purpose (e.g. window title)
fi: monikäyttöinen

en: $nb_name = like $name but without blanks in resulting strings
fi: monikäyttöinen

en: $profile = name of current profile
fi: $profile = nykyisen profiilin nimi

en: $R = random char (e.g. $RRRR = ag4r)
fi: satunnainen merkki

en: %NN = counter
fi: laskuri

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Adjust quality/compression value
fi: Säädä laatua/pakkauksen tasoa

en: Select a file format
fi: Valitse tiedoston tyyppi

en: Directory
fi: Kansio

en: Choose folder
fi: Valitse kansio

en: Your screenshots will be saved to this directory
fi: Kuvakaappauksesi tallennetaan tähän kansioon

en: Browse for save folder every time
fi: Valitse käsin tallennuskansio joka kerta

en: Do not save file automatically
fi: Älä tallenna tiedostoa automaattisesti

en: Automatically save file
fi: Tallenna tiedosto automaattisesti

en: Automatically copy screenshot to clipboard
fi: Kopioi kuvakaappaus leikepöydälle automaattisesti

en: Automatically copy filename to clipboard
fi: Kopioi tiedostonimi leikepöydälle automaattisesti

en: Do not copy anything to clipboard
fi: Älä kopioi mitään leikepöydälle

en: Delay
fi: Viive

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: Capture after a delay of
fi: Kaappauksen viive

en: Wait n seconds before taking a screenshot
fi: Odota n sekuntia ennen kuvakaappauksen ottoa

en: Include Cursor
fi: sisällytä osoitin

en: Include cursor when taking a screenshot
fi: Sisällytä hiiren osoitin kuvakaappaukseen

en: Open with
fi: Avaa sovelluksella

en: Open your screenshot with this program after capturing
fi: Avaa kuvakaappaus sen ottamisen jälkeen tällä sovelluksella

en: 16 colors   - (4bit)
fi: 16 väriä - (4bit)

en: 64 colors   - (6bit)
fi: 64 väriä - (6bit)

en: 256 colors  - (8bit)
fi: 256 väriä  - (8bit)

en: Reduce colors
fi: Vähennä värejä

en: Automatically reduce colors after taking a screenshot
fi: Vähennä värejä automaattisesti kuvakaappauksen jälkeen

en: Thumbnail
fi: Pikkukuva

en: Generate thumbnail too.
    select the percentage of the original size for the thumbnail to be
fi: Luo myös esikatselukuva
    aseta esikatselukuvan prosentuaalinen koko suhteessa alkuperäiseen

en: Border
fi: Reuna

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: Color
fi: Väri

en: Choose border color
fi: Valitse reunan väri

en: Adds a border effect to the screenshot
fi: Lisää reunatehosteen kuvakaappaukseen

en: Enable zoom window
fi: Käytä lähennysikkunaa

en: Start with selection size of
fi: Aloita valinnalla

en: at
fi: sijainnissa

en: Start Selection Tool with a customized selection size
fi: Käynnistä valintatyökalu mukautetulla valinnan koolla

en: Show help text
fi: Näytä ohjeteksti

en: Enables the help text
fi: Ottaa ohjetekstin käyttöön

en: Include window decoration when capturing a window
fi: Sisällytä ikkunan reuna ottaessa ikkunasta kaappausta

en: Automatically resize window to
fi: Muuta automaattisesti ikkuna kokoon

en: This resizes the window automatically to the specified width and height. This method asks the window manager to resize the window. However, the window manager may not allow the resize.
fi: Tämä toiminto asettaa ikkunan automaattisesti haluttuun kokoon. Toiminto pyytää ikkunamanageria muuttamaan ikkunan kokoa. Otathan huomioon, etteivät kaikki ikkunamanagerit salli ikkunan koon muuttamista.

en: Force rounded window corners
fi: Pakota pyöristetyt ikkunareunukset

en: Shutter uses the XShape extension to determine the window's shape, but this does not work under some circumstances, e.g. when running compiz.
    
    When this option is activated Shutter uses fixed parameters to round the window corners. You can overwrite the default parameters by creating a file named ~/.shutter/shape.conf and put custom values in it. The default values are stored in %s.
fi: Shutter käyttää ikkunan muodon määritykseen XShape laajennusosaa, mutta se ei jossain tapauksissa toimi, esim. compizin kanssa.
    Kun tämä asetus on valittu, shutter käyttää kiinteää arvoa ikkunan reunojen pyöristämiseen. Voit korvata oletusarvot asettamalla haluamasi arvot tiedostoon ~/.shutter/shape.conf. Oletusarvot ovat paikassa %s

en: Select only visible windows
fi: Valitse vain näkyvät ikkunat

en: Pre-Capture Delay
fi: Esikaappauksen viive

en: Capture menu/tooltip after a delay of n seconds
fi: Kaappaa valikko/työkaluvihje viiveellä n sekuntia

en: Ignore possibly wrong type hints
fi: Ohita mahdollisesti väärät vihjeet

en: The type hint constants specify hints for the window manager that indicate what type of function the window has. Sometimes these type hints are not correctly set. By enabling this option Shutter will not insist on the requested type hint.
fi: Tyyppivihjevakiot määrittävät ikkunanhallinnalle vihjeitä, jotka ilmaisevat, minkä tyyppistä toimintoa ikkunalla on. Joskus näitä tyyppivihjeitä ei ole määritetty oikein. Ottamalla tämän vaihtoehdon Shutter ei vaadi pyydettyä vihjettä.

