simple-scan - en to af translation catalogue (169 entries)

en: Device to scan from
af: Skanderingstoestel

en: SANE device to acquire images from.
af: SANE-toestel om beeld vanaf te kry.

en: Type of document being scanned
af: Tipe dokument wat geskandeer word

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
af: Tipe dokument wat geskandeer word. Die instelling kies die skandeer resolusie, kleure en na-verwerking.

en: Width of paper in tenths of a mm
af: Wydte van papier in tiendes van 'n mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
af: Die wydte van die papier in tiendes van 'n mm (of 0 vir outomatiese papierbespeuring)

en: Height of paper in tenths of a mm
af: Hoogte van papier in tiendes van 'n mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
af: Die hoogte van die papier in tiendes van 'n mm (of 0 vir outomatiese papierbespeuring)

en: Brightness of scan
af: Helderheid van die skandering

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
af: Die helderheidsaanpassing van -100 tot 100 (0 is geen).

en: Contrast of scan
af: Kontras van die skandering

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
af: Die kontrassaanpassing van -100 tot 100 (0 is geen).

en: Resolution for text scans
af: Resolusie van geskandeerde teks

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
af: Die resolusie in kolle per duim om te gebruik as teks geskandeer word.

en: Resolution for photo scans
af: Resolusie van geskandeerde foto's

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning photos.
af: Die resolusie in kolle per duim om te gebruik as fotos geskandeer word.

en: Page side to scan
af: Kant van bladsy om te skandeer

en: The page side to scan.
af: Kant van bladsy om te skandeer.

en: Directory to save files to
af: Gids om lêers in te stoor

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
af: Die gids om die lêers in stoor. Verstek is die dokumente gids indien onveranderd.

en: Quality value to use for JPEG compression
af: Kwaliteit waarde om vir JPEG-kompressie te gebruik

en: Quality value to use for JPEG compression.
af: Kwaliteit waarde om vir JPEG-kompressie te gebruik.

en: Delay in millisecond between pages
af: Vertraging in millisekondes tussen bladsye

en: Delay in millisecond between pages.
af: Vertraging in millisekondes tussen bladsye.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Simple Scan
af: Eenvoudige Skandeer

en: Scan Documents
af: Skandeer dokumente

en: A really easy way to scan both documents and photos. You can crop out the bad parts of a photo and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
af: 'n Baie maklike manier om beide dokumente en fotos te skandeer. U kan slegte dele van 'n foto snoei asook dit draai indien dit verkeerde kant om is. U kan ook skanderings druk, na pdf uitvoer, of in 'n reeks beeldformate stoor.

en: Simple Scan uses the SANE framework to support most existing scanners.
af: Eenvoudige Skandeerder gebruik die SANE-raamwerk om so versoenbaar met meeste skandeerders te wees.

en: Document Scanner
af: Dokument Skandeerder

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
af: skandeer;skandeerder;platbed;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
af: Roteer _linksom

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
af: Roteer _regsom

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
af: _Insny

note: Radio button for no crop
en: _None
af: _Geen

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
af: _Letter (VSA)

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
af: Le_gal (VSA)

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
af: _Pasmaak

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
af: _Roteer Insnit

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
af: Beweeg na links

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
af: Beweeg na regs

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
af: Staak huidige skandering

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
af: Skandeer

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
af: Skandeer 'n enkelbladsy vanaf die skandeerder

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
af: Stoor dokument na 'n lêer

en: _Single Page
af: _Enkel bladsy

en: All Pages From _Feeder
af: Alle Bladsye Vanaf _Voerder

en: _Multiple Pages From Flatbed
af: _Veelvuldige bladsye vanaf platbed (flatbed)

en: _Text
af: _Teks

en: _Image
af: _Prent

en: _Close
af: _Sluit

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
af: 'n Gebruikersnaam en wagwoord is benodig vir toegang tot "%s"

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
af: Soek tans vir skandeerders…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
af: Gereed om te skandeer

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
af: Bykomende sagteware benodig

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
af: U moet <a href="install-firmware">aandrywers</a> vir u skandeerder installeer.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
af: Geen skandeerders bespeur nie

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
af: Maak seker dat u skandeerder aangeskakel en gekoppel is

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
af: Stoor as…

en: _Cancel
af: _Kanselleer

en: _Save
af: _Stoor

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
af: Geskandeerde dokument.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
af: Beeldlêers

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
af: Alle lêers

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
af: PDF (multibladsydokument)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
af: JPEG (saamgepers)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
af: PNG (verliesloos)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
af: WebP (saamgepers)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
af: Lêerformaat:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
af: Saamperstipe:

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
af: 'n Lêer genaamd “%s” bestaan reeds.  Wil u dit vervang?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
af: Ve_rvang

en: Saving
af: Stoor tans

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
af: Kon nie die leêr stoor nie

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
af: As u nie stoor nie, sal veranderinge permanent verlore wees.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
af: Stoor huidige dokument?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
af: Verwerp veranderinge

note: Label shown when scan started
en: Contacting scanner…
af: Maak tans kontak met skandeerder…

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
af: Kan nie beeld vir voorskou stoor nie

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
af: Kan nie die beeldvoorskou-toepassing oopmaak nie

note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
af: Rangskik bladsye

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
af: Kombineer kante

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
af: Kombineer kante (omgekeer)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
af: Keer om

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
af: Hou onveranderd

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
af: Kan nie hulp-lêer oopmaak nie

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
af: Hierdie program is vrye sagteware: U kan dit herverdeel en / of verander
    onder die voorwaardes van die GNU Algemene Publieke Lisensie soos gepubliseer deur
    die Free Software Foundation, of weergawe 3 van die lisensie, of
    (na jou keuse) enige latere weergawe.
    
