simple-scan - en to fi translation catalogue (204 entries)

en: Device to scan from
fi: Laite jolta skannataan

en: SANE device to acquire images from.
fi: SANE-laite jolta kuvat luetaan.

en: Type of document being scanned
fi: Luettavan asiakirjan tyyppi

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
fi: Luettavan asiakirjan tyyppi. Tämä asetus määrittää tarkkuuden, värit ja jälkiprosessoinnin.

en: Width of paper in tenths of a mm
fi: Paperin leveys kymmenesosamilleinä

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
fi: Paperin leveys kymmenesosamilleinä (tai 0 automaattista paperintunnistusta varten).

en: Height of paper in tenths of a mm
fi: Paperin pituus kymmenesosamilleinä

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
fi: Paperin pituus kymmenesosamilleinä (tai 0 automaattista paperintunnistusta varten).

en: Brightness of scan
fi: Kirkkaus

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
fi: Kirkkaussäätö asteikolla -100 - 100 (0 on ei yhtään)

en: Contrast of scan
fi: Kontrasti

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
fi: Kontrastisäätö asteikolla -100 - 100 (0 on ei yhtään)

en: Resolution for text scans
fi: Tarkkuus tekstin lukemiseen

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
fi: Tekstin skannauksessa käytettävä tarkkuus pisteinä tuumalle.

en: Resolution for image scans
fi: Tarkkuus kuvan lukemiseen

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
fi: Kuvan skannauksessa käytettävä tarkkuus pisteinä tuumalle.

en: Page side to scan
fi: Skannattava puoli

en: The page side to scan.
fi: Skannattavan sivun puoli.

en: Directory to save files to
fi: Kansio, johon tiedostot tallennetaan

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
fi: Kansio, johon tiedostot tallennetaan. Oletusasetus on Asiakirjat-kansio.

en: File format that is used for saving image files
fi: Kuvatiedostojen tallennukseen käytettävä tiedostomuoto

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
fi: Kuvatiedostojen tallennuksessa käytettävä MIME-tyyppi. Esimerkkejä tuetuista MIME-tyypeistä: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
fi: JPEG-pakkaukseen käytettävä laatuarvo

en: Quality value to use for JPEG compression.
fi: JPEG-pakkaukseen käytettävä laatuarvo.

en: Delay in millisecond between pages
fi: Viive millisekunneissa sivujen välillä

en: Delay in millisecond between pages.
fi: Viive millisekunneissa sivujen välillä.

en: Whether or not postprocessing is enabled
fi: Käytetäänkö jälkikäsittelyä vai ei

en: Whether or not postprocessing is enabled.
fi: Käytetäänkö jälkikäsittelyä vai ei.

en: The path to the postprocessing script
fi: Polku jälkikäsittelyn komentosarjaan

en: The path to the postprocessing script.
fi: Polku jälkikäsittelyn komentosarjaan.

en: Additional arguments for the postprocessing script
fi: Lisäargumentit jälkikäsittelyn komentosarjalle

en: Additional arguments for the postprocessing script.
fi: Lisäargumentit jälkikäsittelyn komentosarjalle.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
fi: Säilytetäänkö alkuperäinen, käsittelemätön tiedosto vai ei

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
fi: Säilytetäänkö alkuperäinen, käsittelemätön tiedosto vai ei. "_orig"-tiedostonimi liitetään tiedostonimeen välittömästi ennen tiedostopäätettä.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
fi: Asiakirjaskanneri

en: Make a digital copy of your photos and documents
fi: Tee digitaalinen kopio kuvista ja asiakirjoista

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
fi: Helppo tapa lukea (skannata) tekstiä ja kuvia. Voit rajata huonot osat kuvista pois tai kääntää niitä. Luettuja kuvia voidaan tulostaa, viedä PDF-muotoon tai tallentaa eri kuvamuodoissa.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
fi: Tämä sovellus käyttää SANE-kehystä tukeakseen useimpia olemassa olevia skannereita.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
fi: kuvanluku;skanneri;scan;scanner;flatbed;adf;simple;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
fi: Kierrä _vasemmalle