en: Virtual browser width
fi: Virtuaaliselaimen leveys

en: Virtual browser width when taking a website screenshot
fi: Virtuaaliselaimen leveys verkkosivusta kaappausta ottaessa

en: Show as check pattern
fi: Näytä kuvio

en: Show as custom color:
fi: Näytä omavalintainen väri:

en: Choose fill color
fi: Valitse täyteväri

en: Show as background
fi: Näytä taustakuvana

en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern
fi: Näyttää kaikki kuvan läpinäkyvät alueet kuviona

en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify
fi: Näyttää kaikki kuvan läpinäkyvät osat tasaisina väreinä, jotka määrität

en: Displays any transparent parts of the image in the background color of the application
fi: Näyttää kaikki kuvan läpinäkyvät osat sovelluksen taustavärinä

en: Sort ascending by
fi: Lajittele nousevasti

en: Key/Time Created
fi: Avain/luonti aika

en: Sort descending by
fi: Lajittele laskevasti

en: Configure sort criteria
fi: Määritä lajitteluperusteet

en: Start Shutter at login
fi: Käynnistä Shutter sisäänkirjautumisen yhteydessä

en: Hide window on first launch
fi: Piilota ikkuna ensikäynnistyksellä

en: Hide notification icon
fi: Piilota ilmaisinkuvake

en: Autohide main window when taking a screenshot
fi: Piilota pääikkuna automaattisesti kuvakaappausta ottaessa

en: Redraw Delay
fi: Uudelleenpiirron viive

en: millisecond | milliseconds
fi[0]: millisekunti
fi[1]: millisekuntia

en: Present main window after taking a screenshot
fi: Näytä pääikkuna kuvakaappauksen ottamisen jälkeen

en: Minimize to tray when closing main window
fi: Pienennä ilmoitusalueelle pääikkunaa suljettaessa

en: Display pop-up notification after taking a screenshot
fi: Näytä ilmoitus kuvakaappauksen ottamisen jälkeen

en: Display pop-up notification when using a delay
fi: Näytä ilmoitus viivettä käyttäessä

en: Display pop-up notification when using a pre-capture delay
fi: Näytä ilmoitus näytöllä esikaappausviivettä käyttäessä

en: Notification agent
fi: Ilmoitustapa

en: Desktop Notifications
fi: Työpöydän ilmoitukset

en: Built-In Notifications
fi: Shutterin ilmoitukset

en: Ask before moving files to trash
fi: Kysy ennen tiedostojen siirtämistä roskakoriin

en: Move file to trash when closing tab
fi: Siirrä tiedosto roskakoriin, kun välilehti suljetaan

en: Notify when file was deleted from filesystem
fi: Ilmoita kun tiedosto poistettiin levyltä

en: Configure a short timeout to give the Xserver a chance to redraw areas that were obscured by Shutter's windows before taking a screenshot.
fi: Määritä lyhyt aikakatkaisu, jotta Xserverille annetaan mahdollisuus piirtää uudelleen alueet, jotka sulkivat Shutterin ikkunat ennen näyttökuvan ottamista.

en: You can either choose the system-wide desktop notifications (e.g. Ubuntu's Notify-OSD) or Shutter's built-in notification system
fi: Voit valita järjestelmän laajuiset työpöytäilmoitukset (esim. Ubuntun Notify-OSD) tai Shutterin sisäänrakennetun ilmoitusjärjestelmän

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows authorized uploading you can enter your credentials above. Plugins with OAuth support are configured automatically the first time you use them.
fi: <b>Huomaa:</b> Jos lisäosa mahdollistaa tunnistautumisen, kirjautumistiedot pyydetään erikseen. OAuth-kirjautumista tukevat lisäosat määritetään automaattisesti ensimmäisellä käyttökerralla.

