simple-scan - en to bo translation catalogue (81 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
bo: ཐོབ་ཐང་སྟེར_A

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
bo: གཏེར་མཛོད་སྤྱོད་མཁན་གྱི་མིང་_U:

note: Label beside password entry
en: _Password:
bo: གསང་གྲངས_P:

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
bo: རྒྱབ་ཕྱོགས་དང་མདུན་ཕྱོགས

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
bo: མདུན་ཕྱོགས

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
bo: རྒྱབ་ཕྱོགས

note: Title of scan window
en: Simple Scan
bo: པར་བཤུ་དཀྱུས་མ

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
bo: ཡི་གེ_D

note: Scan menu item
en: Sc_an
bo: པར་བཤུ_a

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
bo: ཤོག་བུ་རྐང་ཅིག _P

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
bo: སྤྲོད་མཁན་ནས་བྱུང་བའི་ཤོག་ལེབ་ཡོངས་རྫོགས _F

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
bo: པར་ལེན་མཚམས་བཞག_S

en: Text
bo: ཡི་གེ

en: Photo
bo: པར

note: Label on email menu item
en: _Email
bo: གློག་འཕྲིན_E

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
bo: ཤོག་ལེབ_P

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
bo: གཡོན་སྐོར _L

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
bo: གཡས་སྐོར་ _R

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
bo: གཅོད_C

note: Radio button for no crop
en: _None
bo: ཅི་མེད་པ_N

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
bo: འཕྲིན་ཡིག_L

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
bo: ཁྲིམས་མཐུན_g

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
bo: སྲོལ་རྒྱུན_C

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
bo: དྲས་གཅོད་སྐོར་བ_R

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
bo: གཡོན་ལ་སྤོར

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
bo: གཡས་ལ་སྤོར

note: Label on help menu
en: _Help
bo: རོགས་རམ_H

note: Help|Contents menu
en: _Contents
bo: ནང་གསེས_C

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
bo: ཡིག་གེ་གསར་འཛུགས

en: New
bo: གསར་པ

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
bo: པར་བཤུ་ཆས་ནས་བྱུང་བའི་ཤོག་བུ་རྐང་ཅིག་དེ་པར་བཤུ

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
bo: པར་བཤུ

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
bo: ཡི་གེ་ཡིག་ཆའི་ནང་གསོག་ཉར

en: Save
bo: གསོག་ཉར

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
bo: པར་བཤུ་བྱེད་བཞིན་པ་དེ་མཚམས་བཞག

en: Stop
bo: མཚམས་བཞག

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
bo: ཤོག་ལེབ་གཡོན་སྐོར་རྒྱག་པ

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
bo: གཡོན་སྐོར

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
bo: ཤོག་ལེབ་གཡས་སྐོར་རྒྱག་པ

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
bo: གཡས་སྐོར

en: Crop the selected page
bo: བདམས་ཟིན་པའི་ཤོག་ལེབ་གཅད་བཟོ

en: Crop
bo: གཅད

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
bo: རང་མོས་སྒྲིག་བཟོ

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
bo: པར་བཤུ་གཏེར་མཛོད_o:

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
bo: ཡི་གེའི་སྤུས་ཚད_T

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
bo: པར་གྱི་སྤྭུས་ཚད

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
bo: ཟུར་པར་བཤུ

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
bo: ཤོག་ལེབ་ཞེང་ཚད

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
bo: དཀར་ཚད:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
bo: སྤུས་ཚད:

en: Scan Documents
bo: ཡིག་གེ་པར་བཤུ

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
bo: པར་བཤུ་ཆས་བསྒྲིགས་མི་འདུག པར་བཤུ་ཆས་ཞིག་སྒྲིགས་རོགས

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
bo: པར་བཤུ་ཆས་དང་སྦྲེལ་མ་ཐུབ

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
bo: པར་བཤུ་འགོ་འཛུགས་མ་ཐུབ

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
bo: པར་བཤུ་ཆས་དང་འབྲེལ་གཏུགས་མ་ཐུབ་པའི་ནོར་འཁྲུལ

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
bo: པར་བཤུ་བྱེད་མ་ཐུབ་པ

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
bo: '%s'མཁོ་སྤྱོད་བྱེད་པར་སྤྱོད་མཁན་མིང་དང་གསང་གྲངས་དགོས་པ

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
bo: པར་བཤུ་ཆས་རྙེད་མ་བྱུང་

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
bo: ཁྱོད་ཀྱི་པར་བཤུ་ཆས་སྦྲེལ་ཡོད་པ་དང་གློག་བཏང་ཡོད་པར་དག་བཤེར་བྱེད་རོགས

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
bo: ཉར་སྟངས་་་

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
bo: པར་བཤུས་ཡིག་ཆ.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
bo: གཟུགས་བརྙན་ཡིག་ཆ

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
bo: ཡིག་ཆ་ཡོངས་རྫོགས

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
bo: PDF(ཤོག་ལེབ་མང་པོའི་ཡིག་ཆ)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
bo: JPEG (བསྡུ་འཇུག)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
bo: PNG (བོར་བརླག་མ་ཤོར་བ)

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
bo: ཡིག་ཆ་གསོག་འཇོག་བྱེད་མ་ཐུབ

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
bo: ཁྱོད་ཀྱིས་གསོག་འཇོག་མ་བྱས་ན་བཟོ་བཅོས་རྣམས་ནམ་ཡང་བརླགས་འགྲོ་ངེས

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
bo: དང་ཐོག་གི་ཡིག་ཆ་ཉར་ཚགས

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
bo: བཟོ་བཅོས་རྣམས་འདོར་བ

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
bo: སྔོན་ལྟ་ཉེར་སྤྱོད་ཁ་ཕྱེ་མ་ཐུབ་པ

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
bo: རོགས་འདེགས་ཡིག་ཆ་ཁ་ཕྱེ་མ་ཐུབ

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
bo: པར་བཤུ་བ་དཀྱུས་མའི་སྐོར

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
bo: ཡིག་ཆ་པར་བཤུ་ཆས་དཀྱུས་མ

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
bo: ཕྱིར་འཐེན་མ་བྱས་གོང་གསོག་འཇོག་བྱེད་པ

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
bo: གསོག་འཇོག་མ་བྱས་པར་ཕྱིར་འཐེན

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
bo: %d dpi (སྔོན་འཛུགས)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
bo: %d dpi (ཟིན་བྲིས)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
bo: %d dpi (སྤུས་ཚད་མཐོན་པོ)

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
bo: པར་བཤུ་ཆས་བརྗེ་བ_S

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
bo: ར་ང་འགུལ་ངང
