simple-scan - en to gl translation catalogue (204 entries)

en: Device to scan from
gl: Dispositivo desde o que escanear

en: SANE device to acquire images from.
gl: Dispositivo SANE desde o que adquirir as imaxes.

en: Type of document being scanned
gl: Tipo de documento que está sendo escaneado

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
gl: Tipo de documento a escanear. Esta opción decide a resolución, cores e post-procesado do escaneado.

en: Width of paper in tenths of a mm
gl: Largura do papel en décimas de mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
gl: A largura do papel en décimas de mm (ou 0 para a detección automática do papel).

en: Height of paper in tenths of a mm
gl: Altura do papel en décimas de mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
gl: A altura do papel en décimas de mm (ou 0 para a detección automática do papel).

en: Brightness of scan
gl: Brillo do escaneo

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
gl: Axuste de brillo de -100 a 100 (0 é ningún).

en: Contrast of scan
gl: Contraste do escaneo

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
gl: Axuste de contraste de -100 a 100 (0 é ningún).

en: Resolution for text scans
gl: Resolución para o escaneado de texto

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
gl: Resolución en puntos por polgada a usar cando se escanean textos.

en: Resolution for image scans
gl: Resolución para o escaneado de texto

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
gl: Resolución en puntos por polgada a usar cando se escanean textos.

en: Page side to scan
gl: Cara da páxina a escanear

en: The page side to scan.
gl: O lado da páxina a escanear.

en: Directory to save files to
gl: Directorio no que gardar os ficheiros

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
gl: O directorio no que se gardarán os ficheiros. Por omisión usarase o directorio de documentos.

en: File format that is used for saving image files
gl: Formato de ficheiro usado para gardar os ficheiros de imaxe

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
gl: Tipo MIME usado para gardar os ficheiros de imaxe. Exemplos de tipos MIME admitidos: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
gl: Valor de calidade a usar na compresión JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
gl: Valor de calidade a usar na compresión JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
gl: Atraso en milisegundos entre as páxinas

en: Delay in millisecond between pages.
gl: Atraso en milisegundos entre páxinas.

en: Whether or not postprocessing is enabled
gl: Indica se o postprocesado esta activado

en: Whether or not postprocessing is enabled.
gl: Indica se o postprocesado está activo.

en: The path to the postprocessing script
gl: A ruta ao script de postprocesado

en: The path to the postprocessing script.
gl: A ruta ao script de postprocesado.

en: Additional arguments for the postprocessing script
gl: Argumentos adicionais para o script de postprocesado

en: Additional arguments for the postprocessing script.
gl: Argumentos adicionais para o script de postprocesado.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
gl: Indica se manter o ficheiro orixinal sen procesar

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
gl: Indica se manter o ficheiro orixinal sen procesar. O nome de ficheiro «_orig» engadirase ao nome de ficheiro xusto antes da extensión do ficheiro.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
gl: Escáner de documentos

en: Make a digital copy of your photos and documents
gl: Facer unha copia dixital das fotos e documentos

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
gl: Un xeito ben sinxelo de escanear documentos e imaxes. Pode recortar as partes malas dunha foto e rotala se está do revés. Pode imprimir os escaneos, exportalos a un PDF ou gardalos en varios formatos de imaxe.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
gl: Esta aplicación usa o marco de traballo de SANE para ser compatíbel coa maioría de escáneres existentes.

en: The GNOME Project
gl: Proxecto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
gl: escanear;escáner;flatbed;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
gl: Rotar á _esquerda

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
gl: Rotar á _dereita

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
gl: _Recortar

note: Radio button for no crop
en: _None
gl: _Ningún

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
gl: _Carta

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
gl: _Personalizado

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
gl: _Rotar o recorte

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
gl: Mover á esquerda

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
gl: Mover á dereita

en: _Single Page
gl: Única _páxina

en: All Pages From _Feeder
gl: Todas as páxinas do _alimentador

en: _Multiple Pages From Flatbed
gl: _Múltiples páxinas desde Flatbed

en: _Text
gl: _Texto

en: _Image
gl: _Imaxe

en: _Preferences
gl: _Preferencias

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
gl: Deter o escaneo actual

en: S_top
gl: De_ter

en: _Scan
gl: _Escanear

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
gl: Gardar o documento nun ficheiro