en: URI
    Example: ftp://host:port/path
fi: URI
    Esimerkki: ftp://host:port/path

en: Connection mode
fi: Yhteystapa

en: Active mode
fi: Aktiivitila

en: Passive mode
fi: Passiivitila

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Website URL
fi: Verkkosivun osoite

en: Main
fi: Päävalikko

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Image View
fi: Kuvanäkymä

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Upload
fi: Lähetä

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: The following plugins are installed
fi: Seuraavat liitännäiset on asennettu

en: pixel | pixels
fi[0]: kuvapiste
fi[1]: kuvapistettä

en: Quality
fi: Laatu

en: Please activate the menu you want to capture
fi: Aktivoi valikko, josta haluat kuvakaappauksen

en: Please activate the tooltip you want to capture
fi: Aktivoi työkaluvihje, josta haluat kuvakaappauksen

en: Screenshot will be taken in %s second | Screenshot will be taken in %s seconds
fi[0]: Kuvakaappaus otetaan %s sekunnissa
fi[1]: Kuvakaappaus otetaan %s sekunnissa

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Profile deleted
fi: Profiili poistettu

en: Profile could not be deleted
fi: Profiilia ei voitu poistaa

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Profile %s loaded successfully
fi: Profiili %s ladattiin onnistuneesti

en: Session
fi: Istunto

en: not found
fi: ei löydy

en: Error while adding the file monitor.
fi: Virhe lisättäessä tiedostoa tarkkailuun.

en: Settings could not be saved!
fi: Asetuksia ei voitu tallentaa!

en: Settings saved successfully!
fi: Asetukset tallennettu onnistuneesti!

en: Session could not be saved!
fi: Istuntoa ei voitu tallentaa!

en: Account-settings could not be saved!
fi: Profiilin asetuksia ei voitu tallentaa!

en: Settings could not be restored!
fi: Asetuksien palautus epäonnistui!

en: Settings loaded successfully
fi: Asetukset ladattu onnistuneesti

en: Built-in Editor
fi: Sisäinen muokkain

en: Account-settings could not be restored!
fi: Tiliasetuksien palautus ei onnistunut!

en: opened
fi: avattu

en: Error while opening image %s.
fi: Virhe avattaessa kuvaa %s.

en: Session could not be restored!
fi: Istunnon palautus epäonnistui!

en: Error while creating the trashinfo file %s.
fi: Virhe luotaessa roskakorin tiedot tiedostoa %s.

en: Error while moving the file %s to trash.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa %s roskakoriin.

en: Error while removing the file %s from disk.
fi: Virhe poistaessa tiedostoa %s levyltä.

en: Are you sure you want to move %s to the trash?
fi: Oletko varma että haluat siirtää %s roskakoriin?

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: deleted
fi: poistettu

en: Are you sure you want to move the selected files to the trash?
fi: Oletko varma että haluat siirtää valitut tiedostot roskakoriin?

en: No screenshots selected
fi: Ei kuvakaappausta valittuna

en: Selected screenshots deleted
fi: valitut kuvakaappaukset poistettu

en: removed from session
fi: poistettu istunnosta

en: Selected screenshots removed
fi: Valitut kuvakaappaukset poistettu

en: No valid filetype specified
fi: Kelvollista tiedostotyyppiä ei määritelty

en: There is no image data in the clipboard to paste
fi: Leikepöydällä ei ole kuvaa, jonka voisi liittää

en: Selected filenames copied to clipboard
fi: Valitut tiedostonimet on kopioitu leikepöydälle

en: Selected images copied to clipboard
fi: Valitut kuvat kopioitiin leikepöydälle

en: Last action undone
fi: Viimeisin toiminto kumottiin

en: Error while copying last version (%s).
fi: Virhe viimeisintä versiota kopioidessa (%s).

en: There was an error performing undo on %s.
fi: Kumoamisessa %s tapahtui virhe.

en: Last action redone
fi: Viimeisin toiminto tehty uudelleen

en: There was an error performing redo on %s.
fi: Virhe tehtäessä uudelleen viimeisintä toimintoa %s.

en: No plugin installed
fi: Ei liitännäisiä asennettuna

en: There was an error determining the filename.
fi: Tiedostonimen määrittämisessä tapahtui virhe.

en: Triggered invalid screenshot action.
fi: Käynnisti virheellisen kuvakaappauksen.

en: Error while taking the screenshot.
fi: Virhe ottaessa kuvakaappausta.

en: Capture aborted by user
fi: Kaappaus peruttiin käyttäjän toimesta

en: %s saved
fi: %s tallennettu

en: Screenshot saved
fi: Kuvakaappaus tallennettu

en: The filename %s could not be verified. Maybe it contains unsupported characters.
fi: Tiedostonimeä %s ei voitu vahvistaa. Se saattaa sisältää virheellisen merkin.

en: %s opened with %s
fi: %s avattu sovelluksella %s

en: Opened all files with
fi: Kaikki tiedostot avattiin sovelluksella

en: Could not apply plugin %s
fi: Liitännäisen %s käyttö epäonnistui

en: Successfully applied plugin %s
fi: Liitännäisen %s käyttö onnistui

en: Error while executing plugin %s.
fi: Virhe suorittaessa liitännäistä %s.

en: There was an error executing the plugin.
fi: Virhe liitännäistä suorittaessa.

