shutter - en to ro translation catalogue (491 entries)

en: Profile
ro: Profil

en: Preferences
ro: Preferințe

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
ro: trebuie instalat gnome-web-photo pentru această funcție

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
ro: trebuie instalat Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl pentru această funcție

en: Choose a profile
ro: Alege un profil

en: Save configuration as profile
ro: Salvează configurația ca profil

en: Delete profile
ro: Șterge profil

en: Load the selected profile's configuration
ro: Încarcă configurația profilului selectat

en: Image format
ro: Formatul imaginii

en: Save
ro: Salvează

en: First-launch Behavior
ro: Comportament la prima rulare

en: Window Preferences
ro: Preferințe fereastră

en: Notifications
ro: Notificări

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Gnome-Keybinding
ro: Tastele implicite Gnome

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Capture
ro: Capturează

en: Selection Capture
ro: Capturează prin selecție

en: Window Capture
ro: Captură de fereastră

en: Menu/Tooltip Capture
ro: Captură de meniu/indicație

en: Website Capture
ro: Captură de website

en: Accounts
ro: Conturi

en: File Transfer Protocol (FTP)
ro: Protocol pentru transferul fișierelor (FTP)

en: Transparent Parts
ro: Părți transparente

en: Session View
ro: Vizualizare sesiune

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Reserved character %s is not allowed to be in a filename.
ro: Caracterul rezervat %s nu este permis în numele fișierului.

en: There are several wildcards available, like
ro: Sunt disponibile mai multe metacaractere, precum

en: %Y = year
ro: %Y = an

en: %m = month
ro: %m = lună

en: %d = day
ro: %d = ziua

en: %T = time
ro: %T = timp

en: $w = width
ro: $w = lățime

en: $h = height
ro: $h = înălțime

en: $name = multi-purpose (e.g. window title)
ro: $name = multi-scop (ex. titlul ferestrei)

en: $nb_name = like $name but without blanks in resulting strings
ro: $nb_name = precum $name dar fără spații în șirurile rezultate

en: $profile = name of current profile
ro: $profile = numele profilului curent

en: $R = random char (e.g. $RRRR = ag4r)
ro: $R = caracter aleatoriu (exemplu $RRRR = ag4r)

en: %NN = counter
ro: %NN = contor

en: Compression
ro: Compresie

en: Adjust quality/compression value
ro: Ajustează valoarea calitate/compresie

en: Select a file format
ro: Selectați formatul fișierului

en: Directory
ro: Director

en: Choose folder
ro: Alege director

en: Your screenshots will be saved to this directory
ro: Captura de ecran va fi salvată în acest dosar

en: Browse for save folder every time
ro: Răsfoiți pentru dosarul de salvare de fiecare dată

en: Do not save file automatically
ro: Nu salva fișierul automat

en: Automatically save file
ro: Salvează automat fișierul

en: Automatically copy screenshot to clipboard
ro: Copiază automat captura de ecran în clipboard

en: Automatically copy filename to clipboard
ro: Copiază automat numele fișierului în clipboard

en: Do not copy anything to clipboard
ro: Nu copia nimic în clipboard

en: Delay
ro: Întârziere

en: second | seconds
ro[0]: secundă
ro[1]: secunde
ro[2]: secunde

en: Capture after a delay of
ro: Capturează cu o întârziere de

en: Wait n seconds before taking a screenshot
ro: Așteaptă n secunde înainte de a face o captură

en: Include Cursor
ro: Include cursor

en: Include cursor when taking a screenshot
ro: Include cursor când faci captura de ecran

en: Open with
ro: Deschide cu

en: Open your screenshot with this program after capturing
ro: Deschide captura de ecran cu acest program după capturare

en: 16 colors   - (4bit)
ro: 16 culori - (4biti)

en: 64 colors   - (6bit)
ro: 64 culori - (6biti)

en: 256 colors  - (8bit)
ro: 256 culori - (8biti) r

en: Reduce colors
ro: Redu numărul de culori

en: Automatically reduce colors after taking a screenshot
ro: Redu automat numărul de culori după captura de ecran

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Generate thumbnail too.
    select the percentage of the original size for the thumbnail to be
ro: Generează miniatură.
    selectează procentul din dimensiunea inițială pentru miniatură

en: Border
ro: Contur

en: pixels
ro: pixeli

en: Color
ro: Culoare

en: Choose border color
ro: Alege culoarea conturului

en: Adds a border effect to the screenshot
ro: Adaugă contur la captura de ecran

en: Enable zoom window
ro: Activează fereastra de mărire

en: Start with selection size of
ro: Începe cu o selecție de dimensiune

en: at
ro: la

en: Start Selection Tool with a customized selection size
ro: Porniți unealta de selectie cu o dimensiune de selecție personalizată

en: Show help text
ro: Arată textul de ajutor

en: Enables the help text
ro: Activează textul de ajutor

en: Include window decoration when capturing a window
ro: Include marginile ferestrei la captură

en: Automatically resize window to
ro: Redimensionează automat fereastra la

en: This resizes the window automatically to the specified width and height. This method asks the window manager to resize the window. However, the window manager may not allow the resize.
ro: Redimensionează fereastra automat la lățimea și înălțimea specificată. Această metodă cere gestionarului de ferestre să redimensioneze fereastra. Însă, gestionarul de ferestre poate să nu permită redimensionarea.

en: Force rounded window corners
ro: Forțează rotunjirea colțurilor ferestrei

en: Shutter uses the XShape extension to determine the window's shape, but this does not work under some circumstances, e.g. when running compiz.
    
