shutter - en to ja translation catalogue (471 entries)

en: Profile
ja: プロファイル

en: Preferences
ja: 設定

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
ja: この機能は「gnome-web-photo」を追加インストールする必要があります

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
ja: この機能を利用するにはGoo::Canvas/libgoo-canvas-perlのインストールが必要です

en: Choose a profile
ja: プロファイルの選択

en: Save configuration as profile
ja: 設定をプロファイルとして保存

en: Delete profile
ja: プロファイルの削除

en: Load the selected profile's configuration
ja: 選択したプロファイルの設定を読み込む

en: Image format
ja: 画像のフォーマット

en: Save
ja: 保存

en: First-launch Behavior
ja: 初回起動時の動作

en: Window Preferences
ja: ウィンドウ設定

en: Notifications
ja: 通知

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Gnome-Keybinding
ja: Gnome キーボード・ショートカット

en: Actions
ja: アクション

en: Capture
ja: 取得

en: Selection Capture
ja: 範囲選択のオプション

en: Window Capture
ja: ウィンドウの取得

en: Menu/Tooltip Capture
ja: メニュー/ツールチップの取得

en: Website Capture
ja: ウェブページの取得

en: Accounts
ja: アカウント

en: File Transfer Protocol (FTP)
ja: ファイル転送のプロトコル(FTP)

en: Transparent Parts
ja: 透明な部分

en: Session View
ja: セッションビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Reserved character %s is not allowed to be in a filename.
ja: %sという文字はファイル名としては使用できません

en: There are several wildcards available, like
ja: 次のようなワイルドカードを使うことができます。

en: %Y = year
ja: %Y = 年

en: %m = month
ja: %m = 月

en: %d = day
ja: %d = 日

en: %T = time
ja: %T = 時刻

en: $w = width
ja: $w = 幅

en: $h = height
ja: $h = 高さ

en: $name = multi-purpose (e.g. window title)
ja: $name = 多目的 (例 : ウィンドウタイトル)

en: $profile = name of current profile
ja: $profile = 現在のプロファイル名

en: $R = random char (e.g. $RRRR = ag4r)
ja: $R = ランダムな文字 (例: $RRRR = ag4r)

en: %NN = counter
ja: %NN = 連番

en: Compression
ja: 圧縮率

en: Adjust quality/compression value
ja: 品質/圧縮率を調整

en: Select a file format
ja: 画像のフォーマットを選択します

en: Directory
ja: フォルダ

en: Choose folder
ja: フォルダの選択

en: Your screenshots will be saved to this directory
ja: スクリーンショットはこのフォルダに保存されます

en: Browse for save folder every time
ja: 毎回保存したフォルダーを表示

en: Do not save file automatically
ja: ファイルを自動で保存しない

en: Automatically save file
ja: 自動的にファイルを保存する

en: Automatically copy screenshot to clipboard
ja: 取得した画像を自動でクリップボードにコピーする

en: Automatically copy filename to clipboard
ja: 取得した画像のファイル名を自動でクリップボードにコピーする

en: Do not copy anything to clipboard
ja: 何もクリップボードにコピーしない

en: Delay
ja: 取得するまでの待ち時間

en: second | seconds
ja[0]: 秒

en: Capture after a delay of
ja: 次の待ち時間後に取得:

en: Wait n seconds before taking a screenshot
ja: スクリーンショットの取得までの待ち時間(秒数)を設定します

en: Include Cursor
ja: マウスのポインタを含める

en: Include cursor when taking a screenshot
ja: スクリーンショットの取得時にマウスのポインタを含める

en: Open with
ja: 取得後に開く

en: Open your screenshot with this program after capturing
ja: スクリーンショットを取得した後に、指定したアプリケーションで開きます

en: 16 colors   - (4bit)
ja: 16色 - (4ビット）

en: 64 colors   - (6bit)
ja: 64色 - (6ビット）

en: 256 colors  - (8bit)
ja: 256色 - (8ビット）

en: Reduce colors
ja: 減色

en: Automatically reduce colors after taking a screenshot
ja: スクリーンショットを取得した後に、自動的に減色します