en: %s screenshot | %s screenshots
fi[0]: %s kuvakaappaus
fi[1]: %s kuvakaappausta

en: Current profile
fi: Nykyinen profiili

en: Try to resave the file?
fi: Yritetäänkö tallentaa uudelleen?

en: Image %s was not found on disk
fi: Kuvaa %s ei löytynyt levyltä

en: Error while saving the image %s.
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa %s.

en: There was an error saving the image to %s.
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa kohteeseen %s.

en: saved
fi: tallennettu

en: Image %s was deleted from filesystem
fi: Kuva %s poistettiin levyltä

en: There was an error opening the image.
fi: Virhe kuvaa avatessa.

en: Error while opening directory %s.
fi: Virhe avattaessa hakemistoa %s.

en: Updating plugin information
fi: Päivitetään liitännäistietoja

en: Please wait while Shutter updates the plugin information
fi: Odota hetki, kun Shutter päivittää liitännäistietoja

en: Updating upload plugin information
fi: Päivitetään lähetysliitännäisen tietoja

en: Please wait while Shutter updates the upload plugin information
fi: Odota hetki, kun Shutter päivittää lähetysliitännäisten tietoja

en: Capture All Workspaces
fi: Ota kuvakaappaus kaikista työtiloista

en: Limit to current monitor
fi: Rajoita nykyiseen näyttöön

en: This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitor detected).
    Enable it to capture only the current monitor. | This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitors detected).
    Enable it to capture only the current monitor.
fi[0]: Tämä vaihtoehto on hyödyllinen vain, kun käytät useampaa näyttöä (%d näyttö havaittu).
    Ota se käyttöön, jos haluat tallentaa vain nykyisen näytön.
fi[1]: Tämä vaihtoehto on hyödyllinen vain, kun käytät useampaa näyttöä (%d näytöt havaittu).
    Ota se käyttöön, jos haluat tallentaa vain nykyisen näytön.

en: Active Window
fi: Aktiivinen ikkuna

en: Capture the last active window
fi: Ota kuvakaappaus viimeisimmästä aktiivisesta ikkunasta

en: _Selection
fi: _Valinta

en: _Desktop
fi: _Työpöytä

en: Window _under Cursor
fi: Ikkuna _hiiren osoittimen alla

en: Select W_indow
fi: Val_itse ikkuna

en: Se_ction
fi: O_sio

en: _Menu
fi: _Valikko

en: _Tooltip
fi: T_yökaluvihje

en: _Web
fi: _Verkkosivu

en: S_how main window
fi: N_äytä pääikkuna

en: _Redo last screenshot
fi: _Ota viimeisin kuvakaappaus uudelleen

en: _Quick profile select
fi: Valitse pro_fiili

en: Wait indefinitely
fi: Odota ikuisesti

en: Wait max %d second | Wait max %d seconds
fi[0]: Odota enintään %d sekunti
fi[1]: Odota enintään %d sekuntia

en: Wait max %d minute | Wait max %d minutes
fi[0]: Odota enintään %d minuutti
fi[1]: Odota enintään %d minuuttia

en: Shutter will wait indefinitely for the screenshot to capture
fi: Shutter odottaa loputtomasti kuvakaappauksen kaappaamista

en: Shutter will wait up to %d second for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d seconds for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
fi[0]: Shuter odottaa jopa %d sekuntia, jotta näyttökuva voidaan tallentaa ennen prosessin keskeyttämistä, jos se kestää liian kauan
fi[1]: Suljin odottaa jopa %d sekuntia, jotta näyttökuva voidaan tallentaa ennen prosessin keskeyttämistä, jos se kestää liian kauan

en: Shutter will wait up to %d minute for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d minutes for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
fi[0]: Shutter odottaa jopa %d minuuttia, jotta näyttökuva voidaan tallentaa ennen prosessin keskeyttämistä, jos se kestää liian kauan
fi[1]: Suljin odottaa jopa %d minuuttia, jotta näyttökuva voidaan tallentaa ennen prosessin keskeyttämistä, jos se kestää liian kauan

en: Host
fi: Isäntä

en: Anonymous Upload
fi: Anonyymi lähetys

en: Authorized Upload
fi: Valtuutettu lähetys

en: OAuth Upload
fi: OAuth-lähetys

en: Description
fi: Kuvaus

en: Icon
fi: Kuvake

en: Name
fi: Nimi

en: Category
fi: Luokka

en: Language
fi: Kieli

en: Path
fi: Polku

en: Successfully published
fi: Julkaistu onnistuneesti

en: The file %s was successfully published: %s
fi: Tiedosto %s julkaistiin onnistuneesti: %s

en: %s published
fi: %s julkaistu

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: The file %s is no longer published. The external link is not available anymore.
fi: Tiedosto %s ei ole enää julkaistu. Ulkoinen linkki ei ole enää käytettävissä.

en: The file %s is no longer published.
fi: Tiedosto %s ei ole enää julkaistu.

