simple-scan - en to de translation catalogue (205 entries)

en: Device to scan from
de: Scangerät

en: SANE device to acquire images from.
de: SANE-Gerät, von dem Bilder angefordert werden.

en: Type of document being scanned
de: Typ des zu scannenden Dokuments

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
de: Typ des zu scannenden Dokuments. Diese Einstellung entscheidet über die Auflösung, Farben und Nachbearbeitung.

en: Width of paper in tenths of a mm
de: Seitenbreite in Zehntelmillimetern

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
de: Seitenbreite in Zehntelmillimetern (oder 0 für automatische Papiererkennung).

en: Height of paper in tenths of a mm
de: Papierhöhe in Zehntelmillimetern

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
de: Papierhöhe in Zehntelmillimetern (oder 0 für automatische Papiererkennung).

en: Brightness of scan
de: Helligkeit des Scans

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
de: Helligkeitseinstellung von -100 bis 100 (0 keine).

en: Contrast of scan
de: Kontrast des Scans

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
de: Kontrasteinstellung von -100 bis 100 (0 keine).

en: Resolution for text scans
de: Auflösung von Text-Scans

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
de: Die für Text zu verwendende Auflösung in DPI (Punkte pro Zoll).

en: Resolution for image scans
de: Auflösung von Bild-Scans

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
de: Die für Bilder zu verwendende Auflösung in DPI (Punkte pro Zoll).

en: Page side to scan
de: Zu scannende Seite des Blattes

en: The page side to scan.
de: Die zu scannende Seite.

en: Directory to save files to
de: Ordner, in dem die Dateien gespeichert werden

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
de: Der Ordner, in dem die Dateien gespeichert werden. Vorgabe ist der »Dokumente«-Ordner, wenn nichts eingestellt ist.

en: File format that is used for saving image files
de: Dateiformat, das zum Speichern von Bilddateien verwendet wird

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
de: MIME-Typ, der zum Speichern von Bilddateien verwendet wird. Beispiele für unterstützte MIME-Typen: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
de: Qualitätswert für die JPEG-Komprimierung

en: Quality value to use for JPEG compression.
de: Qualitätswert, der für die JPEG-Komprimierung verwendet werden soll.

en: Delay in millisecond between pages
de: Verzögerung zwischen Seiten in Millisekunden

en: Delay in millisecond between pages.
de: Verzögerung zwischen Seiten in Millisekunden.

en: Whether or not postprocessing is enabled
de: Legt fest, ob Nachbearbeitung eingeschaltet ist

en: Whether or not postprocessing is enabled.
de: Legt fest, ob Nachbearbeitung eingeschaltet ist.

en: The path to the postprocessing script
de: Der Pfad zum Nachbearbeitungs-Skript

en: The path to the postprocessing script.
de: Der Pfad zum Nachbearbeitungs-Skript.

en: Additional arguments for the postprocessing script
de: Zusätzliche Argumente für das Nachbearbeitungs-Skript

en: Additional arguments for the postprocessing script.
de: Zusätzliche Argumente für das Nachbearbeitungs-Skript.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
de: Legt fest, ob das unbearbeitete Original beibehalten werden soll.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
de: Legt fest, ob das unbearbeitete Original beibehalten werden soll. Der Text »_orig« wird dem Dateinamen direkt vor der Dateierweiterung hinzugefügt.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
de: Dokument-Scanner

en: Make a digital copy of your photos and documents
de: Eine digitale Kopie Ihrer Fotos und Dokumente erstellen

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
de: Eine ganz einfache Methode, um sowohl Text als auch Bilder zu scannen. Unbrauchbare Teile eines Bildes können abgeschnitten werden, es kann gedreht werden, falls es verkehrt herum liegt. Die Scans können gedruckt, als PDF-Dokument exportiert oder in einer Anzahl verschiedener Bildformate gespeichert werden.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
de: Diese Anwendung verwendet das SANE-Framework für die Unterstützung der meisten verfügbaren Scanner.

