simple-scan - en to ms translation catalogue (178 entries)

en: Device to scan from
ms: Peranti untuk diimbas dari

en: SANE device to acquire images from.
ms: Peranti SANE untuk memperoleh imej.

en: Type of document being scanned
ms: Jenis dokumen yang diimbas

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
ms: Jenis dokumen sedang diimbas. Tetapan ini menentukan resolusi, warna dan pasca-pemprosesan imbasan.

en: Width of paper in tenths of a mm
ms: Lebar kertas dalam persepuluh mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ms: Lebar kertas dalam persepuluh mm (atau 0 untuk pengesanan kertas secara automatik).

en: Height of paper in tenths of a mm
ms: Tinggi kertas dalam persepuluh mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ms: Tinggi kertas dalam persepuluh mm (atau 0 untuk pengesanan kertas secara automatik).

en: Brightness of scan
ms: Kecerahan imbasan

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ms: Pelarasan kecerahan dari -100 hingga 100 (0 tiada perubahan).

en: Contrast of scan
ms: Beza jelas imbasan

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ms: Pelarasan beza jelas dari -100 hingga 100 (0 tiada perubahan).

en: Resolution for text scans
ms: Resolusi untuk imbasan teks

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
ms: Resolusi dalam bintik-se-inci yang digunakan semasa mengimbas teks.

en: Resolution for image scans
ms: Resolusi untuk imbasan imej

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
ms: Resolusi dalam titik-se-inci yang digunakan semasa mengimbas imej.

en: Page side to scan
ms: Sisi halaman untuk diimbaskan

en: The page side to scan.
ms: Sisi halaman untuk diimbas.

en: Directory to save files to
ms: Direktori untuk menyimpan fail ke

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
ms: Direktori untuk menyimpan fail. Nilai lalai direktori dokumen jika tidak ditetapkan.

en: Quality value to use for JPEG compression
ms: Nilai kualiti yang digunakan untuk pemampatan JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
ms: Nilai kualiti yang digunakan untuk pemampatan JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
ms: Lengah dalam milisaat di antara muka surat

en: Delay in millisecond between pages.
ms: Kelewatan dalam milisaat di antara halaman.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
ms: Pengimbas dokumen

en: Scan Documents
ms: Imbas Dokumen

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
ms: Satu cara paling mudah mengimbas kedua-dua teks dan imej. Anda boleh mengerat bahagian imej tidak dikehendaki atau putar ia jika berada pada kedudukan yang salah. Anda boleh mencetak imbasan anda, eksport ia ke pdf, atau simpan ia dengan sejumlah besar format imej.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
ms: Aplikasi ini memakai framework SANE untuk menyokong kebanyakan pengimbas sedia ada.

en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
ms: imbas;pengimbas;rata;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ms: Putar ke Ki_ri

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ms: Putar ke Ka_nan

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ms: _Kerat

note: Radio button for no crop
en: _None
ms: _Tiada

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
ms: _Surat

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
ms: _Undang-undang

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ms: _Suai

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
ms: _Putar & Kerat

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
ms: Alih Ke Kiri

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
ms: ALih Ke Kanan

en: _Single Page
ms: _Satu Halaman

en: All Pages From _Feeder
ms: Semua Halaman Daripada _Penyuap

en: _Multiple Pages From Flatbed
ms: _Halaman Berbilang Daripada Pengimbas Rata

en: _Text
ms: _Teks

en: _Image
ms: _Imej

en: _Preferences
ms: _Keutamaan

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
ms: Hentikan Imbasan semasa

en: S_top
ms: _Henti

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
ms: Imbas halaman tunggal dari pengimbas

en: _Scan
ms: I_mbas

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
ms: Simpan dokumen ke fail

en: _Close
ms: _Tutup

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
ms: Nama pengguna dan kata laluan diperlukan untuk mencapai " %s"

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
ms: Menggelintar pengimbas…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
ms: Sedia untuk Diimbas

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
ms: Perisian tambahan diperlukan

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
ms: Anda perlu <a href="install-firmware">memasang perisian pemacu</a> untuk pengimbas anda.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
ms: Tiada pengimbas dikesan

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
ms: Sila semak pengimbas anda sama ada ia bersambung dan dihidupkan

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
ms: Satu buku auto-simpan wujud. Anda mahu membukanya?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
ms: Simpan Sebagai…

en: _Save
ms: _Simpan

en: _Cancel
ms: _Batal

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
ms: Dokumen Diimbas.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
ms: Fail Imej

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ms: Semua Fail-fail

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
ms: PDF (dokumen berbilang-halaman)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
ms: JPEG (termampat)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
ms: PNG (tak hilang)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
ms: WebP (termampat)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
ms: Format fail:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
ms: Mampatan:

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ms: Satu fail bernama "%s" sudah wujud.  Adakah anda mahu menggantikannya?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
ms: _Ganti

en: Saving
ms: Menyimpan

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
ms: Gagal menyimpan fail

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ms: Jika anda tidak menyimpan, perubahan yang telah dibuat akan hilang secara kekal.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
ms: Simpan dokumen semasa?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
ms: Singkir Perubahan

note: Label shown when scan started
en: Contacting scanner…
ms: Menghubungi pengimbas…

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
ms: Tidak boleh menyimpan imej untuk dipratonton

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
ms: Tidak boleh membuka aplikasi pratonton imej

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
ms: Tertib Semula Halaman

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
ms: Gabung sisi

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
ms: Gabung sisi (songsang)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
ms: Songsang

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
ms: Kekal tidak berubah

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ms: Tidak boleh membuka fail bantuan

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ms: Perisian ini adalah perisian bebas; anda boleh mengedarkannya dan/atau
    mengubahsuainya dibawah terma Pelesenan Awam Am GNU yang diterbitkan
    oleh Free Software Foundation, versi 3, atau (ikut pilihan anda) mana-mana.
    versi terkemudian
    
    Perisian ini diedarkan dengan harapan ianya akan berguna, TANPA
    SEBARANG JAMINAN; termasuk juga KESESUAIAN UNTUK DIPASARKAN,
    JAMINAN KUALITI, atau JAMINAN ATAS APA JUA SEBAB. Sila lihat GNU
    General Public License untuk maklumat lanjut.
    
