simple-scan - en to kk translation catalogue (138 entries)

en: Device to scan from
kk: Сканерлеуге арналған құрылғы

en: Type of document being scanned
kk: Сканерленетін құжаттың түрі

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
kk: Сканерленетін құжаттың түрі. Бұл параметр сканерлеу ажыратымдылығы, түстері және кейінгі өңдеуге әсер етеді.

en: Resolution for image scans
kk: Суреттерді сканерле ажыратымдылығы

en: Page side to scan
kk: Сканерлеуге арналған бет жағы

en: The page side to scan.
kk: Сканерлеуге арналған бет жағы.

en: Directory to save files to
kk: Файлдарды сақтау бумасы

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
kk: Файлдарды сақтауға арналған бума. Орнатылмаса, құжаттар бумасына көрсетеді.

en: File format that is used for saving image files
kk: Сурет файлдарын сақтау үшін пайдаланылатын файл пішімі

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
kk: Сурет файлдарын сақтау үшін қолданылатын MIME түрі. Қолдау көрсетілген MIME түрлерінің мысалдары: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
kk: JPEG сығуы үшін үнсіз келісім бойынша мәні

en: Quality value to use for JPEG compression.
kk: JPEG сығуы үшін үнсіз келісім бойынша мәні.

en: Delay in millisecond between pages
kk: Беттер арасындағы кідіріс уақыты, миллисекунд

en: Delay in millisecond between pages.
kk: Беттер арасындағы кідіріс уақыты, миллисекунд.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
kk: Құжат сканері

en: Make a digital copy of your photos and documents
kk: Фотосуреттеріңіз бен құжаттарыңыздың цифрлық көшірмесін жасау

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
kk: Мәтінді де, суреттерді де сканерлеудің шынымен де оңай жолы. Кескіннің жаман бөліктерін қиып алып, ал бағдары қате болса, оны айналдыруға болады. Сканерлеуді басып шығаруға, оларды pdf-ке экспорттауға немесе әр түрлі сурет пішімдеріне сақтауға болады.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
kk: Бұл бағдарлама қолданыстағы сканерлердің көпшілігін қолдау үшін SANE пайдаланады.

en: The GNOME Project
kk: GNOME жобасы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
kk: scan;scanner;flatbed;adf;сканерлеу;сканер;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
kk: _Солға бұру

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
kk: _Оңға бұру

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
kk: Қ_иып жіберу

note: Radio button for no crop
en: _None
kk: _Ешнәрсе

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
kk: Таң_дауыңызша

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
kk: Солға жылжыту

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
kk: Оңға жылжыту

en: _Text
kk: _Мәтін

en: _Image
kk: _Сурет

en: _Preferences
kk: _Баптаулар

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
kk: Ағымдағы сканерлеуді тоқтату

en: S_top
kk: _Тоқтату

en: _Scan
kk: _Сканерлеу

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
kk: Құжатты файлға сақтау

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
kk: Құрылғылар тізімін жаңарту

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
kk: _Авторизациялау

note: Label beside password entry
en: _Password:
kk: _Құпия сөз:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
kk: Сканерлеу

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
kk: Бір бетті сканерлеу

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
kk: Құжаттар бергішіден барлық беттерді сканерлеу

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
kk: Жалпақ сканерден үздіксіз сканерлеу

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
kk: Сканерлеуді тоқтату

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
kk: Құжатты өзгерту

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
kk: Парақты солға жылжыту

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
kk: Парақты оңға жылжыту

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
kk: Бетті солға бұру (сағат тіліне қарсы)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
kk: Бетті оңға бұрау (сағат тілі бойынша)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
kk: Бетті өшіру

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
kk: Құжаттарды басқару

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
kk: Жаңа құжатты бастау

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
kk: Сканерленген құжатты сақтау

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
kk: Сканерленген құжатты эл. поштамен жіберу

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
kk: Сканерленген құжатты баспаға шығару

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
kk: Ағымдағы бетті алмасу буферіне көшіру

[ctx: shortcut window]
en: General
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
en: Show help
kk: Көмекті көрсету

