gscrot - en to ru translation catalogue (497 entries)

en: Profile
ru: Профиль

en: Preferences
ru: Свойства

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
ru: Для активации этой функции необходимо установить gnome-web-photo

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
ru: Для работы этой функции необходим Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl

en: Choose a profile
ru: Выберите профиль

en: Save configuration as profile
ru: Сохранить конфигурацию, как профиль

en: Delete profile
ru: Удалить профиль

en: Load the selected profile's configuration
ru: Загрузить настройки выбранного профиля

en: Image format
ru: Формат изображения

en: Save
ru: Готово

en: First-launch Behavior
ru: Поведение при запуске

en: Window Preferences
ru: Параметры окна

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Trash
ru: Корзина

en: Gnome-Keybinding
ru: Комбинация клавиш Gnome

en: Actions
ru: Команды

en: Capture
ru: Создать снимок

en: Selection Capture
ru: Снимок с выбором

en: Window Capture
ru: Снимок окна

en: Menu/Tooltip Capture
ru: Снимок меню и всплывающих подсказок

en: Website Capture
ru: Снимок веб-сайта

en: Accounts
ru: Учётные записи

en: File Transfer Protocol (FTP)
ru: Протокол передачи файлов (FTP)

en: Transparent Parts
ru: Прозрачные области

en: Session View
ru: Вид сеанса

en: Filename
ru: Название файла

en: Reserved character %s is not allowed to be in a filename.
ru: Зарезервированный символ %s не может использоваться в названии файла

en: There are several wildcards available, like
ru: Доступны различные шаблоны, такие как

en: %Y = year
ru: %Y = год

en: %m = month
ru: %m = месяц

en: %d = day
ru: %d = день

en: %T = time
ru: %T = время

en: $w = width
ru: $w = ширина

en: $h = height
ru: $h = высота

en: $name = multi-purpose (e.g. window title)
ru: $name = универсальный шаблон (например, заголовок окна)

en: $nb_name = like $name but without blanks in resulting strings
ru: $nb_name = как $name, но без пробелов

en: $profile = name of current profile
ru: $profile = название текущего профиля

en: $R = random char (e.g. $RRRR = ag4r)
ru: $R = случайный символ (например, $RRRR = ag4r)

en: %NN = counter
ru: %NN = счётчик

en: Compression
ru: Сжатие

en: Adjust quality/compression value
ru: Установить соотношение качества и сжатия

en: Select a file format
ru: Выберите формат файла

en: Directory
ru: Каталог

en: Choose folder
ru: Выберите каталог

en: Your screenshots will be saved to this directory
ru: Снимки будут сохранены в этом каталоге

en: Browse for save folder every time
ru: Каждый раз спрашивать, куда сохранять

en: Do not save file automatically
ru: Не сохранять файл автоматически

en: Automatically save file
ru: Автоматически сохранять файл

en: Automatically copy screenshot to clipboard
ru: Автоматически копировать снимок в буфер обмена

en: Automatically copy filename to clipboard
ru: Автоматически копировать название файла в буфер обмена

en: Do not copy anything to clipboard
ru: Не копировать ничего в буфер обмена

en: Delay
ru: Задержка

en: second | seconds
ru[0]: секунда
ru[1]: секунды
ru[2]: секунд

en: Capture after a delay of
ru: Задержка перед съёмкой:

en: Wait n seconds before taking a screenshot
ru: Задержка в n секунд перед тем, как делать снимок

en: Include Cursor
ru: Захватывать курсор

en: Include cursor when taking a screenshot
ru: Захватывать курсор при съёмке

en: Open with
ru: Открыть с помощью

en: Open your screenshot with this program after capturing
ru: После съёмки открывать снимок этой программой

en: 16 colors   - (4bit)
ru: 16 цветов   - (4 бита)

en: 64 colors   - (6bit)
ru: 64 цвета   - (6 бит)

en: 256 colors  - (8bit)
ru: 256 цветов   - (8 бит)

en: Reduce colors
ru: Уменьшить количество цветов

en: Automatically reduce colors after taking a screenshot
ru: Автоматически уменьшить количество цветов после съёмки

en: Thumbnail
ru: Эскиз

en: Generate thumbnail too.
    select the percentage of the original size for the thumbnail to be
ru: Создать эскиз изображения.
    Выберите размер эскиза в процентах от
    исходного изображения

en: Border
ru: Рамка

en: pixels
ru: пикселей

en: Color
ru: Цвет

en: Choose border color
ru: Выберите цвет рамки

en: Adds a border effect to the screenshot
ru: Добавляет эффект рамки к снимку

en: Enable zoom window
ru: Включить увеличительное окно

en: Start with selection size of
ru: Начальный размер прямоугольника выделения:

en: at
ru: Расположение:

en: Start Selection Tool with a customized selection size
ru: Использовать средство выделения с заданными пользователем размерами

en: Show help text
ru: Показывать подсказку

en: Enables the help text
ru: Включение подсказки

en: Include window decoration when capturing a window
ru: Захватывать оформление окна при снимке отдельного окна

en: Automatically resize window to
ru: Автоматически изменять размер окна на

en: This resizes the window automatically to the specified width and height. This method asks the window manager to resize the window. However, the window manager may not allow the resize.
ru: Автоматически изменяет размер окна до данного. Эта опция шлет запрос изменеия размера окна менеджеру окон, однако менеджер окон может не разрешить изменение размера.