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename image %s
fi: Nimeä uudelleen kuva %s

en: New filename
fi: Uusi tiedoston nimi

en: _Rename
fi: Nimeä _uudelleen

en: renamed
fi: nimetty uudelleen

en: Error while renaming the image %s.
fi: Virhe nimettäessä uudelleen kuvaa %s.

en: There was an error renaming the image to %s.
fi: Kuvan uudelleen nimeämisessä %s tapahtui virhe.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: The image already exists in %s. Replacing it will overwrite its contents.
fi: Kuva on jo olemassa kohteessa %s. Kuvan korvaamisen yhteydessä aiempi kuva häviää.

en: An image named %s already exists. Do you want to replace it?
fi: Kuva %s on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Invalid Filename
fi: Virheellinen tiedoston nimi

en: Choose file to open
fi: Valitse tiedosto avattavaksi

en: All compatible image formats
fi: Kaikki yhteensopivat kuvamuodot

en: Choose a location to save to
fi: Valitse tallennuskansio

en: Choose a plugin
fi: Valitse liitännäinen

en: _Run
fi: _Suorita

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: No plugin specified
fi: Liitännäistä ei määritelty

en: Upload / Export
fi: Lähetä / Tuo

en: _Upload
fi: _Lähetä

en: Guest
fi: Vieras

en: Please choose one of the accounts above and click <i>Upload</i>. The upload links will still be available in the screenshot's <i>right-click menu</i> after closing this dialog.
fi: Valitse pudotusvalikosta käyttäjätili ja napsauta <i>Lähetä</i>. Vienti- ja lähetyslinkit ovat jatkossakin saatavilla kuvakaappauksen hiiren <i>kakkospainikkeen valikosta</i> tämän ikkunan sulkemisen jälkeen.

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows only authorized uploading you need to enter your credentials in preferences first to make it appear in the list above.
fi: <b>Huomaa:</b> Jos lisäosa vaatii tunnistautumisen, kirjautumistiedot tulee antaa etukäteen Asetukset-valikossa, ennen kuin vaihtoehto ilmestyy tämän ikkunan pudotusvalikkoon.

en: Choose account
fi: Valitse tili

en: Status
fi: Tila

en: Public hosting
fi: Julkinen isäntä

en: Places
fi: Sijainnit

en: _Export
fi: _Vie

en: _Publish
fi: _Julkaise

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected file will be copied to that folder before being published. | Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected files will be copied to that folder before being published.
fi[0]: Kansio %s synkronoidaan Ubuntu One -kanssa. Valittu tiedosto kopioidaan kyseiseen kansioon ennen julkaisemista.
fi[1]: Kansio %s synkronoidaan Ubuntu One -kanssa. Valittut tiedostot kopioidaan kyseiseen kansioon ennen julkaisemista.

en: <b>Please note:</b> The selected file will be published in a background process. You will be notified when the process has finished. | <b>Please note:</b> The selected files will be published in a background process. You will be notified when the process has finished.
fi[0]: <b>Huomaa:</b> Valittu tiedosto julkaistaan taustaprosessina. Sinulle ilmoitetaan, kun prosessi on valmis.
fi[1]: <b>Huomaa:</b> Valitut tiedostot julkaistaan taustaprosessina. Sinulle ilmoitetaan, kun prosessi on valmis.

en: Folder %s is not synchronized with Ubuntu One. Please choose an alternative folder.
fi: Kansiota %s ei ole synkronoitu Ubuntu Oneen. Valitse toinen kansio.

en: Ubuntu One service cannot be found.
fi: Ubuntu One -palvelua ei löytynyt.

en: /publicfiles is not available. Your Ubuntu One installation seems to be out of date.
fi: /publicfiles ei ole käytettävissä. Ubuntu One -asennuksesi vaikuttaa olevan vanhentunut.

en: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl needs to be installed for this feature
fi: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl on oltava asennettuna toimintoa varten

en: Loading module %s
fi: Ladataan moduulia %s

en: Error while executing upload plugin %s.
fi: Virhe suorittaessa lähetysliitännäistä %s.

en: There was an error executing the upload plugin.
fi: Virhe suorittaessa lähetysliitännäistä.

en: uploaded
fi: lähetetty

en: Successfully uploaded
fi: Lähetetty onnistuneesti

en: The file %s was successfully uploaded.
fi: Tiedosto %s lähetettiin onnistuneesti.

en: Skip all
fi: Ohita kaikki

en: Skip
fi: Ohita

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: exported
fi: viety

en: Successfully exported
fi: Viety onnistuneesti

en: The file %s was successfully exported.
fi: Tiedosto %s vietiin onnistuneesti.

en: Publishing %s...
fi: Julkaistaan %s...

