simple-scan - en to km translation catalogue (118 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
km: ការ​អនុញ្ញាត

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
km: ឈ្មោះ​អ្នកប្រើ​ធនធាន ៖

note: Label beside password entry
en: _Password:
km: ពាក្យសម្ងាត់ ៖

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
km: មុខ នឹង​ក្រោយ

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
km: មុខ

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
km: ថយក្រោយ

note: Title of scan window
en: Simple Scan
km: ស្កេន​ធម្មតា

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
km: ឯកសារ

note: Scan menu item
en: Sc_an
km: ស្កេន

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
km: ទំព័រ​ម្ខាង

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
km: ទំព័រ​ទាំងអស់​ពី​កម្មវិធី​មតិ

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
km: ឈប់​ស្កេន

en: Text
km: អត្ថបទ

en: Photo
km: រូបថត

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
km: ការរៀបចំទំព័រ

note: Label on email menu item
en: _Email
km: អ៊ីមែល

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
km: ទំព័រ

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
km: បង្វិល​ឆ្វេង

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
km: បង្វិល​ស្ដាំ

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
km: ច្រឹប

note: Radio button for no crop
en: _None
km: គ្មាន

note: Radio button for cropping page to A4 size
en: A_4
km: A4

note: Radio button for cropping page to A5 size
en: A_5
km: A5

note: Radio button for cropping page to A6 size
en: A_6
km: A6

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
km: សំបុត្រ

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
km: ស្រប​ច្បាប់

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
km: ផ្ទាល់ខ្លួន

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
km: បង្វិល​ការ​ច្រឹប

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​ឆ្វេង

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​ស្ដាំ

note: Label on help menu
en: _Help
km: ជំនួយ

note: Help|Contents menu
en: _Contents
km: មាតិកា

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
km: ចាប់ផ្ដើម​ឯកសារ​ថ្មី

en: New
km: ថ្មី

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
km: ស្កេន​ទំព័រ​ទោល​ពី​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
km: ស្កេន

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
km: រក្សាទុក​ឯកសារ​ទៅ​ឯកសារ

en: Save
km: រក្សាទុក

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
km: បញ្ឈប់​ការ​ស្កេន​បច្ចុប្បន្ន

en: Stop
km: ឈប់

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
km: បង្វិល​ទំព័រ​ទៅ​ឆ្វេង (ច្រាស​ទ្រនិច​នាឡិកា)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
km: បង្វិល​ឆ្វេង

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
km: បង្វិល​ទំព័រ​ទៅ​ស្ដាំ (ស្រប​ទ្រនិច​នាឡិកា)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
km: បង្វិល​ស្ដាំ

en: Crop the selected page
km: ច្រឹប​ទំព័រ​ដែល​បាន​ជ្រើស

en: Crop
km: ច្រឹប

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
km: ចំណូលចិត្ត

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
km: ស្កេន​ប្រភព ៖

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
km: គុណភាព​បង្ហាញ​អត្ថបទ ៖

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
km: គុណភាព​បង្ហាញ​រូបថត ៖

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
km: ស្កេន​ចំហៀង ៖

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
km: ទំហំ​ទំព័រ ៖

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
km: ពន្លឺ ៖

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
km: កម្រិត​ពណ៌ ៖

note: Label beside quality scale
en: Quality:
km: គុណភាព ៖

en: Document Scanner
km: ម៉ាស៊ីនស្កេនឯកសារ

en: Scan Documents
km: ស្កេន​ឯកសារ

en: scan;scanner;flatbed;adf;
km: ស្កេន;ម៉ាស៊ីនស្កេន;flatbed;adf;

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
km: ពុំ​មាន​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន​ទេ សូម​តភ្ជាប់​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន ។

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
km: មិន​អាច​តភ្ជាប់​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន​បាន​ទេ

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
km: មិន​អាច​ចាប់ផ្ដើម​ស្កេន​បាន​ទេ

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​ទាក់ទង​ទៅកាន់​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
km: បង្ហាញ​កំណែ​ការ​ចេញផ្សាយ

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
km: បោះពុម្ព​សារ​បំបាត់​កំហុស

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
km: ជួសជុល​ឯកសារ PDF ដែល​បាន​បង្កើត​ជាមួយ​កំណែ​ចាស់​របស់​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន​ធម្មតា

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​ស្កេន

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
km: [ឧបករណ៍...] - ការ​ស្កេន​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
km: ដំណើរការ '%s --help' ដើម្បី​មើល​បញ្ជី​ពេញលេញ​នៃ​បន្ទាត់​បញ្ជា​ដែល​មាន ។

en: _Close
km: បិទ

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
km: ទាមទារ​ឈ្មោះ​អ្នកប្រើ និង​ពាក្យសម្ងាត់​ដើម្បី​ចូលដំណើរការ '%s'