en: Force rounded window corners
ru: Принудительно скруглять углы окна

en: Shutter uses the XShape extension to determine the window's shape, but this does not work under some circumstances, e.g. when running compiz.
    
    When this option is activated Shutter uses fixed parameters to round the window corners. You can overwrite the default parameters by creating a file named ~/.shutter/shape.conf and put custom values in it. The default values are stored in %s.
ru: Shutter использует расширение XShape для определения формы окна, но это может не работать в определенных условиях (например если используется Compiz).
    
    Если эта опция активна, Shutter использует фиксированные параметры для скругления углов окна. Чтобы изменить исходные параметры, создайте файл ~/.shutter/shape.conf и внесите в него желаемые значения параметров. Исходные параметры хранятся в %s.

en: Select only visible windows
ru: Выбирать только видимые окна

en: Pre-Capture Delay
ru: Задержка перед съёмкой

en: Capture menu/tooltip after a delay of n seconds
ru: Снимать меню или всплывающие подсказки с задержкой в n секунд

en: Ignore possibly wrong type hints
ru: Игнорировать возможно неправильные типы окна

en: The type hint constants specify hints for the window manager that indicate what type of function the window has. Sometimes these type hints are not correctly set. By enabling this option Shutter will not insist on the requested type hint.
ru: Константы типов окна указывают типы окна для менеджера окон, которые показывают какой цели служит окно. Иногда эти типы установлены неправильно. При включении этого параметра, Shutter не будет привязываться к выбранному типу окна.

en: Virtual browser width
ru: Ширина виртуального браузера

en: Virtual browser width when taking a website screenshot
ru: Ширина виртуального браузера при съёмке интернет-страниц

en: Show as check pattern
ru: Показывать в виде шахматных клеток

en: Show as custom color:
ru: Показывать выбранный цвет:

en: Choose fill color
ru: Выберите цвет заливки

en: Show as background
ru: Показывать, как цвет фона

en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern
ru: Заполняет все прозрачные области изображения узором в клеточку

en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify
ru: Заполняет все прозрачные области изображения сплошной заливкой цвета по вашему выбору

en: Displays any transparent parts of the image in the background color of the application
ru: Заполняет все прозрачные области изображения цветом фона приложения

en: Sort ascending by
ru: Сортировать в возрастающем порядке по

en: Key/Time Created
ru: Ключ/Время создания

en: Sort descending by
ru: Сортировать в убывающем порядке по

en: Configure sort criteria
ru: Настроить критерии сортировки

en: Start Shutter at login
ru: Запускать Shutter при входе в систему

en: Hide window on first launch
ru: Скрывать главное окно при первом запуске

en: Hide notification icon
ru: Скрыть значок уведомления

en: Autohide main window when taking a screenshot
ru: Скрывать главное окно во время съёмки

en: Redraw Delay
ru: Задержка перерисовки

en: millisecond | milliseconds
ru[0]: миллисекунда
ru[1]: миллисекунды
ru[2]: миллисекунд

en: Present main window after taking a screenshot
ru: Показывать главное окно после съёмки

en: Minimize to tray when closing main window
ru: Сворачивать в область уведомления при закрытии главного окна

en: Display pop-up notification after taking a screenshot
ru: Показывать всплывающее сообщение после съёмки

en: Display pop-up notification when using a delay
ru: Показывать всплывающее сообщение, если включена задержка

en: Display pop-up notification when using a pre-capture delay
ru: Показывать всплывающее сообщение, если включена задержка перед съёмкой

en: Notification agent
ru: Агент уведомления

en: Desktop Notifications
ru: Всплывающие уведомления

en: Built-In Notifications
ru: Встроенные уведомления

en: Ask before moving files to trash
ru: Спрашивать перед тем, как перемещать файлы в корзину

en: Move file to trash when closing tab
ru: Перемещать файлы в корзину при закрытии вкладки

en: Notify when file was deleted from filesystem
ru: Оповещать, если файл был удалён из файловой системы

en: Configure a short timeout to give the Xserver a chance to redraw areas that were obscured by Shutter's windows before taking a screenshot.
ru: Настроить короткую задержку, чтобы дать Х-серверу возможность перерисовать области, закрытые главным окном Shutter перед началом съемки.

