gscrot - en to sv translation catalogue (491 entries)

en: Profile
sv: Profil

en: Preferences
sv: Inställningar

en: gnome-web-photo needs to be installed for this feature
sv: gnome-web-photo behöver installeras för denna funktion

en: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl needs to be installed for this feature
sv: Goo::Canvas/libgoo-canvas-perl behöver installeras för denna funktion

en: Choose a profile
sv: Välj en profil

en: Save configuration as profile
sv: Spara konfigurationen som en profil

en: Delete profile
sv: Ta bort profil

en: Load the selected profile's configuration
sv: Läs in den valda profilens konfiguration

en: Image format
sv: Bildformat

en: Save
sv: Spara

en: First-launch Behavior
sv: Beteende vid första körning

en: Window Preferences
sv: Fönsterinställningar

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Gnome-Keybinding
sv: Gnome-tangentbindningar

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Capture
sv: Fånga

en: Selection Capture
sv: Markeringsfångst

en: Window Capture
sv: Fönsterfångst

en: Menu/Tooltip Capture
sv: Fånga meny/verktygstips

en: Website Capture
sv: Fånga webbplats

en: Accounts
sv: Konton

en: Transparent Parts
sv: Genomskinliga delar

en: Session View
sv: Sessionsvy

en: Filename
sv: Filnamn

en: Reserved character %s is not allowed to be in a filename.
sv: Reserverade tecknet %s tillåts inte i filnamn.

en: There are several wildcards available, like
sv: Det finns flera jokertecken tillgängliga såsom

en: %Y = year
sv: %Y = år

en: %m = month
sv: %m = månad

en: %d = day
sv: %d = dag

en: %T = time
sv: %T = tid

en: $w = width
sv: $w = bredd

en: $h = height
sv: $h = höjd

en: $name = multi-purpose (e.g. window title)
sv: $name = flera syften (t.ex. fönstertitel)

en: $nb_name = like $name but without blanks in resulting strings
sv: $nb_name = som $name men utan blanksteg i resulterande strängar

en: $profile = name of current profile
sv: $profile = namn på aktuell profil

en: $R = random char (e.g. $RRRR = ag4r)
sv: $R = slumpmässigt tecken (t.ex. $RRRR = ag4r)

en: %NN = counter
sv: %NN = räknare

en: Compression
sv: Komprimering

en: Adjust quality/compression value
sv: Justera värde för kvalitet/komprimering

en: Select a file format
sv: Välj ett filformat

en: Directory
sv: Katalog

en: Choose folder
sv: Välj mapp

en: Your screenshots will be saved to this directory
sv: Dina skärmbilder kommer att sparas i denna katalog

en: Browse for save folder every time
sv: Bläddra efter en mapp att spara i varje gång

en: Do not save file automatically
sv: Spara inte fil automatiskt

en: Automatically save file
sv: Spara automatiskt filen

en: Automatically copy screenshot to clipboard
sv: Automatisk kopiering av skärmbild till urklipp

en: Automatically copy filename to clipboard
sv: Kopiera automatiskt filnamnet till urklipp

en: Do not copy anything to clipboard
sv: Kopiera inte någonting till urklipp

en: Delay
sv: Fördröjning

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: Capture after a delay of
sv: Fånga efter en fördröjning på

en: Wait n seconds before taking a screenshot
sv: Vänta n sekunder innan skärmbilden tas

en: Include Cursor
sv: Inkludera muspekare

en: Include cursor when taking a screenshot
sv: Inkludera muspekare när en skärmbild tas

en: Open with
sv: Öppna med

en: Open your screenshot with this program after capturing
sv: Öppna din skärmbild med detta program efter fångst

en: 16 colors   - (4bit)
sv: 16 färger   - (4 bitar)

en: 64 colors   - (6bit)
sv: 64 färger   - (6 bitar)

en: 256 colors  - (8bit)
sv: 256 färger  - (8 bitar)

en: Reduce colors
sv: Reducera antal färger

en: Automatically reduce colors after taking a screenshot
sv: Minska automatiskt färger efter en skärmbild har tagits

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Generate thumbnail too.
    select the percentage of the original size for the thumbnail to be
sv: Skapa även miniatyrbild.
    välj procentandel av ursprungsstorleken för miniatyrbilden

en: Border
sv: Ram

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Color
sv: Färg

en: Choose border color
sv: Välj en ramfärg

en: Adds a border effect to the screenshot
sv: Lägger till en rameffekt till skärmbilden

en: Enable zoom window
sv: Aktivera zoomfönster

en: Start with selection size of
sv: Starta med markeringsstorleken

en: at
sv: vid

en: Start Selection Tool with a customized selection size
sv: Starta markeringsverktyget med en anpassad markeringsstorklek

en: Show help text
sv: Visa hjälptext

en: Enables the help text
sv: Aktiverar hjälptexten

en: Include window decoration when capturing a window
sv: Inkludera fönsterdekoration vid fångst av fönster

en: Automatically resize window to
sv: Ändra automatiskt storlek på fönstret till

en: This resizes the window automatically to the specified width and height. This method asks the window manager to resize the window. However, the window manager may not allow the resize.
sv: Detta ändrar storleken på fönstret automatiskt efter den specifierade bredden och höjden. Denna metod ber fönsterhanteraren att ändra storleken på fönstret. Dock kan det vara så att fönsterhanteraren inte tillåter storleksändringen.