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
gl: Actualizar a lista de dispositivos

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
gl: _Autorizar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
gl: Nome de _usuario para o recurso:

note: Label beside password entry
en: _Password:
gl: _Contrasinal:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
gl: Escaneando

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
gl: Escanear unha única páxina

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
gl: Escanear todas as páxinas do alimentador de documentos

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
gl: Escanear continuamente desde o escáner

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
gl: Deter o escaneado en progreso

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
gl: Modificación do documento

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
gl: Mover páxina á esquerda

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
gl: Mover páxina á dereita

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
gl: Rotar a páxina á esquerda (sentido contrario ao reloxo)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
gl: Rotar a páxina á dereita (sentido do reloxo)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
gl: Eliminar páxina

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
gl: Xestión de documentos

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
gl: Iniciar un novo documento

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
gl: Gardar o documento escaneado

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
gl: Enviar por correo-e o documento escaneado

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
gl: Imprimir o documento analizado

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
gl: Copiar a páxina actual ao portapapeis

[ctx: shortcut window]
en: General
gl: Xeral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
gl: Mostrar a axuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
gl: Abrir menú

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
gl: Mostrar as Preferencias

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
gl: Atallos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
gl: Saír

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
gl: Escaneando

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
gl: Escanear _lados

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
gl: Anverso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
gl: Reverso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
gl: Ambos

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
gl: _Tamaño da pantalla

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
gl: _Atraso en segundos

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
gl: Intervalo de tempo entre múltiples páxinas

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
gl: Calidade

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
gl: Resolución de _texto

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
gl: Resolución de _imaxe

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
gl: _Brillo

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
gl: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
gl: Postprocesado

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
gl: _Activar postprocesado

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
gl: Argumentos do _script

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
gl: _Manter ficheiro orixinal

en: _Close
gl: _Pechar

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
gl: Requírese o nome de usuario e o contrasinal para acceder a «%s»

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
gl: Buscando escáneres…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
gl: Listo para escanear

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
gl: Precísase software adicional

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
gl: Precisa <a href="install-firmware">instalar controladores</a> para o seu escáner.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
gl: Non se detectou ningún escáner

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
gl: Verifique que o seu escáner está conectado e aceso.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
gl: Xa existe un libro autogardado. Desexa abrilo?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
gl: Gardar como…

en: _Save
gl: _Gardar

en: _Cancel
gl: _Cancelar

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
gl: Documento escaneado

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
gl: Ficheiros de imaxes

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
gl: Todos os ficheiros

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
gl: PDF (documento de varias páxinas)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
gl: JPEG (comprimido)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
gl: PNG (sen perdas)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
gl: WebP (comprimido)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
gl: Formato do ficheiro:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
gl: Compresión:

en: Minimum size
gl: Tamaño mínimo

en: Full detail
gl: Información completa

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
gl: Xa existe un ficheiro co nome «%s». Desexa substituílo?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
gl: _Substituír

en: Saving
gl: Gardando

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
gl: Produciuse un fallo ao gardar o ficheiro

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
gl: Se non garda o ficheiro, os seus cambios perderanse permanentemente.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
gl: Gardar o documento actual?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
gl: _Rexeitar os cambios

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
gl: Contactando co escáner…

en: Scan a single page from the scanner
gl: Escanear unha única páxina co escáner

en: Scan multiple pages from the scanner
gl: Escanear varias páxinas desde o escáner

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
gl: Non foi posíbel gardar a imaxe da miniatura

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
gl: Non se pode abrir a aplicación de vista previa da imaxe