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
km: រក​មិន​ឃើញ​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
km: សូម​ពិនិត្យមើល​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន​របស់​អ្នក​ថា​តើ​បាន​តភ្ជាប់ និង​បើក​កុងតាក់​ហើយ​ឬនៅ

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
km: រក្សាទុក​ជា...

en: _Cancel
km: បោះបង់

en: _Save
km: រក្សាទុក

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
km: Document.pdf ដែល​បាន​ស្កេន

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
km: ឯកសារ​រូបភាព

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
km: ឯកសារ​ទាំងអស់

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
km: PDF (ឯកសារ​ច្រើន​ទំព័រ)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
km: JPEG (បាន​បង្ហាប់)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
km: PNG (គ្មាន​ការ​បាត់បង់)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
km: ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ ៖

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​រក្សាទុក​ឯកសារ

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
km: ប្រសិនបើ​អ្នក​មិន​រក្សាទុក​ទេ ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ទាំងឡាយ​និង​ត្រូវ​បាន​បាត់បង់​ជា​អចិន្ត្រៃយ៍ ។

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
km: រក្សាទុក​ឯកសារ​បច្ចុប្បន្ន ?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
km: បោះបង់​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
km: មិន​អាច​រក្សាទុក​រូបភាព​សម្រាប់​ការ​មើល​ជាមុន​បាន​ទេ

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
km: មិន​អាច​បើក​កម្មវិធី​មើល​រូបភាព​ជាមុន​បាន​ទេ

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
km: ផ្សំភាគី

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
km: ផ្សំភាគី (បញ្ច្រាស)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
km: បញ្ច្រាស

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
km: រក្សា​ឱ្យមិនមានការ​ផ្លាស់​ប្តូ​រ

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​ជំនួយ​បាន​ទេ

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
km: នេះ​ជា​កម្មវិធី​ឥត​បង់​ថ្លៃ ៖ អ្នក​អាច​ចែកចាយ និង/ឬ​កែប្រែ​វា​បាន
    ក្រោម​លក្ខខណ្ឌ​អាជ្ញាប័ណ្ណ​សាធារណៈ​ទូទៅ GNU ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ​ដោយ
    មូលនិធិ​កម្មវិធី​ឥត​បង់​ថ្លៃ ទាំង​អាជ្ញាប័ណ្ណ​កំណែ ៣ ឬ
    (នៅ​ជម្រើស​របស់​អ្នក) កំណែ​ក្រោយ​ទៀត​ក៏ដោយ ។
    
    កម្មវិធី​នេះ​ត្រូវ​បាន​ចែកចាយ​ដោយ​សង្ឃឹម​ថា​នឹង​មាន​ប្រយោជន៍
    ប៉ុន្តែ​ដោយ​គ្មាន​ការ​ធានា​ណាមួយ​ទេ សូម្បីតែ​ការ​ធានា​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​ដោយ
    ការ​ធ្វើ​ជំនួញ ឬ​ភាព​សមរម្យ​សម្រាប់​គោលបំណង​ជាក់លាក់​ក៏ដោយ ។ សូម​មើល
    អាជ្ញាប័ណ្ណ​សាធារណៈ​ទូទៅ GNU សម្រាប់​សេចក្ដី​លម្អិត ។
    
    អ្នក​គួរតែ​បាន​ទទួល​ច្បាប់​ចម្លង​នៃ​អាជ្ញាប័ណ្ណ​សាធារណៈ​ទូទៅ GNU
    ជាមួយ​កម្មវិធី​នេះ ។ ប្រសិនបើ​មិន​បាន​ទទួល​ទេ សូម​មើល<http://www.gnu.org/licenses/> ។

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
km: អំពី​ការ​ស្កេន​ធម្មតា

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
km: ឧបករណ៍​ស្កេន​ធម្មតា

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
km: រក្សាទុក​ឯកសារ​មុន​ពេល​បិទ​ឬ ?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
km: បិទ​ដោយ​មិន​រក្សាទុក

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
km: %d dpi (លំនាំដើម)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
km: %d dpi (ពង្រាង)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
km: %d dpi (គុណភាព​បង្ហាញ​ខ្ពស់)

en: New Document
km: ឯកសារ​ថ្មី

en: Document
km: ឯកសារ

en: Email...
km: អ៊ីមេល...

en: Print...
km: បោះពុម្ព...

en: Help
km: ជំនួយ​

en: About
km: អំពី

en: Quit
km: ចេញ

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
km: ប្ដូរ​ម៉ាស៊ីន​ស្កេន

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
km: ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Darker
km: ងងឹត

en: Lighter
km: ស្រាល

en: Less
km: តិចជាង

en: More
km: ផ្សេងទៀត

en: Minimum
km: អប្បបរមា

en: Maximum
km: អតិបរមា

en: Saving document...
km: កំពុង​រក្សាទុក​ឯកសារ...

en: Saving page %d out of %d
km: រក្សាទុក​ទំព័រ %d ផុត​សម័យ %d