en: Force rounded window corners
sv: Tvinga rundade fönsterkanter

en: Shutter uses the XShape extension to determine the window's shape, but this does not work under some circumstances, e.g. when running compiz.
    
    When this option is activated Shutter uses fixed parameters to round the window corners. You can overwrite the default parameters by creating a file named ~/.shutter/shape.conf and put custom values in it. The default values are stored in %s.
sv: Shutter använder tillägget XShape för att avgöra fönstrets form, men under vissa omständigheter fungerar det inte, t.ex. när compiz körs.
    
    När detta alternativ är aktiverat använder Shutter fasta parametrar för att runda av fönsterhörnen. Du kan ersätta standardparametrarna genom att skapa en fil med namnet ~/.shutter/shape.conf och ange egna värden i den. Standardvärdena lagras i %s.

en: Select only visible windows
sv: Välj endast synliga fönster

en: Pre-Capture Delay
sv: Fördröjning innan infångande

en: Capture menu/tooltip after a delay of n seconds
sv: Fånga in meny/verktygstips efter en fördröjning på n sekunder

en: Ignore possibly wrong type hints
sv: Ignorera eventuellt felaktiga typvägledningar

en: The type hint constants specify hints for the window manager that indicate what type of function the window has. Sometimes these type hints are not correctly set. By enabling this option Shutter will not insist on the requested type hint.
sv: Konstanterna för typvägledning ger fönsterhanteraren en uppfattning om vilken funktion ett fönster har. Ibland är dessa vägledningskonstanter felaktigt angivna. Genom att aktivera detta alternativ kommer Shutter inte att insistera på att få svar på en begäran om typvägledning.

en: Virtual browser width
sv: Bredd för virtuell webbläsare

en: Virtual browser width when taking a website screenshot
sv: Bredden för den virtuella webbläsaren när en skärmbild tas av en webbplats

en: Show as check pattern
sv: Visa som schackmönster

en: Show as custom color:
sv: Visa som anpassad färg:

en: Choose fill color
sv: Välj fyllningsfärg

en: Show as background
sv: Visa som bakgrund

en: Displays any transparent parts of the image in a check pattern
sv: Visar eventuellt transparenta delar av bilden som ett schackmönster.

en: Displays any transparent parts of the image in a solid color that you specify
sv: Visar eventuellt transparenta delar av bilden i den färg som du specifierar

en: Displays any transparent parts of the image in the background color of the application
sv: Visar eventuellt transparenta delar av bilden i applikationens bakgrundsfärg

en: Sort ascending by
sv: Sortera stigande efter

en: Key/Time Created
sv: Skapades (nyckel/tid)

en: Sort descending by
sv: Sortera fallande efter

en: Configure sort criteria
sv: Konfigurera sorteringskriteria

en: Start Shutter at login
sv: Starta Shutter vid inloggning

en: Hide window on first launch
sv: Dölj fönstret vid första körning

en: Hide notification icon
sv: Dölj notifieringsikonen

en: Autohide main window when taking a screenshot
sv: Göm automatiskt huvudfönstret när skärmbild tas

en: Redraw Delay
sv: Omritningsfördröjning

en: millisecond | milliseconds
sv[0]: millisekund
sv[1]: millisekunder

en: Present main window after taking a screenshot
sv: Visa huvudfönstret efter att ha tagit en skärmbild

en: Minimize to tray when closing main window
sv: Minimera till notifieringsyta när huvudfönster stängs

en: Display pop-up notification after taking a screenshot
sv: Visa ett popupmeddelande när en skärmbild har tagits

en: Display pop-up notification when using a delay
sv: Visa ett popupmeddelande när en fördröjning används

en: Display pop-up notification when using a pre-capture delay
sv: Visa ett popupmeddelande när en fördröjning innan infångande används

en: Notification agent
sv: Notifieringsagent

en: Desktop Notifications
sv: Skrivbordsnotifieringar

en: Built-In Notifications
sv: Inbyggda notifieringar

en: Ask before moving files to trash
sv: Fråga innan filer flyttas till papperskorgen

en: Move file to trash when closing tab
sv: Flytta filen till papperskorgen när fliken stängs

en: Notify when file was deleted from filesystem
sv: Notifiera när fil raderades från filsystemet

en: Configure a short timeout to give the Xserver a chance to redraw areas that were obscured by Shutter's windows before taking a screenshot.
sv: Konfigurera ett kort tidsuppehåll för att ge Xservern chansen att rita om områden som doldes av Shutters fönster innan skärmbilden tas.