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: Error while copying the image %s.
fi: Virhe kopioitaessa kuvaa %s.

en: There was an error copying the image into %s.
fi: Virhe kopioitaessa kuvaa kohteeseen %s.

en: Please check your credentials and try again.
fi: Tarkista tunnuksesi sekä salasanasi ja yritä uudelleen.

en: Error while login
fi: Virhe kirjautuessa

en: Maximum filesize reached
fi: Tiedoston enimmäiskoko tuli vastaan

en: Error while uploading
fi: Virhe lähetettäessä

en: Maximum filesize: %s
fi: Tiedoston enimmäiskoko: %s

en: Error while connecting
fi: Virhe yhdistäessä

en: Save current preferences as new profile
fi: Tallenna nykyiset asetukset uuteen profiiliin

en: New profile name
fi: Uuden profiilin nimi

en: Replacing it will overwrite its contents.
fi: Profiilin korvaaminen hävittää aiemman profiilin asetukset.

en: A profile named %s already exists. Do you want to replace it?
fi: Profiili nimeltä %s on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Screenshot
fi: _Kuvakaappaus

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Recent _Files
fi: Viimeisimmät _tiedostot

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: E_xport to PDF...
fi: Vie PDF-mu_otoon...

en: Export to Post_Script...
fi: Vie Pos_tScript-muotoon...

en: Page Set_up
fi: Sivun _asetukset

en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: Send by E_mail...
fi: Lähetä sähkö_postitse...

en: C_lose all
fi: Su_lje kaikki

en: Copy _Filename
fi: Kopioi tie_dostonimi

en: Show Navigation _Toolbar
fi: Näytä _selauspalkki

en: Get Help Online...
fi: Hae ohjeita verkosta...

en: Translate this Application...
fi: Käännä tämä ohjelma...

en: Report a Problem
fi: Raportoi ongelmasta

en: _Active Window
fi: _Aktiivinen ikkuna

en: Import from clip_board
fi: Tuo lei_kepöydältä

en: Open wit_h
fi: Avaa oh_jelmalla

en: Show in _folder
fi: Nä_ytä kansiossa

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen…

en: _Send To...
fi: _Lähetä...

en: E_xport...
fi: _Vie...

en: Public URLs
fi: Julkiset osoitteet

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: Run a _plugin...
fi: Suorita liitä_nnäinen...

en: Redo _this screenshot
fi: Ota tä_mä kuvakaappaus uudelleen

en: Run a _Plugin...
fi: Suorita liitä_nnäinen...

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo last screenshot
fi: Ota viimeisin kuvakaappaus uudelleen

en: Selection
fi: Valinta

en: Draw a rectangular capture area with your mouse
    to select a specified screen area
fi: Piirrä suorakulmio hiirellä
    valitaksesi tietyn osan näytön sisällöstä

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Take a screenshot of your whole desktop
fi: Ota kuvakaappaus työpöydästäsi

en: Capture a specific workspace
fi: Ota kuvakaappaus tietystä työtilasta

en: Window
fi: Ikkuna

en: Select a window with your mouse
fi: Valitse ikkuna hiirtä käyttäen

en: Take a screenshot of a specific window
fi: Ota kuvakaappaus tietystä ikkunasta

en: Section
fi: Osio

en: Captures only a section of the window. You will be able to select any child window by moving the mouse over it
fi: Ottaa kuvakaappauksen vain osasta ikkunaa. Voit valita minkä tahansa ali-ikkunan siirtämällä hiiren osoittimen sen päälle

en: Menu
fi: Valikko

en: Select a single menu or cascading menus from any application
fi: Valitse yksittäinen valikko tai valikkoja mistä tahansa sovelluksesta

en: Tooltip
fi: Työkaluvihje

en: Capture a tooltip
fi: Ota kuvakaappaus työkaluvihjeestä

en: Web
fi: Verkkosivu

en: Take a screenshot of a website
fi: Ota kuvakaappaus sivustosta

en: Set how long Shutter will wait for the screenshot to complete before aborting the process if it's taking too long
fi: Aseta, kuinka kauan Shutter odottaa kuvakaappausta loppuun ennen kuin keskeytetään prosessi, jos se kestää liian kauan

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Use the built-in editor to highlight important fragments of your screenshot or crop it to a desired size
fi: Korosta näyttökuvan tärkeät osat sisäänrakennetulla editorilla tai rajaa se haluttuun kokoon

en: Export
fi: Vie

en: Upload your images to an image hosting service, FTP site or export them to an arbitrary folder
fi: Lähetä kuvasi kuvanjulkaisupalveluun, FTP-palvelimelle tai vie satunnaiseen kansioon

en: Show links to previous uploads
fi: Näytä linkit aiemmin lähetettyihin kuviin

en: Error while executing %s.
fi: Virhe kohdetta %s suorittaessa.

en: There was an error executing %s.
fi: Virhe kohdetta %s suorittaessa.

en: Exit Code: %d.
fi: Poistumiskoodi: %d.

en: Synchronization complete
fi: Synkronointi valmistui

en: Synchronization in progress...
fi: Synkronointi meneillään...