en: You can either choose the system-wide desktop notifications (e.g. Ubuntu's Notify-OSD) or Shutter's built-in notification system
ru: Вы можете выбрать между системными уведомлениями (например, уведомлениями от Ubuntu) или уведомлениями встроенными в Shutter

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows authorized uploading you can enter your credentials above. Plugins with OAuth support are configured automatically the first time you use them.
ru: <b>Примечание:</b> Если дополнение позволяет совершать авторизацию на сервисе, Вы можете ввести свои данные ниже. Дополнения, поддерживающие OAuth конфигурируются автоматически при первом их использовании.

en: URI
ru: Адрес

en: URI
    Example: ftp://host:port/path
ru: Адрес
    Например: ftp://host:port/path

en: Connection mode
ru: Режим соединения

en: Active mode
ru: Активный режим

en: Passive mode
ru: Пассивный режим

en: Username
ru: Пользователь

en: Password
ru: Пароль

en: Website URL
ru: Адрес сайта

en: Main
ru: Главные

en: Advanced
ru: Дополнительные

en: Image View
ru: Вид снимков

en: Behavior
ru: Поведение

en: Upload
ru: Выгрузка

en: Plugins
ru: Модули

en: The following plugins are installed
ru: Установлены следующие модули

en: pixel | pixels
ru[0]: пиксел
ru[1]: пиксела
ru[2]: пикселов

en: Quality
ru: Качество

en: Please activate the menu you want to capture
ru: Пожалуйста, активируйте меню, которое Вы хотите снять

en: Please activate the tooltip you want to capture
ru: Пожалуйста, активируйте всплывающую подсказку, которую Вы хотите снять

en: Screenshot will be taken in %s second | Screenshot will be taken in %s seconds
ru[0]: Снимок будет сделан через %s секунду
ru[1]: Снимок будет сделан через %s секунды
ru[2]: Снимок будет сделан через %s секунд

en: Register
ru: Регистрация

en: Profile deleted
ru: Профиль удалён

en: Profile could not be deleted
ru: Не удалось удалить профиль

en: Failed
ru: Сбой

en: Profile %s loaded successfully
ru: Профиль %s успешно загружен

en: Session
ru: Сеанс

en: not found
ru: не найден

en: Error while adding the file monitor.
ru: Ошибка при добавлении файла монитора.

en: Settings could not be saved!
ru: Не удалось сохранить настройки!

en: Settings saved successfully!
ru: Настройки успешно сохранены!

en: Session could not be saved!
ru: Не удалось сохранить сеанс!

en: Account-settings could not be saved!
ru: Не удалось сохранить настройки учётной записи!

en: Settings could not be restored!
ru: Не удалось восстановить настройки

en: Settings loaded successfully
ru: Настройки успешно загружены

en: Built-in Editor
ru: Встроенный редактор

en: Account-settings could not be restored!
ru: Не удалось восстановить настройки учётной записи!

en: opened
ru: открыт

en: Error while opening image %s.
ru: Ошибка при открытии изображения %s.

en: Session could not be restored!
ru: Не удалось восстановить сеанс!

en: Error while creating the trashinfo file %s.
ru: Ошибка при создании trashinfo файла %s.

en: Error while moving the file %s to trash.
ru: Ошибка при перемещении файла %s в корзину.

en: Error while removing the file %s from disk.
ru: Ошибка при удалении файла %s с диска.

en: Are you sure you want to move %s to the trash?
ru: Вы уверены, что хотите переместить %s в корзину?

en: Move to _Trash
ru: Переместить в к_орзину

en: deleted
ru: удалён

en: Are you sure you want to move the selected files to the trash?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранные файлы в корзину?

en: No screenshots selected
ru: Не выбрано ни одного снимка

en: Selected screenshots deleted
ru: Выбранные снимки удалены

en: removed from session
ru: убран из сеанса

en: Selected screenshots removed
ru: Выделенные снимки были удалены

en: No valid filetype specified
ru: Не указан корректный тип файла

en: There is no image data in the clipboard to paste
ru: В буфере обмена нет данных изображения, которые можно было бы вставить

en: Selected filenames copied to clipboard
ru: Выбранные названия файлов скопированы в буфер обмена

en: Selected images copied to clipboard
ru: Выберите, какие изображения скопировать в буфер обмена

en: Last action undone
ru: Последнее действие отменено

en: Error while copying last version (%s).
ru: Ошибка при копировании последней версии (%s).

en: There was an error performing undo on %s.
ru: Возникла ошибка при отмене действия %s.

en: Last action redone
ru: Последнее действие повторено

en: There was an error performing redo on %s.
ru: Возникла ошибка при повторении действия %s.

en: No plugin installed
ru: Нет установленных модулей

en: There was an error determining the filename.
ru: Ошибка при определении названия файла

en: Triggered invalid screenshot action.
ru: Вызвана недопустимая операция.