en: Thumbnail
ja: サムネイルを生成

en: Generate thumbnail too.
    select the percentage of the original size for the thumbnail to be
ja: スクリーンショットを取得した後に、自動的に生成するサムネイルのサイズ(縮小率)を指定します

en: Border
ja: 枠

en: pixels
ja: ピクセル

en: Color
ja: 色

en: Choose border color
ja: 枠の色を選択

en: Adds a border effect to the screenshot
ja: 枠に効果を追加

en: Enable zoom window
ja: ウィンドウのズームを有効にする

en: Start with selection size of
ja: 次の条件で選択を開始：サイズ

en: at
ja: 位置

en: Show help text
ja: ヘルプを表示

en: Enables the help text
ja: ヘルプを有効にする

en: Include window decoration when capturing a window
ja: ウィンドウ選択時にウィンドウの装飾を含める

en: Automatically resize window to
ja: 自動的にウィンドウをリサイズ

en: This resizes the window automatically to the specified width and height. This method asks the window manager to resize the window. However, the window manager may not allow the resize.
ja: 自動的に指定されたウィンドウの幅と高さにリサイズします。このメソッドはウィンドウマネージャにウィンドウのリサイズを要求します。 ただし、ウィンドウマネージャはリサイズを許可しないことがあります。

en: Force rounded window corners
ja: ウィンドウの角を強制的に丸くする

en: Shutter uses the XShape extension to determine the window's shape, but this does not work under some circumstances, e.g. when running compiz.
    
    When this option is activated Shutter uses fixed parameters to round the window corners. You can overwrite the default parameters by creating a file named ~/.shutter/shape.conf and put custom values in it. The default values are stored in %s.
ja: Shutterはウィンドウの形状を決定するためにXShape拡張を使用していますが、これは、いくつかの状況下では動作しません、例:compizを実行している場合。
    
    このオプションを有効にした場合、Shutterはウィンドウの角を丸くするために固定のパラメーターを使用します。~/.shutter/shape.confという名前のファイルを作成して、カスタム値を入力することで既定のパラメーターを上書きすることができます。デフォルト値は%sに格納されています。

en: Select only visible windows
ja: 表示されているウィンドウのみを対象にする

en: Pre-Capture Delay
ja: 取得前の待ち時間

en: Capture menu/tooltip after a delay of n seconds
ja: メニュー/ツールチップを n 秒後に取得する

en: Ignore possibly wrong type hints
ja: 間違っているかもしれない型のヒントを無視する

en: Virtual browser width
ja: 仮想ブラウザの横幅

en: Virtual browser width when taking a website screenshot
ja: ウェブページのスクリーンショットを取得する時の仮想ブラウザの横幅を指定します

en: Show as check pattern
ja: 格子模様を表示

en: Show as custom color:
ja: 選択した色を表示

en: Choose fill color
ja: 塗りつぶしの色の選択

en: Show as background
ja: 背景色で表示

en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern
ja: 画像中の透明な部分を格子模様で表示します

en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify
ja: 画像中の透明な部分を指定した色で表示します

en: Displays any transparent parts of the image in the background color of the application
ja: 画像中の透明な部分を背景色で表示します

en: Sort ascending by
ja: 昇順に並び替える

en: Key/Time Created
ja: 作成したキー/時刻

en: Sort descending by
ja: 降順に並び替える

en: Configure sort criteria
ja: 並び替えの設定

en: Start Shutter at login
ja: ログイン時にShutterを起動

en: Hide window on first launch
ja: 初回起動時にウィンドウを隠す

en: Hide notification icon
ja: 通知アイコンを隠す

en: Autohide main window when taking a screenshot
ja: 取得時に Shutter のウィンドウを自動で隠す

en: Redraw Delay
ja: 再描画の待ち時間

en: millisecond | milliseconds
ja[0]: ミリ秒

en: Present main window after taking a screenshot
ja: スクリーンショットの取得後に Shutter のウィンドウを残す

en: Minimize to tray when closing main window
ja: メインウィンドウを閉じたら通知エリアに最小化する

en: Display pop-up notification after taking a screenshot
ja: スクリーンショットを取得した後にポップアップ通知を表示する

