simple-scan - en to es_ES translation catalogue (205 entries)

en: Device to scan from
es_ES: Para escanear desde el dispositivo

en: SANE device to acquire images from.
es_ES: Dispositivo SANE desde donde adquirir las imágenes.

en: Type of document being scanned
es_ES: Tipo de documento que está siendo escaneado

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
es_ES: Tipo de documento escaneándose. Esta configuración establece la resolución de escaneo, colores y post-procesamiento.

en: Width of paper in tenths of a mm
es_ES: Anchura del papel en décimas de mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
es_ES: La anchura del papel en décimas de mm (0 para detección automática del papel).

en: Height of paper in tenths of a mm
es_ES: Altura del papel en décimas de mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
es_ES: La altura del papel en décimas de mm (0 para detección automática del papel).

en: Brightness of scan
es_ES: Brillo de escaneo

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
es_ES: Ajuste del brillo desde -100 a 100 (siendo 0 sin ajuste).

en: Contrast of scan
es_ES: Contraste del escaneo

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
es_ES: Ajuste de contraste desde -100 a 100 (siendo 0 sin ajuste).

en: Resolution for text scans
es_ES: Resolución para los escaneados de texto

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
es_ES: La resolución en puntos por pulgada a usar al escanear texto.

en: Resolution for image scans
es_ES: Resolución para los escaneados de imagen

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
es_ES: La resolución en puntos por pulgada a usar al escanear imágenes.

en: Page side to scan
es_ES: Cara a escanear de la página

en: The page side to scan.
es_ES: El lado de la página a escanear.

en: Directory to save files to
es_ES: Directorio en el que guardar los archivos

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
es_ES: El directorio en el que se guardarán los archivos. Por defecto será el directorio de documentos.

en: File format that is used for saving image files
es_ES: Formato de archivo usado para guardar archivos de imágenes

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
es_ES: Tipo MIME usado para guardar archivos de imágenes. Ejemplos de tipos MIME soportados: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
es_ES: Calidad de la compresión de JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
es_ES: Calidad de la compresión de JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
es_ES: Retardo entre páginas, en milisegundos

en: Delay in millisecond between pages.
es_ES: Retardo entre páginas, en milisegundos.

en: Whether or not postprocessing is enabled
es_ES: Indica si el post-procesado está activado o no

en: Whether or not postprocessing is enabled.
es_ES: Indica si el post-procesado está activado o no.

en: The path to the postprocessing script
es_ES: La ruta al script de post-procesado

en: The path to the postprocessing script.
es_ES: La ruta al script de post-procesado.

en: Additional arguments for the postprocessing script
es_ES: Argumentos adicionales para el script de post-procesado

en: Additional arguments for the postprocessing script.
es_ES: Argumentos adicionales para el script de post-procesado.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
es_ES: Indica si se debe mantener mantener el archivo original, sin procesar

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
es_ES: Indica si se debe mantener mantener el archivo original, sin procesar. La cadena «_orig» se añadirá al nombre del archivo justo antes de la extensión del archivo.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
es_ES: Escáner de documentos

en: Make a digital copy of your photos and documents
es_ES: Hacer una copia digital de sus fotos y documentos

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
es_ES: Escanee documentos y fotos con suma sencillez. Puede recortar las partes no deseadas de una foto y girarla si quedó al revés. Luego podrá imprimir las digitalizaciones, exportarlas a PDF o guardarlas en diversos formatos de imagen.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
es_ES: Esta aplicación usa el entorno de trabajo SANE para soportar la mayoría de los escáneres existentes.

en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
es_ES: escanear;escáner;plano;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
es_ES: Girar a la i_zquierda

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
es_ES: Girar a la _derecha

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
es_ES: _Recortar

note: Radio button for no crop
en: _None
es_ES: _Ninguno

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
es_ES: _Carta

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
es_ES: _Oficio

note: Radio button for cropping page to 4x6 inch
en: 4×6
es_ES: 4 × 6

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
es_ES: _Personalizado

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
es_ES: _Girar recorte

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
es_ES: Mover a la izquierda