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
fi: Kierrä _oikealle

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
fi: _Rajaa

note: Radio button for no crop
en: _None
fi: _Ei mitään

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
fi: US Legal

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
fi: _Muu

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
fi: Kierr_ä rajausta

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

en: _Single Page
fi: Yksi _sivu tasolta

en: All Pages From _Feeder
fi: Kaikki sivut _syöttölaitteelta

en: _Multiple Pages From Flatbed
fi: _Useita sivuja tasolta

en: _Text
fi: _Teksti

en: _Image
fi: _Kuva

en: _Preferences
fi: _Asetukset

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
fi: Pysäytä skannaus

en: S_top
fi: _Pysäytä

en: _Scan
fi: _Lue

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
fi: Tallenna asiakirja tiedostoon

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
fi: Päivitä laiteluettelo

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
fi: _Valtuuta

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
fi: Resurssin _käyttäjänimi:

note: Label beside password entry
en: _Password:
fi: _Salasana:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
fi: Skannaa

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
fi: Skannaa sivu tasolta

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
fi: Skannaa sivut syöttölaitteelta

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
fi: Skannaa jatkuvasti tasolta

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
fi: Pysäytä skannaus

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
fi: Asiakirjan muokkaus

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
fi: Siirrä sivu vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
fi: Siirrä sivu oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
fi: Kierrä sivua (vastapäivään)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
fi: Kierrä sivua (myötäpäivään)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
fi: Poista sivu

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
fi: Asiakirjan hallinta

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
fi: Aloita uusi asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
fi: Tallenna skannattu asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
fi: Lähetä asiakirja sähköpostilla

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
fi: Tulosta skannattu asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
fi: Kopioi sivu leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
fi: Skannaus

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
fi: _Luettava puoli

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
fi: Edestä

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
fi: Takaa

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
fi: Molemmat

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
fi: _Sivun koko

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
fi: Viiv_e sekunneissa

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
fi: Viive sivujen lukemisen välillä

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
fi: Laatu

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
fi: _Tekstin tarkkuus

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
fi: _Kuvan tarkkuus

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
fi: K_irkkaus

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
fi: K_ontrasti

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
fi: Jälkikäsittely

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
fi: Kä_ytä jälkikäsittelyä

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
fi: K_omentosarja

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
fi: Komentosarjan ar_gumentit

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
fi: S_äilytä alkuperäinen tiedosto

en: _Close
fi: _Sulje

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
fi: Käyttäjänimi ja salasana vaaditaan laitteen “%s” käyttämiseksi

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
fi: Etsitään skannereita…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
fi: Valmiina lukemaan

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
fi: Lisäohjelmistoja vaaditaan

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
fi: Skanneria varten on <a href="install-firmware">asennettava erillinen ajuri</a>.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
fi: Skanneria ei havaittu

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
fi: Varmista, että skanneri on kytketty päälle.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
fi: Automaattisesti tallennettu tiedosto on jo olemassa. Haluatko avata sen?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Cancel
fi: _Peru

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
fi: Skannattu asiakirja

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
fi: PDF (asiakirja)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
fi: JPEG (pakattu)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
fi: PNG (häviötön)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
fi: WebP (pakattu)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
fi: Tiedostomuoto:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
fi: Pakkaus:

en: Minimum size
fi: Vähimmäiskoko

en: Full detail
fi: Täydet yksityiskohdat

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fi: Tiedosto nimeltä “%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Saving
fi: Tallennetaan

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset katoavat pysyvästi.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
fi: Tallennetaanko nykyinen asiakirja?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
fi: Yhdistetään skanneriin…

en: Scan a single page from the scanner
fi: Lue skannerilla

en: Scan multiple pages from the scanner
fi: Lue skannerilla useita sivuja

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
fi: Esikatselun tallennus epäonnistui

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
fi: Esikatselusovelluksen avaus epäonnistui

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
fi: Järjestä sivut

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
fi: Yhdistä puolet

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
fi: Yhdistä puolet (käänteinen)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
fi: Käänteinen

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
fi: Säilytä muuttumattomana

