simple-scan - en to fr translation catalogue (205 entries)

en: Device to scan from
fr: Numériser depuis

en: SANE device to acquire images from.
fr: Périphérique SANE à utiliser pour l’acquisition des images.

en: Type of document being scanned
fr: Type de document numérisé

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
fr: Type de document numérisé. Ce réglage définit la résolution de numérisation, les couleurs et le post-traitement.

en: Width of paper in tenths of a mm
fr: Largeur du papier en dixièmes de mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
fr: La largeur du papier en dixièmes de mm (ou 0 pour une détection automatique du papier).

en: Height of paper in tenths of a mm
fr: Hauteur du papier en dixièmes de mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
fr: La hauteur du papier en dixièmes de mm (ou 0 pour une détection automatique du papier).

en: Brightness of scan
fr: Luminosité de la numérisation

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
fr: L’ajustement de la luminosité de -100 à 100 (0 pour aucun).

en: Contrast of scan
fr: Contraste de la numérisation

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
fr: L’ajustement du contraste de -100 à 100 (0 pour aucun).

en: Resolution for text scans
fr: Résolution des numérisations de textes

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
fr: La résolution en points par pouce à utiliser lors de la numérisation de texte.

en: Resolution for image scans
fr: Résolution des numérisations d’images

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
fr: La résolution en points par pouce à utiliser lors de la numérisation d’images.

en: Page side to scan
fr: Face de la page à numériser

en: The page side to scan.
fr: La face de la page à numériser.

en: Directory to save files to
fr: Dossier dans lequel les fichiers sont enregistrés

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
fr: Le dossier dans lequel les fichiers sont enregistrés. S’il n’est pas défini, le dossier « Documents » sera utilisé par défaut.

en: File format that is used for saving image files
fr: Format de fichier utilisé pour enregistrer les fichiers image

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
fr: Type MIME utilisé pour enregistrer les fichiers image. Exemples de types pris en charge : image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
fr: Taux de qualité à utiliser pour la compression JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
fr: Taux de qualité à utiliser pour la compression JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
fr: Délai en millisecondes entre les pages

en: Delay in millisecond between pages.
fr: Délai en millisecondes entre les pages.

en: Whether or not postprocessing is enabled
fr: Indique si le post-traitement est activé

en: Whether or not postprocessing is enabled.
fr: Indique si le post-traitement est activé.

en: The path to the postprocessing script
fr: Chemin vers le script de post-traitement

en: The path to the postprocessing script.
fr: Chemin vers le script de post-traitement.

en: Additional arguments for the postprocessing script
fr: Paramètres supplémentaires du script de post-traitement

en: Additional arguments for the postprocessing script.
fr: Paramètres supplémentaires du script de post-traitement.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
fr: Indique si le fichier original non traité doit être conservé

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
fr: Indique si le fichier original non traité doit être conservé. Le suffixe « _orig » sera ajouté au nom de fichier juste avant l’extension de fichier.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
fr: Numériseur de documents

en: Make a digital copy of your photos and documents
fr: Faites une copie numérique de vos photos et documents

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
fr: Une façon très simple de numériser à la fois textes et images. Vous pouvez recadrer une image et la faire pivoter si elle est dans le mauvais sens. Vous pouvez imprimer vos numérisations, les exporter au format pdf ou les enregistrer dans d’autres formats d’image.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
fr: Cette application utilise la structure logicielle de SANE pour prendre en charge la plupart des périphériques de numérisation existants.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
fr: numériser;scanner;numériseur;à plat;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
fr: Faire pivoter vers la _gauche

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
fr: Faire pivoter vers la _droite

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
fr: Re_cadrer

note: Radio button for no crop
en: _None
fr: Aucu_n

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
fr: _Letter (US)

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
fr: _Legal (US)

note: Radio button for cropping page to 4x6 inch
en: 4×6
fr: 4 × 6

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
fr: _Personnalisé

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
fr: Faire pivote_r la sélection

