simple-scan - en to he translation catalogue (180 entries)

en: Device to scan from
he: התקן לסרוק ממנו

en: SANE device to acquire images from.
he: התקן SANE ללכידת תמונות ממנו.

en: Type of document being scanned
he: סוג המסמך הנסרק

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
he: סוג המסמך הנסרק. הגדרה זו מחליטה על הרזולוציה, הצבעים והעיבוד הסופי של הסריקה.

en: Width of paper in tenths of a mm
he: רוחב הדף בעשיריות מילימטרים

en: Brightness of scan
he: בהירות הסריקה

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
he: התאמת הבהירות מ־‎-100 ועד 100 (0 - ללא השפעה)

en: Contrast of scan
he: ניגודיות הסריקה

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
he: התאמת הניגודיות מ־‎-100 ועד 100 (0 - ללא השפעה)

en: Page side to scan
he: צד הדף לסריקה

en: The page side to scan.
he: צד הדף לסריקה.

en: Directory to save files to
he: התיקייה לשמירת הקבצים אליה

en: Quality value to use for JPEG compression
he: ערך האיכות לשימוש לדחיסת JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
he: ערך האיכות לשימוש לדחיסת JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
he: השהיה במילישניות בין דפים

en: Delay in millisecond between pages.
he: השהיה במילישניות בין דפים.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
he: סורק מסמכים

en: Make a digital copy of your photos and documents
he: יצירת עותק ממוחשב של התמונות והמסמכים שלך

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
he: דרך פשוטה ביותר לסריקת מסמכים ותמונות. ניתן לגזור את החלקים שאינם נחוצים בתמונה ולהטות אם הם בכיוון הלא נכון. ניתן להדפיס את הסריקות שלך, לייצא אותן ל־PDF או לשמור אותן במגוון רחב של תסדירי תמונה.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
he: יישום זה משתמש בסביבת העבודה SANE לטובת תמיכה ברוב הסורקים הזמינים.

en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
he: סורק;סריקה;משטח;מזין דפים;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
he: סיבוב _שמאלה

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
he: סיבוב _ימינה

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
he: _חיתוך

note: Radio button for no crop
en: _None
he: _ללא

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
he: _מכתב

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
he: _פוליו

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
he: ה_תאמה אישית

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
he: _סיבוב חיתוך

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
he: הזזה שמאלה

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
he: הזזה ימינה

en: _Single Page
he: עמוד _בודד

en: All Pages From _Feeder
he: כל הדפים מהמ_זין

en: _Multiple Pages From Flatbed
he: _הרבה דפים מסורק שטוח

en: _Text
he: _טקסט

en: _Image
he: _תמונה

en: _Preferences
he: _העדפות

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
he: עצירת הסריקה הנוכחית

en: S_top
he: _עצירה

en: _Scan
he: _סריקה

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
he: שמירת המסמך לקובץ

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
he: רענון רשימת התקנים

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
he: _אימות

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
he: _שם המשתמש עבור המשאב:

note: Label beside password entry
en: _Password:
he: _ססמה:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
he: סריקה

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
he: סריקת עמוד בודד

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
he: סריקת כל העמודים ממגש המסמכים

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
he: סריקה רציפה ממגשה הסריקה

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
he: עצירת סריקה שבביצוע

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
he: שינוי מסמך

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
he: הזזת העמוד שמאלה

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
he: הזזת העמוד ימינה

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
he: סיבוב העמוד לשמאל (נגד כיוון השעון)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
he: סיבוב העמוד לימין (עם כיוון השעון)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
he: מחיקת עמוד

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
he: ניהול מסמך

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
he: התחלת מסמך חדש

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
he: שמירת מסמך שנסרק

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
he: שליחת מסמך שנסרק בדוא״ל

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
he: הדפסת מסמך שנסרק

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
he: העתק העמוד הנוכחי ללוח הגזירים

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Show help
he: הצגת עזרה

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
he: פתיחת תפריט

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
he: הצגת העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
he: צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
he: סריקה

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
he: ה_צד הנסרק

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
he: חזית

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
he: גב

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
he: דו״ץ

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
he: מידות ה_דף

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
he: _השהיה בשניות

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
he: מרווה לסריקת עמודים רבים

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
he: איכות

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
he: הבחנת ה_טקסט

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
he: הבחנת ה_תמונה

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
he: _בהירות

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
he: _ניגודיות

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
he: עיבוד אוחר

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
he: _אפשור עיבוד אוחר

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
he: _תסריט

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
he: פרמטרי _תסריט

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
he: _שמירת הקובץ המקורי

en: _Close
he: ס_גירה

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
he: נדרשים שם משתמש וססמה כדי לגשת אל „%s”

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
he: מחפש סורקים…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
he: מוכן לסריקה

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
he: נדרשת תכנה נוספת

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
he: עליך <a href="install-firmware">להתקין את מנהל ההתקן</a> של הסורק שלך.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
he: לא זוהו סורקים