    When this option is activated Shutter uses fixed parameters to round the window corners. You can overwrite the default parameters by creating a file named ~/.shutter/shape.conf and put custom values in it. The default values are stored in %s.
ro: Shutter folosește extensia XShape pentru a determina forma ferestrei, dar asta nu funcționează în anumite situații, de exemplu în timp ce rulează compiz.
    
    Când această opțiune este activată Shutter folosește parametrii fixați pentru a rotunji colțurile ferestrei. Puteți suprascrie parametrii impliciți prin crearea unui fișier numit ~/.shutter/shape.conf și adăugarea unor valori personalizate în el. Valorile implicite sunt stocate în %s.

en: Select only visible windows
ro: Selectează numai ferestrele vizibile

en: Pre-Capture Delay
ro: Întârziere Pre-Captare

en: Capture menu/tooltip after a delay of n seconds
ro: Capturează meniul/indiciul cu o întârziere de n secunde

en: Ignore possibly wrong type hints
ro: Ignorați posibilele sugestii de tip greșit

en: The type hint constants specify hints for the window manager that indicate what type of function the window has. Sometimes these type hints are not correctly set. By enabling this option Shutter will not insist on the requested type hint.
ro: Constantele sugestiilor de tip specifică sugestii pentru gestionarul de ferestre care indică ce tip de funcție are fereastra. Câteodată aceste sugestii de tip nu sunt definite corect. Prin activarea acestei opțiuni Shutter nu va insista pentru sugestia de tip solicitată.

en: Virtual browser width
ro: Lățimea browserului virtual

en: Virtual browser width when taking a website screenshot
ro: Lățimea browserului virtual când se face o captura de ecran pentru o pagină web

en: Show as check pattern
ro: Arată ca model tablă de șah

en: Show as custom color:
ro: Arată ca și culoare personalizată:

en: Choose fill color
ro: Alege culoarea de umplere

en: Show as background
ro: Arată ca fundal

en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern
ro: Arată părțile transparente ale imaginii în tabla de șah

en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify
ro: Arată părțile transparente ale imaginii într-o culoare aleasă de tine

en: Displays any transparent parts of the image in the background color of the application
ro: Arată părțile transparente ale imaginii în culoarea de fundal a aplicației

en: Sort ascending by
ro: Sortează crescător după

en: Key/Time Created
ro: Cheie/Timp creată

en: Sort descending by
ro: Sortează descrescător după

en: Configure sort criteria
ro: Configurează criteriile de sortare

en: Start Shutter at login
ro: Pornește Shutter la autentificare

en: Hide window on first launch
ro: Ascunde fereastra la prima rulare

en: Hide notification icon
ro: Ascunde iconița de notificare

en: Autohide main window when taking a screenshot
ro: Ascunde automat fereastra principală când se captează ecranul

en: Redraw Delay
ro: Întarziere de redesenare

en: millisecond | milliseconds
ro[0]: milisecundă
ro[1]: milisecunde
ro[2]: milisecunde

en: Present main window after taking a screenshot
ro: Prezintă fereastra principală după captura de ecran

en: Minimize to tray when closing main window
ro: Micșoreaza în zona de notificare la inchiderea ferestrei

en: Display pop-up notification after taking a screenshot
ro: Arată o notificare după captura de ecran

en: Display pop-up notification when using a delay
ro: Arată o notificare la folosirea întârzierii

en: Display pop-up notification when using a pre-capture delay
ro: Arată o notificare la folosirea întârzierii înaintea capturii

en: Notification agent
ro: Agent de notificare

en: Desktop Notifications
ro: Notificări spațiu de lucru

en: Built-In Notifications
ro: Notificări încorporate

en: Ask before moving files to trash
ro: Întreabă înainte de mutarea fișierelor în coșul de gunoi

en: Move file to trash when closing tab
ro: Mută fișierele în coșul de gunoi la inchiderea filei

en: Notify when file was deleted from filesystem
ro: Notifică când fișierul a fost șters din sistemul de fișiere

en: Configure a short timeout to give the Xserver a chance to redraw areas that were obscured by Shutter's windows before taking a screenshot.
ro: Configurează o pauză scurtă pentru a oferi serverului X o șansă să redeseneze zonele care au fost ascunse de către ferestrele Shutter înaintea unei capturi.