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
fr: Déplacer vers la gauche

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
fr: Déplacer vers la droite

en: _Single Page
fr: _Page unique

en: All Pages From _Feeder
fr: Toutes les pages du _bac d’alimentation

en: _Multiple Pages From Flatbed
fr: Pages _multiples depuis un numériseur à plat

en: _Text
fr: _Texte

en: _Preferences
fr: _Préférences

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
fr: Arrêter la numérisation en cours

en: S_top
fr: _Arrêter

en: _Scan
fr: _Numériser

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
fr: Enregistrer le document dans un fichier

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
fr: Actualiser la liste des périphériques

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
fr: _Autoriser

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
fr: _Utilisateur :

note: Label beside password entry
en: _Password:
fr: _Mot de passe :

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
fr: Numérisation

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
fr: Numériser une seule page

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
fr: Numériser toutes les pages depuis le bac d’alimentation du numériseur

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
fr: Numériser en continu depuis le numériseur

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
fr: Stopper la numérisation en cours

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
fr: Modification du document

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
fr: Déplacer la page vers la gauche

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
fr: Déplacer la page vers la droite

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
fr: Faire pivoter la page vers la gauche (sens antihoraire)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
fr: Faire pivoter la page vers la droite (sens horaire)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
fr: Supprimer la page

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
fr: Gestion de documents

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
fr: Créer un nouveau document

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
fr: Sauvegarder le document numérisé

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
fr: Envoyer par courriel le document numérisé

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
fr: Imprimer le document numérisé

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
fr: Copier la page actuelle dans le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fr: Afficher les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
fr: Numérisation

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
fr: _Faces à numériser

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
fr: Recto

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
fr: Verso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
fr: Recto-verso

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
fr: _Taille de la page

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
fr: _Délai en secondes

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
fr: Intervalle entre la numérisation de plusieurs pages

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
fr: Qualité

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
fr: Résolution du _texte

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
fr: Résolution de l’i_mage

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
fr: _Luminosité

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
fr: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
fr: Post-traitement

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
fr: _Activer le post-traitement

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
fr: Paramètres de _script

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
fr: _Conserver le fichier original

en: _Close
fr: _Fermer

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
fr: Nom d’utilisateur et mot de passe nécessaires pour accéder à « %s »

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
fr: Recherche de périphériques de numérisation…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
fr: Prêt à numériser

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
fr: Logiciel supplémentaire nécessaire

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
fr: Vous devez <a href="install-firmware">installer le logiciel du pilote</a> de votre périphérique de numérisation.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
fr: Aucun périphérique de numérisation détecté

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
fr: Veuillez vérifier que votre périphérique de numérisation est connecté et sous tension.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
fr: Un livre enregistré automatiquement existe. Souhaitez-vous l’ouvrir ?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Cancel
fr: A_nnuler

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
fr: Document numérisé

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
fr: Fichiers image

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
fr: Tous les fichiers

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
fr: PDF (document multipage)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
fr: JPEG (compressé)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
fr: PNG (sans perte)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
fr: WebP (compressé)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
fr: Format du fichier :

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
fr: Compression :

en: Minimum size
fr: Taille minimale

en: Full detail
fr: Détails complets

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé « %s » existe déjà. Souhaitez-vous le remplacer ?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Saving
fr: Enregistrement

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
fr: Impossible d’enregistrer le fichier

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
fr: Si vous n’enregistrez pas, les modifications seront définitivement perdues.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
fr: Enregistrer le document actuel ?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
fr: _Abandonner les modifications

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
fr: Contact du périphérique de numérisation…

en: Scan a single page from the scanner
fr: Numériser une seule page depuis le numériseur

en: Scan multiple pages from the scanner
fr: Numériser plusieurs pages depuis le numériseur

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
fr: Impossible d’enregistrer l’image pour la prévisualiser

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
fr: Impossible d’ouvrir l’aperçu de l’image