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
he: יש לבדוק שהסורק שלך מחובר ומופעל.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
he: ספר שנשמר אוטומטית קיים. האם ברצונך לפתוח אותו?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
he: שמירה בשם…

en: _Save
he: _שמירה

en: _Cancel
he: _ביטול

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
he: מסמך שנסרק

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
he: קובצי תמונה

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
he: כל הקבצים

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
he: ‏PDF (מסמך מרובה עמודים)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
he: ‏JPEG ‏(דחוס)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
he: ‏PNG (ללא אבדן נתונים)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
he: ‏WebP ‏(דחוס)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
he: תבנית הקובץ:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
he: דחיסה:

en: Minimum size
he: גודל מזערי

en: Full detail
he: פרטים מלאים

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
he: קובץ בשם „%s” כבר קיים. להחליף אותו?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
he: _החלפה

en: Saving
he: שמירה

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
he: שמירת הקובץ נכשלה

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
he: אם לא תתבצע שמירה, השינויים יאבדו לעד.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
he: לשמור את המסמך הנוכחי?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
he: הת_עלמות מהשינויים

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
he: יוצר קשר עם הסורק…

en: Scan a single page from the scanner
he: סריקת עמוד בודד מהסורק

en: Scan multiple pages from the scanner
he: סריקת מספר עמודים מהסורק

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
he: לא ניתן לשמור את התמונה לתצוגה מקדימה

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
he: לא ניתן לפתוח את היישום להצגה מקדימה של תמונות

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
he: סידור הדפים מחדש

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
he: שילוב צדדים

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
he: שילוב צדדים (הפוך)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
he: היפוך

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
he: להשאיר ללא שינוי

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
he: היפוך אנכי של דפים זוגיים

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
he: היפוך אנכי של דפים אי־זוגיים

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
he: לא ניתן לפתוח את קובץ העזרה

en: About Document Scanner
he: על סורק המסמכים

en: Simple document scanning tool
he: כלי פשוט לסריקת מסמכים

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
he: לשמור את המסמך בטרם היציאה?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
he: ל_צאת ללא שמירה

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
he: נראה כי הסורק המחובר הוא מתוצרת Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
he: מנהלי ההתקן זמינים ב<a href="http://support.brother.com">אתר של Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
he: נראה שיש ברשותך סורק Canon, אשר נתמך על ידי <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE מנוע </a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
he: יש לבדוק אם הסורק שלך <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">נתמך על ידי SANE</a>, אחרת יש לדווח על תקלה <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE לרשימת תפוצת הדוא״ל של ‏</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
he: נראה כי הסורק המחובר הוא מתוצרת Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
he: מנהלי התקן עבור ההתקן זמינים ב<a href="https://support.hp.com">אתר HP</a> ‏(HP נקנתה על ידי עסקי הדפסות של Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
he: נראה כי הסורק המחובר הוא מתוצרת HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
he: מנהלי התקן עבור ההתקן זמינים ב<a href="http://support.hp.com">אתר של HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
he: נראה כי הסורק המחובר הוא מתוצרת Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
he: מנהלי התקן עבור ההתקן זמינים ב<a href="http://support.epson.com">אתר של Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
he: נראה כי הסורק המחובר הוא מתוצרת Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
he: מנהלי ההתקן זמינים ב<a href="http://support.lexmark.com">אתר של lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
he: התקנת מנהלי התקן

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
he: לאחר ההתקנה יהיה עליך להפעיל מחדש יישום זה.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
he: מנהלי ההתקן מותקנים…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
he: מנהלי ההתקנים הותקנו בהצלחה!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
he: התקנת מנהלי ההתקנים נכשלה (קוד שגיאה %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
he: התקנת מנהלי ההתקן נכשלה.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
he[0]: יהיה עליך להתקין את החבילה %s.
he[1]: יהיה עליך להתקין את החבילות %s.
he[2]: יהיה עליך להתקין את החבילות %s.
he[3]: יהיה עליך להתקין את החבילות %s.

en: _Email
he: _דוא״ל

en: Pri_nt
he: הד_פסה

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
he: _סידור הדפים מחדש

en: _Keyboard Shortcuts
he: צירופי מ_קשים

en: _Help
he: ע_זרה

en: _About Document Scanner
he: _על סורק המסמכים

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
he: מסמך _חדש

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
he: סיבוב העמוד לשמאל (נגד כיוון השעון)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
he: סיבוב העמוד לימין (עם כיוון השעון)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
he: חיתוך העמוד שנבחר

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
he: מחיקת העמוד שנבחר

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
he: ביטול

en: Unable to encode page %i
he: לא ניתן לקודד את עמוד %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
he: אוטומטי

en: Darker
he: כהה יותר

en: Lighter
he: בהיר יותר

en: Less
he: פחות

en: More
he: יותר

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
he: %d dpi (בררת מחדל)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
he: %d dpi (טיוטה)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
he: %d dpi (רזולוציה גבוהה)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
he: אין סורקים זמינים. נא לחבר סורק.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
he: לא ניתן להתחבר לסורק

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
he: מגש המסמכים ריק

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
he: אין מספיק זיכרון על מנת לבצע את הסריקה.
    יש לנסות להפחית את <tt>ההבחנה</tt> או את <tt>גודל העמוד</tt> בתפריט <tt>העדפות</tt>. במספר סורקים ישנה הגבלת גודל בהבחנה גבוהה.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
he: לא ניתן להתחיל בסריקה

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
he: אירעה שגיאה בעת ההתקשרות עם הסורק