en: Display pop-up notification when using a delay
ja: 取得の待ち時間中にポップアップ通知を表示する

en: Display pop-up notification when using a pre-capture delay
ja: 取得前の待ち時間中にポップアップ通知を表示する

en: Notification agent
ja: 通知エージェント

en: Desktop Notifications
ja: デスクトップ通知

en: Built-In Notifications
ja: 組み込みの通知システム

en: Ask before moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動する前に確認する

en: Move file to trash when closing tab
ja: タブを閉じたらゴミ箱へ移動する

en: Notify when file was deleted from filesystem
ja: ファイルがファイルシステムから削除されたとき通知

en: Configure a short timeout to give the Xserver a chance to redraw areas that were obscured by Shutter's windows before taking a screenshot.
ja: スクリーンショットを取得する時に、Shutter のウィンドウで隠されたエリアを Xserver が描画できるように、短い待ち時間を設定します。

en: You can either choose the system-wide desktop notifications (e.g. Ubuntu's Notify-OSD) or Shutter's built-in notification system
ja: システム全体のデスクトップ通知(例:UbuntuのNotify-OSD)またはShutter内蔵の通知のいずれかを選択できます

en: URI
    Example: ftp://host:port/path
ja: URI
    例：ftp://host:port/path

en: Connection mode
ja: 接続モード

en: Active mode
ja: アクティブモード

en: Passive mode
ja: パッシブモード

en: Username
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード

en: Website URL
ja: ウェブサイトの URL

en: Main
ja: メイン

en: Advanced
ja: 詳細

en: Image View
ja: イメージ表示

en: Behavior
ja: 動作

en: Upload
ja: アップロード

en: Plugins
ja: プラグイン

en: The following plugins are installed
ja: 次のプラグインがインストールされています

en: pixel | pixels
ja[0]: ピクセル

en: Quality
ja: 品質

en: Please activate the menu you want to capture
ja: 取得したいメニューを表示してください

en: Please activate the tooltip you want to capture
ja: 取得したいツールチップを表示してください

en: Screenshot will be taken in %s second | Screenshot will be taken in %s seconds
ja[0]: スクリーンショットを %s 秒後に取得します

en: Register
ja: 登録

en: Profile deleted
ja: プロファイルが削除されました

en: Profile could not be deleted
ja: プロファイルが削除できません

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Profile %s loaded successfully
ja: %s プロファイルが正しく読み込まれました

en: Session
ja: セッション

en: not found
ja: 見つかりません

en: Error while adding the file monitor.
ja: ファイルモニタを追加中にエラー

en: Settings could not be saved!
ja: 設定を保存できません

en: Settings saved successfully!
ja: 設定が正しく保存されました

en: Session could not be saved!
ja: セッションを保存できません

en: Account-settings could not be saved!
ja: アカウントの設定が保存できません

en: Settings could not be restored!
ja: 設定が復元できません

en: Settings loaded successfully
ja: 設定が正しく読み込まれました

en: Built-in Editor
ja: 内蔵のエディタ

en: Account-settings could not be restored!
ja: アカウント設定が復元できません

en: opened
ja: 開いた

en: Error while opening image %s.
ja: %sを開く間にエラー発生

en: Session could not be restored!
ja: セッションが復元できません

en: Error while creating the trashinfo file %s.
ja: trashinfoファイル%sを作成中のエラー。

en: Error while moving the file %s to trash.
ja: %sをゴミ箱に移動中にエラーが発生しました。

en: Error while removing the file %s from disk.
ja: ディスクからファイル%sを削除中にエラーが発生しました。

en: Are you sure you want to move %s to the trash?
ja: 本当に %s をゴミ箱へ移動しますか？

en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_T)

en: deleted
ja: 削除されました

en: Are you sure you want to move the selected files to the trash?
ja: 本当に選択したファイルをゴミ箱へ移動しますか？