en: Error while taking the screenshot.
ru: Ошибка при создании снимка

en: Capture aborted by user
ru: Процесс съёмки отменён пользователем

en: %s saved
ru: %s сохранено

en: Screenshot saved
ru: Снимок экрана сохранён

en: The filename %s could not be verified. Maybe it contains unsupported characters.
ru: Неподходящее название файла %s. Возможно, название содержит неподдерживаемые символы.

en: %s opened with %s
ru: %s открыт с помощью %s

en: Opened all files with
ru: Все файлы открыты с помощью

en: Could not apply plugin %s
ru: Невозможно применить модуль %s

en: Successfully applied plugin %s
ru: Успешно применён модуль %s

en: Error while executing plugin %s.
ru: Ошибка выполнения модуля %s.

en: There was an error executing the plugin.
ru: Произошла ошибка при выполнении модуля.

en: %s screenshot | %s screenshots
ru[0]: %s снимок
ru[1]: %s снимка
ru[2]: %s снимков

en: Current profile
ru: Текущий профиль

en: Try to resave the file?
ru: Попробовать заново сохранить файл?

en: Image %s was not found on disk
ru: Изображение %s не найдено на диске

en: Error while saving the image %s.
ru: Ошибка при сохранении изображения %s.

en: There was an error saving the image to %s.
ru: Произошла ошибка при сохранении изображения в %s.

en: saved
ru: сохранён

en: Image %s was deleted from filesystem
ru: Изображение %s было удалено из файловой системы

en: There was an error opening the image.
ru: Произошла ошибка при открытии изображения.

en: Error while opening directory %s.
ru: Ошибка при открытии каталога %s.

en: Updating plugin information
ru: Обновление сведений о модулях

en: Please wait while Shutter updates the plugin information
ru: Пожалуйста, подождите. Shutter обновляет информацию о модулях.

en: Updating upload plugin information
ru: Обновление информации о модулях для выгрузки

en: Please wait while Shutter updates the upload plugin information
ru: Shutter обновляет информацию о модулях для выгрузки

en: Capture All Workspaces
ru: Сделать снимок всех рабочих столов

en: Limit to current monitor
ru: Ограничить данным монитором

en: This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitor detected).
    Enable it to capture only the current monitor. | This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitors detected).
    Enable it to capture only the current monitor.
ru[0]: Эта опция полезна только, если используются несколько мониторов (найден %d монитор).
    Включите ее, чтобы снимать только на данном мониторе.
ru[1]: Эта опция полезна только, если используются несколько мониторов (найдено %d монитора).
    Включите ее, чтобы снимать только на данном мониторе.
ru[2]: Эта опция полезна только, если используются несколько мониторов (найдено %d мониторов).
    Включите ее, чтобы снимать только на данном мониторе.

en: Active Window
ru: Активное окно

en: Capture the last active window
ru: Снять последнее активное окно

en: _Selection
ru: _Выделение

en: _Desktop
ru: _Рабочий стол

en: Window _under Cursor
ru: Окно _под курсором

en: Select W_indow
ru: Выбрать _Окно

en: Se_ction
ru: _Элемент окна

en: _Menu
ru: _Меню

en: _Tooltip
ru: _Подсказка

en: _Web
ru: _Интернет

en: S_how main window
ru: П_оказать основное окно

en: _Redo last screenshot
ru: _Восстановить последний снимок

en: _Quick profile select
ru: _Быстрый выбор профиля

en: Wait indefinitely
ru: Бесконечное ожидание

en: Wait max %d second | Wait max %d seconds
ru[0]: Ждать максимум  %d секунду
ru[1]: Ждать максимум  %d секунды
ru[2]: Ждать максимум  %d секунд

en: Wait max %d minute | Wait max %d minutes
ru[0]: Ждать максимум  %d минуту
ru[1]: Ждать максимум  %d минуты
ru[2]: Ждать максимум  %d минут

en: Shutter will wait indefinitely for the screenshot to capture
ru: Shutter будет ждать захвата бесконечно

en: Shutter will wait up to %d second for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d seconds for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
ru[0]: Shutter будет ждать захвата %d секунду
ru[1]: Shutter будет ждать захвата %d секунды
ru[2]: Shutter будет ждать захвата %d секунд

en: Shutter will wait up to %d minute for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d minutes for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
ru[0]: Shutter будет ждать захвата %d минуту
ru[1]: Shutter будет ждать захвата %d минуты
ru[2]: Shutter будет ждать захвата %d минут

en: Host
ru: Хост

en: Anonymous Upload
ru: Анонимная публикация

en: Authorized Upload
ru: Авторизированная публикация

en: OAuth Upload
ru: OAuth публикация

en: Description
ru: Описание

en: Icon
ru: Символ

en: Name
ru: Название

en: Category
ru: Категория

en: Language
ru: Язык

en: Path
ru: Путь

en: Ubuntu One
ru: Служба Ubuntu One

en: Successfully published
ru: Успешно опубликовано

en: The file %s was successfully published: %s
ru: Файл %s успешно размещён: %s

en: %s published
ru: %s опубликован

en: Unpublished
ru: Не опубликован

en: The file %s is no longer published. The external link is not available anymore.
ru: Файл %s больше не опубликован. Внешняя ссылка не доступна.

en: The file %s is no longer published.
ru: Файл %s больше не опубликован.