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
es_ES: Mover a la derecha

en: _Single Page
es_ES: _Una página

en: All Pages From _Feeder
es_ES: Todas las páginas del _alimentador

en: _Multiple Pages From Flatbed
es_ES: _Varias páginas del alimentador

en: _Text
es_ES: _Texto

en: _Image
es_ES: _Imagen

en: _Preferences
es_ES: Prefere_ncias

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
es_ES: Detiene el escaneado actual

en: S_top
es_ES: De_tener

en: _Scan
es_ES: E_scanear

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
es_ES: Guardar documento a un archivo

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
es_ES: Actualizar la lista de dispositivos

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
es_ES: _Autorizar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
es_ES: Nombre de _usuario para el recurso:

note: Label beside password entry
en: _Password:
es_ES: _Contraseña:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
es_ES: Escanear

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
es_ES: Escanear una sola página

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
es_ES: Escanear todas las páginas desde el alimentador

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
es_ES: Escanear de manera continua desde un escáner plano

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
es_ES: Detener escaneado en progreso

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
es_ES: Modificación de documentos

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
es_ES: Mover la página a la izquierda

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
es_ES: Mover la página a la derecha

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
es_ES: Girar la página a la izquierda (contrario a las agujas del reloj)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
es_ES: Girar la página a la derecha (sentido de las agujas del reloj)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
es_ES: Eliminar la página

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
es_ES: Gestión de documentos

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
es_ES: Iniciar un documento nuevo

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
es_ES: Guardar documento escaneado

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
es_ES: Enviar por correo-e el documento escaneado

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
es_ES: Imprimir el documento escaneado

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
es_ES: Copiar la página actual al portapapeles

[ctx: shortcut window]
en: Show help
es_ES: Mostrar ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
es_ES: Abrir menú

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
es_ES: Mostrar las preferencias

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
es_ES: Analizando

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
es_ES: _Caras que escanear

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
es_ES: Anverso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
es_ES: Reverso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
es_ES: Ambas

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
es_ES: Tamaño de _página

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
es_ES: _Retardo, en segundos

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
es_ES: Intervalo para analizar varias páginas

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
es_ES: Calidad

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
es_ES: Resolución del _texto

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
es_ES: Resolución de la _imagen

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
es_ES: _Brillo

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
es_ES: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
es_ES: Post-procesado

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
es_ES: _Activar post-procesado

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
es_ES: Argumentos del _script

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
es_ES: _Mantener el archivo original

en: _Close
es_ES: _Cerrar

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
es_ES: Usuario y contraseña necesarios para acceder a «%s»

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
es_ES: Buscando escáneres…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
es_ES: Listo para escanear

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
es_ES: Se necesita software adicional

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
es_ES: Es necesario <a href="install-firmware">instalar controladores software</a> para el escáner.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
es_ES: No se detectó ningún escáner

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
es_ES: Compruebe que su escáner está conectado y encendido.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
es_ES: Ya existe un libro guardado automáticamente. ¿Quiere abrirlo?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
es_ES: Guardar como…

en: _Save
es_ES: _Guardar

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
es_ES: Documento escaneado

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
es_ES: Archivos de imagen

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
es_ES: Todos los archivos

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
es_ES: PDF (documento multipágina)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
es_ES: JPEG (comprimido)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
es_ES: PNG (sin pérdida)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
es_ES: WebP (comprimido)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
es_ES: Formato de archivo:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
es_ES: Compresión:

en: Minimum size
es_ES: Tamaño mínimo

en: Full detail
es_ES: Detalles completos

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
es_ES: Ya existe un archivo llamado «%s». ¿Quiere reemplazarlo?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
es_ES: _Reemplazar

en: Saving
es_ES: Guardando

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
es_ES: Falló al guardar el archivo

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
es_ES: Los cambios se perderán permanentemente si no los guarda.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
es_ES: ¿Guardar el documento actual?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
es_ES: _Descartar cambios

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
es_ES: Contactando con el escáner…

en: Scan a single page from the scanner
es_ES: Escanear una sola página desde el escáner

en: Scan multiple pages from the scanner
es_ES: Escanear varias páginas desde el escáner

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
es_ES: No se pudo guardar la imagen para previsualización

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
es_ES: No se puede abrir la aplicación de previsualización de imágenes