en: You can either choose the system-wide desktop notifications (e.g. Ubuntu's Notify-OSD) or Shutter's built-in notification system
sv: Du kan antingen välja systemglobala skrivbordsaviseringar (t.ex. Ubuntus Notify-OSD) eller Shutters inbyggda aviseringssystem

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows authorized uploading you can enter your credentials above. Plugins with OAuth support are configured automatically the first time you use them.
sv: <b>Obs:</b> om en insticksmodul medger auktoriserad överföring kan du ange dina inloggningsuppgifter ovan. Insticksmoduler med stöd för OAuth konfigureras automatiskt första gången du använder dem.

en: URI
    Example: ftp://host:port/path
sv: URI
    Exempel: ftp://värd:port/sökväg

en: Connection mode
sv: Anslutningsläge

en: Active mode
sv: Aktivt läge

en: Passive mode
sv: Passivt läge

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Website URL
sv: URL till webbplats

en: Main
sv: Allmänt

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Image View
sv: Bildvy

en: Behavior
sv: Beteende

en: Upload
sv: Överför

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: The following plugins are installed
sv: Följande insticksmoduler är installerade

en: pixel | pixels
sv[0]: bildpunkt
sv[1]: bildpunkter

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Please activate the menu you want to capture
sv: Aktivera menyn som du vill fånga

en: Please activate the tooltip you want to capture
sv: Aktivera verktygstipset som du vill fånga

en: Screenshot will be taken in %s second | Screenshot will be taken in %s seconds
sv[0]: Skärmbilden kommer att tas om %s sekund
sv[1]: Skärmbilden kommer att tas om %s sekunder

en: Register
sv: Registrera

en: Profile deleted
sv: Profilen togs bort

en: Profile could not be deleted
sv: Profilen kunde inte tas bort

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Profile %s loaded successfully
sv: Profilen %s lästes in

en: not found
sv: hittades inte

en: Error while adding the file monitor.
sv: Ett fel uppstod när filövervakaren skulle läggas till.

en: Settings could not be saved!
sv: Inställningar kunde inte sparas!

en: Settings saved successfully!
sv: Inställningar sparade!

en: Session could not be saved!
sv: Sessionen kunde inte sparas!

en: Account-settings could not be saved!
sv: Kontoinställningar kunde inte sparas!

en: Settings could not be restored!
sv: Inställningarna kunde inte läsas in!

en: Settings loaded successfully
sv: Inställningar lästes in

en: Built-in Editor
sv: Inbyggd redigerare

en: Account-settings could not be restored!
sv: Kontoinställningarna kunde inte läsas in!

en: opened
sv: öppnade

en: Error while opening image %s.
sv: Fel vid öppning av bilden %s.

en: Session could not be restored!
sv: Sessionen kunde inte återställas!

en: Error while creating the trashinfo file %s.
sv: Ett fel uppstod när skräpinformationsfilen %s skulle skapas.

en: Error while moving the file %s to trash.
sv: Ett fel uppstod när filen %s skulle flyttas till papperskorgen.

en: Error while removing the file %s from disk.
sv: Ett fel uppstod när filen %s skulle tas bort från disken.

en: Are you sure you want to move %s to the trash?
sv: Är du säker på att du vill flytta %s till papperskorgen?

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: deleted
sv: borttagen

en: Are you sure you want to move the selected files to the trash?
sv: Är du säker på att du vill flytta markerade filer till papperskorgen?

en: No screenshots selected
sv: Inga skärmbilder har markerats

en: Selected screenshots deleted
sv: Markerade skärmbilder borttagna

en: removed from session
sv: borttagen från session

en: Selected screenshots removed
sv: Markerade skärmbilder borttagna

en: No valid filetype specified
sv: Ingen giltig filtyp angavs

en: There is no image data in the clipboard to paste
sv: Det finns inget bilddata i urklipp att klistra in

en: Selected filenames copied to clipboard
sv: Valda filnamn kopierade till urklipp

en: Selected images copied to clipboard
sv: Valda bilder kopierade till urklipp

en: Last action undone
sv: Den senaste åtgärden har ångrats

en: Error while copying last version (%s).
sv: Fel vid kopiering av senaste versionen (%s)

en: There was an error performing undo on %s.
sv: Ett fel uppstod när en åtgärd i %s skulle ångras.