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename image %s
ru: Переименовать изображение %s

en: New filename
ru: Новое название файла

en: _Rename
ru: _Переименовать

en: renamed
ru: переименован

en: Error while renaming the image %s.
ru: Ошибка при переименовании изображения %s.

en: There was an error renaming the image to %s.
ru: Возникла ошибка при переименовании изображения в %s

en: _Replace
ru: _Заменить

en: The image already exists in %s. Replacing it will overwrite its contents.
ru: Это изображение уже существует в %s. При замене старое изображение будет утеряно!

en: An image named %s already exists. Do you want to replace it?
ru: Изображение с названием %s уже существует. Заменить?

en: Invalid Filename
ru: Недопустимое название файла

en: Choose file to open
ru: Выберите файл

en: All compatible image formats
ru: Все совместимые форматы изображений

en: Choose a location to save to
ru: Выберите, куда сохранять файлы

en: Choose a plugin
ru: Выберите модуль

en: _Run
ru: _Выполнить

en: Plugin
ru: Модуль

en: No plugin specified
ru: Модуль не выбран

en: Upload / Export
ru: Выгрузка / Экспорт

en: _Upload
ru: _Выгрузить

en: Guest
ru: Гость

en: Please choose one of the accounts above and click <i>Upload</i>. The upload links will still be available in the screenshot's <i>right-click menu</i> after closing this dialog.
ru: Пожалуйста, выберите одну из учётных записей и нажмите <i>Выгрузить</i>.  Ссылки на файлы будут доступны в <i>контекстном меню</i> скриншотов после закрытия диалога выгрузки.

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows only authorized uploading you need to enter your credentials in preferences first to make it appear in the list above.
ru: <b>Примечание:</b> Если дополнение позволяет совершать только авторизованную выгрузку на сервис, Вы должны будете ввести свои данные в настройках программы для того, чтобы они появились в списке.

en: Choose account
ru: Выберите учётную запись

en: Status
ru: Статус

en: Public hosting
ru: Публичный хостинг

en: Places
ru: Локально

en: _Export
ru: _Экспорт

en: _Publish
ru: _Опубликовать

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected file will be copied to that folder before being published. | Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected files will be copied to that folder before being published.
ru[0]: Каталог %s синхронизирован с помощью Ubuntu One. Выбранный файл будет скопирован в этот каталог перед началом публикации.
ru[1]: Каталог %s синхронизирован с помощью Ubuntu One. Выбранные файлы будут скопированы в этот каталог перед началом публикации.
ru[2]: Каталог %s синхронизирован с помощью Ubuntu One. Выбранные файлы будут скопированы в этот каталог перед началом публикации.

en: <b>Please note:</b> The selected file will be published in a background process. You will be notified when the process has finished. | <b>Please note:</b> The selected files will be published in a background process. You will be notified when the process has finished.
ru[0]: <b>Примечание:</b> Выбранный файл будет опубликован в фоне. Вы будете уведомлены, когда процесс публикации будет закончен.
ru[1]: <b>Примечание:</b> Выбранные файлы будут опубликованы в фоне. Вы будете уведомлены, когда процесс публикации будет закончен.
ru[2]: <b>Примечание:</b> Выбранные файлы будут опубликованы в фоне. Вы будете уведомлены, когда процесс публикации будет закончен.

en: Folder %s is not synchronized with Ubuntu One. Please choose an alternative folder.
ru: Каталог %s не синхронизирован с Ubuntu One. Пожалуйста, выберите другой каталог.

en: Ubuntu One service cannot be found.
ru: Служба Ubuntu One не найдена

en: /publicfiles is not available. Your Ubuntu One installation seems to be out of date.
ru: /publicfiles недоступен. Возможно, установленная версия Ubuntu One является устаревшей.

en: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl needs to be installed for this feature
ru: Для включения этой функции необходимо установить Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl

en: Loading module %s
ru: Загрузка модуля %s

en: Error while executing upload plugin %s.
ru: Ошибка при выполнении модуля выгрузки %s.

en: There was an error executing the upload plugin.
ru: При выполнении этого модуля выгрузки произошла ошибка.

