simple-scan - en to lv translation catalogue (202 entries)

en: Device to scan from
lv: Ierīce, no kuras skenēt

en: SANE device to acquire images from.
lv: SANE ierīce, no kuras iegūt attēlus.

en: Type of document being scanned
lv: Skenējamā dokumenta veids

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
lv: Skenējamā dokumenta veids. Šīs iestatījums nosaka skenēšanas izšķirtspēju, krāsas un pēcapstrādi.

en: Width of paper in tenths of a mm
lv: Papīra platums mm desmitdaļās

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
lv: Papīra platums mm desmitdaļās (vai 0 automātiskai papīra biezuma noteikšanai).

en: Height of paper in tenths of a mm
lv: Papīra garums mm desmitdaļās

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
lv: Papīra garums mm desmitdaļās (vai 0 automātiskai papīra biezuma noteikšanai).

en: Brightness of scan
lv: Skenējuma gaišums

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
lv: Gaišuma pielāgojums no -100 līdz 100 (0 nozīmē nekāds).

en: Contrast of scan
lv: Skenējuma kontrasts

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
lv: Kontrasta pielāgojums no -100 līdz 100 (0 nozīmē nekāds).

en: Resolution for text scans
lv: Teksta skenējumu izšķirtspēja

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
lv: Izšķirtspēja punktos/collā, skenējot tekstu.

en: Resolution for image scans
lv: Attēlu skenējumu izšķirtspēja

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
lv: Izšķirtspēja punktos/collā, skenējot attēlus.

en: Page side to scan
lv: Skenējamā lapas puse

en: The page side to scan.
lv: Skenējamās lapas puse.

en: Directory to save files to
lv: Direktorija, kurā saglabāt datnes

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
lv: Direktorija, kurā saglabāt datnes. Pēc noklusējuma datnes tiks glabātas dokumentu direktorijā.

en: File format that is used for saving image files
lv: Datnes formāts, ko izmantot attēlu datņu saglabāšanai

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
lv: MIME tips, ko izmantot attēlu datņu saglabāšanai. Piemēri atbalstītajiem MIME tipiem: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
lv: Kvalitātes vērtība, ko izmantot JPEG saspiešanai

en: Quality value to use for JPEG compression.
lv: Kvalitātes vērtība, ko izmantot JPEG saspiešanai.

en: Delay in millisecond between pages
lv: Aizture milisekundēs starp lappusēm

en: Delay in millisecond between pages.
lv: Aizture milisekundēs starp lappusēm.

en: Whether or not postprocessing is enabled
lv: Vai ir ieslēgta pēcapstrāde

en: Whether or not postprocessing is enabled.
lv: Vai ir ieslēgta pēcapstrāde.

en: The path to the postprocessing script
lv: Ceļš uz pēcapstrādes skriptu

en: The path to the postprocessing script.
lv: Ceļš uz pēcapstrādes skriptu.

en: Additional arguments for the postprocessing script
lv: Papildu argumenti pēcapstrādes skriptam

en: Additional arguments for the postprocessing script.
lv: Papildu argumenti pēcapstrādes skriptam.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
lv: Vai paturēt oriģinālo neapstrādāto datni

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
lv: Vai paturēt oriģinālo neapstrādāto datni. Datnes nosaukumam pirms paplašinājuma tiks pievienots “_orig”.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
lv: Dokumentu skenētājs

en: Make a digital copy of your photos and documents
lv: Izveidojiet digitālas kopijas jūsu fotogrāfijām un dokumentiem

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
lv: Ļoti vienkāršs veids, kā skenēt tekstu un attēlus. Jūs varat izgriezt ārā sliktās attēlu daļas un tās pagriezt, ja tās ir nepareizā virzienā. Varat izdrukāt ieskanētos dokumentus, eksportēt tos pdf formātā vai saglabāt tos dažādos attēlu formātos.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
lv: Šī lietotne izmanto SANE ietvaru, kas atbalsta vairumu esošo skeneru.

en: The GNOME Project
lv: GNOME projekts

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
lv: skenēt;skeneris;plakanvirsma;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
lv: Pagriezt pa _kreisi