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
de: scan;einlesen;scanner;Flachbett;flatbed;AVW;Vorlagenwechsler;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
de: _Links herum drehen

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
de: _Rechts herum drehen

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
de: _Zuschneiden

note: Radio button for no crop
en: _None
de: _Nicht zuschneiden

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
de: US _Letter

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
de: US _Legal

note: Radio button for cropping page to 4x6 inch
en: 4×6
de: 4×6 Zoll

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
de: _Benutzerdefiniert

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
de: Zuschneideauswahl _drehen

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
de: Nach links schieben

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
de: Nach rechts schieben

en: _Single Page
de: _Einzelne Seite

en: All Pages From _Feeder
de: Alle Seiten aus dem _Papiereinzug

en: _Multiple Pages From Flatbed
de: _Mehrere Seiten aus Flachbett

en: _Image
de: _Bild

en: _Preferences
de: _Einstellungen

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
de: Aktuellen Scanvorgang unterbrechen

en: S_top
de: S_topp

en: _Scan
de: _Scannen

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
de: Dokument als Datei speichern

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
de: Geräteliste aktualisieren

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
de: _Legitimieren

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
de: _Benutzername für Quelle:

note: Label beside password entry
en: _Password:
de: _Passwort:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
de: Scannen

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
de: Eine einzelne Seite vom Scanner einscannen

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
de: Alle Seiten aus dem Dokumenteneinzug einscannen

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
de: Fortlaufend vom Flachbett-Scanner einscannen

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
de: Laufenden Scanvorgang anhalten

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
de: Dokumentbearbeitung

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
de: Nach links schieben

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
de: Nach rechts schieben

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
de: Die Seite links herum drehen (gegen den Uhrzeigersinn)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
de: Die Seite rechts herum drehen (im Uhrzeigersinn)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
de: Seite löschen

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
de: Dokumentenverwaltung

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
de: Neues Dokument beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
de: Gescanntes Dokument speichern

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
de: Gescanntes Dokument per E-Mail versenden

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
de: Gescanntes Dokument drucken

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
de: Aktuelle Seite in die Zwischenablage kopieren

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Show help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
de: Menü öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
de: Einstellungen anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkürzel

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
de: Scannen

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
de: Zu scannende _Seiten

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
de: Vorderseite

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
de: Rückseite

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
de: Beide

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
de: Seiten_größe

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
de: _Verzögerung in Sekunden

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
de: Intervall zum Scannen mehrerer Seiten

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
de: Qualität

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
de: _Textauflösung

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
de: _Bildauflösung

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
de: _Helligkeit

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
de: _Kontrast

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
de: Nachbearbeitung

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
de: Nachbearbeitung _einschalten

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
de: _Skript

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
de: _Skriptargumente

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
de: Originaldatei _beibehalten

en: _Close
de: S_chließen

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
de: Für den Zugriff auf »%s« werden ein Benutzername und ein Passwort benötigt

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
de: Nach Scannern wird gesucht …

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
de: Bereit zum Scannen

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
de: Zusätzliche Software wird benötigt

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
de: Sie müssen die <a href="install-firmware">Treibersoftware</a> für Ihren Scanner installieren.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
de: Kein Scanner gefunden

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
de: Bitte überprüfen Sie, ob Ihr Scanner angeschlossen und eingeschaltet ist.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
de: Ein automatisch gespeichertes Buch existiert. Möchten Sie dieses öffnen?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
de: Speichern unter …

en: _Save
de: _Speichern

en: _Cancel
de: Abbre_chen

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
de: Gescanntes Dokument

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
de: Bilddateien

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
de: Alle Dateitypen

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
de: PDF (Mehrseitiges Dokument)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
de: JPEG (Verlustbehaftet)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
de: PNG (Verlustfrei)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
de: WebP (komprimiert)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
de: Dateiformat:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
de: Kompression:

en: Minimum size
de: Minimale Größe

en: Full detail
de: Volle Details

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
de: Eine Datei namens »%s« existiert bereits. Möchten Sie diese ersetzen?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
de: E_rsetzen

en: Saving
de: Wird gespeichert

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
de: Datei konnte nicht gespeichert werden

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
de: Wenn Sie nicht speichern, werden die Änderungen unwiderruflich verworfen.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
de: Aktuelles Dokument speichern?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
de: Änderungen _verwerfen

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
de: Scanner wird kontaktiert …

en: Scan a single page from the scanner
de: Eine einzelne Seite vom Scanner einscannen

en: Scan multiple pages from the scanner
de: Mehrere Seiten vom Scanner einlesen

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
de: Vorschaubild kann nicht gespeichert werden

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
de: Bildvorschauanwendung konnte nicht gestartet werden

