simple-scan - en to hy translation catalogue (137 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
hy: Լիազորել

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
hy: Պաշարի օգտանունը՝

note: Label beside password entry
en: _Password:
hy: Գաղտնաբառ

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
hy: Դիմային և հետին

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
hy: Դեմ

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
hy: Ետ

note: Title of scan window
en: Simple Scan
hy: Պարզ սկան

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
hy: Փաստաթուղթ

note: Scan menu item
en: Sc_an
hy: Սկան

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
hy: Մեկ էջ

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
hy: Բոլոր էջերը սնուցող ներդիրից

note: Scan menu item to scan continuously from the flatbed Toolbar scan menu item to scan continuously from the flatbed
en: _Multiple Pages From Flatbed
hy: Բազմակի էջեր հարթ մակերեսից

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
hy: Կանգնեցնել սկանը

en: Text
hy: Տեքստ

en: Photo
hy: Լուսանկար

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
hy: Վերադասավորել էջերը

note: Label on email menu item
en: _Email
hy: Էլ֊Փոստ

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
hy: _Էջ

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
hy: Պտտել դեպի ձախ

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
hy: Պտտել դեպի աջ

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
hy: Հատել

note: Radio button for no crop
en: _None
hy: Ոչ մեկը

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
hy: _Ծրար

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
hy: Օրինական

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
hy: Հատուկ

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
hy: Պտտել հատածը

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
hy: Շարժել դեպի ձախ

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
hy: Շարժել դեպի աջ

note: Label on help menu
en: _Help
hy: Օգնություն

note: Help|Contents menu
en: _Contents
hy: Բովանդակություն

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
hy: Բացել նոր փաստաթուղթ

en: New
hy: Նոր

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
hy: Սկանավորել մեկ էջ սկաներից

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
hy: Սկան

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
hy: Պահել փաստաթուղթն, որպես նիշք

en: Save
hy: Պահել

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
hy: Կանգնեցնել ընթացիկ սկանը

en: Stop
hy: Կանգ

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
hy: Պտտել էջը դեպի ձախ կողմ (ժամսլաքին հակառակ)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
hy: Պտտել դեպի ձախ

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
hy: Պտտել էջը դեպի աջ կողմ (ժամսլաքի ուղղությամբ)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
hy: Պտտել դեպի աջ

en: Crop the selected page
hy: Հատել նշված էջը

en: Crop
hy: Հատել

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
hy: Նախընտրանքներ

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
hy: Սկանավորել աղբյուրը՝

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
hy: Տեքստի լուծաչափը՝

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
hy: Լուսանկարի լուծաչափը

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
hy: Սկանավորել կողմը՝

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
hy: Էջի չափը՝

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
hy: Պայծառություն՝

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
hy: Հակադրություն՝

note: Label beside quality scale
en: Quality:
hy: Որակ՝

note: Label beside page delay scale
en: Delay between pages:
hy: Ուշացում էջերի միջև՝

en: Document Scanner
hy: Փաստաթղթի սկան

en: Scan Documents
hy: Սկանավորել փաստաթղթերը

en: scan;scanner;flatbed;adf;
hy: սկան;սկաներ;հարթակ;adf

en: scanner
hy: սկաներ

en: A really easy way to scan both documents and photos. You can crop out the bad parts of a photo and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
hy: Իսկապես պարզ միջոց է փաստաթղթեր և լուսանկարները սկանավորելու համար: Կարող եք հատելլուսանկարի անորակ հատվածները կամ պտտել այն, եթե դրա ուղղությունը սխալ է: Կարող եքտպել ձեր սկանավորումները, արտահանել դրանք, ոպրպես pdf կամ պահել դրանք մի շարք պատկերայինձևաչափերով։

en: Simple Scan uses the SANE framework to support most existing scanners.
hy: Simple Scan-ն օգտագործում է SANE միջավայրը՝ սկաներների մեծ մասին աջակցելու համար:

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
hy: Հասանելի սկաներ առկա չէ։ Խնդրում ենք միացնել սկաները։

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
hy: Չի ստացվում միացնալ սկաներին

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
hy: Չի հաջողվում մեկնարկել սկաները

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
hy: Առկա է սկաների միացման սխալ

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
hy: Ցույց տալ թողարման տարբերակը

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
hy: Տպիչի վրիպազերծման հաղորդագրությունը