en: No screenshots selected
ja: スクリーンショットが選択されていません

en: Selected screenshots deleted
ja: 選択したスクリーンショットが削除されました

en: removed from session
ja: セッションから削除

en: Selected screenshots removed
ja: 選択されたスクリーンショットが削除されました

en: No valid filetype specified
ja: 有効なファイル形式が指定されていません

en: There is no image data in the clipboard to paste
ja: クリップボードにイメージがコピーされていません

en: Selected filenames copied to clipboard
ja: 選択したファイル名はクリップボードにコピーされました

en: Selected images copied to clipboard
ja: 選択した画像はクリップボードにコピーされました

en: Last action undone
ja: 最後のアクションを元に戻す

en: Error while copying last version (%s).
ja: 最後のバージョン (%s) のコピー中にエラーが発生しました。

en: There was an error performing undo on %s.
ja: %s への操作を元に戻している時にエラーが発生しました。

en: Last action redone
ja: 最後のアクションをやり直す

en: There was an error performing redo on %s.
ja: %s への操作をやり直ししている時にエラーが発生しました。

en: No plugin installed
ja: プラグインがインストールされていません

en: There was an error determining the filename.
ja: ファイル名の指定時にエラーが起きました

en: Error while taking the screenshot.
ja: スクリーンショットの取得中にエラーが発生しました。

en: Capture aborted by user
ja: ユーザにより取得を中止しました

en: %s saved
ja: %sは保存されました

en: Screenshot saved
ja: スクリーンショットを保存しました

en: The filename %s could not be verified. Maybe it contains unsupported characters.
ja: ファイル%sを検証できませんでした。おそらくサポートされていない文字が含まれています。

en: Opened all files with
ja: 全ファイルを・・・で開く

en: Could not apply plugin %s
ja: %s プラグインを適用できません

en: Successfully applied plugin %s
ja: %s プラグインの適用に成功しました

en: Error while executing plugin %s.
ja: %s プラグインの実行中にエラー発生

en: There was an error executing the plugin.
ja: プラグインの実行中にエラーが発生しました

en: %s screenshot | %s screenshots
ja[0]: %s スクリーンショット

en: Current profile
ja: 現在のプロファイル

en: Try to resave the file?
ja: ファイルを保存し直しますか?

en: Image %s was not found on disk
ja: %sという名称の画像はこのディスクには見つかりません

en: Error while saving the image %s.
ja: イメージ %s の保存中にエラーが発生しました。

en: There was an error saving the image to %s.
ja: イメージ %s の保存中にエラーが発生しました。

en: saved
ja: 保存されました

en: Image %s was deleted from filesystem
ja: イメージ%sはファイルシステムから削除されました

en: There was an error opening the image.
ja: 画像を開く間にエラーが発生しました

en: Error while opening directory %s.
ja: フォルダ %s を開く間にエラーが発生しました

en: Updating plugin information
ja: プラグイン情報を更新しています

en: Please wait while Shutter updates the plugin information
ja: プラグイン情報を更新する間、しばらくお待ちください

en: Updating upload plugin information
ja: アップロードプラグインの情報をアップデート中

en: Please wait while Shutter updates the upload plugin information
ja: Shutterはアップロードプラグインの情報をアップデート中です。しばらくお待ち下さい

en: Capture All Workspaces
ja: すべてのワークスペースをキャプチャ

en: Limit to current monitor
ja: 現在のモニタに限定

en: This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitor detected).
    Enable it to capture only the current monitor. | This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitors detected).
    Enable it to capture only the current monitor.
ja[0]: このオプションは、マルチモニター(%d monitorが認識中)環境のみ有効です。現在のモニターのみの取得を有効化する

en: Active Window
ja: アクティブなウィンドウ

en: Capture the last active window
ja: 最後のアクティブウィンドウをキャプチャ

en: _Selection
ja: 範囲を選択(_S)

en: _Desktop
ja: デスクトップ(_D)

en: Window _under Cursor
ja: カーソルの下のウィンドウ(_u)

en: Select W_indow
ja: ウィンドウを選択(_i)

en: Se_ction
ja: セクション(_C)

en: _Menu
ja: メニュー(_M)

en: _Tooltip
ja: ツールチップ(_T)

en: _Web
ja: ウェブ(_W)

en: S_how main window
ja: メインウィンドウを表示(_H)

