simple-scan - en to hr translation catalogue (24 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Using an Automatic Document Feeder
hr: Upotreba automatskog uvlakača dokumenta

note: (itstool) path: page/p
en: If your scanner features an Automatic Document Feeder (ADF) you can scan all the pages from the feeder via one of following methods:
hr: Ako vaš pisač sadrži značajku automatskog uvlakača dokumenata (ADF) možete skenirati sve stranice iz uvlakača pomoću jednog od sljedećih načina:

note: (itstool) path: steps/title
en: Use a Keyboard Shortcut
hr: Upotrebom prečaca tipkovnice

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key>Ctrl</key><key>F</key></keyseq>
hr: Pritisnite <keyseq><key>Ctrl</key><key>F</key></keyseq>

note: (itstool) path: steps/title
en: Use a Menu
hr: Upotrebom izbornika

note: (itstool) path: item/p
en: Navigate to <guiseq><gui>Document</gui> <gui>Scan</gui><gui>All Pages From Feeder</gui></guiseq>.
hr: Idite u <guiseq><gui>Dokument</gui> <gui>Skeniraj</gui><gui>Sve stranice iz uvlakača</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: steps/title
en: Use the Toolbar Buttons
hr: Upotrebom tipka alatne trake

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the arrow to the right of the "Scan" button.
hr: Kliknite strelicu na "Skeniraj" tipki.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose "All Pages From Feeder".
hr: Odaberite "Sve stranice iz uvlakača".

[ctx: _]
note: (itstool) path: item/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the file
en: external ref='figures/scan_toolbar.png' md5='5d23aff1cb84b5ffe6bf66c39226cb1f'
hr: vanjsko ref='figures/scan_toolbar.png' md5='5d23aff1cb84b5ffe6bf66c39226cb1f'

note: (itstool) path: note/p
en: By default, both sides of a sheet will scan if your scanner has this capability. You can choose single side scanning from the <guiseq><gui>Document</gui><gui>Preferences</gui></guiseq> menu.
hr: Prema zadanome, obje stranice lista će se skenirati ako vaš skener podržava ovu značajku. Možete odabrati jednostrano skeniranje iz izbornika<guiseq><gui>Dokument</gui><gui>Osobitosti</gui></guiseq>.

[ctx: _]
note: (itstool) path: note/media (itstool) path: page/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have up
en: external ref='figures/preferences.png' md5='b9f6350ad552c954e8538596c7b42ac5'
hr: vanjsko ref='figures/preferences.png' md5='b9f6350ad552c954e8538596c7b42ac5'

note: (itstool) path: page/title
en: Setting brightness and Contrast
hr: Postavljanje svjetline i kontrasta

note: (itstool) path: page/p
en: Some scanners allow the user to adjust the brightness and contrast when scanning. If your scans come out too dark or too light you can adjust these settings from the <guiseq><gui>Document</gui><gui>Preferences</gui></guiseq> menu.
hr: Neki pisači dopuštaju korisniku prilagodbu svjetline i kontrasta tijekom skeniranja. Ako su vaši skenirani dokumenti ili fotografije pretamne ili presvijetle možete prilagoditi te postavke iz izbornika <guiseq><gui>Dokument</gui><gui>Osobitosti</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: page/title
en: Cropping
hr: Izrezivanje

note: (itstool) path: page/p
en: The cropping feature in <app>Simple Scan</app> allows you to use only a part of a scanned image. You can enable crop either before or after scanning a page, and you can always change the dimensions of the crop frame. When crop is enabled, a mask will apper over the current page with the area not being used shown in gray. You can enable crop and choose the desired dimensions via one of the following methods:
hr: Značajka izrezivanja <app>Skeniranja dokumenta</app> omogućuje vam samo korištenje određenog dijela skenirane slike. Možete omogućiti izrezivanje prije i nakon skeniranja stranice, i uvijek možete promijeniti dimenzije izrezanog dijela slike. Kada je izrezivanje omogućeno, pojavit će se siva maska preko područja koja se ne koriste. Možete omogućiti izrezivanje i odabrati željene dimenzije pomoću jednog od sljedećih načina:

note: (itstool) path: steps/title
en: Use a Right Click
hr: Upotrebom desnog klika

note: (itstool) path: item/p
en: Right click anywhere on the image area and select "Crop".
hr: Desno kliknite bilo gdje na sliku i odaberite "Izreži".

[ctx: _]
note: (itstool) path: title/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the fil
en: external ref='figures/icon.png' md5='80a7318cc454eb11315abd88f11fb7f4'
hr: vanjsko ref='figures/icon.png' md5='80a7318cc454eb11315abd88f11fb7f4'

note: (itstool) path: page/title
en: <media type="image" src="figures/icon.png"/> Simple Scan Manual
hr: <media type="image" src="figures/icon.png"/> Skeniranje dokumenata Priručnik

note: (itstool) path: section/title
en: Scanning Pages
hr: Skeniranje stranica

note: (itstool) path: section/title
en: Modifying the Document
hr: Promjena dokumenta

note: (itstool) path: section/title
en: Using the Document
hr: Upotreba dokumenta

note: (itstool) path: section/title
en: Simple Scan Shortcuts
hr: Prečaci Skeniranja dokumenata