en: You can either choose the system-wide desktop notifications (e.g. Ubuntu's Notify-OSD) or Shutter's built-in notification system
ro: Puteți alege notificări desktop pentru tot sistemul (exemplu Sistemul de notificări Ubuntu) sau sistemul de notificări încorporat Shutter

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows authorized uploading you can enter your credentials above. Plugins with OAuth support are configured automatically the first time you use them.
ro: <b>Vă rugăm să rețineți:</b> Dacă un modul vă permite încărcarea autorizată, puteți introduce datele de mai sus. Modulele cu sprijinul OAuth sunt configurate în mod automat prima dată când le folosiți.

en: URI
    Example: ftp://host:port/path
ro: URI
    Exemplu: ftp://gazda:port/cale

en: Connection mode
ro: Modul de conectare

en: Active mode
ro: Mod activ

en: Passive mode
ro: Mod pasiv

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Website URL
ro: Adresă site web

en: Main
ro: Principal

en: Advanced
ro: Avansat

en: Image View
ro: Vizualizare imagine

en: Behavior
ro: Comportament

en: Upload
ro: Încarcă

en: Plugins
ro: Extensii

en: The following plugins are installed
ro: Următoarele extensii sunt instalate

en: pixel | pixels
ro[0]: pixel
ro[1]: pixeli
ro[2]: de pixeli

en: Quality
ro: Calitate

en: Please activate the menu you want to capture
ro: Activează meniul de capturat

en: Please activate the tooltip you want to capture
ro: Activeză indiciul de capturat

en: Screenshot will be taken in %s second | Screenshot will be taken in %s seconds
ro[0]: Ecranul va fi capturat în %s secundă
ro[1]: Ecranul va fi capturat în %s secunde
ro[2]: Ecranul va fi capturat în %s secunde

en: Register
ro: Înregistrează

en: Profile deleted
ro: Profil șters

en: Profile could not be deleted
ro: Profilul nu a putut fi șters

en: Failed
ro: Eșuat

en: Profile %s loaded successfully
ro: Profilul %s a fost încărcat

en: Session
ro: Sesiune

en: not found
ro: nu s-a găsit

en: Error while adding the file monitor.
ro: Eroare la adăugarea monitorului de fișiere.

en: Settings could not be saved!
ro: Setările nu au putut fi salvate!

en: Settings saved successfully!
ro: Setări salvate!

en: Session could not be saved!
ro: Sesiunea nu a putut fi salvată!

en: Account-settings could not be saved!
ro: Setările contului nu au putut fi salvate!

en: Settings could not be restored!
ro: Setarile nu au putut fi restabilite!

en: Settings loaded successfully
ro: Setările au fost încărcate cu succes

en: Built-in Editor
ro: Editor încorporat

en: Account-settings could not be restored!
ro: Setările-contului nu au putut fi restaurate!

en: opened
ro: deschis

en: Error while opening image %s.
ro: Eroare la deschiderea imaginii %s.

en: Session could not be restored!
ro: Sesiunea nu a putut fi restaurată!

en: Error while creating the trashinfo file %s.
ro: Eroare la crearea fișierului trashinfo %s.

en: Error while moving the file %s to trash.
ro: Eroare la mutarea fișierului %s la gunoi.

en: Error while removing the file %s from disk.
ro: Eroare la ștergerea fișierului %s de pe disc.

en: Are you sure you want to move %s to the trash?
ro: Ești sigur că vrei sa muți %s în coșul de gunoi?

en: Move to _Trash
ro: Mu_tă la gunoi

en: deleted
ro: șters

en: Are you sure you want to move the selected files to the trash?
ro: Ești sigur că vrei să muți fișierele selectate la gunoi?

en: No screenshots selected
ro: Nici o captură de ecran selectată

en: Selected screenshots deleted
ro: Capturile de ecran selectate au fost șterse

en: removed from session
ro: eliminat din sesiune

en: Selected screenshots removed
ro: Capturile de ecran selectate au fost eliminate

en: No valid filetype specified
ro: Nu e specificat un tip de fișier valid

en: There is no image data in the clipboard to paste
ro: Nu există date de imagine în clipboard pentru lipire

en: Selected filenames copied to clipboard
ro: Numele fișierelor selectate au fost copiate în clipboard

en: Selected images copied to clipboard
ro: Imaginile selectate au fost copiate în clipboard

en: Last action undone
ro: Ultima acțiune anulată

en: Error while copying last version (%s).
ro: Eroare la copierea ultimei versiuni (%s).

en: There was an error performing undo on %s.
ro: S-a produs o eroare la efectuarea operației de anulare pentru %s.

en: Last action redone
ro: Ultima acțiune refăcută

en: There was an error performing redo on %s.
ro: S-a produs o eroare la efectuarea operației de refacere pentru %s.

en: No plugin installed
ro: Nici un modul instalat

en: There was an error determining the filename.
ro: A fost o eroare la determinarea numelui fişierului.

en: Triggered invalid screenshot action.
ro: S-a declanșat o operație nevalidă a capturii de ecran.