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
es_ES: Reordenar las páginas

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
es_ES: Combinar lados

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
es_ES: Combinar lados (invertido)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
es_ES: Invertir

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
es_ES: Mantener sin cambios

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
es_ES: Voltear las páginas pares

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
es_ES: Voltear las páginas impares

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
es_ES: No se pudo abrir el archivo de ayuda

en: About Document Scanner
es_ES: Acerca del escáner de documentos

en: Simple document scanning tool
es_ES: Herramienta sencilla para escanear documentos

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
es_ES: ¿Guardar el documento antes de salir?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
es_ES: _Salir sin guardar

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
es_ES: Parece que tiene un escáner Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
es_ES: En el <a href="http://support.brother.com">sitio web de Brother</a> encontrará controladores.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
es_ES: Parece que tiene un escáner Canon, soportado por el <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">«backend» Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
es_ES: Compruebe si su <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">escáner está soportado por SANE</a>; si no es así informe de esto en la <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">lista de correo de SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
es_ES: Parece que tiene un escáner Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
es_ES: Los controladores para esto están disponibles en el <a href="https://support.hp.com">sitio web de HP</a> (HP compró la parte del negocio de impresión de Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
es_ES: Parece que tiene un escáner HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
es_ES: Los controladores para esto están disponibles en el <a href="https://support.hp.com">sitio web de HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
es_ES: Parece que tiene un escáner Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
es_ES: Visite el <a href="http://support.epson.com">sitio web de Epson</a> para encontrar controladores.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
es_ES: Parece que tiene un escáner Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
es_ES: Los controladores para esto están disponibles en el <a href="http://support.lexmark.com">sitio web de Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
es_ES: Instalación de controladores

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
es_ES: Una vez instalado deberá reiniciar esta aplicación.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
es_ES: Instalando los controladores…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
es_ES: Los controladores se instalaron correctamente.

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
es_ES: Falló la instalación de los controladores (cód. de error: %d)

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
es_ES: Falló la instalación de los controladores.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
es_ES[0]: Necesita instalar el paquete %s.
es_ES[1]: Necesita instalar los paquetes %s.

en: _Email
es_ES: _Correo electrónico

en: Pri_nt
es_ES: I_mprimir

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
es_ES: _Reordenar las páginas

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Ata_jos de teclado

en: _Help
es_ES: Ay_uda

en: _About Document Scanner
es_ES: _Acerca del escáner de documentos

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
es_ES: _Documento nuevo

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
es_ES: Girar la página a la izquierda (contrario a las agujas del reloj)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
es_ES: Girar la página a la derecha (sentido de las agujas del reloj)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
es_ES: Recortar la página seleccionada

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
es_ES: Eliminar la página seleccionada

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Unable to encode page %i
es_ES: No se pudo decodificar la página %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
es_ES: Automático

en: Darker
es_ES: Más oscuro

en: Lighter
es_ES: Más claro

en: Less
es_ES: Menos

en: More
es_ES: Más

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
es_ES: %d ppp (predeterminado)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
es_ES: %d ppp (borrador)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
es_ES: %d ppp (alta resolución)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
es_ES: %d ppp

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
es_ES: No hay escáneres disponibles. Conecte un escáner.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
es_ES: No se pudo conectar al escáner

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
es_ES: Alimentador de documentos vacío

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
es_ES: No hay memoria suficiente pare realizar el escaneo.
    Pruebe a reducir la <tt>Resolución</tt> o el <tt>Tamaño de página</tt> en el menú de <tt>Preferencias</tt>. Para algunos escáneres, al escanear en alta resolución el tamaño del escaneo se puede reducir.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
es_ES: Incapaz de iniciar el escaneo

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
es_ES: Error al comunicarse con el escáner

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
es_ES: Mostrar el número de versión

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
es_ES: Mostrar mensajes de depuración

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
es_ES: Arreglar archivos PDF generados con versiones anteriores de esta aplicación

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
es_ES: Falló al escanear

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
es_ES: Escaneado en progreso

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
es_ES: [DISPOSITIVO…] - Utilidad de escaneo

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
es_ES: Ejecute «%s --help» para ver una lista completa de las opciones de línea de órdenes disponibles.