en: Illegal URI.
fi: Virheellinen URI.

en: Connection error.
fi: Yhteysvirhe.

en: Please check your connectivity and try again.
fi: Tarkista verkkoyhteytesi ja yritä uudelleen.

en: Login with username %s failed.
fi: Kirjautuminen käyttäjätunnuksella %s epäonnistui.

en: Cannot change working directory.
fi: Työkansiota ei voi muuttaa.

en: Command 'put' failed.
fi: Komento 'put' epäonnistui.

en: Copy this code to clipboard
fi: Kopioi tämä koodi leikepöydälle

en: Upload - %s - %s
fi: Lähetys - %s - %s

en: Draw a rectangular area using the mouse.
fi: Piirrä suorakulmio käyttäen hiirtä.

en: To take a screenshot, press the Enter key. Press Esc to quit.
fi: Paina Enteriä ottaaksesi kuvakaappauksen. Poistu painamalla Esciä.

en: <b>shift/right-click</b> → selection dialog on/off
fi: <b>shift tai hiiren oikea painike</b> → valintanäkymä päällä/pois

en: <b>ctrl + scrollwheel</b> → zoom in/out
fi: <b>ctrl + hiiren rulla</b> → lähennä/loitonna

en: <b>space</b> → zoom window on/off
fi: <b>välilyönti</b> → lähennys-/loitonnusikkunna päällä/pois

en: <b>cursor keys</b> → move cursor
fi: <b>nuolinäppäimet</b> → siirrä osoitinta

en: <b>cursor keys + alt</b> → move selection
fi: <b>nuolinäppäimet + alt</b> → siirrä valintaa

en: <b>cursor keys + ctrl</b> → resize selection
fi: <b>nuolinäppäimet + ctrl</b> → muuta valinnan kokoa

en: Maybe mouse pointer could not be grabbed or the selected area is invalid.
fi: Ehkä hiiren osoittimella ei voitu tarttua tai valittu alue ei kelpaa.

en: Keyboard could not be grabbed.
fi: Näppäimistöllä ei voitu tarttua.

en: menu
fi: valikko

en: tooltip
fi: työkaluvihje

en: No window with type %s detected.
fi: Ei havaittu ikkunaa, jonka leveys on %s.

en: There is no last capture that can be redone.
fi: Ei viimeisintä kuvakaappausta, joka olisi mahdollista tehdä uudelleen.

en: The window is no longer available.
fi: Ikkuna ei ole enää käytettävissä.

en: Unable to capture website
fi: Kuvakaappaus verkkosivustosta epäonnistui

en: No window with name pattern %s detected.
fi: Ikkunaa, jonka nimi on %s ei löydy.

en: Invalid pattern %s detected.
fi: Virheellinen malli %s on havaittu.

en: No subwindow detected
fi: Ali-ikkunaa ei havaittu

en: Maybe this window is using client-side windows (or similar).
    Shutter is not yet able to query the tree information of such windows.
fi: Ehkä tässä ikkunassa käytetään asiakaspuolen ikkunoita (tai vastaavia).
    Shutter ei voi vielä kysyä tällaisten ikkunoiden hakemistopuun tietoja.

en: URL to capture
fi: Kuvattavan sivuston URL-osoite

en: C_apture
fi: K_aappaa

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Fill color
fi: Täyteväri

en: Adjust fill color and opacity
fi: Määritä täyttöväri ja läpinäkyvyys

en: Stroke color
fi: Viivan väri

en: Choose stroke color
fi: Valitse viivan väri

en: Adjust stroke color and opacity
fi: Viivan värin ja peittävyyden säätäminen

en: Line width
fi: Viivan leveys

en: Adjust line width
fi: Määritä viivan leveys

en: Font
fi: Kirjasin

en: Select font family and size
fi: Valitse kirjasinperhe ja koko

en: Insert image
fi: Lisää kuva

en: Insert an arbitrary object or file
fi: Mielivaltaisen objektin tai tiedoston lisääminen

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: _Crop
fi: _Rajaa

en: Click-Drag to scale (try Control to scale uniformly)
fi: Skaalaa napsauttamalla (yritä skaalata yhdenmukaisesti)

en: Click-Drag to resize the canvas
fi: Muuta piirtoalueen kokoa vetämällä

en: Click to paint (try Control or Shift for a straight line)
fi: Napsauta maalataksesi (kokeile Control tai Shift suoraan linjaan)

en: Click-Drag to create a new straight line
fi: Napsauta ja vedä luodaksesi uudne suoran viivan

en: Click-Drag to create a new arrow
fi: Napsauta ja vedä luodaksesi uuden nuolen

en: Click-Drag to create a new rectangle
fi: Napsauta ja vedä luodaksesi uuden suorakulmion

en: Click-Drag to create a new ellipse
fi: Luo uusi ellipsi napsauttamalla ja vetämällä

en: Click-Drag to add a new text area
fi: Napsauta ja vedä luodaksesi uuden tekstialueen

en: Click to censor (try Control or Shift for a straight line)
fi: Sensurointi (kokeile Control tai Shift suoraan viivaan)

en: Click-Drag to create a pixelized region
fi: Luo hämärretty alue napsauttamalla ja vetämällä

en: Click to add an auto-increment shape
fi: Lisää automaattinen muoto napsauttamalla tätä

en: Save the changes to image %s before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset kuvaan %s ennen sen sulkemista?