en: Error while taking the screenshot.
ro: Eroare la efectuarea capturii de ecran.

en: Capture aborted by user
ro: Captura a fost anulată de alt utilizator

en: %s saved
ro: %s salvat

en: Screenshot saved
ro: Captură ecran salvată

en: The filename %s could not be verified. Maybe it contains unsupported characters.
ro: Numele de fișier %s nu a putut fi verificat. Probabil conține caractere fără suport.

en: %s opened with %s
ro: %s deschis cu %s

en: Opened all files with
ro: Deschide toate fișierele cu

en: Could not apply plugin %s
ro: Modulul %s nu a putut fi aplicat

en: Successfully applied plugin %s
ro: Modulul %s a fost aplicat cu succes

en: Error while executing plugin %s.
ro: Eroare în timpul execuției modulului %s.

en: There was an error executing the plugin.
ro: S-a produs o eroare la execuția modulului.

en: %s screenshot | %s screenshots
ro[0]: %s captură ecran
ro[1]: %s capturi ecran
ro[2]: %s capturi ecran

en: Current profile
ro: Profilul curent

en: Try to resave the file?
ro: Încearcă să salveze din nou fișierul?

en: Image %s was not found on disk
ro: Imaginea %s nu a fost găsită pe disc

en: Error while saving the image %s.
ro: Eroare la salvarea imaginii %s.

en: There was an error saving the image to %s.
ro: A fost o eroare la salvarea imaginii la %s.

en: saved
ro: salvat

en: Image %s was deleted from filesystem
ro: Imaginea %s a fost ștearsă din sistemul de fișiere.

en: There was an error opening the image.
ro: A fost o eroare la deschiderea imaginii.

en: Error while opening directory %s.
ro: Eroare la deschiderea directorului %s.

en: Updating plugin information
ro: Se actualizează informaţiile modulului

en: Please wait while Shutter updates the plugin information
ro: Așteptați cât timp Shutter actualizează informațiile modulului

en: Updating upload plugin information
ro: Actualizare informații de încărcare modul

en: Please wait while Shutter updates the upload plugin information
ro: Vă rugăm să așteptați în timp ce Shutter actualizează informațiile de încărcare modul

en: Capture All Workspaces
ro: Capturează toate spatiile de lucru

en: Limit to current monitor
ro: Limitează la monitorul curent

en: This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitor detected).
    Enable it to capture only the current monitor. | This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitors detected).
    Enable it to capture only the current monitor.
ro[0]: Această opțiune este folositoare doar atunci când folosiți un sistem cu mai multe monitoare (un monitor detectat).
    Activați pentru a captura doar monitorul curent.
ro[1]: Această opțiune este folositoare doar atunci când folosiți un sistem cu mai multe monitoare (%d monitoare detectat).
    Activați pentru a captura doar monitorul curent.
ro[2]: Această opțiune este folositoare doar atunci când folosiți un sistem cu mai multe monitoare (%d de monitoare detectat).
    Activați pentru a captura doar monitorul curent.

en: Active Window
ro: Fereastra activă

en: Capture the last active window
ro: Capturează ultima fereastră activă

en: _Selection
ro: _Selecţie

en: _Desktop
ro: Spațiu _de lucru

en: Window _under Cursor
ro: Fereastra de s_ub cursor

en: Select W_indow
ro: Selectează f_ereastra

en: Se_ction
ro: Se_lecţie

en: _Menu
ro: _Meniu

en: _Tooltip
ro: Suges_tie

en: S_how main window
ro: A_rată fereastra principală

en: _Redo last screenshot
ro: _Refă ultima captură ecran

en: _Quick profile select
ro: _Selectie rapidă de profil

en: Wait indefinitely
ro: Așteptați pe termen nedefinit

en: Wait max %d second | Wait max %d seconds
ro[0]: Așteptați maxim %d secundă
ro[1]: Așteptați maxim %d secunde
ro[2]: Așteptați maxim %d secunde

en: Wait max %d minute | Wait max %d minutes
ro[0]: Așteptați maxim %d minut
ro[1]: Așteptați maxim %d minute
ro[2]: Așteptați maxim %d minute

en: Shutter will wait indefinitely for the screenshot to capture
ro: Shutter va aștepta pe termen nedefinit pentru a realiza captura de ecran

en: Shutter will wait up to %d second for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d seconds for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
ro[0]: Shutter va aștepta până la %d secundă pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp
ro[1]: Shutter va aștepta până la %d secunde pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp
ro[2]: Shutter va aștepta până la %d secunde pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp

en: Shutter will wait up to %d minute for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d minutes for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
ro[0]: Shutter va aștepta până la %d minut pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp
ro[1]: Shutter va aștepta până la %d minute pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp
ro[2]: Shutter va aștepta până la %d minute pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp

en: Host
ro: Gazdă

en: Anonymous Upload
ro: Încărcare anonimă

en: Authorized Upload
ro: Încărcare autorizată

en: OAuth Upload
ro: Încărcare OAuth

en: Description
ro: Descriere

en: Icon
ro: Iconiță

en: Name
ro: Nume

en: Category
ro: Categorie

en: Language
ro: Limbă

en: Path
ro: Cale

en: Successfully published
ro: Publicat cu succes

en: The file %s was successfully published: %s
ro: Fișierul %s a fost publicat cu succes: %s

en: %s published
ro: %s publicat

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: The file %s is no longer published. The external link is not available anymore.
ro: Fișierul %s nu mai este publicat. Legătura externă nu mai este disponibilă.

en: The file %s is no longer published.
ro: Fișierul %s nu mai este publicat.