    Anda seharusnya menerima satu salinan Lesen Awam Am GNU bersama-sama
    dengan program ini. Jika sebaliknya, sila rujuk <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: Title of about dialog
en: About Document Scanner
ms: Perihal Pengimbas Dokumen

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
ms: Alat mengimbas dokumen yang ringkas

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
ms: Simpan dokumen sebelum keluar?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Quit without Saving
ms: Keluar tanpa Menyimpan

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
ms: Nampaknya anda mempunyai pengimbas Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
ms: Pemacunya tersedia di <a href="http://support.brother.com">laman sesawang Brother</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
ms: Nampaknya anda mempunyai pengimbas Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.
ms: Pemacunya tersedia di <a href="http://samsung.com/support">laman sesawang Samsung</a>.

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
ms: Nampaknya anda mempunyai pengimbas HP.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
ms: Nampaknya anda mempunyai pengimbas Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
ms: Pemacu untuknya tersedia di <a href="http://support.epson.com">laman sesawang Epson</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
ms: Pasang pemacu

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
ms: Setelah dipasang, anda akan perlu memulakan semula aplikasi ini.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
ms: Memasang pemacu…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
ms: Pemacu berjaya dipasang!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
ms: Gagal memasang pemacu (kod ralat %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
ms: Gagal memasang pemacu.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
ms[0]: Anda perlu memasang pakej %s.
ms[1]: Anda perlu memasang pakej %s.

en: Email
ms: Emel

en: Print
ms: Cetak

[ctx: menu]
en: Reorder Pages
ms: Tertib Semula Halaman

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ms: Keutamaan

en: Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan Kekunci

en: Help
ms: Bantuan

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: Start Again…
ms: Mula Balik…

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ms: Putar halaman ke kiri (lawan jam)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
ms: Putar halaman ke kanan (ikut jam)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
ms: Kerat halaman terpilih

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
ms: Padam halaman terpilih

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
ms: Batal

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ms: _Izinkan

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
ms: _Nama pengguna untuk sumber:

note: Label beside password entry
en: _Password:
ms: Kata _Laluan:

en: Unable to encode page %i
ms: Tidak dapat mengekod halaman %i

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ms: Mengimbas

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
ms: Imbas satu tunggal

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
ms: Imbas semua halaman dari penyuap dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
ms: Imbas berterusan dari pengimbas rata

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
ms: Henti Imbasan yang masih berlangsung

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
ms: Pengubahsuaian dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
ms: Alih halaman ke kiri

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
ms: Alih halaman ke kanan

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
ms: Putar halaman ke kiri (lawan jam)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
ms: Putar halaman ke kanan (ikut jam)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
ms: Padam halaman

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
ms: Pengurusan Dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
ms: Mulakan dokumen baharu

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
ms: Simpan dokumen diimbas

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
ms: Emel dokumen diimbas

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
ms: Cetak dokumen diimbas

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
ms: Salin halaman semasa ke dalam papan keratan

[ctx: shortcut window]
en: General
ms: Am

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ms: Tunjuk bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ms: Pintasan papan kekunci

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ms: Keluar

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
ms: Imbas _Sisi

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
ms: Saiz _Halaman

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
ms: Hadapan

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
ms: Belakang

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
ms: Kedua-duanya

note: Label beside page delay scale
en: _Delay
ms: _Lengah

note: Preferences dialog: Label above settings for scanning multiple pages from a flatbed
en: Multiple pages from flatbed
ms: Halaman berbilang dari pengimbas rata

note: Label after page delay radio buttons
en: Seconds
ms: Saat

note: Preferences Dialog: Tab label for scanning settings
en: _Scanning
ms: _Mengimbas

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
ms: Resolusi _Teks

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
ms: Resolusi _Imej

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
ms: Ke_cerahan

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
ms: Beza _Jelas

note: Preferences Dialog: Tab for quality settings
en: _Quality
ms: _Kualiti

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
ms: Automatik

en: Darker
ms: Lebih Gelap

en: Lighter
ms: Lebih Cerah

en: Less
ms: Kurang

en: More
ms: Lagi

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
ms: %d dpi (lalai)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
ms: %d dpi (draf)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
ms: %d dpi (resolusi tinggi)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ms: Tiada pengimbas tersedia. Sila sambungkan pengimbas anda.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
ms: Tidak boleh menyambung dengan pengimbas

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
ms: Penyuap dokumen kosong

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
ms: Tidak boleh memulakan imbasan

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
ms: Ralat berkomunikasi dengan pengimbas

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ms: Papar versi keluaran

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
ms: Papar mesej penyahpepijatan

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
ms: Baiki fail PDF yang dijana dengan versi lebih lama daripada aplikasi ini

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
ms: Gagal mengimbas

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
ms: Imbasan masih berlangsungerjalan

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
ms: [DEVICE...] — Utiliti Mengimbas

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ms: Jalankan "%s --help" untuk melihat senarai penuh pilihan baris perintah yang tersedia.