en: _Redo last screenshot
ja: 直前のスクリーンショットをやり直す(_R)

en: _Quick profile select
ja: プロファイルの選択(_Q)

en: Wait indefinitely
ja: いつまでも待機する

en: Wait max %d second | Wait max %d seconds
ja[0]: 最大%d秒待つ

en: Wait max %d minute | Wait max %d minutes
ja[0]: 最大%d分待つ

en: Shutter will wait indefinitely for the screenshot to capture
ja: Shutterはスクリーンショットを撮るまで待ち続けます

en: Host
ja: ホスト

en: Anonymous Upload
ja: 匿名アップロード

en: Authorized Upload
ja: 認証アップロード

en: OAuth Upload
ja: OAuthアップロード

en: Description
ja: 説明

en: Icon
ja: アイコン

en: Name
ja: 名前

en: Category
ja: カテゴリ

en: Language
ja: 言語

en: Path
ja: パス

en: Successfully published
ja: 正常に公開されました

en: The file %s was successfully published: %s
ja: ファイル%sは正常に公開されました: %s

en: %s published
ja: %s 公開

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename image %s
ja: 画像 %s の名前を変更します

en: New filename
ja: 新しいファイル名

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: renamed
ja: 名前を変更しました

en: Error while renaming the image %s.
ja: イメージ %s の読み込み中にエラーが発生しました。

en: There was an error renaming the image to %s.
ja: イメージ %s の読み込み中にエラーが発生しました。

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: The image already exists in %s. Replacing it will overwrite its contents.
ja: すでに画像が %s.にあります。この操作により画像は書き換えられます

en: An image named %s already exists. Do you want to replace it?
ja: %s　という名前の画像がすでに存在します。置き換えてもいいですか？

en: Invalid Filename
ja: 不正なファイル名

en: Choose file to open
ja: 開くファイルを選択

en: All compatible image formats
ja: 互換性のある全画像フォーマット

en: Choose a location to save to
ja: 保存場所を選択

en: Choose a plugin
ja: プラグインの選択

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: Plugin
ja: プラグイン

en: No plugin specified
ja: プラグインが指定されていません

en: Upload / Export
ja: アップロード/エクスポート

en: _Upload
ja: アップロード(_U)

en: Guest
ja: ゲスト

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows only authorized uploading you need to enter your credentials in preferences first to make it appear in the list above.
ja: <b>ノート:</b>プラグインがユーザ認証が必要なタイプの場合は、リストに表示させるために事前に設定を済ませておく必要があります。

en: Choose account
ja: アカウントの選択

en: Status
ja: 状態

en: Public hosting
ja: 画像ホスティングサイト

en: Places
ja: 場所

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: _Publish
ja: 公開(_P)

en: Disconnected
ja: 切断しました

en: Ubuntu One service cannot be found.
ja: Ubuntu Oneサービスを見つけられません。

en: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl needs to be installed for this feature
ja: この機能を有効にするにはNet::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perlがインストールされている必要があります。

en: Loading module %s
ja: モジュール %s をロード中です

en: uploaded
ja: アップロードされました

en: Successfully uploaded
ja: 正常にアップロードされました

en: The file %s was successfully uploaded.
ja: ファイル%sは正常にアップロードされました。

en: Skip all
ja: すべてをスキップ

en: Skip
ja: スキップ

en: Retry
ja: 再試行

en: exported
ja: エクスポート

en: Successfully exported
ja: 正常にエクスポートされました

en: The file %s was successfully exported.
ja: ファイル%sは正常にエクスポートされました。

en: Publishing %s...
ja: %sを公開しています...

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Error while copying the image %s.
ja: イメージ %s のコピー中にエラーが発生しました。

en: There was an error copying the image into %s.
ja: イメージ %s のコピー中にエラーが発生しました。

en: Please check your credentials and try again.
ja: 証明書を確認してから、もう一度試してください

en: Error while login
ja: ログイン中のエラー

en: Maximum filesize reached
ja: ファイルサイズの上限に達しました

en: Error while uploading
ja: アップロードする際にエラー

en: Maximum filesize: %s
ja: 最大のファイルサイズ: %s

en: Error while connecting
ja: 接続中のエラー

en: Save current preferences as new profile
ja: 現在の設定を新しいプロファイルとして保存します

en: New profile name
ja: 新しいプロファイル名

en: A profile named %s already exists. Do you want to replace it?
ja: プロファイル %s は既に存在しています。上書きしますか?