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename image %s
ro: Redenumește imaginea %s

en: New filename
ro: Nume fişier nou

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: renamed
ro: redenumit

en: Error while renaming the image %s.
ro: Eroare la redenumirea imaginii %s.

en: There was an error renaming the image to %s.
ro: A fost o eroare la redenumirea imaginii la %s.

en: _Replace
ro: _Înlocuieşte

en: The image already exists in %s. Replacing it will overwrite its contents.
ro: Imaginea există deja în %s. Înlocuirea ei va suprascrie conținutul.

en: An image named %s already exists. Do you want to replace it?
ro: O imagine cu numele %s exista deja. Doriți sa o înlocuiți?

en: Invalid Filename
ro: Nume fișier invalid

en: Choose file to open
ro: Deschide un fişier

en: All compatible image formats
ro: Toate formatele compatibile de imagine

en: Choose a location to save to
ro: Alegeți o locație pentru a salva

en: Choose a plugin
ro: Alegeți un modul

en: _Run
ro: _Execută

en: Plugin
ro: Modul

en: No plugin specified
ro: Nici un modul specificat

en: Upload / Export
ro: Încarcă / Exportă

en: _Upload
ro: _Încarcă

en: Guest
ro: Oaspete

en: Please choose one of the accounts above and click <i>Upload</i>. The upload links will still be available in the screenshot's <i>right-click menu</i> after closing this dialog.
ro: Vă rugăm să alegeți unul dintre conturile de mai sus și faceți clic pe <i>Încărcare</i>. Linkurile de încărcare vor fi în continuare disponibile în <i>meniul click dreapta</i> al capturii de ecran de după închiderea acestui dialog.

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows only authorized uploading you need to enter your credentials in preferences first to make it appear in the list above.
ro: <b>Vă rugăm să rețineți:</b> Dacă un modul permite doar încărcarea autorizată va trebui să introduceți datele în preferințe înainte de a face să apară în lista de mai sus.

en: Choose account
ro: Alege cont

en: Status
ro: Stare

en: Public hosting
ro: Găzduire publică

en: Places
ro: Locuri

en: _Export
ro: _Exportă

en: _Publish
ro: _Publică

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected file will be copied to that folder before being published. | Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected files will be copied to that folder before being published.
ro[0]: Folderul %s este sincronizat cu Ubuntu One. Fișierul selectat va fi copiat în folder înainte de a fi publicat.
ro[1]: Folderul %s este sincronizat cu Ubuntu One. Fișierele selectate vor fi copiate în folder înainte de a fi publicate.
ro[2]: Folderul %s este sincronizat cu Ubuntu One. Fișierele selectate vor fi copiate în folder înainte de a fi publicate.

en: <b>Please note:</b> The selected file will be published in a background process. You will be notified when the process has finished. | <b>Please note:</b> The selected files will be published in a background process. You will be notified when the process has finished.
ro[0]: <b>Vă rugăm să rețineți:</b> Fișierul selectat va fi publicat într-un proces de fundal. Veți fi anunțat când procesul s-a terminat.
ro[1]: <b>Vă rugăm să rețineți:</b> Fișierele selectate vor fi publicate într-un proces de fundal. Veți fi anunțat când procesul s-a terminat.
ro[2]: <b>Vă rugăm să rețineți:</b> Fișierele selectate vor fi publicate într-un proces de fundal. Veți fi anunțat când procesul s-a terminat.

en: Folder %s is not synchronized with Ubuntu One. Please choose an alternative folder.
ro: Folderul %s nu este sincronizat cu Ubuntu One. Vă rugăm să alegeți un folder alternativ.

en: Ubuntu One service cannot be found.
ro: Serviciul Ubuntu One nu a putut fi găsit.

en: /publicfiles is not available. Your Ubuntu One installation seems to be out of date.
ro: /publicfiles nu este disponibil. Instalarea Ubuntu One pare a fi veche.

en: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl needs to be installed for this feature
ro: trebuie instalat Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl pentru aceasta funcție

en: Loading module %s
ro: Încărcarea modulului %s

en: Error while executing upload plugin %s.
ro: Eroare în timpul executătrii încărcării modulului %s

en: There was an error executing the upload plugin.
ro: A avut loc o eroare la executarea executarea de încărcare.

en: uploaded
ro: încărcat

en: Successfully uploaded
ro: Încărcat cu succes

en: The file %s was successfully uploaded.
ro: Fișierul %s a fost încărcat cu succes.

en: Skip all
ro: Omite tot

en: Skip
ro: Sări peste

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: exported
ro: exportat

en: Successfully exported
ro: Exportat cu succes

en: The file %s was successfully exported.
ro: Fișierul %s a fost exportat cu succes.

en: Publishing %s...
ro: Se publică %s...