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
hy: Շտկել այն PDF նիշքերն, որոնք սականավորված են ծրագրի հին տարբերակով

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
hy: Սկանավորումը ձախողվեց

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
hy: [Սարք...] - Սկանավորման պիտույք

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hy: Գործարկել '%s --help' հրամանների ամբողջական ցանկը տեսնելու համար

en: _Close
hy: Ելք

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
hy: Օգտանունն ու գաղտնաբառը պահանջում են հասանելիություն '%s'֊ին

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
hy: Սկաներներ չեն հայտնաբերվել

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
hy: Խնդրում ենք ստուգել, որ ձեր սկաները կապակցված և միացված է

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
hy: Անհրաժեշտ է լրացուցիչ ծրագրեր

note: Instructions to install driver software
en: You need to install driver software for your scanner.
hy: Դուք պետք է տեղադրեք ձեր սկաների սարքավարը

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
hy: Պահել որպես...

en: _Cancel
hy: Չեղարկել

en: _Save
hy: Պահել

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
hy: Սկանավորված Փաստաթուղթ.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
hy: Նկարի նիշքեր

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
hy: Բոլոր նիշքերը

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
hy: PDF (մեկից ավել էջերով փաստաթուղթ)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
hy: JPEG (սեղմված)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
hy: PNG (անկորուստ)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
hy: Նիշքի ձևաչափը՝

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
hy: “%s” անունով նիշք արդեն գոյություն ունի։ Ցանկանո՞ւմ եք փոխարինել այն

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
hy: Փոխարինել

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
hy: Չհաջողվեց պահել նիշքը

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
hy: Եթե չպահեք, ապա փոփոխությունները վերջնականորեն կկորչեն

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
hy: Պահե՞լ ընթացիկ փաստաթուղթը

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
hy: Հրաժարվել փոփոխություններից

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
hy: ՉԻ ստացվում պահել նիշքը նախադիտման համար

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
hy: Չի ստացվում բացել հավելվածը նախադիտման համար

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
hy: Միացնել կողմերը

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
hy: Միացնել կողմերը (հետարկել)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
hy: Հետարկել

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
hy: Պահել անփոփոխ

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
hy: Չի ստացվում բացել օգնության նիշքը

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
hy: շ

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
hy: Պարզ փաստաթղթի մասին

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
hy: Պարզ փաստաթղթի սականավորման գործիք

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
hy: Պահե՞լ փաստաթուղթը փակելուց առաջ

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
hy: Փակել առանց պահելու

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
hy: Կարծես թե ունեք Brother տեսակի սկաներ:

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
hy: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother֊ի վեբկայք</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
hy: Կարծես թե ունեք Samsung տեսակի սկաներ:

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
hy: Կարծես թե ունեք HP տեսակի սկաներ:

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
hy: Կարծես թե ունեք Epson տեսակի սկաներ:

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
hy: Տեղադրել սարքավարները

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
hy: Տեղադրելուց հետո հարկավոր է վերամեկնարկել ծրագիրը

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers...
hy: Սարքավարների տեղադրում...

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
hy: Սարքավարները հաջողությամբ տեղադրվել են

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
hy: Չհաջողվեց տեղադրել սարքավարները(սխալի կոդ՝ %d)

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
hy: Չհաջողվեց տեղադրել սարքավարները։

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package(s).
hy: Դուք պետք է տեղադրեք %s փաթեթ(ներ)ը։

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
hy: %d dpi (լռելայն)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
hy: %d dpi (սևագիր)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
hy: %d dpi (բարձր լուծաչափ)

en: New Document
hy: Նոր փաստաթուղթ

en: Document
hy: Փաստաթուղթ

en: Email...
hy: Էլ-փոստ...

en: Print...
hy: Տպել...

en: Help
hy: Օգնություն

en: About
hy: Մեր մասին

en: Quit
hy: Փակել

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
hy: Փոխել սկաները

note: Button in error infobar to prompt user to install drivers
en: _Install Drivers
hy: Տեղադրել սարքավարները

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
hy: Ինքնաբերաբար

en: Darker
hy: Մուգ

en: Lighter
hy: Լուսավոր

en: Less
hy: Պակաս

en: More
hy: Ավելին

en: Minimum
hy: Նվազագույն

en: Maximum
hy: Առավելագույն

en: Saving document...
hy: Փաստաթղթի պահպանում...

en: Saving page %d out of %d
hy: Պահվում է %d էջը %d-ից