en: Last action redone
sv: Den senaste åtgärden har gjorts om

en: There was an error performing redo on %s.
sv: Ett fel uppstod när en åtgärd i %s skulle göras om.

en: No plugin installed
sv: Inga insticksmoduler installerade

en: There was an error determining the filename.
sv: Det uppstod ett fel när filnamnet bestämdes.

en: Triggered invalid screenshot action.
sv: En ogiltig skärmbildsåtgärd har utlösts.

en: Error while taking the screenshot.
sv: Fel vid fångst av skärmbilden.

en: Capture aborted by user
sv: Fångsten avbröts av användaren

en: %s saved
sv: %s sparad

en: Screenshot saved
sv: Skärmbilden sparades

en: The filename %s could not be verified. Maybe it contains unsupported characters.
sv: Filnamnet %s kunde ej verifieras. Detta kan bero på att det innehåller ej tillåtna tecken.

en: %s opened with %s
sv: %s öppnad med %s

en: Opened all files with
sv: Öppnade alla filer med

en: Could not apply plugin %s
sv: Kunde inte tillämpa insticksmodulen %s

en: Successfully applied plugin %s
sv: Tillämpade insticksmodulen %s

en: Error while executing plugin %s.
sv: Fel vid körning av insticksmodulen %s.

en: There was an error executing the plugin.
sv: Det uppstod ett fel vid körning av insticksmodulen.

en: %s screenshot | %s screenshots
sv[0]: %s skärmbild
sv[1]: %s skärmbilder

en: Current profile
sv: Aktuell profil

en: Try to resave the file?
sv: Försök att spara filen igen?

en: Image %s was not found on disk
sv: Bilden %s hittades inte på disken

en: Error while saving the image %s.
sv: Fel vid sparning av bilden %s.

en: There was an error saving the image to %s.
sv: Det uppstod ett fel vid sparandet av bilden till %s.

en: saved
sv: sparad

en: Image %s was deleted from filesystem
sv: Bilden %s togs bort från filsystemet

en: There was an error opening the image.
sv: Det uppstod ett fel vid öppning av bilden.

en: Error while opening directory %s.
sv: Fel vid öppning av katalogen %s.

en: Updating plugin information
sv: Uppdaterar information om insticksmoduler

en: Please wait while Shutter updates the plugin information
sv: Vänta under tiden som Shutter uppdaterar informationen om insticksmoduler

en: Updating upload plugin information
sv: Uppdaterar överföringsinformation för insticksmodul

en: Please wait while Shutter updates the upload plugin information
sv: Var vänlig vänta medan Shutter uppdaterar överföringsinformationen för insticksmodulen

en: Capture All Workspaces
sv: Fånga alla arbetsytor

en: Limit to current monitor
sv: Begränsa till denna skärm

en: This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitor detected).
    Enable it to capture only the current monitor. | This option is only useful when you are running a multi-monitor system (%d monitors detected).
    Enable it to capture only the current monitor.
sv[0]: Detta alternativ är endast användbart när du kör flera skärmar (%d skärm upptäcktes),
    Aktivera detta för att endast fånga den aktuella skärmen.
sv[1]: Detta alternativ är endast användbart när du kör flera skärmar (%d skärmar upptäcktes),
    Aktivera detta för att endast fånga den aktuella skärmen.

en: Active Window
sv: Aktivt fönster

en: Capture the last active window
sv: Fånga senaste aktiva fönstret

en: _Selection
sv: _Markering

en: _Desktop
sv: S_krivbord

en: Window _under Cursor
sv: Fönster _under markör

en: Select W_indow
sv: Välj f_önster

en: Se_ction
sv: _Område

en: _Menu
sv: _Meny

en: _Tooltip
sv: Ver_ktygstips

en: _Web
sv: _Webb

en: S_how main window
sv: Vi_sa huvudfönster

en: _Redo last screenshot
sv: _Gör om senaste skärmbilden

en: _Quick profile select
sv: S_nabbvälj profil

en: Wait indefinitely
sv: Ingen tidsgräns för väntan

en: Wait max %d second | Wait max %d seconds
sv[0]: Vänta maximalt %d sekund
sv[1]: Vänta maximalt %d sekunder

en: Wait max %d minute | Wait max %d minutes
sv[0]: Vänta maximalt %d minut
sv[1]: Vänta maximalt %d minuter

en: Shutter will wait indefinitely for the screenshot to capture
sv: Shutter kommer att vänta i all oändlighet eller tills dess skärmbilden har fångats in

en: Shutter will wait up to %d second for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d seconds for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
sv[0]: Shutter kommer att vänta upp till %d sekund på att skärmbilden fångas in innan processen avbryts
sv[1]: Shutter kommer att vänta upp till %d sekunder på att skärmbilden fångas in innan processen avbryts