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
kk: Мәзірді ашу

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kk: Шығу

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
kk: Сканерлеу

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
kk: _Парақ беттерін сканерлеу

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
kk: Бет жағы

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
kk: Сырты

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
kk: Екеуі де

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
kk: _Бет өлшемі

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
kk: Бірнеше бетті сканерлеу аралығы

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
kk: Сапасы

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
kk: _Мәтін ажыратылымдығы

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
kk: С_урет ажыратылымдығы

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
kk: Жар_ықтылығы

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
kk: _Контраст

en: _Close
kk: _Жабу

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
kk: Сканерлерді іздеу…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
kk: Сканерлеуге дайын

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
kk: Қосымша бағдарламалық қамтама қажет

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
kk: Сканеріңіз үшін <a href="install-firmware">драйвер БҚ орнату</a> қажет.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
kk: Сканерлер табылмады

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
kk: Сканердің жалғанғанын және іске қосылғанын тексеріңіз.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
kk: Автоматты түрде сақталған кітап бар. Оны ашуды қалайсыз ба?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
kk: Қалайша сақтау…

en: _Save
kk: _Сақтау

en: _Cancel
kk: _Бас тарту

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
kk: Сканерленген құжат

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
kk: Сурет файлдары

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
kk: Бүкіл файлдар

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
kk: PDF (көпбетті құжат)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
kk: JPEG (сығылған)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
kk: PNG (жоғалтусыз)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
kk: WebP (сығылған)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
kk: Файл пішімі:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
kk: Сығу:

en: Minimum size
kk: Минималды өлшемі

en: Full detail
kk: Толық мәлімет

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
kk: "%s" деп аталатын файл бар болып тұр. Оны алмастыруды қалайсыз ба?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
kk: А_лмастыру

en: Saving
kk: Сақталуда

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
kk: Файлды сақтау сәтсіз аяқталды

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
kk: Сақтамасаңыз, өзгерістер қайтпастай жоғалады.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
kk: Ағымдағы құжатты сақтау керек пе?

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
kk: Сканерге хабарласу…

en: Scan a single page from the scanner
kk: Сканерден бір бетті сканерлеу

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
kk: Суретті алдын-ала қарау үшін сақтау мүмкін емес

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
kk: Суретті алдын-ала қарау қолданбасын ашу мүмкін емес

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
kk: Беттерді қайта ретке келтіру

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
kk: Жақтарын біріктіру

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
kk: Жақтарын біріктіру (кері)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
kk: Кері

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
kk: Өзгеріссіз қалдыру

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
kk: Көмек ақпараты файлын ашу мүмкін емес

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
kk: Сақтамай-ақ _шығу

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
kk: Драйверлерді орнату

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
kk: Драйверлерді орнату…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
kk: Драйверлер сәтті орнатылды!

en: _Email
kk: _Эл. пошта

en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

en: _Help
kk: _Көмек

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
kk: Жаңа құ_жат

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
kk: Бас тарту

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
kk: Авто

en: Darker
kk: Қүңгірттеу

en: Lighter
kk: Ашықтау

en: Less
kk: Азырақ

en: More
kk: Көбірек

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
kk: %d dpi (бастапқы)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
kk: %d dpi (жоба)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
kk: %d dpi (жоғары ажыратымдылық)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
kk: Сканерлер жоқ.  Сканерді жалғаңыз.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
kk: Сканерге байланысу мүмкін болмады

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
kk: Құжат бергіші бос

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
kk: Сканерлеуді бастау мүмкін емес

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
kk: Сканермен байланысу қатесі

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
kk: Нұсқа ақпаратын көрсету

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
kk: Жөндеу хабарламаларын шығару

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
kk: Бұл қолданбаның ескі нұсқаларымен жасалған PDF файлдарын жөндеу

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
kk: Сканерлеу сәтсіз аяқталды

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
kk: Сканерлеу жүріп жатыр

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
kk: [ҚҰРЫЛҒЫ…] — Сканерлеу утилитасы

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
kk: Командалық жолдың барлық опцияларын қарау үшін "%s --help" енгізіңіз.