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
fr: Réorganiser les pages

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
fr: Associer les côtés

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
fr: Associer les côtés (inverser)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
fr: Inverser

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
fr: Maintenir inchangé

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
fr: Retourner les pages paires verticalement

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
fr: Retourner les pages impaires verticalement

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier d’aide

en: About Document Scanner
fr: À propos du Numériseur de documents

en: Simple document scanning tool
fr: Numériser simplement vos documents

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
fr: Enregistrer le document avant de quitter ?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
fr: _Quitter sans enregistrer

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
fr: Il semblerait que vous ayez un périphérique de numérisation Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
fr: Les pilotes sont disponibles sur le <a href="http://support.brother.com">site web de Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
fr: Il semblerait que vous ayez un périphérique de numérisation Canon, qui est pris en charge par <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">le moteur SANE Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
fr: Veuillez vérifier si votre <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">périphérique de numérisation est pris en charge par SANE</a>, à défaut veuillez signaler le problème (en anglais) sur la <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">liste de discussion de SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
fr: Il semblerait que vous ayez un périphérique de numérisation Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
fr: Les pilotes sont disponibles sur le <a href="http://support.hp.com">site web de HP</a> (HP a acquis la division impression de Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
fr: Il semblerait que vous ayez un périphérique de numérisation HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
fr: Les pilotes sont disponibles sur le <a href="http://support.hp.com">site web de HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
fr: Il semblerait que vous ayez un périphérique de numérisation Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
fr: Les pilotes sont disponibles sur le <a href="http://support.epson.com">site web d’Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
fr: Il semblerait que vous ayez un périphérique de numérisation Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
fr: Les pilotes sont disponibles sur le <a href="http://support.brother.com">site web de Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
fr: Installer les pilotes

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
fr: Une fois installés, vous devrez redémarrer cette application.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
fr: Installation des pilotes…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
fr: Pilotes installés avec succès !

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
fr: Impossible d’installer les pilotes (code d’erreur %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
fr: Impossible d’installer les pilotes.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
fr[0]: Vous devez installer le paquet %s.
fr[1]: Vous devez installer les paquets %s.

en: _Email
fr: _Courriel

en: Pri_nt
fr: _Imprimer

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
fr: _Réorganiser les pages

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis _clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Document Scanner
fr: À _propos du Numériseur de documents

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
fr: _Nouveau document

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
fr: Faire pivoter la page vers la gauche (sens antihoraire)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
fr: Faire pivoter la page vers la droite (sens horaire)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
fr: Recadrer la page sélectionnée

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
fr: Supprimer la page sélectionnée

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
fr: Annuler

en: Unable to encode page %i
fr: Impossible de coder la page %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
fr: Automatique

en: Darker
fr: Plus foncé

en: Lighter
fr: Plus clair

en: Less
fr: Moins

en: More
fr: Plus

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
fr: %d ppp (par défaut)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
fr: %d ppp (brouillon)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
fr: %d ppp (haute résolution)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
fr: %d ppp

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
fr: Aucun périphérique de numérisation disponible. Veuillez en connecter un.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
fr: Impossible de se connecter au périphérique de numérisation

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
fr: Bac d’alimentation vide

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
fr: Mémoire insuffisante pour numériser.
    Essayez de réduire la <tt>Résolution</tt> ou la <tt>Taille de la page</tt> dans les <tt>Préférences</tt>. Pour certains périphérique de numérisation, lors d’une utilisation en haute résolution, la taille est restreinte.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
fr: Impossible de démarrer la numérisation

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
fr: Erreur de communication avec le périphérique de numérisation

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fr: Afficher les informations de version

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
fr: Afficher les messages de débogage

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
fr: Corriger les fichiers PDF générés avec les anciennes versions de cette application

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
fr: Échec de la numérisation

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
fr: Numérisation en cours

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
fr: [PÉRIPHÉRIQUE…] — Outil de numérisation

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
fr: Exécutez « %s --help » pour voir la liste complète des options disponibles en ligne de commande.