en: Shutter will wait up to %d minute for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long | Shutter will wait up to %d minutes for the screenshot to capture before aborting the process if it's taking too long
sv[0]: Shutter kommer att vänta upp till %d minut på att skärmbilden fångas in innan processen avbryts
sv[1]: Shutter kommer att vänta upp till %d minuter på att skärmbilden fångas in innan processen avbryts

en: Host
sv: Värd

en: Anonymous Upload
sv: Anonym överföring

en: Authorized Upload
sv: Auktoriserad överföring

en: OAuth Upload
sv: OAuth-överföring

en: Description
sv: Beskrivning

en: Icon
sv: Ikon

en: Name
sv: Namn

en: Category
sv: Kategori

en: Language
sv: Språk

en: Path
sv: Sökväg

en: Successfully published
sv: Publicerades

en: The file %s was successfully published: %s
sv: Filen %s publicerades: %s

en: %s published
sv: %s publicerade

en: Unpublished
sv: Opublicerad

en: The file %s is no longer published. The external link is not available anymore.
sv: Filen %s är inte längre publicerad. Den externa länken är inte tillgänglig längre.

en: The file %s is no longer published.
sv: Filen %s är inte längre publicerad.

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename image %s
sv: Byt namn på bilden %s

en: New filename
sv: Nytt filnamn

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: renamed
sv: bytte namn

en: Error while renaming the image %s.
sv: Fel vid namnbyte för bilden %s.

en: There was an error renaming the image to %s.
sv: Det uppstod ett fel vid namnbyte av bilden till %s.

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: The image already exists in %s. Replacing it will overwrite its contents.
sv: Bilden finns redan i %s. Dess innehåll kommer att skrivas över om du ersätter den.

en: An image named %s already exists. Do you want to replace it?
sv: En bild med namnet %s finns redan. Vill du ersätta den?

en: Invalid Filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: Choose file to open
sv: Välj fil att öppna

en: All compatible image formats
sv: Alla kompatibla bildformat

en: Choose a location to save to
sv: Välj en plats att spara till

en: Choose a plugin
sv: Välj en insticksmodul

en: _Run
sv: _Kör

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: No plugin specified
sv: Ingen insticksmodul angiven

en: Upload / Export
sv: Överför / Exportera

en: _Upload
sv: Ö_verför

en: Guest
sv: Gäst

en: Please choose one of the accounts above and click <i>Upload</i>. The upload links will still be available in the screenshot's <i>right-click menu</i> after closing this dialog.
sv: Välj ett av kontona ovan och klicka på <i>Överför</i>. Överföringslänkarna kommer att vara tillgängliga i skärmbildens <i>högerklicksmeny</i> även efter att detta dialogfönster har stängts.

en: <b>Please note:</b> If a plugin allows only authorized uploading you need to enter your credentials in preferences first to make it appear in the list above.
sv: <b>Obs:</b> om en insticksmodul endast medger auktoriserad överföring, så måste du ange din inloggningsinformation för att få den att visas i listan ovan.

en: Choose account
sv: Välj konto

en: Public hosting
sv: Publik hosting

en: Places
sv: Platser

en: _Export
sv: _Exportera

en: _Publish
sv: _Publicera

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected file will be copied to that folder before being published. | Folder %s is synchronized with Ubuntu One. The selected files will be copied to that folder before being published.
sv[0]: Mappen %s är synkroniserad med Ubuntu One. Den valda filen kommer att kopieras till den mappen innan den publiceras.
sv[1]: Mappen %s är synkroniserad med Ubuntu One. De valda filerna kommer att kopieras till den mappen innan de publiceras.

en: <b>Please note:</b> The selected file will be published in a background process. You will be notified when the process has finished. | <b>Please note:</b> The selected files will be published in a background process. You will be notified when the process has finished.
sv[0]: <b>Obs:</b> den valda filen kommer att publiceras i en bakgrundsprocess. Du kommer att meddelas när den har slutförts.
sv[1]: <b>Obs:</b> de valda filerna kommer att publiceras i en bakgrundsprocess. Du kommer att meddelas när den har slutförts.

en: Folder %s is not synchronized with Ubuntu One. Please choose an alternative folder.
sv: Mappen %s är inte synkroniserad med Ubuntu One. Välj en annan mapp.

en: Ubuntu One service cannot be found.
sv: Ubuntu One-tjänsten hittades inte.

en: /publicfiles is not available. Your Ubuntu One installation seems to be out of date.
sv: /publicfiles är inte tillgängligt. Din installation av Ubuntu One verkar vara inaktuell.

en: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl needs to be installed for this feature
sv: Net::DBus::GLib/libnet-dbus-glib-perl behöver installeras för denna funktion

en: Loading module %s
sv: Läser in modulen %s

en: Error while executing upload plugin %s.
sv: Ett fel uppstod under körning av överföringsinsticksmodulen %s.