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Screenshot
ja: スクリーンショット(_S)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Recent _Files
ja: 最近開いたファイル(_F)

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: E_xport to PDF...
ja: PDFとしてエクスポート(_X)

en: Export to Post_Script...
ja: Post_Scriptにエクスポート...

en: Page Set_up
ja: ページ設定(_U)

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Send by E_mail...
ja: メールで送信(_M)...

en: C_lose all
ja: すべて閉じる(_L)

en: Copy _Filename
ja: ファイル名のコピー(_F)

en: Show Navigation _Toolbar
ja: ナビゲーションツールバーを表示(_T)

en: Get Help Online...
ja: オンラインで質問...

en: Translate this Application...
ja: アプリケーションを翻訳...

en: Report a Problem
ja: 問題点を報告

en: _Active Window
ja: アクティブウィンドウ(_A)

en: Import from clip_board
ja: クリップボードからインポート(_B)...

en: Open wit_h
ja: 別のアプリで開く(_H)

en: Show in _folder
ja: 一時的に保存したフォルダーを開く

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Send To...
ja: 送る(_S)...

en: E_xport...
ja: エクスポート(_E)...

en: Public URLs
ja: 公開URL

en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

en: Run a _plugin...
ja: プラグインの実行(_P)...

en: Redo _this screenshot
ja: このスクリーンショットをやり直す(_t)

en: Run a _Plugin...
ja: プラグインの実行(_P)

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo last screenshot
ja: 直前のスクリーンショットをやり直す

en: Selection
ja: 範囲を選択

en: Draw a rectangular capture area with your mouse
    to select a specified screen area
ja: マウスで画面上に矩形を描画して、スクリーンショット
    を取得する範囲を選択します

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Take a screenshot of your whole desktop
ja: デスクトップ全体のスクリーンショットを取得します

en: Capture a specific workspace
ja: 指定したワークスペースのスクリーンショットを取得します

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Select a window with your mouse
ja: マウスでウィンドウを選択してください

en: Take a screenshot of a specific window
ja: 指定したウィンドウのスクリーンショットを取得します

en: Section
ja: セクション

en: Captures only a section of the window. You will be able to select any child window by moving the mouse over it
ja: ウィンドウの特定のセクションだけを取得します
    マウスのポインタを乗せることでセクションを選択できます

en: Menu
ja: メニュー

en: Select a single menu or cascading menus from any application
ja: アプリケーションのメニュー/サブメニューを選択します

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Capture a tooltip
ja: ツールチップを取得

en: Web
ja: ウェブ

en: Take a screenshot of a website
ja: ウェブページのスクリーンショットを取得します

en: Edit
ja: 編集

en: Use the built-in editor to highlight important fragments of your screenshot or crop it to a desired size
ja: 組込みのエディタを使ってスクリーンショットの重要な場所をハイライトしたり、希望のサイズに切り抜いたりします。

en: Export
ja: エクスポート

en: Upload your images to an image hosting service, FTP site or export them to an arbitrary folder
ja: 画像をイメージホスティングサービスや FTP サイト、指定したフォルダにアップロードします

en: Error while executing %s.
ja: %sの実行中にエラー。

en: There was an error executing %s.
ja: %sを実行中にエラーが発生しました。

en: Exit Code: %d.
ja: 終了コード: %d.

en: Synchronization complete
ja: 同期が完了しました

en: Synchronization in progress...
ja: 同期が進行中...

