simple-scan - en to ie translation catalogue (162 entries)

en: Resolution for text scans
ie: Resolution por scannar textus

en: Resolution for image scans
ie: Resolution por scannar images

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
ie: Scannator de documentes

en: Make a digital copy of your photos and documents
ie: Crear un digital copie de vor fotos e documentes

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
ie: Ti programma usa li infrastructura SANE por supportar li majorité de existent scannatores.

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
ie: scan;scannator;scannar;flatbed;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ie: Rotar a _levul

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ie: Rotar a _dextri

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ie: _Tonder

note: Radio button for no crop
en: _None
ie: _Null

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
ie: US _Letter

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ie: _Personal

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
ie: _Rotar li tond-area

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
ie: Mover a levul

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
ie: Mover a dextri

en: _Single Page
ie: Singul _págine

en: All Pages From _Feeder
ie: _Omni págines ex li alimentator

en: _Multiple Pages From Flatbed
ie: _Multiplic págines

en: _Text
ie: _Textu

en: _Preferences
ie: _Preferenties

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
ie: Interrupter li actual scannation

en: S_top
ie: S_toppar

en: _Scan
ie: _Scannar

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
ie: Gardar li document a un file

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
ie: Refriscar li liste de aparates

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ie: _Autorisar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
ie: Nómine de _usator:

note: Label beside password entry
en: _Password:
ie: _Contrasigne:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ie: Scannation

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
ie: Un singul págine

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
ie: Omni págines ex li alimentator

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
ie: Scannar continualmen per li plat-panel

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
ie: Interrupter li actual scannation

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
ie: Modification del document

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
ie: Mover li págine a levul

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
ie: Mover li págine a dextri

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
ie: Rotar li págine a levul

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
ie: Rotar li págine a levul

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
ie: Deleter un págine

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
ie: Gerentie de documentes

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
ie: Crear un nov document

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
ie: Gardar li scannat document

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
ie: Inviar li scannat document

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
ie: Printar li scannat document

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
ie: Copiar li actual págine al Paperiere

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ie: Monstrar auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ie: Aperter li menú

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
ie: Scannation

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
ie: _Scannar págines

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
ie: Frontal

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
ie: Dorsal

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
ie: Ambi

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
ie: _Grandore de págine

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
ie: Retar_de in secondes

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
ie: Retarde por scannar multiplic págines

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
ie: Qualitá

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
ie: Resolution de _textu

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
ie: _Resolution de image

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
ie: _Luciditá

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
ie: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
ie: Post-operation

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
ie: _Usar post-operation

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
ie: _Scripte

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
ie: Argumentes del _scripte

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
ie: Re_tener li original file

en: _Close
ie: _Cluder

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
ie: Un nómine e contrasigne es besonat por li accesse a «%s»

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
ie: Sercha por scannatores...

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
ie: Es pret por scannar

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
ie: Additional programmas es besonat

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
ie: Vu deve installar <a href="install-firmware">driveres</a> por vor scannator.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
ie: Null scannatores detectet

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
ie: Un autogardat libre ja existe. Esque vu vole aperter it?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
ie: Salvar quam...

en: _Save
ie: _Gardar

en: _Cancel
ie: _Anullar

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
ie: Scannat document

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
ie: Files de images

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ie: Omni files

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
ie: PDF (mult págines)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
ie: JPEG (compresset)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
ie: PNG (sin perde)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
ie: WebP (compresset)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
ie: Formate de file:

en: Minimum size
ie: Minimal grandore

en: Full detail
ie: Complet detallies

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ie: Un file nominat «%s» ja existe.  Esque substituer it?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
ie: _Substituer

en: Saving
ie: Gardante

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
ie: Ne successat gardar li file

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ie: Si vu ne garda it, li modificationes va esser perdit irrevocabilmen.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
ie: Gardar li actual document?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
ie: _Rejecter li modificationes

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
ie: Comunicante con li scannator…

en: Scan a single page from the scanner
ie: Scannar un singul págine

en: Scan multiple pages from the scanner
ie: Scannar multiplic págines

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
ie: Ne successat gardar un image por previder

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
ie: Ne successat aperter un application por previder un image

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
ie: Reordinar págines

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
ie: Unir págines de un folie

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
ie: Unir págines (reversat)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
ie: Reversat

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
ie: Ínalterat

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
ie: Reflecter ínpari págines verticalmen

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
ie: Reflecter pari págines verticalmen

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ie: Ne successat aperter li file de auxilie

en: About Document Scanner
ie: Pri li Scannator de documentes

en: Simple document scanning tool
ie: Un simplic utensile por scannar documentes

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
ie: Gardar li document ante que printar?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
ie: S_urtir sin gardar

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
ie: It sembla que vu have un scannator Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
ie: Driveres por it es disponibil sur li <a href="http://support.brother.com">website de Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
ie: It apari que vu have un scannator Canon, quel es supportat per li <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">infrastructura SANE Pixma</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
ie: It sembla que vu have un scannator Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
ie: Driveres por it es disponibil sur li <a href="http://support.hp.com">website de HP</a> (HP aquisit li industrie de printation de Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
ie: It sembla que vu have un scannator HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
ie: Driveres por it es disponibil sur li <a href="http://support.hp.com">website de HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
ie: It sembla que vu have un scannator Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
ie: Driveres por it es disponibil sur li <a href="http://support.epson.com">website de Epson</a>.

note: Message to indicate an Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have an Lexmark scanner.
ie: It sembla que vu have un scannator Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
ie: Driveres por it es disponibil sur li <a href="http://support.lexmark.com">website de Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
ie: Installar driveres

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
ie: Pos installation on deve restartar ti-ci programma.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
ie: Installante driveres...

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
ie: Driveres esset installat successosi!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
ie: Ne successat installar driveres (code de errore: %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
ie: Ne successat installar driveres.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
ie[0]: Vu deve installar li paccage %s.
ie[1]: Vu deve installar li paccages %s.

en: _Email
ie: _E-post

en: Pri_nt
ie: Pri_ntar

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
ie: _Reordinar págines

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About Document Scanner
ie: _Pri li Scannator de documentes

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
ie: _Nov document

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ie: Rotar li págine a levul

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
ie: Rotar li págine a dextri

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
ie: Tonder li selectet págine

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
ie: Remover li selectet págine

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
ie: Anullar

en: Unable to encode page %i
ie: Ne successat codificar págine %i

en: Darker
ie: Plu obscur

en: Lighter
ie: Plu clar

en: Less
ie: Minu

en: More
ie: Plu

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
ie: %d dpi (predefinit)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
ie: %d dpi (esquisse)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
ie: %d dpi (alt resolution)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ie: Null scannatores disponibil. Ples conexer un scannator.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
ie: Ne successat conexer a un scannator

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
ie: Li alimentator es vacui

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
ie: Ne successat iniciar li scannation

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
ie: Un errore evenit communicante con scannator

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ie: Monstrar li version

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
ie: Correcter files PDF creat med anteyan versiones de ti-ci programma

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
ie: Ne successat scannar

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
ie: Scannation

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
ie: [APARATE…] — Utensile de scannation

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ie: Usa «%s --help» por vider li complet liste de disponibil optiones.
