simple-scan - en to am translation catalogue (131 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
am: _መፍቀጃ

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
am: _የተጠቃሚ ስም ለምንጮቹ:

note: Label beside password entry
en: _Password:
am: _የመግቢያ ቃል:

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
am: ፊት ለፊት እና ጀርባ

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
am: ፊት ለፊት

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
am: ጀርባ

note: Title of scan window
en: Simple Scan
am: ቀላል ማሰሻ

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
am: _ሰነድ

note: Scan menu item
en: Sc_an
am: ማሰ_ሻ

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
am: ነጠላ _ገጽ

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
am: ሁሉንም ገጾች ከ _መጋቢው

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
am: ማሰሻ _ማስቆሚያ

en: Text
am: ጽሁፍ

en: Photo
am: ፎቶ

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
am: ገጾች መመዝገቢያ

note: Label on email menu item
en: _Email
am: _ኢሜይል

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
am: _ገጽ

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
am: ወደ _ግራ ማዞሪያ

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
am: ወደ _ቀኝ ማዞሪያ

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
am: መከርከሚያ

note: Radio button for no crop
en: _None
am: _ምንም

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
am: _ደብዳቤ

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
am: ሕጋ_ዊ

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
am: _ማስተካከያ

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
am: መከርከሚያ _ማዞሪያ

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
am: ወደ ግራ ማንቀሳቀሻ

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
am: ወደ ቀኝ ማንቀሳቀሻ

note: Label on help menu
en: _Help
am: _እርዳታ

note: Help|Contents menu
en: _Contents
am: _ይዞታዎች

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
am: አዲስ ሰነድ ማስጀመሪያ

en: New
am: አዲስ

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
am: ነጠላ ገጽ ከ ማሰሻው ላያ ማሰሻ

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
am: ማሰሻ

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
am: ሰነድ ወደ ፋይል ማስቀመጫ

en: Save
am: ማስቀመጫ

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
am: የ አሁኑን ማሰሻ ማስቆሚያ

en: Stop
am: ማስቆሚያ

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
am: ገጽ ወደ ግራ ማዞሪያ (ከ ቀኝ-ወደ ግራ)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
am: ወደ ግራ ማዞሪያ

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
am: ገጽ ወደ ቀኝ ማዞሪያ (ከ ግራ-ወደ ቀኝ)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
am: ወደ ቀኝ ማዞሪያ

en: Crop the selected page
am: የተመረጠውን ገጽ መከርከሚያ

en: Crop
am: መከርከሚያ

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
am: ምርጫዎች

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
am: የ ማሰሻ ም_ንጮች:

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
am: የ _ጽሁፍ ሪዞልሽን:

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
am: የ _ፎቶ ሪዞልሽን:

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
am: የ ጎን ማሰሻ:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
am: የ ገጽ መጠን

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
am: ብሩህነት:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
am: ማነፃፃሪያ:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
am: ጥራት:

en: Document Scanner
am: ሰነድ ማሰሻ

en: Scan Documents
am: ሰነድ ማሰሻ

en: scan;scanner;flatbed;adf;
am: ማሰሻ;ማሰሻ;ጠፍጣፋ;adf;

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
am: ዝግጁ ማሰሻ አልተገኘም: እባክዎን ማሰሻ ያገናኙ

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
am: ከ ማሰሻ ጋር መገናኘት አልተቻለም

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
am: ማሰሻ ማስጀመር አልተቻለም

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
am: ስህተት ተፈጥሯል ከ ማሰሻ ጋር ለ መገናኘት ሲሞከር

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
am: የተለቀቀውን እትም ማሳያ

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
am: የ ማስተካከያ መልእክቶች ማተሚያ

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
am: በ አሮጌ እትም የ ተፈጠሩ የ PDF ፋይሎች መጠገኛ

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
am: ማሰስ አልተቻለም

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
am: [DEVICE...] - አካላቶች በ ማሰስ ላይ

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
am: ያስኪዱ '%s --እርዳታ'  ዝግጁ የሆኑ የትእዛዝ መስመሮችን ለማየት

en: _Close
am: _መዝጊያ

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
am: የተጠቃሚ ስም እና የመግቢያ ቃል ያስፈልጋል እዚህ ጋር ለመድረስ '%s'

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
am: ምንም ማሰሻ አልተገኘም

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
am: እባክዎን ማሰሻው መሰካቱን እና መብራቱን እርግጠኛ ይሁኑ

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
am: ተጨማሪ ሶፍትዌር ያስፈልጋል

note: Instructions to install driver software
en: You need to install driver software for your scanner.
am: ተጨማሪ የ ማሰሻ ሶፍትዌር መግጠም ያስፈልጋል

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
am: ማስቀመጫ እንደ...