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
fi: Käännä parilliset sivut ylösalaisin

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
fi: Käännä parittomat sivut ylösalaisin

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
fi: Ohjetiedostoa ei voi avata

en: About Document Scanner
fi: Tietoja - Asiakirjaskanneri

en: Simple document scanning tool
fi: Helppo asiakirjojen skannaustyökalu

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
fi: Tallennetaanko asiakirja ennen sovelluksen sulkemista?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
fi: _Sulje tallentamatta

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
fi: Käytössäsi vaikuttaa olevan Brother-skanneri.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
fi: Sen ajurit voi ladata <a href="http://support.brother.com">Brotherin verkkosivustolta</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
fi: Käytössäsi vaikuttaa olevan Canon-skanneri, joka on tuettu <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE -taustaosan</a> toimesta.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
fi: Tarkista onko <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">kuvanlukijasi tuettu SANE:n toimesta</a>, muussa tapauksessa ilmoita ongelmasta <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE:n postituslistalle</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
fi: Käytössäsi vaikuttaa olevan Samsung-skanneri.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
fi: Sen ajurit voi ladata <a href="https://support.hp.com">HP:n verkkosivustolta</a> (HP osti Samsungin tulostinliiketoiminnan).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
fi: Käytössäsi vaikuttaa olevan HP-skanneri.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
fi: Sen ajurit voi ladata <a href="https://support.hp.com">HP:n verkkosivustolta</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
fi: Käytössäsi vaikuttaa olevan Epson-skanneri.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
fi: Sen ajurit voi ladata <a href="http://support.epson.com">Epsonin verkkosivustolta</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
fi: Käytössäsi vaikuttaa olevan Lexmark-skanneri.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
fi: Sen ajurit voi ladata <a href="http://support.lexmark.com">Lexmarkin verkkosivustolta</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
fi: Asenna ajuri

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
fi: Asennuksen jälkeen sovellus on käynnistettävä uudelleen.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
fi: Asennetaan ajuria…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
fi: Ajuri asennettiin onnistuneesti!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
fi: Ajurin asentaminen epäonnistui (virhekoodi %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
fi: Ajurin asentaminen epäonnistui.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
fi[0]: %s paketti/paketit tulee asentaa.
fi[1]: %s paketti/paketit tulee asentaa.

en: _Email
fi: _Sähköposti

en: Pri_nt
fi: T_ulosta

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
fi: _Järjestä sivut

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Document Scanner
fi: _Tietoja - Asiakirjaskanneri

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
fi: _Uusi asiakirja

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
fi: Kierrä sivua vasemmalle (vastapäivään)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
fi: Kierrä sivua oikealle (myötäpäivään)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
fi: Rajaa nykyistä sivua

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
fi: Poista valittu sivu

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
fi: Peru

en: Unable to encode page %i
fi: Sivun %i koodaus epäonnistui

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Darker
fi: Tummempi

en: Lighter
fi: Vaaleampi

en: Less
fi: Vähemmän

en: More
fi: Enemmän

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
fi: %d dpi (oletus)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
fi: %d dpi (vedos)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
fi: %d dpi (korkea tarkkuus)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
fi: Skannereita ei ole saatavilla. Liitä skanneri.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
fi: Ei yhteyttä skanneriin

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
fi: Syöttölaite on tyhjä

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
fi: Muisti ei riitä lukemiseen.
    Kokeile laskea <tt>tarkkuutta</tt> tai <tt>sivun kokoa</tt> <tt>sovelluksen asetuksissa</tt>. Joidenkin skannereiden kohdalla suurella tarkkuudella luettaessa on koko rajoitettu.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
fi: Skannausta ei voi aloittaa

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
fi: Virhe viestinnässä skannerin kanssa

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
fi: Tulosta virheenjäljitysviestit

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
fi: Korjaa tämän sovelluksen vanhemmilla versioilla luodut PDF-tiedostot

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
fi: Skannaus epäonnistui

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
fi: Skannaus meneillään

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
fi: [LAITE...] — Skannaustyökalu

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
fi: Näet kaikki komentorivivalitsimet komennolla “%s --help”.