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
de: Seiten umsortieren

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
de: Seiten zusammenfügen

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
de: Seiten zusammenfügen (umgekehrte Reihenfolge)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
de: Vertauschen

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
de: Unverändert lassen

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
de: Gerade Seiten auf den Kopf stellen

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
de: Ungerade Seiten auf den Kopf stellen

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
de: Die Hilfedatei konnte nicht geöffnet werden

en: About Document Scanner
de: Info zu Dokument-Scanner

en: Simple document scanning tool
de: Einfaches Werkzeug zum Scannen von Dokumenten

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
de: Dokument vor dem Beenden speichern?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
de: Beenden, _ohne zu speichern

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
de: Anscheinend ist ein Brother-Scanner angeschlossen.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
de: Treiber hierfür sind auf der <a href="http://support.brother.com">Brother-Webseite</a> verfügbar.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
de: Anscheinend haben Sie einen Canon-Scanner, der vom SANE-Backend <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma</a> unterstützt wird.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
de: Bitte prüfen Sie, ob Ihr <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">Scanner von SANE unterstützt wird</a>, anderenfalls melden Sie das Problem an die <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">Mailingliste von SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
de: Anscheinend ist ein Samsung-Scanner angeschlossen.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
de: Treiber hierfür sind auf der <a href="https://support.hp.com">HP-Webseite</a> verfügbar (HP hat die Druckersparte von Samsung übernommen).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
de: Anscheinend ist ein HP-Scanner angeschlossen.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
de: Treiber hierfür sind auf der <a href="https://support.hp.com">HP-Webseite</a> verfügbar.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
de: Anscheinend ist ein Epson-Scanner angeschlossen.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
de: Treiber hierfür sind auf der <a href="http://support.epson.com">Epson-Webseite</a> verfügbar.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
de: Anscheinend ist ein Lexmark-Scanner angeschlossen.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
de: Treiber hierfür sind auf der <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark-Webseite</a> verfügbar.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
de: Treiber installieren

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
de: Nach der Installation müssen Sie die Anwendung erneut starten.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
de: Treiber werden installiert …

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
de: Treiber wurden erfolgreich installiert!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
de: Treiberinstallation fehlgeschlagen (Fehlernummer %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
de: Treiberinstallation fehlgeschlagen.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
de[0]: Sie müssen das Paket %s installieren.
de[1]: Sie müssen die Pakete %s installieren.

en: _Email
de: _E-Mail

en: Pri_nt
de: _Drucken

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
de: Seiten _umsortieren

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kombinationen

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About Document Scanner
de: _Info zu Dokument-Scanner

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
de: _Neues Dokument

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
de: Die Seite links herum drehen (gegen den Uhrzeigersinn)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
de: Die Seite rechts herum drehen (im Uhrzeigersinn)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
de: Die gewählte Seite zurechtschneiden

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
de: Die gewählte Seite löschen

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
de: Abbrechen

en: Unable to encode page %i
de: Seite %i konnte nicht kodiert werden

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
de: Automatisch

en: Darker
de: Dunkler

en: Lighter
de: Heller

en: Less
de: Weniger

en: More
de: Mehr

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
de: %d dpi (Vorgabe)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
de: %d dpi (Entwurf)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
de: %d dpi (Hohe Auflösung)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
de: Keine Scanner verfügbar. Bitte schließen Sie einen Scanner an.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
de: Verbindung zum Scanner konnte nicht hergestellt werden

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
de: Dokumenteneinzug ist leer

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
de: Für die Ausführung des Scans ist der Speicher unzureichend.
    Versuchen Sie, die <tt>Auflösung</tt> oder die <tt>Seitengröße</tt> im Menü <tt>Einstellungen</tt> zu verringern. Bei einigen Scannern ist die Seitengröße beim Scannen in hoher Auflösung eingeschränkt.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
de: Scanvorgang konnte nicht gestartet werden

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
de: Fehler bei der Kommunikation mit dem Scanner

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
de: Versionsinformation anzeigen

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
de: Fehlerdiagnosemeldungen anzeigen

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
de: PDF-Dateien reparieren, die mit einer älteren Version dieser Anwendung erstellt wurden

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
de: Scannen fehlgeschlagen

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
de: Scanvorgang läuft

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
de: [GERÄT …] — Scan-Werkzeug

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
de: Rufen Sie »%s --help« auf, um eine vollständige Liste der verfügbaren Befehlszeilenoptionen zu erhalten.