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Save
am: _ማሰቀመጫ

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
am: የ ታሰሱ ሰነዶች.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
am: የምስል ፋይሎች

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
am: ሁሉንም ፋይሎች

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
am: PDF (በርካት-ገጽ ሰነድ)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
am: JPEG (የታመቀ)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
am: PNG (ያልታመቀ)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
am: የ ፋይል አቀራረብ

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
am: ፋይሉን ማስቀመጥ አልተቻለም

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
am: እርስዎ ካላስቀመጡት ለውጦቹ በሙሉ በቋሚነት ይጠፋሉ

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
am: የ አሁኑን ሰነድ ላስቀምጠው?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
am: ለውጦቹን ማስወገጃ

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
am: ምስል ለ ቅድመ እይታ ማስቀመጥ አልተቻለም

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
am: ምስል ለ መክፈት አልተቻለም ለ ቅድመ እይታ ማስቀመጥ መተግባሪያ

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
am: ጎኖች መቀላቀያ

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
am: ጎኖች መቀላቀያ (በ ግልባጭ)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
am: በ ግልባጭ

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
am: ሳይቀየር ማስቀመጫ

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
am: የ እርዳታ ፋይል መክፈት አልተቻለም

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
am: ሰለ ቀላል ማሰሻ

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
am: የ ቀላል ሰነድ ማሰሻ መሳሪያ

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
am: ሰነዱን ላስቀምጥ ከ መጥፋቱ በፊት?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
am: ሳይቀምጥ ላጥፋው?

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
am: እርስዎ ያለዎት ማሰሻ ብራዘር ነው

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
am: ዝግጁ Drivers እዚህ ይገኛሉ በ <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
am: እርስዎ ያለዎት ማሰሻ ሳምሰንግ ነው

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.
am: ዝግጁ Drivers እዚህ ይገኛሉ በ <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
am: እርስዎ ያለዎት ማሰሻ ኤችፒ ነው

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
am: እርስዎ ያለዎት ማሰሻ ኤፕሰን ነው

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
am: ዝግጁ Drivers እዚህ ይገኛሉ በ <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
am: Drivers መግጠሚያ

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
am: እርስዎ ከ ገጠሙ በኋላ ቀላል ማሰሻን እንደገና ማስነሳት ያስፈልጋል

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers...
am: በ መግጠም ላይ drivers...

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
am: Drivers ተሳክቶ ተገጥሟል!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
am: መግጠም አልተቻለም drivers (የ ስህተት ኮድ %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
am: መግጠም አልተቻለም drivers

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package(s).
am: እርስዎ መግጠም አለብዎት %s ጥቅል(ሎች).

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
am: %d dpi (ነባር)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
am: %d dpi (ንድፍ)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
am: %d dpi (ከፍተኛ ሪዞሊሽን)

en: New Document
am: አዲስ ሰነድ

en: Document
am: ሰነድ

en: Email...
am: ኢሜይል...

en: Print...
am: ማተሚያ...

en: Help
am: እርዳታ

en: About
am: ስለ

en: Quit
am: ማጥፊያ

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
am: _ማሰሻ መቀየሪያ

note: Button in error infobar to prompt user to install drivers
en: _Install Drivers
am: Drivers መግጠሚያ

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

en: Darker
am: ማጥቆሪያ

en: Lighter
am: ነጣ ማድረጊያ

en: Less
am: ትንሽ

en: More
am: ተጨማሪ

en: Minimum
am: አነስተኛ

en: Maximum
am: ከፍተኛ

en: Saving document...
am: ሰነድ በማስቀመጥ ላይ...

en: Saving page %d out of %d
am: ገጽ በማስቀመጥ ላይ %d ከ %d