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: Error while copying the image %s.
ro: Eroare la copierea imaginii %s.

en: There was an error copying the image into %s.
ro: A fost o eroare la copierea imaginii în %s.

en: Please check your credentials and try again.
ro: Verificați autorizările și încercați din nou.

en: Error while login
ro: Eroare la autentificare

en: Maximum filesize reached
ro: S-a ajuns la dimensiunea maximă a fișierului

en: Error while uploading
ro: Eroare la încărcare

en: Maximum filesize: %s
ro: Dimensiunea maximă a fișierului: %s

en: Error while connecting
ro: Eroare la conectare

en: Save current preferences as new profile
ro: Salvează preferințele curente ca profil nou

en: New profile name
ro: Nume de profil nou

en: Replacing it will overwrite its contents.
ro: Înlocuirea va suprascrie conținutul.

en: A profile named %s already exists. Do you want to replace it?
ro: Un profil cu numele %s exista deja. Doriți să îl înlocuiți?

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editează

en: _View
ro: _Afișare

en: _Screenshot
ro: Cap_tură de ecran

en: _Go
ro: _Du-te

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Recent _Files
ro: _Fișiere recente

en: Save _As...
ro: S_alvează ca...

en: E_xport to PDF...
ro: E_xportă ca PDF...

en: Export to Post_Script...
ro: Exportă ca Post_Script...

en: Page Set_up
ro: Setări pa_gină

en: _Print...
ro: _Tipărește...

en: Send by E_mail...
ro: Trimite prin e_mail...

en: C_lose all
ro: Închide tot

en: Copy _Filename
ro: Copiază numele _fișierului

en: Show Navigation _Toolbar
ro: Arată bara de unel_te pentru navigare

en: Get Help Online...
ro: Obține ajutor online...

en: Translate this Application...
ro: Tradu această aplicație...

en: Report a Problem
ro: Raportează o Problemă

en: _Active Window
ro: Fereastra _activă

en: Import from clip_board
ro: Importă din clip_board

en: Open wit_h
ro: Desc_hide cu

en: Show in _folder
ro: Afișați în _folder

en: _Rename...
ro: _Redenumește...

en: _Send To...
ro: _Trimite la...

en: E_xport...
ro: E_xportă...

en: Public URLs
ro: URLuri publice

en: _Edit...
ro: _Editează...

en: Run a _plugin...
ro: Execută un _modul...

en: Redo _this screenshot
ro: Refă această cap_tură de ecran

en: Run a _Plugin...
ro: Execută un _modul...

en: Redo
ro: Refă

en: Redo last screenshot
ro: Refă ultima captură de ecran

en: Selection
ro: Selecție

en: Draw a rectangular capture area with your mouse
    to select a specified screen area
ro: Trasează o zonă de captură dreptunghiulară cu mausul
    pentru a selecta o zonă specifică a ecranului

en: Desktop
ro: Spațiu de lucru

en: Take a screenshot of your whole desktop
ro: Efectuează o captură de ecran al întregului spațiu de lucru

en: Capture a specific workspace
ro: Capturează un spațiu de lucru specific

en: Window
ro: Fereastră

en: Select a window with your mouse
ro: Selectează o fereastră cu mausul

en: Take a screenshot of a specific window
ro: Obține o captură de ecran a unei ferestre specifice

en: Section
ro: Secțiune

en: Captures only a section of the window. You will be able to select any child window by moving the mouse over it
ro: Capturează doar o secțiune a ferestrei. Puteți selecta orice fereastră fiu mutând mausul deasupra ei

en: Menu
ro: Meniu

en: Select a single menu or cascading menus from any application
ro: Selectează un singur meniu sau meniuri în cascadă de la orice aplicație

en: Tooltip
ro: Indicație

en: Capture a tooltip
ro: Capturează o indicație

en: Take a screenshot of a website
ro: Fă o captură a site-ului web

en: Set how long Shutter will wait for the screenshot to complete before aborting the process if it's taking too long
ro: Setați cât timp Shutter va aștepta pentru a realiza captura de ecran înainte de întreruperea procesului în cazul în care durează prea mult timp

en: Edit
ro: Editează

en: Use the built-in editor to highlight important fragments of your screenshot or crop it to a desired size
ro: Folosește editorul încorporat pentru a evidenția fragmente importante din captura de ecran sau a o decupa la mărimea dorită

en: Export
ro: Exportă

en: Upload your images to an image hosting service, FTP site or export them to an arbitrary folder
ro: Încarcă imaginile pe un serviciu de găzduire de imagini, site FTP sau exportă într-un dosar arbitrar

en: Show links to previous uploads
ro: Afișare linkuri către încărcări anterioare

en: Error while executing %s.
ro: Eroare la execuția %s.