en: Illegal URI.
ja: URI が間違っています。

en: Connection error.
ja: 接続エラーです。

en: Please check your connectivity and try again.
ja: 接続を確認してからもう一度やり直してください。

en: Login with username %s failed.
ja: ユーザー名%sのログインに失敗しました。

en: Cannot change working directory.
ja: 作業ディレクトリを変更できません。

en: Command 'put' failed.
ja: コマンド'put'が失敗しました。

en: Copy this code to clipboard
ja: コードをクリップボードにコピーします

en: Draw a rectangular area using the mouse.
ja: マウスを使って短形領域を描写

en: To take a screenshot, press the Enter key. Press Esc to quit.
ja: スクリーンショットを撮るには、Enterキーを押します。Escを押すと、終了します。

en: <b>ctrl + scrollwheel</b> → zoom in/out
ja: <b>ctrl + scrollwheel</b> → ズームイン/アウト

en: <b>space</b> → zoom window on/off
ja: <b>スペース</b> → ズームウィンドウのオン・オフ

en: <b>cursor keys</b> → move cursor
ja: <b>カーソルキー</b> → カーソルを移動

en: <b>cursor keys + alt</b> → move selection
ja: <b>カーソルキー + alt</b> → 選択範囲の移動

en: <b>cursor keys + ctrl</b> → resize selection
ja: <b>カーソルキー + ctrl</b> → 選択範囲のサイズ変更

en: Maybe mouse pointer could not be grabbed or the selected area is invalid.
ja: 恐らくマウスポインターがグラブできていないか、選択した範囲が有効ではありません

en: Keyboard could not be grabbed.
ja: キーボードがグラブできません

en: menu
ja: メニュー

en: tooltip
ja: ツールチップ

en: No window with type %s detected.
ja: タイプ%sのウィンドウは検出されませんでした。

en: There is no last capture that can be redone.
ja: やり直すことのできる最後のキャプチャはありません。

en: The window is no longer available.
ja: ウィンドウが使用できなくなります。

en: Unable to capture website
ja: ウェブサイトを取得できません

en: No subwindow detected
ja: サブウィンドウは検出されませんでした

en: Maybe this window is using client-side windows (or similar).
    Shutter is not yet able to query the tree information of such windows.
ja: このウィンドウはクライアントサイド・ウィンドウ(もしくは類似のもの)を使用している可能性があります。
    Shutter はこのような種類のウィンドウのツリー情報を取得することができません。

en: URL to capture
ja: 取得する URL

en: C_apture
ja: 取得(_A)

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Fill color
ja: 塗りつぶしの色

en: Adjust fill color and opacity
ja: 塗りつぶしの色と透明度を調整します

en: Stroke color
ja: 線の色

en: Choose stroke color
ja: 線の色の選択

en: Adjust stroke color and opacity
ja: 線の色と透明度を調整します

en: Line width
ja: 線の太さ

en: Adjust line width
ja: 線の太さを調整します

en: Font
ja: フォント

en: Select font family and size
ja: フォントの種類とサイズを選択します

en: Insert image
ja: イメージの挿入

en: Insert an arbitrary object or file
ja: 一般的なオブジェクトやファイルを挿入します

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: _Crop
ja: 切り抜き(_C)

en: Click-Drag to scale (try Control to scale uniformly)
ja: クリック - ドラッグでサイズを変更します (比率を保つには Control 又は Shift キーが使えます)

en: Click-Drag to resize the canvas
ja: クリック - ドラッグでキャンバスのサイズを変更します

en: Click to paint (try Control or Shift for a straight line)
ja: クリックで描画します (直線を引くには Control 又は Shift キーが使えます)

en: Click-Drag to create a new straight line
ja: クリック - ドラッグで直線を追加します

en: Click-Drag to create a new arrow
ja: クリック - ドラッグで矢印を追加します

en: Click-Drag to create a new rectangle
ja: クリック - ドラッグで矩形を追加します

en: Click-Drag to create a new ellipse
ja: クリック - ドラッグで楕円を追加します

en: Click-Drag to add a new text area
ja: クリックでテキストエリアを追加します

en: Click to censor (try Control or Shift for a straight line)
ja: クリックで網かけします (直線を引くには Control 又は Shift キーが使えます)

en: Click-Drag to create a pixelized region
ja: ピクセル化する領域をクリックしてドラッグ

en: Click to add an auto-increment shape
ja: クリックで自動採番の図形を追加します

en: Save the changes to image %s before closing?
ja: 閉じる前にイメージ %s で変更した内容を保存しますか？