en: uploaded
ru: отправлено

en: Successfully uploaded
ru: Успешно выгружено

en: The file %s was successfully uploaded.
ru: Файл %s успешно выгружен.

en: Skip all
ru: Пропустить все

en: Skip
ru: Пропустить

en: Retry
ru: Повторить

en: exported
ru: экспортировано

en: Successfully exported
ru: Успешно экспортирован

en: The file %s was successfully exported.
ru: Файл %s успешно экспортирован.

en: Publishing %s...
ru: Публикация %s...

en: _Retry
ru: _Повторить

en: Error while copying the image %s.
ru: Ошибка при копировании изображения %s.

en: There was an error copying the image into %s.
ru: Произошла ошибка при копировании изображения в %s.

en: Please check your credentials and try again.
ru: Пожалуйста, проверьте Ваши данные и попробуйте еще раз.

en: Error while login
ru: Ошибка при входе

en: Maximum filesize reached
ru: Достигнут максимальный размер файла

en: Error while uploading
ru: Ошибка во время передачи данных на сервер

en: Maximum filesize: %s
ru: Максимальный размер файла: %s

en: Error while connecting
ru: Ошибка при подключении

en: Save current preferences as new profile
ru: Сохранить текущие настройки, как новый профиль

en: New profile name
ru: Название нового профиля

en: Replacing it will overwrite its contents.
ru: Заменив его, Вы перезапишете его содержимое.

en: A profile named %s already exists. Do you want to replace it?
ru: Профиль с названием %s уже существует. Заменить его?

en: _File
ru: _Файл

en: _Edit
ru: _Правка

en: _View
ru: _Вид

en: _Screenshot
ru: С_нимок

en: _Go
ru: Пе_реход

en: _Help
ru: _Справка

en: _Open...
ru: _Открыть...

en: Recent _Files
ru: Нед_авние файлы

en: Save _As...
ru: Со_хранить как...

en: E_xport to PDF...
ru: Э_кспорт в PDF...

en: Export to Post_Script...
ru: Экспорт в Post_Script

en: Page Set_up
ru: П_араметры страницы

en: _Print...
ru: _Печать...

en: Send by E_mail...
ru: Отправить по_чтой...

en: C_lose all
ru: Закрыть _все

en: Copy _Filename
ru: Копировать _название файла

en: Show Navigation _Toolbar
ru: Показывать _панель навигации

en: Get Help Online...
ru: Помощь в Интернете...

en: Translate this Application...
ru: Перевести это приложение...

en: Report a Problem
ru: Сообщить об ошибке

en: _Active Window
ru: _Активное окно

en: Import from clip_board
ru: Импортировать из _буфера обмена

en: Open wit_h
ru: О_ткрыть в

en: Show in _folder
ru: Показать в _каталоге

en: _Rename...
ru: _Переименовать...

en: _Send To...
ru: О_тправить...

en: E_xport...
ru: _Экспортировать...

en: Public URLs
ru: Публичные ссылки

en: _Edit...
ru: _Изменить...

en: Run a _plugin...
ru: Применить _модуль...

en: Redo _this screenshot
ru: Восстановить этот _снимок

en: Run a _Plugin...
ru: Применить _модуль...

en: Redo
ru: Повторить

en: Redo last screenshot
ru: Повторить последний снимок

en: Selection
ru: Выделение

en: Draw a rectangular capture area with your mouse
    to select a specified screen area
ru: Выделить прямоугольную область
    на экране с помощью мыши

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Take a screenshot of your whole desktop
ru: Снять весь экран

en: Capture a specific workspace
ru: Снимок определённого рабочего места

en: Window
ru: Окно

en: Select a window with your mouse
ru: Выберите окно с помощью мыши

en: Take a screenshot of a specific window
ru: Сделать снимок определённого окна

en: Section
ru: Элемент окна

en: Captures only a section of the window. You will be able to select any child window by moving the mouse over it
ru: Снимок отдельного элемента окна. Вы можете выбрать любой элемент окна, подведя к нему курсор мыши.

en: Menu
ru: Меню

en: Select a single menu or cascading menus from any application
ru: Выбрать одиночное или каскадное меню в приложении

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: Capture a tooltip
ru: Захватить подсказку

en: Web
ru: Интернет

en: Take a screenshot of a website
ru: Сделать снимок сайта

en: Set how long Shutter will wait for the screenshot to complete before aborting the process if it's taking too long
ru: Установить продолжительность ожидания захвата

en: Edit
ru: Правка

en: Use the built-in editor to highlight important fragments of your screenshot or crop it to a desired size
ru: Использовать встроенный редактор, чтобы выделить важные фрагменты или обрезать изображение до нужного размера.

