simple-ccsm - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: Minimal
ja: 最小

en: Medium
ja: 中

en: Advanced
ja: 高

en: Ultimate
ja: 最高

en: Provides a simple desktop environment with very few effects.
ja: 少数の効果によるシンプルなデスクトップ環境を提供します。

en: Provides good balance between attractiveness and moderate performance requirements.
ja: 見栄えと中程度の処理能力要求との間で適度に釣り合いを持たせた効果群を提供します。

en: Provides more aesthetically pleasing set of effects.
ja: 目をより楽しませる効果群を提供します。

en: Provides very advanced and eye-catching set of effects. Requires faster graphics card.
ja: 非常に目を引く高度な効果群を提供します。より処理の速いグラフィックカードが必要です。

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Zoom
ja: ズーム

en: Colorfilter
ja: カラーフィルタ

en: None
ja: なし

en: %s (Cover)
ja: %s (カバー)

en: %s (Flip)
ja: %s (フリップ)

en: Cover
ja: カバー

en: Flip
ja: フリップ

en: Desktop effects are not supported on your current hardware / configuration. Would you like to cancel enabling of desktop effects or run them anyway?
ja: あなたの現在のハードウェアまたは設定では、デスクトップの視覚効果がサポートされていません。視覚効果の有効化をキャンセルするか、それともこのまま実行しますか？

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Default
ja: デフォルト

en: Simple CompizConfig Settings Manager
ja: 簡易版 CompizConfig 設定マネージャ

en: _Enable desktop effects
ja: デスクトップ視覚効果を有効化(_E)

en: Profile:
ja: プロファイル:

en: <b>Description</b>
ja: <b>説明</b>

en: <b>Animations</b>
ja: <b>アニメーション</b>

en: <b>Effects</b>
ja: <b>効果</b>

en: <b>Desktop</b>
ja: <b>デスクトップ</b>

en: <b>Accessibility</b>
ja: <b>アクセシビリティ</b>

en: Info
ja: 情報

en: Enable animations
ja: アニメーションを有効化

en: Enable extra animations
ja: 追加のアニメーションを有効化

en: <b>Open window</b>
ja: <b>ウィンドウを開く</b>

en: <b>Close Window</b>
ja: <b>ウィンドウを閉じる</b>

en: <b>Focus window</b>
ja: <b>ウィンドウをフォーカス</b>

en: <b>Minimize window</b>
ja: <b>ウィンドウを最小化</b>

en: Animations
ja: アニメーション

en: <b>Switcher</b>
ja: <b>スイッチャー</b>

en: Deformation:
ja: 変形:

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Enable Reflection
ja: 反射を有効化

en: Enable 3D Windows
ja: 3D ウィンドウを有効化

en: <b>Cube Effects</b>
ja: <b>キューブ効果</b>

en: Enable Scale
ja: スケールを有効化

en: Enable Expo
ja: 展開を有効化

en: Enable Blur
ja: ブラーを有効化

en: Enable Wobbly
ja: 揺れるウィンドウを有効化

en: <b>Additions</b>
ja: <b>追加効果</b>

en: Effects
ja: 効果

en: <b>Appearance</b>
ja: <b>外観</b>

en: <b>Desktop columns</b>
ja: <b>デスクトップの列</b>

en: <b>Desktop rows</b>
ja: <b>デスクトップの行</b>

en: <b>Desktop preview</b>
ja: <b>デスクトップのプレビュー</b>

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Screen zoom
ja: 画面ズーム

en: Area zoom
ja: 部分ズーム

en: <b>Enable zoom</b>
ja: <b>ズーム有効化</b>

en: <b>Screen zoom</b>
ja: <b>画面ズーム</b>

en: <b>Area zoom</b>
ja: <b>部分ズーム</b>

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: <b>Screen Edges</b>
ja: <b>スクリーンエッジ</b>

en: Edges
ja: エッジ

en: Configure Compiz with CompizConfig
ja: CompizConfig で Compiz の設定