en: Close
fi: Sulje

en: Do_n't save
fi: _Älä tallenna

en: If you don't save the image, changes from the last minute will be lost | If you don't save the image, changes from the last %d minutes will be lost
fi[0]: Jos kuvaa ei tallenneta, muutokset viimeisen minuutin ajalta häviävät
fi[1]: Jos kuvaa ei tallenneta, muutokset viimeisen %d minuutin ajalta häviävät

en: Do you want to save the changed background color?
fi: Haluatko tallentaa muutetun taustavärin?

en: The background is likely to be transparent if you decide to ignore the background color.
fi: Taustasta tulee mitä luultavimmin läpinäkyvä, jos päätät olla huomioimatta taustaväriä.

en: Save Background Color
fi: Tallenna taustaväri

en: _Ignore Background Color
fi: _Ohita taustaväri

en: _Save Background Color
fi: _Tallenna taustaväri

en: Change Background Color...
fi: Muuta taustaväriä...

en: _Reset to Default
fi: _Palauta oletus

en: Raise
fi: Nosta

en: Lower
fi: Siirrä taakse

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Lock
fi: Lukitse

en: Edit Preferences...
fi: Muokkaa asetuksia...

en: Numbering
fi: Numerointi

en: Current value
fi: Nykyinen arvo

en: Arrow
fi: Nuoli

en: Length
fi: Pituus

en: Tip length
fi: Kärjen pituus

en: Display an arrow at the end of the line
fi: Näytä nuoli viivan päässä

en: Display an arrow at the start of the line
fi: Näytä nuoli viivan alussa

en: Text
fi: Teksti

en: Font color
fi: Kirjasimen väri

en: Choose font color
fi: Valitse kirjasimen väri

en: Use selected font
fi: Käytä valittua kirjasinta

en: Use selected font color
fi: Käytä valittua kirjasimen väriä

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Do again the last undone action
fi: Tee viimeisin kumottu toiminto uudelleen

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Cut selection to clipboard
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle

en: Paste objects from clipboard
fi: Liitä objekteja leikepöydältä

en: Delete current object
fi: Poista nykyinen objekti

en: Clear canvas
fi: Poista kangas

en: Abort current mode
fi: Keskeytä nykyinen tila

en: Close this window
fi: Sulje ikkuna

en: Save image
fi: Tallenna kuva

en: Export to _File...
fi: Vie tie_dostoon...

en: Export to File...
fi: Vie tiedostoon...

en: _Export to SVG...
fi: _Vie SVG-muotoon...

en: Export to SVG...
fi: Vie SVG-muotoon...

en: Export to PDF...
fi: Vie PDF-muotoon...

en: Export to PostScript...
fi: Vie PostScript-muotoon...

en: Automatic scrolling
fi: Automaattivieritys

en: Select
fi: Valitse

en: Select item to move or resize it
fi: Valitse kohde siirtääksesi sitä tai muuttaaksesi sen kokoa

en: Freehand
fi: Vapaalla kädellä

en: Draw a freehand line
fi: Piirrä viiva vapaalla kädellä

en: Highlighter
fi: Korostaja

en: Line
fi: Viiva

en: Draw a straight line
fi: Piirrä suora viiva

en: Draw an arrow
fi: Piirrä nuoli

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: Draw a rectangle
fi: Piirrä suorakulmio

en: Ellipse
fi: Ellipsi

en: Draw a ellipse
fi: Piirrä ellipsi

en: Add some text to the screenshot
fi: Lisää tekstiä kuvakaappaukseen

en: Censor
fi: Sensuroi

en: Censor portions of your screenshot to hide private data
fi: Piilota haluamasi osia kuvakaappauksesta

en: Pixelize
fi: Pikselöi

en: Pixelize selected areas of your screenshot to hide private data
fi: Pikselöi valitut alueet kuvakaappauksesta piilottaaksesi arkaluontoisia tietoja

en: Number
fi: Numero

en: Add an auto-increment shape to the screenshot
fi: Lisää automaattinen muoto kuvakaappaukseen

en: Crop
fi: Rajaa

en: Crop your screenshot
fi: Leikkaa kuvakaappausta

en: No icon was found
fi: Kuvaketta ei löytynyt

en: Import from current theme...
fi: Tuo nykyisestä teemasta...

en: Import from session...
fi: Tuo istunnosta...

en: Import from filesystem...
fi: Tuo levyltä...

en: New text...
fi: Uusi teksti...
