simple-scan - en to ast translation catalogue (114 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ast: _Autorizar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
ast: _Nome d'usuariu pal recursu:

note: Label beside password entry
en: _Password:
ast: _Contraseña

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
ast: Anversu y reversu

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
ast: Anversu

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
ast: Reversu

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
ast: _Documentu

note: Scan menu item
en: Sc_an
ast: Esc_anear

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
ast: U_na páxina

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
ast: Tol_es páxines dende l'alimentador

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
ast: _Parar d'escanear

en: Text
ast: Testu

en: Photo
ast: Semeya

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
ast: Reordenar les páxines

note: Label on email menu item
en: _Email
ast: _Corréu

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
ast: _Páxina

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ast: Voltiar a la e_squierda

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ast: Voltiar a la _Drecha

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ast: _Recortar

note: Radio button for no crop
en: _None
ast: _Dengún

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
ast: _Carta

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
ast: Lle_gal

note: Radio button for cropping page to 4x6 inch
en: 4×6
ast: 4 × 6

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ast: _Personalizáu

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
ast: _Voltiar recorte

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
ast: Mover a la izquierda

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
ast: Mover a la drecha

note: Label on help menu
en: _Help
ast: _Ayuda

note: Help|Contents menu
en: _Contents
ast: _Conteníos

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
ast: Crear un documentu nuevu

en: New
ast: Nuevu

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
ast: Escanear una sola páxina dende l'escáner

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
ast: Escanear

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
ast: Guardar documentu nun ficheru

en: Save
ast: Guardar

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
ast: Para l'escaneáu actual

en: Stop
ast: Parar

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ast: Voltiar la páxina a la esquierda (contrariu a les aguyes del reló)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
ast: Voltiar a la esquierda

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
ast: Voltiar la páxina a la drecha (contrariu a les aguyes del reló)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
ast: Voltiar a la drecha

en: Crop the selected page
ast: Recortar la páxina esbillada

en: Crop
ast: Recortar

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ast: Preferencies

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
ast: Escan_ear:

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
ast: Resolución de _testu:

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
ast: Resolución de _fotografía:

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
ast: Escanear la cara:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
ast: Tamañu de páxina:

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
ast: Brillu:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
ast: Contraste:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
ast: Calidá:

en: Document Scanner
ast: Escáner de documentos

en: Scan Documents
ast: Escanear documentos

en: scan;scanner;flatbed;adf;
ast: escanear;escáner;planu;adf;

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ast: Nun hai escáneres disponibles. Coneuta un escáner.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
ast: Nun puede coneutase col escáner

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
ast: Nun puede anicase l'escáner

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
ast: Fallu de comunicación col escáner

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ast: Amosar versión

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
ast: Amosar mensaxes de depuración

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
ast: Iguar ficheros PDF con versiones anteriores de Simple Scan

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
ast: Falló al escanerr

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
ast: [PRESÉU...] - Utilidá d'escanéu

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ast: Executa '%s --help' pa ver una llista completa de les opciones disponibles na llinia de comandos.

en: _Close
ast: _Zarrar

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
ast: Requierse nome d'usuariu y contraseña p'acceder a '%s'

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
ast: Nun se deteutó dengún escáner

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
ast: Por favor comprueba que l'escáner ta coneutáu y activáu

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
ast: Guardar como...

en: _Cancel
ast: _Encaboxar

en: _Save
ast: _Guardar

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
ast: Documentu Escaneáu.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
ast: Ficheros d'imaxe

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ast: Tolos Ficheros

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
ast: PDF (documentu multipáxina)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
ast: JPEG (comprimíu)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
ast: PNG (ensin perda)

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
ast: Falló al guardar el ficheru

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ast: Los cambeos van perdese pa siempres si nun los atroxes.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
ast: ¿Guardar el documentu actual?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
ast: Descartar los cambeos

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
ast: Nun pudo guardase la imaxe de previsualización

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
ast: Nun puede abrise l'aplicación de vista previa d'imaxes

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
ast: Combinar llaos

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
ast: Combinar llaos (inversu)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
ast: Inversu

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
ast: Caltener ensin cambeos

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ast: Nun pudo abrise'l ficheru d'ayuda

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
ast: Tocante a Simple Scan

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
ast: Una cenciella ferramienta pa escanear documentos

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
ast: ¿Atroxar los cambeos enantes de colar?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
ast: Colar ensin atroxar

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
ast: %d ppp (predetermináu)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
ast: %d ppp (borrador)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
ast: %d ppp (alta resolución)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
ast: %d ppp

en: New Document
ast: Documentu nuevu

en: Document
ast: Documentu

en: Email...
ast: Corréu-e...

en: Print...
ast: Imprentar...

en: Help
ast: Ayuda

en: About
ast: Tocante a

en: Quit
ast: Quitar

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
ast: Camudar d'e_scáner

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
ast: Automáticu

en: Darker
ast: Más escuru

en: Lighter
ast: Más claru

en: Less
ast: Menos

en: More
ast: Más

en: Minimum
ast: Mínimu

en: Maximum
ast: Máximu

en: Saving document...
ast: Guardando documentu...

en: Saving page %d out of %d
ast: Guardando la páxina %d de %d