en: There was an error executing %s.
ro: A fost o eroare la execuția %s.

en: Exit Code: %d.
ro: Cod de ieșire: %d.

en: Synchronization complete
ro: Sincronizare completă

en: Synchronization in progress...
ro: Sincronizare în progres...

en: Illegal URI.
ro: URI ilegal.

en: Connection error.
ro: Eroare de conectare.

en: Please check your connectivity and try again.
ro: Verificați conexiunea și încercați din nou.

en: Login with username %s failed.
ro: Autentificarea cu numele de utilizator %s a eșuat.

en: Cannot change working directory.
ro: Nu se poate schimba dosarul de lucru.

en: Command 'put' failed.
ro: Comanda „put” a eșuat.

en: Copy this code to clipboard
ro: Copiați acest cod în memoria temporară

en: Upload - %s - %s
ro: Încărcat - %s - %s

en: Draw a rectangular area using the mouse.
ro: Desenați un spațiu dreptunghiular folosind mausul.

en: To take a screenshot, press the Enter key. Press Esc to quit.
ro: Pentru a face o captură de ecran, apăsați tasta Enter. Apăsați Esc pentru a ieși.

en: <b>shift/right-click</b> → selection dialog on/off
ro: <b>shift/clic-dreapta</b> → dialog de selecție pornit/oprit

en: <b>ctrl + scrollwheel</b> → zoom in/out
ro: <b>ctrl + rotița de scroll</b> → mărire/micșorare

en: <b>space</b> → zoom window on/off
ro: <b>spațiu</b> → fereastra de zoom pornită/oprită

en: <b>cursor keys</b> → move cursor
ro: <b>taste cursor</b> → mută cursorul

en: <b>cursor keys + alt</b> → move selection
ro: <b>taste cursor + alt</b> → mută selecția

en: <b>cursor keys + ctrl</b> → resize selection
ro: <b>taste cursor + ctrl</b> → redimensionează selecția

en: Maybe mouse pointer could not be grabbed or the selected area is invalid.
ro: Probabil locul de indiciu al mausului nu putut fi luat sau zona de selecție nu este validă.

en: Keyboard could not be grabbed.
ro: Tastatura nu a putut fi luată.

en: menu
ro: meniu

en: tooltip
ro: indicație

en: No window with type %s detected.
ro: Nu a fost detectată nicio fereastră de tipul %s.

en: There is no last capture that can be redone.
ro: Nu există nicio ultimă captură care poate fi refăcută.

en: The window is no longer available.
ro: Fereastra nu mai este disponibilă.

en: Unable to capture website
ro: Nu s-a putut captura pagina web.

en: No window with name pattern %s detected.
ro: Nu a fost detectată nicio fereastră cu modelul de nume %s.

en: Invalid pattern %s detected.
ro: Model invalid %s detectat

en: No subwindow detected
ro: Nu a fost detectată nicio subfereastră

en: Maybe this window is using client-side windows (or similar).
    Shutter is not yet able to query the tree information of such windows.
ro: Probabil această fereastră folosește ferestre de tip client (sau similare).
    Shutter încă nu poate interoga informația de arbore a ferestrelor de acest tip.

en: URL to capture
ro: URLul de capturat

en: C_apture
ro: C_aptură

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Fill color
ro: Culoare umplere

en: Adjust fill color and opacity
ro: Ajustează culoarea de umplere și opacitatea

en: Stroke color
ro: Culoarea liniei

en: Choose stroke color
ro: Alege culoarea liniei

en: Adjust stroke color and opacity
ro: Ajustează culoarea liniei și opacitatea

en: Line width
ro: Lățimea liniei

en: Adjust line width
ro: Ajustează lățimea liniei

en: Select font family and size
ro: Alege familia fontului și dimensiunea

en: Insert image
ro: Inserează imagine

en: Insert an arbitrary object or file
ro: Inserează un obiect arbitrar sau un fișier

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Înălţime

en: _Crop
ro: De_cupează

en: Click-Drag to scale (try Control to scale uniformly)
ro: Clic și trageți pentru a scala (încercați Control pentru a scala uniform)

en: Click-Drag to resize the canvas
ro: Clic și trageți pentru a redimensiona pânza

en: Click to paint (try Control or Shift for a straight line)
ro: Clic și trageți pentru a picta (încercați Control sau Shift pentru o linie dreaptă)

en: Click-Drag to create a new straight line
ro: Clic și trageți pentru a crea o linie dreaptă nouă

en: Click-Drag to create a new arrow
ro: Clic și trageți pentru a crea o săgeată nouă

en: Click-Drag to create a new rectangle
ro: Clic și trageți pentru a crea un dreptunghi nou

en: Click-Drag to create a new ellipse
ro: Clic și trageți pentru a crea o elipsă nouă

en: Click-Drag to add a new text area
ro: Clic și trageți pentru a adăuga o zonă de text nouă

en: Click to censor (try Control or Shift for a straight line)
ro: Click pentru a cenzura (încercați Control sau Shift pentru o linie dreaptă)

en: Click-Drag to create a pixelized region
ro: Clic și trageți pentru a crea o regiune pixelată

en: Click to add an auto-increment shape
ro: Click pentru a adăuga o formă cu auto-incrementare

en: Save the changes to image %s before closing?
ro: Salvați modificările făcute imaginii %s înainte de a închide?