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
lv: Pag_riezt pa labi

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
lv: _Kadrēt

note: Radio button for no crop
en: _None
lv: _Bez

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
lv: _Vēstules forma

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
lv: Le_gāls

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
lv: _Pielāgots

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
lv: Pag_riezt kadrējumu

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
lv: Pārvietot pa kreisi

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
lv: Pārvietot pa labi

en: _Single Page
lv: _Viena lapa

en: All Pages From _Feeder
lv: Visas lapas no _padeves

en: _Multiple Pages From Flatbed
lv: _Vairākas lappuses no plakanvirsmas

en: _Text
lv: _Teksts

en: _Image
lv: _Attēls

en: _Preferences
lv: _Iestatījumi

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
lv: Apturēt pašreizējo skenēšanu

en: S_top
lv: Ap_turēt

en: _Scan
lv: _Skenēt

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
lv: Saglabāt dokumentu datnē

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
lv: Atsvaidzināt ierīču sarakstu

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
lv: _Autorizēties

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
lv: Res_ursa lietotājvārds:

note: Label beside password entry
en: _Password:
lv: _Parole:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
lv: Skenēšana

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
lv: Ieskenēt vienu lapu

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
lv: Ieskenēt visas lapas no dokumentu padevēja

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
lv: Ieskenēt nepārtraukti no plakanvirsmas skenera

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
lv: Apturēt skenēšanu

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
lv: Dokumenta modifikācijas

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
lv: Pārvietot lapu pa kreisi

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
lv: Pārvietot lapu pa labi

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
lv: Pagriezt lapu pa kreisi (pretēji pulksteņa rādītāja virzienam)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
lv: Pagriezt lapu pa labi (pulksteņa rādītāja virzienā)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
lv: Dzēst lapu

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
lv: Dokumentu pārvaldība

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
lv: Sākt jaunu dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
lv: Saglabāt skenēto dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
lv: Sūtīt skenēto dokumentu pa e-pastu

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
lv: Drukāt skenēto dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
lv: Kopēt šo lapu uz starpliktuvi

[ctx: shortcut window]
en: General
lv: Vispārīgi

[ctx: shortcut window]
en: Show help
lv: Rādīt palīdzību

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
lv: Atvērt izvēlni

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
lv: Tastatūras īsinājumtaustiņi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
lv: Iziet

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
lv: Skenēšana

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
lv: _Skenēt puses

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
lv: Priekšpuse

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
lv: Aizmugure

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
lv: Abas

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
lv: La_pas izmērs

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
lv: Aizture sekun_dēs

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
lv: Intervāls, kurā skenēt vairākas lappuses

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
lv: Kvalitāte

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
lv: _Teksta izšķirtspēja

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
lv: Attēla _izšķirtspēja

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
lv: _Gaišums

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
lv: _Kontrasts

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
lv: Pēcapstrāde

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
lv: I_eslēgt pēcapstrādi

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
lv: _Skripts

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
lv: _Skripta argumenti

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
lv: _Paturēt oriģinālo datni

en: _Close
lv: _Aizvērt

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
lv: Lai piekļūtu “%s”, ir vajadzīgs lietotājvārds un parole

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
lv: Meklē skenerus…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
lv: Gatavs skenēt

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
lv: Nepieciešama papildu programmatūra

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
lv: Vajadzēs <a href="install-firmware">uzinstalēt draiveri</a> šim skenerim.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
lv: Nav atrasts neviens skeneris

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
lv: Lūdzu, pārbaudiet, vai skeneris ir pievienots un ieslēgts.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
lv: Automātiski saglabātā grāmata jau eksistē. Vai vēlaties to atvērt?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
lv: Saglabāt kā…

en: _Save
lv: _Saglabāt

en: _Cancel
lv: At_celt

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
lv: Skenēts dokuments

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
lv: Attēlu datnes

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
lv: Visas datnes

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
lv: PDF (vairāku lapu dokuments)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
lv: JPEG (saspiests)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
lv: PNG (bez zudumiem)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
lv: WebP (saspiests)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
lv: Datnes formāts:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
lv: Saspiešana:

en: Minimum size
lv: Minimālais izmērs

en: Full detail
lv: Pilna informācija

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
lv: Datne ar nosaukumu “%s” jau eksistē. Vai jūs vēlaties to aizstāt?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
lv: _Aizstāt

en: Saving
lv: Saglabā

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
lv: Neizdevās saglabāt datni

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
lv: Ja nesaglabāsiet, izmaiņas neatgriezeniski pazudīs.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
lv: Saglabāt šo dokumentu?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
lv: _Atmest izmaiņas

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
lv: Sazinās ar skeneri…

en: Scan a single page from the scanner
lv: Ieskenēt vienu lapu no skenera

en: Scan multiple pages from the scanner
lv: Ieskenēt vairākas lapas no skenera

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
lv: Nevar saglabāt attēlu priekšskatīšanai

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
lv: Neizdevās atvērt attēlu priekšskatīšanas lietotni