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
gl: Reordenar as páxinas

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
gl: Combinar lados

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
gl: Combinar lados (inverso)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
gl: Inverter

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
gl: Manter sen cambios

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
gl: Rotas as páxinas pares verticalmente

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
gl: Rotar as páxinas impares verticalmente

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro de axuda

en: About Document Scanner
gl: Sobre o Escáner de documentos

en: Simple document scanning tool
gl: Ferramenta sinxela de escaneado de documentos

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
gl: Gardar o documento antes de saír?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
gl: _Saír sen gardar

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
gl: Semella que ten un escáner Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
gl: Os controladores para este dispositivo están dispoñíbeis na páxina de <a href="http://support.brother.com">Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
gl: Semella que ten un escáner Canon, do cal existe compatibilidade grazas á <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">infraestrutura de Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
gl: Comprobe se o seu <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">escáner é compatíbel con SANE</a>, doutro xeito informe deste problema na <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">rolda de correo de SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
gl: Semella ter un escáner Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
gl: Os controladores están dispoñíbeis no sitio web de <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP comprou o mercado de impresión de Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
gl: Semella ter un escáner HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
gl: Os controladores están dispoñíbeis no sitio web de <a href="https://support.hp.com">HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
gl: Semella ter un escáner Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
gl: Os controladores están dispoñíbeis no sitio web de <a href="http://support.epson.com">Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
gl: Semella ter un escáner de Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
gl: Os controladores para este dispositivo están dispoñíbeis na páxina de <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
gl: Instalar controladores

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
gl: Unha vez instalados deberá reiniciar esta aplicación.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
gl: Instalando os controladores…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
gl: Os controladores instaláronse correctamente!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
gl: Produciuse un fallo na instalación dos controladores (código do erro %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
gl: Produciuse un fallo na instalación dos controladores.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
gl[0]: Necesita instalar o paquete %s.
gl[1]: Necesita instalar o paquete %s.

en: _Email
gl: _Correo electrónico

en: Pri_nt
gl: _Imprimir

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
gl: _Reordenar as páxinas

en: _Keyboard Shortcuts
gl: _Atallos de teclado

en: _Help
gl: _Axuda

en: _About Document Scanner
gl: _Sobre o Escáner de documentos

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
gl: _Novo documento

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
gl: Xirar a páxina á esquerda (sentido contrario ao reloxo)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
gl: Xirar a páxina á dereita (sentido do reloxo)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
gl: Recortar a páxina seleccionada

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
gl: Eliminar a páxina seleccionada

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
gl: Cancelar

en: Unable to encode page %i
gl: Non é posíbel codificar a páxina %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
gl: Automático

en: Darker
gl: Máis escuro

en: Lighter
gl: Máis claro

en: Less
gl: Menos

en: More
gl: Máis

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
gl: %d ppp (predeterminada)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
gl: %d ppp (borrador)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
gl: %d ppp (alta resolución)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
gl: %d ppp

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
gl: Non hai escáneres dispoñíbeis. Conecte un escáner.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
gl: Non foi posíbel conectar co escáner

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
gl: O alimentador de documentos está baleiro

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
gl: Non hai memoria dabondo para realizar a dixitalización.
    Tente reducir a <tt>Resolución</tt> ou <tt>Tamaño de páxina</tt> no menú <tt>Preferencias</tt>.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
gl: Non foi posíbel iniciar o escaneado

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
gl: Produciuse un erro na comunicación co escáner

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
gl: Mostrar a versión de publicación

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
gl: Mostrar mensaxes de depuración

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
gl: Arranxar ficheiros PDF xerados con versións antigas desta aplicación

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
gl: Produciuse un fallo ao escanear

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
gl: Escaneo en progreso

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
gl: [DISPOSITIVO...] — Utilidade de escaneado

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
gl: Execute «%s --help» para ver unha lista completa das opcións de liña de ordes dispoñíbeis.