en: There was an error executing the upload plugin.
sv: Ett fel uppstod under körning av överföringsinsticksmodulen.

en: uploaded
sv: överförd

en: Successfully uploaded
sv: Överföringen har slutförts

en: The file %s was successfully uploaded.
sv: Överföringen av filen %s har slutförts.

en: Skip all
sv: Hoppa över allt

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Retry
sv: Försök igen

en: exported
sv: exporterades

en: Successfully exported
sv: Exporterades

en: The file %s was successfully exported.
sv: Filen %s exporterades utan problem.

en: Publishing %s...
sv: Publicerar %s...

en: _Retry
sv: Försök _igen

en: Error while copying the image %s.
sv: Fel vid kopiering av bilden %s.

en: There was an error copying the image into %s.
sv: Det uppstod ett fel vid kopiering av bilden till %s.

en: Please check your credentials and try again.
sv: Kontrollera dina inloggningsuppgifter och försök igen.

en: Error while login
sv: Fel vid inloggning

en: Maximum filesize reached
sv: Maximal filstorlek uppnåddes

en: Error while uploading
sv: Fel vid överföring

en: Maximum filesize: %s
sv: Maximal filstorlek: %s

en: Error while connecting
sv: Fel vid anslutning

en: Save current preferences as new profile
sv: Spara aktuella inställningar som ny profil

en: New profile name
sv: Nytt profilnamn

en: Replacing it will overwrite its contents.
sv: Ersättning kommer att skriva över dess innehåll.

en: A profile named %s already exists. Do you want to replace it?
sv: En profil med namnet %s finns redan. Vill du ersätta den?

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Screenshot
sv: _Skärmbild

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Recent _Files
sv: Tidigare _filer

en: Save _As...
sv: Spara so_m...

en: E_xport to PDF...
sv: E_xportera till PDF...

en: Export to Post_Script...
sv: Exportera till Post_script...

en: Page Set_up
sv: Sid_konfiguration

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: Send by E_mail...
sv: Skicka via e-p_ost...

en: C_lose all
sv: St_äng alla

en: Copy _Filename
sv: Kopiera _filnamnet

en: Show Navigation _Toolbar
sv: Visa navigationsver_ktygsrad

en: Get Help Online...
sv: Få hjälp på nätet...

en: Translate this Application...
sv: Översätt detta program...

en: Report a Problem
sv: Rapportera ett problem

en: _Active Window
sv: A_ktivt fönster

en: Import from clip_board
sv: Importera från u_rklipp

en: Open wit_h
sv: Öppna _med

en: Show in _folder
sv: Visa i _mapp

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Send To...
sv: _Skicka till...

en: E_xport...
sv: E_xportera...

en: Public URLs
sv: Publika URL:er

en: _Edit...
sv: R_edigera...

en: Run a _plugin...
sv: Kör en _insticksmodul...

en: Redo _this screenshot
sv: Gör om _denna skärmbild

en: Run a _Plugin...
sv: Kör en _insticksmodul...

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last screenshot
sv: Gör om senaste skärmbilden

en: Selection
sv: Markering

en: Draw a rectangular capture area with your mouse
    to select a specified screen area
sv: Rita en rektangulär fångstyta med din mus
    för att markera ett specifikt skärmområde

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Take a screenshot of your whole desktop
sv: Ta en skärmbild av hela ditt skrivbord

en: Capture a specific workspace
sv: Fånga en specifik arbetsyta

en: Window
sv: Fönster

en: Select a window with your mouse
sv: Välj ett fönster med musen

en: Take a screenshot of a specific window
sv: Ta en skärmbild av ett specifikt fönster

en: Section
sv: Område

en: Captures only a section of the window. You will be able to select any child window by moving the mouse over it
sv: Fånga endast ett område av fönstret. Du kommer kunna välja underfönster genom att flytta musen över dem

en: Menu
sv: Meny

en: Select a single menu or cascading menus from any application
sv: Välj en enskild meny eller undermenyer från vilket program som helst

en: Tooltip
sv: Verktygstips

en: Capture a tooltip
sv: Fånga ett verktygstips

en: Web
sv: Webb

en: Take a screenshot of a website
sv: Ta en skärmbild av en webbsida

en: Set how long Shutter will wait for the screenshot to complete before aborting the process if it's taking too long
sv: Ange hur länge Shutter skall vänta på att skärmbilden skall fångas in, innan processen avbryts

en: Edit
sv: Redigera

en: Use the built-in editor to highlight important fragments of your screenshot or crop it to a desired size
sv: Använd den inbyggda redigeraren för att färgmarkera viktiga delar av din skärmbild eller beskära den till önskad storlek

en: Export
sv: Exportera

en: Upload your images to an image hosting service, FTP site or export them to an arbitrary folder
sv: Överför dina bilder till en bildlagringstjänst, en FTP-webbplats eller exportera dem till en valfri mapp.