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
lv: Pārkārtot lapas

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
lv: Apvienot puses

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
lv: Apvienot puses (apgriezti)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
lv: Pagriezt

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
lv: Paturēt nemainīti

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
lv: Nevar atvērt palīdzības datni

en: About Document Scanner
lv: Par Dokumentu skenētāju

en: Simple document scanning tool
lv: Vienkāršs dokumentu skenēšanas rīks

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
lv: Pirms iziešanas saglabāt dokumentu?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
lv: _Iziet nesaglabājot

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
lv: Izskatās, ka jums ir Brother skeneris.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
lv: Tam draiveri ir pieejami <a href="http://support.brother.com">Brother tīmekļa vietnē</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
lv: Izskatās, ka jums ir Canon skeneris, ko atbalsta <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE aizmugure</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
lv: Lūdzu, pārliecinieties, vai jūsu <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">skaneri SANE atbalsta</a>. Ja nē, ziņojiet par šo problēmu <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE vēstkopā</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
lv: Izskatās, ka jums ir Samsung skeneris.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
lv: Tam draiveri ir pieejami <a href="https://support.hp.com">HP tīmekļa vietnē</a> (HP nopirka Samsung printeru biznesu).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
lv: Izskatās, ka jums ir HP skeneris.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
lv: Tam draiveri ir pieejami  <a href="https://support.hp.com">HP tīmekļa vietnē</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
lv: Izskatās, ka jums ir Epson skeneris.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
lv: Tam draiveri ir pieejami <a href="http://support.epson.com">Epson tīmekļa vietnē</a>.

note: Message to indicate an Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have an Lexmark scanner.
lv: Izskatās, ka jums ir Lexmark skeneris.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
lv: Tam draiveri ir pieejami <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark tīmekļa vietnē</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
lv: Instalēt draiverus

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
lv: Kad tie ir instalēti, jums vajadzēs pārstartēt šo lietotni.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
lv: Instalē draiverus…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
lv: Draiveri ir veiksmīgi uzinstalēti!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
lv: Neizdevās uzinstalēt draiverus (kļūdas kods %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
lv: Neizdevās uzinstalēt draiverus.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
lv[0]: Jums jāuzinstalē %s pakotne.
lv[1]: Jums jāuzinstalē %s pakotnes.
lv[2]: Jums jāuzinstalē %s pakotņu.

en: _Email
lv: _E-pasts

en: Pri_nt
lv: _Drukāt

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
lv: Pā_rkārtot lapas

en: _Keyboard Shortcuts
lv: _Tastatūras īsinājumtaustiņi

en: _Help
lv: _Palīdzība

en: _About Document Scanner
lv: P_ar Dokumentu skenētāju

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
lv: Jau_ns dokuments

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
lv: Pagriezt lapu pa kreisi (pretēji pulksteņa rādītāja virzienam)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
lv: Pagriezt lapu pa labi (pulksteņa rādītāja virzienā)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
lv: Kadrēt izvēlēto lapu

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
lv: Dzēst izvēlēto lapu

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
lv: Atcelt

en: Unable to encode page %i
lv: Nevar iekodēt lapu %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
lv: Automātiski

en: Darker
lv: Tumšāks

en: Lighter
lv: Gaišāks

en: Less
lv: Mazāk

en: More
lv: Vairāk

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
lv: %d dpi (noklusējuma)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
lv: %d dpi (melraksts)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
lv: %d dpi (augsta izšķirtspēja)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
lv: Skeneris nav atrasts. Lūdzu, pievienojiet skeneri.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
lv: Neizdevās savienoties ar skeneri

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
lv: Dokumentu lasītājs ir tukšs

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
lv: Nepietiek atmiņas, lai skenētu.
    Mēģiniet <tt>iestatījumu</tt> izvēlnē samazināt <tt>izšķirtspēju</tt> vai <tt>lapas izmēru</tt>. Dažiem skeneriem ir ierobežoti skenēšanas izmēri, kad izmanto augstu izšķirtspēju.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
lv: Neizdevās sākt skenēšanu

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
lv: Kļūda, sazinoties ar skeneri

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
lv: Rādīt laidiena versiju

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
lv: Drukāt atkļūdošanas ziņojumus

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
lv: Salabot PDF datnes, kas ir veidotas ar vecākām šīs lietotnes versijām

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
lv: Neizdevās skenēt

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
lv: Notiek skenēšana

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
lv: [IERĪCE…] — skenēšanas utilītprogramma

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
lv: Palaidiet “%s --help”, lai redzētu pilnu pieejamo komandrindas opciju sarakstu.