en: Close
ro: Închide

en: Do_n't save
ro: _Nu salva

en: If you don't save the image, changes from the last minute will be lost | If you don't save the image, changes from the last %d minutes will be lost
ro[0]: Dacă nu salvați imaginea, modificările făcute în ultimul minut vor fi pierdute
ro[1]: Dacă nu salvați imaginea, modificările făcute în ultimele %d minute vor fi pierdute
ro[2]: Dacă nu salvați imaginea, modificările făcute în ultimele %d de minute vor fi pierdute

en: Do you want to save the changed background color?
ro: Doriți să salvați culoarea de fundal modificată?

en: The background is likely to be transparent if you decide to ignore the background color.
ro: E posibil ca acest fundal să fie transparent dacă decideți să ignorați culoarea de fundal.

en: Save Background Color
ro: Salvează culoarea de fundal

en: _Ignore Background Color
ro: _Ignora culoarea de fundal

en: _Save Background Color
ro: _Salvează culoarea de fundal

en: Change Background Color...
ro: Modifică culoarea de fundal...

en: _Reset to Default
ro: _Resetează la implicit

en: Raise
ro: Ridică

en: Lower
ro: Coboară

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Lock
ro: Blochează

en: Edit Preferences...
ro: Editează preferințele...

en: Numbering
ro: Numerotare

en: Current value
ro: Valoarea curentă

en: Arrow
ro: Săgeată

en: Length
ro: Durată

en: Tip length
ro: Durată sugestie

en: Display an arrow at the end of the line
ro: Arată o săgeată la sfârșitul liniei

en: Display an arrow at the start of the line
ro: Arată o săgeată la începutul liniei

en: Font color
ro: Culoare font

en: Choose font color
ro: Alege culoarea fontului

en: Use selected font
ro: Utilizează fontul ales

en: Use selected font color
ro: Folosește culoarea selectată pentru font

en: _Tools
ro: _Unelte

en: Undo last action
ro: Anulează ultima acțiune

en: Do again the last undone action
ro: Refă ultima acțiune care a fost anulată

en: Copy selection to clipboard
ro: Copiază selecția în clipboard

en: Cut selection to clipboard
ro: Taie selecția în clipboard

en: Paste objects from clipboard
ro: Lipește obiectele din clipboard

en: Delete current object
ro: Șterge obiectul curent

en: Clear canvas
ro: Golește pânza

en: Abort current mode
ro: Abandonează modul curent

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Save image
ro: Salvează imaginea

en: Export to _File...
ro: Exportă ca _fișier

en: Export to File...
ro: Exportă ca fișier

en: _Export to SVG...
ro: _Exportă ca SVG...

en: Export to SVG...
ro: Exportă ca SVG...

en: Export to PDF...
ro: Exportă ca PDF...

en: Export to PostScript...
ro: Exportă ca PostScript...

en: Automatic scrolling
ro: Scrolling automat

en: Select
ro: Selectează

en: Select item to move or resize it
ro: Selectați elementul pentru a-l muta sau redimensiona

en: Freehand
ro: Mână liberă

en: Draw a freehand line
ro: Desenează o linie cu mâna liberă

en: Highlighter
ro: Evidențiator

en: Line
ro: Linie

en: Draw a straight line
ro: Desenează o linie dreaptă

en: Draw an arrow
ro: Desenează o săgeată

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Draw a rectangle
ro: Desenează un dreptunghi

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Draw a ellipse
ro: Desenează o elipsă

en: Add some text to the screenshot
ro: Adaugă text la captura de ecran

en: Censor
ro: Cenzurează

en: Censor portions of your screenshot to hide private data
ro: Cenzurează porțiuni ale capturii de ecran pentru a ascunde date private

en: Pixelize
ro: Pixelare

en: Pixelize selected areas of your screenshot to hide private data
ro: Pixelează zonele selectate ale capturii de ecran pentru a ascunde date private

en: Number
ro: Număr

en: Add an auto-increment shape to the screenshot
ro: Adaugă o formă cu auto-incrementare capturii de ecran

en: Crop
ro: Decupează

en: Crop your screenshot
ro: Decupează captura de ecran

en: No icon was found
ro: Nu a fost găsită nicio iconiță

en: Import from current theme...
ro: Importă din tema curentă...

en: Import from session...
ro: Importa din sesiune...

en: Import from filesystem...
ro: Importă din sistemul de fișiere...

en: New text...
ro: Text nou...