en: Show links to previous uploads
sv: Visa länkar till tidigare överföringar

en: Error while executing %s.
sv: Fel vid körning av %s.

en: There was an error executing %s.
sv: Det uppstod ett fel vid körning av %s.

en: Exit Code: %d.
sv: Avslutskod: %d.

en: Synchronization complete
sv: Synkroniseringen är färdig

en: Synchronization in progress...
sv: Synkronisering pågår...

en: Illegal URI.
sv: Ogiltig URI.

en: Connection error.
sv: Anslutningsfel.

en: Please check your connectivity and try again.
sv: Kontrollera din anslutning och försök igen.

en: Login with username %s failed.
sv: Inloggning med användarnamnet %s misslyckades.

en: Cannot change working directory.
sv: Kan inte byta arbetskatalog.

en: Command 'put' failed.
sv: Kommandot "put" misslyckades.

en: Copy this code to clipboard
sv: Kopiera denna kod till urklipp

en: Upload - %s - %s
sv: Överföring - %s - %s

en: Draw a rectangular area using the mouse.
sv: Rita en rektangel med muspekaren.

en: To take a screenshot, press the Enter key. Press Esc to quit.
sv: Tryck på Enter-tangenten för att ta en skärmbild. Tryck på Esc för att avsluta.

en: <b>shift/right-click</b> → selection dialog on/off
sv: <b>skift/högerklick</b> → markeringsfönstret på/av

en: <b>ctrl + scrollwheel</b> → zoom in/out
sv: <b>ctrl+mushjul</b> → zooma in/ut

en: <b>space</b> → zoom window on/off
sv: <b>blanksteg</b> → zoomningsfönstret på/av

en: <b>cursor keys</b> → move cursor
sv: <b>piltangenter</b> → flytta markör

en: <b>cursor keys + alt</b> → move selection
sv: <b>alt+piltangenter</b> → flytta markering

en: <b>cursor keys + ctrl</b> → resize selection
sv: <b>ctrl+piltangenter</b> → ändra storlek på markering

en: Maybe mouse pointer could not be grabbed or the selected area is invalid.
sv: Kanske kunde inte muspekaren fångas eller så är det markerade området ogiltigt.

en: Keyboard could not be grabbed.
sv: Tangentbordet kunde inte fångas.

en: menu
sv: meny

en: tooltip
sv: verktygstips

en: No window with type %s detected.
sv: Inget fönster av typen %s hittades.

en: There is no last capture that can be redone.
sv: Det finns inget "senaste infångande" som kan göras om.

en: The window is no longer available.
sv: Fönstret är inte längre tillgängligt.

en: Unable to capture website
sv: Kunde inte fånga webbsida

en: No window with name pattern %s detected.
sv: Det gick inte att identifiera något fönster med namnmönstret %s.

en: Invalid pattern %s detected.
sv: Ett ogiltigt mönster, %s, har identifierats.

en: No subwindow detected
sv: Inga underfönster har identifierats

en: Maybe this window is using client-side windows (or similar).
    Shutter is not yet able to query the tree information of such windows.
sv: Det här fönstret använder kanske fönster på klientsidan (eller liknande).
    Shutter kan än så länge inte söka i sådana fönsters trädinformation.

en: URL to capture
sv: URL att fångas

en: C_apture
sv: Fån_ga

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Fill color
sv: Fyllningsfärg

en: Adjust fill color and opacity
sv: Justera fyllningsfärg och genomskinlighet

en: Stroke color
sv: Penselfärg

en: Choose stroke color
sv: Välj penselfärg

en: Adjust stroke color and opacity
sv: Justera penselfärg och genomskinighet

en: Line width
sv: Linjebredd

en: Adjust line width
sv: Justera linjebredd

en: Font
sv: Typsnitt

en: Select font family and size
sv: Välj typsnittsfamilj och storlek

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Insert an arbitrary object or file
sv: Infoga objekt eller fil

