simple-scan - en to et translation catalogue (83 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
et: _Autoriseeri

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
et: _Kasutajanimi allika jaoks:

note: Label beside password entry
en: _Password:
et: _Parool:

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
et: Esi- ja tagakülg

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
et: Esikülg

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
et: Tagakülg

note: Title of scan window
en: Simple Scan
et: Lihtne skannija

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
et: _Dokument

note: Scan menu item
en: Sc_an
et: Sk_annimine

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
et: Üks _lehekülg

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
et: Kõik lehed _söötjast

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
et: _Lõpeta skannimine

en: Text
et: Tekst

en: Photo
et: Foto

note: Label on email menu item
en: _Email
et: _E-post

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
et: _Lehekülg

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
et: Pööra _vasakule

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
et: Pööra _paremale

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
et: _Kärbi

note: Radio button for no crop
en: _None
et: _Puudub

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
et: US _Legal

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
et: _Kohandatud

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
et: _Pööramisega kärbe

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
et: Liiguta vasakule

note: Label on help menu
en: _Help
et: A_bi

note: Help|Contents menu
en: _Contents
et: _Sisu

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
et: Uue dokumendi alustamine

en: New
et: Uus

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
et: Ühe lehekülje skannimine skannerist

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
et: Skanni

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
et: Dokumendi salvestamine faili

en: Save
et: Salvesta

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
et: Selle skannimise lõpetamine

en: Stop
et: Lõpeta

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
et: Lehekülje pööramine vasakule (vastupäeva)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
et: Vasakule pööramine

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
et: Lehekülje pööramine paremale (päripäeva)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
et: Paremale pööramine

en: Crop the selected page
et: Valitud lehekülje kärpimine

en: Crop
et: Kärbi

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
et: Eelistused

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
et: Skannimise _allikas:

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
et: _Teksti eraldusvõime:

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
et: _Foto eraldusvõime:

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
et: Slaidi skannimine:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
et: Lehekülje suurus:

en: Scan Documents
et: Dokumentide skannimine

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
et: Skannereid pole saadaval. Palun ühenda skanner arvutiga.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
et: Skanneriga ei suudetud ühenduda

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
et: Skannimist ei suudetud alustada

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
et: Tõrge skanneriga suhtlemisel

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
et: Versiooninumbri näitamine

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
et: Näita veasilumise sõnumeid

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
et: Skannimine nurjus

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
et: Käivita '%s --help', et näha kõiki käsurea valikuid.

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
et: '%s' ligipääsuks on vajalik kasutajanimi ja parool

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
et: Ühtegi skannerit ei tuvastatud

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
et: Kontrolli, kas skanner on ühendatud ja sisse lülitatud

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
et: Salvesta kui...

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
et: Skannitud dokument.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
et: Pildifailid

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
et: Kõik failid

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
et: PDF (mitmeleheküljeline dokument)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
et: JPEG (tihendatud)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
et: PNG (kadudeta)

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
et: Faili salvestamine nurjus

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
et: Kui sa ei salvesta, lähevad muudatused jäädavalt kaotsi.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
et: Kas salvestada see dokument?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
et: Tühista muudatused

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
et: Eelvaate pildi salvestamine ebaõnnestus

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
et: Pildi eelvaatluse rakendust ei suudetud käivitada

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
et: Abiteabe faili pole võimalik avada

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
et: See programm on vaba tarkvara. Te võite seda edasi levitada ja/või muuta vastavalt GNU Üldise Avaliku Litsentsi tingimustele, nagu need on Vaba Tarkvara Fondi poolt avaldatud; kas Litsentsi versioon number 3 või (vastavalt Teie valikule) ükskõik milline hilisem versioon.
    
    Seda programmi levitatakse lootuses, et see on kasulik, kuid ILMA IGASUGUSE GARANTIITA; isegi KESKMISE/TAVALISE KVALITEEDI GARANTIITA või SOBIVUSELE TEATUD KINDLAKS EESMÄRGIKS. Üksikasjade suhtes vaata GNU Üldist Avalikku Litsentsi.
    
    Koos Nautilusega oleks sa pidanud saama ka koopia GNU Üldisest Avalikust Litsentsist; juhul kui sa seda ei saanud, siis vaata <http://www.gnu.org/licences/>.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
et: Lihtsast skannijast lähemalt

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
et: Lihtne dokumendi skaneerimise tööriist

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
et: Kas salvestada dokument enne väljumist?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
et: Välju ilma salvestamata

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
et: %d dpi (vaikimisi)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
et: %d dpi (mustand)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
et: %d dpi (kõrge kvaliteet)

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
et: _Skanneri vahetamine

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
et: Automaatne

en: Saving document...
et: Dokumendi salvestamine...