    Hierdie program word versprei in die hoop dat dit nuttig sal wees,
    maar SONDER ENIGE WAARBORG; sonder selfs die geïmpliseerde waarborg van
    VERKOOPBAARHEID of GESKIKTHEID VIR 'N SPESIFIEKE DOEL. Sien die
    GNU Algemene Publieke Lisensie vir meer besonderhede.
    
    U moes 'n afskrif van die GNU Algemene Publieke Lisensie saam met
    hierdie program ontvang. Indien nie, sien <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
af: Aangaande Eenvoudige Skandeerder

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
af: Eenvoudige dokument skandering gereedskap

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
af: Stoor dokument voor afsluiting?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Quit without Saving
af: Sluit sonder om te stoor

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
af: Dit blyk dat u 'n Brother-skandeerder het.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
af: Aandrywers hiervoor is beskikbaar op die <a href="http://support.brother.com">Brother webtuiste</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
af: Dit blyk dat u 'n Samsung-skandeerder het.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.
af: Aandrywers hiervoor is beskikbaar op die <a href="http://samsung.com/support">Samsung webtuiste</a>.

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
af: Dit blyk dat u 'n HP-skandeerder het.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
af: Dit blyk dat u 'n Epson-skandeerder het.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
af: Aandrywers hiervoor is beskikbaar op die <a href="http://support.epson.com">Epson webtuiste</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
af: Installeer tans aandrywers

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
af: Eenvoudige Skandeerder moet na die installasie herbegin word.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
af: Installeer tans aandrywers…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
af: Aandrywers suksesvol geïnstalleer!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
af: Kon nie aandrywers installeer nie (foutkode %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
af: Kon nie aandrywers installeer nie.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
af[0]: U moet %s pakket installeer.
af[1]: U moet %s pakkette installeer.

en: Email
af: E-pos

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
af: Voorkeure

en: Keyboard Shortcuts
af: Sleutelbordkortpaaie

en: Help
af: Hulp

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: Start Again…
af: Begin weer…

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
af: Roteer die bladsy na links (anti-kloksgewys)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
af: Roteer die bladsy na regs (kloksgewys)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
af: Snoei die gekose bladsy

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
af: Skrap die gekose bladsy

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
af: Kanselleer

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
af: _Verleen toegang

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
af: _Gebruikersnaam vir hulpbron:

note: Label beside password entry
en: _Password:
af: _Wagwoord:

en: Unable to encode page %i
af: Kan nie bladsy %i enkodeer nie

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
af: Skandeer tans

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
af: Skandeer 'n enkelbladsy

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
af: Skandeer alle bladsye vanaf die voerder

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
af: Skandeer aanhoudend vanaf 'n platbed skandeerder

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
af: Staak huidige skandering

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
af: Dokument wysiging

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
af: Beweeg bladsy links

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
af: Beweeg bladsy regs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
af: Draai die bladsy links (anti-kloksgewys)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
af: Draai die bladsy regs (kloksgewys)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
af: Skrap bladsy

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
af: Dokumentbestuurder

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
af: Begin 'n nuwe dokument

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
af: Stoor geskandeerde dokument

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
af: Stuur geskandeerde dokument as 'n e-pos

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
af: Druk geskandeerde dokument

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
af: Kopieer huidige bladsy na knipbord

note: Label beside scan source combo box
en: _Scanner
af: _Skandeerder

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Sides
af: Skandeer kant

note: Label beside page size combo box
en: Page Size
af: Bladsy grootte

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
af: Voor

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
af: Agter

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
af: Beide

note: Label beside page delay scale
en: Delay
af: Vertraag

note: Preferences dialog: Label above settings for scanning multiple pages from a flatbed
en: Multiple pages from flatbed
af: Veelvuldige bladsye vanaf platbed

note: Label after page delay radio buttons
en: Seconds
af: Sekondes

note: Preferences Dialog: Tab label for scanning settings
en: Scanning
af: Skandeer tans

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution
af: _Teks resolusie

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution
af: _Foto resolusie

note: Label beside brightness scale
en: Brightness
af: Helderheid

note: Label beside contrast scale
en: Contrast
af: Kontras

note: Preferences Dialog: Tab for quality settings
en: Quality
af: Kwaliteit

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
af: Outomaties

en: Darker
af: Donkerder

en: Lighter
af: Ligter

en: Less
af: Minder

en: More
af: Meer

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
af: %d dpi (verstek resolusie)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
af: %d dpi (konsep)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
af: %d dpi (hoë resolusie)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
af: Geen skandeerders is beskikbaar nie.  Koppel asb.'n skandeerder.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
af: Kan nie aan skandeerder koppel nie

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
af: Nie in staat om te begin skandeer nie

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
af: Fout tydens kommunikasie met skandeerder

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
af: Vertoon vrystellingsweergawe

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
af: Druk ontvoutingsboodskappe

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
af: Maak PDF-lêers wat met ouer weergawes van Eenvoudige Skandeerder gegenereer was reg

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
af: Skandering het misluk

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
af: Skandeer tans

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
af: [TOESTEL…] — Skandeernuts

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
af: Voer "%s --help" uit om 'n volledige lys bevelreël opsies te sien.