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: _Crop
sv: _Beskär

en: Click-Drag to scale (try Control to scale uniformly)
sv: Klicka och dra för att skala (håll nere Ctrl för att behålla bredd-höjd-förhållandet)

en: Click-Drag to resize the canvas
sv: Klicka och dra för att ändra storlek på ritytan

en: Click to paint (try Control or Shift for a straight line)
sv: Klicka för att måla (prova Control eller Skift för en rak linje)

en: Click-Drag to create a new straight line
sv: Klicka och dra för att skapa en ny rak linje

en: Click-Drag to create a new arrow
sv: Klicka och dra för att skapa en ny pil

en: Click-Drag to create a new rectangle
sv: Klicka och dra för att skapa en ny rektangel

en: Click-Drag to create a new ellipse
sv: Klicka och dra för att skapa en ny ellips

en: Click-Drag to add a new text area
sv: Klicka och dra för att lägga till ett nytt textområde

en: Click to censor (try Control or Shift for a straight line)
sv: Klicka för att censurera (prova Control eller Skift för en rak linje)

en: Click-Drag to create a pixelized region
sv: Klicka och dra för att skapa ett pixelerat område

en: Click to add an auto-increment shape
sv: Klicka för att lägga till en automatiskt ökande figur

en: Save the changes to image %s before closing?
sv: Spara förändringarna till bilden %s innan stängning?

en: Close
sv: Stäng

en: Do_n't save
sv: Spara i_nte

en: If you don't save the image, changes from the last minute will be lost | If you don't save the image, changes from the last %d minutes will be lost
sv[0]: Om du inte sparar bilden kommer den senaste minutens förändringar att gå förlorade
sv[1]: Om du inte sparar bilden kommer den senaste %d minuternas förändringar att gå förlorade

en: Do you want to save the changed background color?
sv: Vill du spara den ändrade bakgrundsfärgen?

en: The background is likely to be transparent if you decide to ignore the background color.
sv: Bakgrunden kommer antagligen att bli transparent om du väljer att ignorera bakgrundsfärgen.

en: Save Background Color
sv: Spara bakgrundsfärg

en: _Ignore Background Color
sv: _Ignorera bakgrundsfärg

en: _Save Background Color
sv: _Spara bakgrundsfärg

en: Change Background Color...
sv: Ändra bakgrundsfärg...

en: _Reset to Default
sv: _Återställ till standard

en: Raise
sv: Höj

en: Lower
sv: Sänk

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Lock
sv: Lås

en: Edit Preferences...
sv: Redigera inställningar...

en: Numbering
sv: Numrering

en: Current value
sv: Aktuellt värde

en: Arrow
sv: Pil

en: Length
sv: Längd

en: Tip length
sv: Storlek

en: Display an arrow at the end of the line
sv: Visa en pil vid slutet av linjen

en: Display an arrow at the start of the line
sv: Visa en pil vid början av linjen

en: Font color
sv: Typsnittsfärg

en: Choose font color
sv: Välj typsnittsfärg

en: Use selected font
sv: Använd valt typsnitt

en: Use selected font color
sv: Använd den markerade teckenfärgen

en: _Tools
sv: Ver_ktyg

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Do again the last undone action
sv: Gör om senast ångrade åtgärden

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklipp

en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklipp

en: Paste objects from clipboard
sv: Klistra in objekt från urklipp

en: Delete current object
sv: Ta bort aktuellt objekt

en: Clear canvas
sv: Töm ritduken

en: Abort current mode
sv: Avbryt aktuellt läge

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Save image
sv: Spara bild

en: Export to _File...
sv: Exportera till _fil...

en: Export to File...
sv: Exportera till fil...

en: _Export to SVG...
sv: _Exportera till SVG...

en: Export to SVG...
sv: Exportera till SVG...

en: Export to PDF...
sv: Exportera till PDF...

en: Export to PostScript...
sv: Exportera till Postscript...

en: Automatic scrolling
sv: Automatisk rullning

en: Select
sv: Välj

en: Select item to move or resize it
sv: Välj föremål som ska flyttas eller storleksändras

en: Freehand
sv: Frihand

en: Draw a freehand line
sv: Rita en frihandslinje

en: Highlighter
sv: Färgmarkör

en: Line
sv: Linje

en: Draw a straight line
sv: Rita en rak linje

en: Draw an arrow
sv: Rita en pil

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Draw a rectangle
sv: Rita en rektangel

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Draw a ellipse
sv: Rita en ellips

en: Add some text to the screenshot
sv: Lägg till text på skärmbilden

en: Censor
sv: Censurera

en: Censor portions of your screenshot to hide private data
sv: Censorera delar av din skärmbild för att dölja privat data

en: Pixelize
sv: Pixelisera

en: Pixelize selected areas of your screenshot to hide private data
sv: Pixelera markerade områden av din skärmbild för att dölja personlig information

en: Number
sv: Antal

en: Add an auto-increment shape to the screenshot
sv: Lägg till en automatiskt ökande figur till skärmbilden

en: Crop
sv: Beskär

en: Crop your screenshot
sv: Beskär din skärmbild

en: No icon was found
sv: Ingen ikon hittades

en: Import from current theme...
sv: Importera från aktuellt tema...

en: Import from session...
sv: Importera från session...

en: Import from filesystem...
sv: Importera från filsystem...

en: New text...
sv: Ny text...