en: Export
ru: Экспорт

en: Upload your images to an image hosting service, FTP site or export them to an arbitrary folder
ru: Загрузить изображения на хостинг, FTP или переместить в заданный каталог

en: Show links to previous uploads
ru: Показать ссылки на предыдущие выгрузки

en: Error while executing %s.
ru: Ошибка во время выполнения %s.

en: There was an error executing %s.
ru: Произошла ошибка при выполнении %s.

en: Exit Code: %d.
ru: Код выхода: %d

en: Synchronization complete
ru: Синхронизация завершена

en: Synchronization in progress...
ru: Идёт синхронизация...

en: Illegal URI.
ru: Недействительный URI.

en: Connection error.
ru: Ошибка при соединении.

en: Please check your connectivity and try again.
ru: Проверьте соединение и попробуйте ещё раз

en: Login with username %s failed.
ru: Вход под именем %s не удался.

en: Cannot change working directory.
ru: Не удалось сменить текущий каталог.

en: Command 'put' failed.
ru: Команда 'Вставить' не удалась.

en: Copy this code to clipboard
ru: Скопировать этот код в буфер обмена

en: Upload - %s - %s
ru: Загрузить - %s - %s

en: Draw a rectangular area using the mouse.
ru: Выберите прямоугольную область с помощью мыши.

en: To take a screenshot, press the Enter key. Press Esc to quit.
ru: Чтобы сделать снимок, нажмите Enter. Нажмите Esc, чтобы выйти.

en: <b>shift/right-click</b> → selection dialog on/off
ru: <b>shift или правая кнопка мыши</b> → показать/скрыть диалог выбора

en: <b>ctrl + scrollwheel</b> → zoom in/out
ru: <b>ctrl + колёсико мыши</b> → увеличение/уменьшение масштаба

en: <b>space</b> → zoom window on/off
ru: <b>пробел</b> → показать/скрыть увеличительное окно

en: <b>cursor keys</b> → move cursor
ru: <b>клавиши управления курсором (стрелки)</b> → перемещение курсора

en: <b>cursor keys + alt</b> → move selection
ru: <b>alt + клавиши управления курсором (стрелки)</b> → перемещение выбранной области

en: <b>cursor keys + ctrl</b> → resize selection
ru: <b>ctrl + клавиши управления курсором (стрелки)</b> → изменение размера выбранной области

en: Maybe mouse pointer could not be grabbed or the selected area is invalid.
ru: Не удалось захватить курсор или выбранная область недействительна.

en: Keyboard could not be grabbed.
ru: Невозможно перехатить клавиатуру.

en: menu
ru: меню

en: tooltip
ru: подсказка

en: No window with type %s detected.
ru: Окно типа %s не обнаружено.

en: There is no last capture that can be redone.
ru: Нет сделанных снимков - нечего повторять.

en: The window is no longer available.
ru: Окно уже недоступно

en: Unable to capture website
ru: Невозможно сделать снимок сайта

en: No window with name pattern %s detected.
ru: Не найдены окна, содержащие в имени %s

en: Invalid pattern %s detected.
ru: Обнаружен неверный шаблон %s.

en: No subwindow detected
ru: Дочернее окно не обнаружено

en: Maybe this window is using client-side windows (or similar).
    Shutter is not yet able to query the tree information of such windows.
ru: Возможно это приложение использует клиентские окна (или подобные).
    Shutter пока не может получать информацию из окон такого типа.

en: URL to capture
ru: Адрес сайта

en: C_apture
ru: _Захватить

en: Workspaces
ru: Рабочие столы

en: Fill color
ru: Цвет заливки

en: Adjust fill color and opacity
ru: Изменить цвет и прозрачность заливки

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Choose stroke color
ru: Выберите цвет штриха

en: Adjust stroke color and opacity
ru: Изменить цвет и прозрачность линий

en: Line width
ru: Толщина штриха

en: Adjust line width
ru: Изменить толщину линий

en: Font
ru: Шрифт

en: Select font family and size
ru: Изменить шрифт и его размер

en: Insert image
ru: Вставить изображение

en: Insert an arbitrary object or file
ru: Вставить произвольный объект или файл

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: _Crop
ru: _Обрезать

en: Click-Drag to scale (try Control to scale uniformly)
ru: Нажмите и потяните для изменения размера (используйте Ctrl для равномерного масштабирования)

en: Click-Drag to resize the canvas
ru: Захватите мышью и тащите ограничители, чтобы изменить размер холста

en: Click to paint (try Control or Shift for a straight line)
ru: Кликните на изображении (используйте Ctrl/Shift для рисования горизонтальной/вертикальной линии)

en: Click-Drag to create a new straight line
ru: Нажмите и потяните для создания новой прямой линии

en: Click-Drag to create a new arrow
ru: Нажмите и потяните, чтобы создать новую стрелку

en: Click-Drag to create a new rectangle
ru: Нажмите и потяните для создания нового прямоугольника

en: Click-Drag to create a new ellipse
ru: Нажмите и потяните для создания новой окружности

en: Click-Drag to add a new text area
ru: Нажмите и потяните для создания нового текстового поля

en: Click to censor (try Control or Shift for a straight line)
ru: Нажмите на знак цензуры (используйте Ctrl/Shift для рисования горизонтальной/вертикальной линии)

en: Click-Drag to create a pixelized region
ru: Нажмите и потяните для того, чтобы размыть область

en: Click to add an auto-increment shape
ru: Нажмите, чтобы добавить авторасширяющуюся форму

en: Save the changes to image %s before closing?
ru: Сохранить изменения изображения %s перед закрытием?

