simple-scan - en to ar translation catalogue (20 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Using an Automatic Document Feeder
ar: استخدام مغذّي المستندات الآلي

note: (itstool) path: page/title
en: Cropping
ar: الاقتصاص

note: (itstool) path: page/title
en: Setting the Scan Resolution
ar: إعداد ميز المسح

note: (itstool) path: page/title
en: Sending via Email
ar: الإرسال بالبريد الإلكتروني

note: (itstool) path: page/p
en: To email the current document use the <guiseq><gui>Document</gui><gui>Email</gui></guiseq> menu (<keyseq><key>Ctrl</key><key>E</key></keyseq>). Your email program will be opened with a new message containing the scanned document as an attachment.
ar: لإرسال المستند الحالي بالبريد الإلكتروني استخدم قائمة <guiseq><gui>مستند</gui><gui>بريد إلكتروني</gui></guiseq> (<keyseq><key>Ctrl</key><key>E</key></keyseq>). سيُفتح برنامج البريد الإلكتروني مع رسالة جديدة تحتوي المستند الممسوح كمُرفق.

note: (itstool) path: page/p
en: See <link xref="save"/> for more information about file formats.
ar: انظر <link xref="save"/> لمزيد من المعلومات حول صيغ الملفات.

note: (itstool) path: credit/name
en: Robert Ancell
ar: روبرت أنسل

note: (itstool) path: section/title
en: Scanning Pages
ar: مسح الصفحات

note: (itstool) path: section/title
en: Modifying the Document
ar: تعديل المستند

note: (itstool) path: section/title
en: Using the Document
ar: استخدام المستند

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License
ar: رخصة المشاع الإبداعي: النسبة-الترخيص بالمثل 3.0

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
ar: هذا العمل مُرخص تحت <_:link-1/>.

note: (itstool) path: license/p
en: As a special exception, the copyright holders give you permission to copy, modify, and distribute the example code contained in this document under the terms of your choosing, without restriction.
ar: كاستثناء خاص، فإن أصحاب حقوق النسح يعطونك الإذن بنسخ وتعديل وتوزيع نموذج الكود الوارد في هذا المستند تحت البنود التي تختارها، بدون قيود.

note: (itstool) path: page/title
en: Printing
ar: الطباعة

note: (itstool) path: page/title
en: Reordering Pages
ar: إعادة ترتيب الصفحات

note: (itstool) path: page/title
en: Saving to a File
ar: الحفظ إلى ملف

note: (itstool) path: page/title
en: Selecting a Scanner
ar: اختيار ماسحة ضوئية

note: (itstool) path: page/title
en: Scanning a Page
ar: مسح صفحة

note: (itstool) path: page/p
en: To scan a document from your scanner:
ar: لمسح مستند في الماسحة الضوئية:

note: (itstool) path: item/p
en: Open <app>Simple Scan</app>.
ar: افتح <app>الماسحة الضوئية</app>.