en: Close
ja: 閉じる

en: Do_n't save
ja: 保存せずに閉じる(_N)

en: If you don't save the image, changes from the last minute will be lost | If you don't save the image, changes from the last %d minutes will be lost
ja[0]: 保存しないと、%d分前からの変更内容が完全に失われます。

en: Do you want to save the changed background color?
ja: 変更下背景色を保存しますか？

en: The background is likely to be transparent if you decide to ignore the background color.
ja: 背景色を無視するようにした場合、背景を透明にする可能性があります。

en: Save Background Color
ja: 背景色の保存

en: _Ignore Background Color
ja: 背景色を無視する

en: _Save Background Color
ja: 背景色を保存(_S)

en: Change Background Color...
ja: 背景色の変更...

en: _Reset to Default
ja: デフォルト設定に戻す(_R)

en: Raise
ja: 前面へ

en: Lower
ja: 背面へ

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Lock
ja: ロック

en: Edit Preferences...
ja: 設定の編集...

en: Numbering
ja: 採番

en: Current value
ja: 現在の値

en: Arrow
ja: 矢印

en: Length
ja: 長さ

en: Tip length
ja: 先端の幅

en: Display an arrow at the end of the line
ja: 始端に矢印を表示

en: Display an arrow at the start of the line
ja: 終端に矢印を表示

en: Text
ja: テキスト

en: Font color
ja: フォントの色

en: Choose font color
ja: フォントの色の選択

en: Use selected font
ja: 選択したフォントを使用する

en: Use selected font color
ja: 選択したフォントの色を使用する

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: Undo last action
ja: 最後の操作を元へ戻す

en: Do again the last undone action
ja: 最後に戻した操作を再実行します

en: Copy selection to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Cut selection to clipboard
ja: クリップボードヘ切り取り

en: Paste objects from clipboard
ja: クリップボードからオブジェクトを貼り付け

en: Delete current object
ja: 現在のオブジェクトを削除

en: Clear canvas
ja: キャンバスをクリア

en: Abort current mode
ja: 現在のモードを中断

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: Save image
ja: 画像を保存します

en: Export to _File...
ja: ファイルへエクスポート...(_F)

en: Export to File...
ja: ファイルへエクスポート...

en: _Export to SVG...
ja: SVGとしてエクスポート(_E)...

en: Export to SVG...
ja: SVGとしてエクスポート...

en: Export to PDF...
ja: PDFとしてエクスポート...

en: Export to PostScript...
ja: PostScriptへエクスポート...

en: Automatic scrolling
ja: 自動スクロール

en: Select
ja: 選択

en: Select item to move or resize it
ja: アイテムを選択します

en: Freehand
ja: 自由曲線

en: Draw a freehand line
ja: 自由曲線を描画します

en: Highlighter
ja: ハイライト表示

en: Line
ja: 直線

en: Draw a straight line
ja: 直線を描画します

en: Draw an arrow
ja: 矢印を描画します

en: Rectangle
ja: 矩形

en: Draw a rectangle
ja: 矩形を描画します

en: Ellipse
ja: 円

en: Draw a ellipse
ja: 楕円を描画します

en: Add some text to the screenshot
ja: スクリーンショットにテキストを追加します

en: Censor
ja: 網かけ

en: Censor portions of your screenshot to hide private data
ja: 個人情報等を隠すために網かけします

en: Pixelize
ja: ピクセル化

en: Pixelize selected areas of your screenshot to hide private data
ja: 個人情報を隠したい範囲を選択するとピクセル化します

en: Number
ja: 番号

en: Add an auto-increment shape to the screenshot
ja: 自動採番の図形を追加します

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Crop your screenshot
ja: スクリーンショットを切り抜きます

en: No icon was found
ja: アイコンが見つかりません

en: Import from current theme...
ja: 現在のテーマからインポート...

en: Import from session...
ja: 現在のセッションからインポート...

en: Import from filesystem...
ja: ファイルからインポート...

en: New text...
ja: 新しいテキスト...