en: Close
ru: Закрыть

en: Do_n't save
ru: _Не сохранять

en: If you don't save the image, changes from the last minute will be lost | If you don't save the image, changes from the last %d minutes will be lost
ru[0]: Если не сохранить изображение, изменения последней минуты будут утеряны
ru[1]: Если не сохранить изображение, изменения последних %d минут будут утеряны
ru[2]: Если не сохранить изображение, изменения последних %d минут будут утеряны

en: Do you want to save the changed background color?
ru: Записать новый цвет фона?

en: The background is likely to be transparent if you decide to ignore the background color.
ru: Если вы решите проигнорировать цвет фона, фон будет прозрачным, .

en: Save Background Color
ru: Сохранить цвет фона

en: _Ignore Background Color
ru: _Игнорировать цвет фона

en: _Save Background Color
ru: _Сохранить цвет фона

en: Change Background Color...
ru: Изменить цвет фона...

en: _Reset to Default
ru: _Сбросить до исходных

en: Raise
ru: Поднять

en: Lower
ru: Опустить

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Edit Preferences...
ru: Изменить настройки...

en: Numbering
ru: Нумерация

en: Current value
ru: Текущее значение

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Length
ru: Длина

en: Tip length
ru: Длина кончика

en: Display an arrow at the end of the line
ru: Отобразить стрелку на конце линии

en: Display an arrow at the start of the line
ru: Отобразить стрелку в начале линии

en: Text
ru: Текст

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Choose font color
ru: Выберите цвет шрифта

en: Use selected font
ru: Использовать выбранный шрифт

en: Use selected font color
ru: Использовать выбранный цвет шрифта

en: _Tools
ru: _Инструменты

en: Undo last action
ru: Отменить последнее действие

en: Do again the last undone action
ru: Повторить последнее отменённое действие

en: Copy selection to clipboard
ru: Скопировать выделенное в буфер обмена

en: Cut selection to clipboard
ru: Вырезать выделенное в буфер обмена

en: Paste objects from clipboard
ru: Вставить содержимое буфера обмена

en: Delete current object
ru: Удалить объект

en: Clear canvas
ru: Очистить холст

en: Abort current mode
ru: Прервать режим

en: Close this window
ru: Закрыть окно

en: Save image
ru: Сохранить изображение

en: Export to _File...
ru: Экспорт в _файл...

en: Export to File...
ru: Экспорт в файл...

en: _Export to SVG...
ru: _Экспорт в SVG...

en: Export to SVG...
ru: Экспорт в SVG...

en: Export to PDF...
ru: Экспорт в PDF...

en: Export to PostScript...
ru: Экспорт в PostScript...

en: Automatic scrolling
ru: Автопрокрутка

en: Select
ru: Выбрать

en: Select item to move or resize it
ru: Выберите элемент, чтобы переместить или изменить его размер

en: Freehand
ru: От руки

en: Draw a freehand line
ru: Нарисовать линию от руки

en: Highlighter
ru: Маркер

en: Line
ru: Линия

en: Draw a straight line
ru: Нарисовать прямую линию

en: Draw an arrow
ru: Нарисовать стрелку

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Draw a rectangle
ru: Нарисовать прямоугольник

en: Ellipse
ru: Овал

en: Draw a ellipse
ru: Нарисовать эллипс

en: Add some text to the screenshot
ru: Добавить текст к снимку

en: Censor
ru: Вымарать

en: Censor portions of your screenshot to hide private data
ru: Цензор для скрытия личной информации на снимке

en: Pixelize
ru: Размыть

en: Pixelize selected areas of your screenshot to hide private data
ru: Размыть выбранное пространство снимка экрана для скрытия личных данных

en: Number
ru: Число

en: Add an auto-increment shape to the screenshot
ru: Добавить к снимку овал с автоматической нумерацией

en: Crop
ru: Вырезать

en: Crop your screenshot
ru: Обрезать снимок

en: No icon was found
ru: Иконка не найдена

en: Import from current theme...
ru: Импортировать из текущей темы...

en: Import from session...
ru: Импортировать из сеанса...

en: Import from filesystem...
ru: Импортировать из файловой системы

en: New text...
ru: Новый текст...
