simple-scan - en to my translation catalogue (59 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
my: _A ခွင့်ပြုခြင်း

note: Label beside password entry
en: _Password:
my: _Pစကားဝှက်

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
my: အရှေ့နှင့်အနောက်

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
my: အရှေ့

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
my: နောက်သို့

note: Title of scan window
en: Simple Scan
my: ရိုးရိုး Scan ဖတ်ခြင်း

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
my: _Dစာရွက်စာတမ်း

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
my: _P ရိုးရိုး Scan ဖတ်ခြင်း

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
my: _F Feeder မှ စာမျက်နှာအားလုံး

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
my: _S Scan ရပ်မည်။

en: Text
my: စာ

en: Photo
my: ဓာတ်ပုံ

note: Label on email menu item
en: _Email
my: _Eအီးမေး

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
my: _Pစာမျက်နှာ

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
my: _L ဘယ်ဖက်လှည့်ပါ။

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
my: _R ညာဖက်သို့လှည့်မည်။

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
my: _C ဖြတ်ပါ။

note: Radio button for no crop
en: _None
my: _Nဘာမှမဟုတ်

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
my: _L စာ

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
my: ဘယ်ဖက်သို့ရွှေ့ပါ။

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
my: ညာဖက်သို့ရွှေ့ပါ။

note: Label on help menu
en: _Help
my: _H အကူအညီ

note: Help|Contents menu
en: _Contents
my: _  C ခေါင်းစဉ်

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
my: အသစ်စတင်ရန်

en: New
my: အသစ်

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
my: Scanner ထဲမှ စာမျက်နှာ တစ်ရွက်တည်းကို Scan ဖတ်မည်။

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
my: ဖိုင် တစ်ခုထဲသို့ စာရွက်စာတမ်း ကိုသိမ်းပါ။

en: Save
my: သိမ်းဆည်းပါ

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
my: ယခု Scan ဖတ်နေခြင်းကိုရပ်မည်။

en: Stop
my: ရပ်မည်

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
my: စာမျက်နှာကို ဘယ်ဖက်သို့လှည့်ပါ။(နာရီလက်တံပြောင်းပြန်)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
my: ဘယ်ဖက် လှည့်ပါ။

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
my: စာမျက်နှာကို ညာဖက်သို့လှည့်ပါ။ (နာရီလက်တံ)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
my: ညာဖက်လှည့်ပါ။

en: Crop the selected page
my: ရွေးချယ်ထားသောစာမျက်နှာကို ဖြတ်ပါ။

en: Crop
my: ဖြတ်ပါ။

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
my: _Pဓာတ်ပုံ resolution-

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
my: စာရွက်အရွယ်အစား

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
my: Scanner နှင့်ချိတ်ဆက်ထားခြင်းမရှိပါ။ Scanner နှင့်ချိတ်ဆက်ပါ။

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
my: Scanner နှင့်မချိတ်ဆက်နိုင်ပါ။

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
my: Scan မစတင်နိုင်ပါ။

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
my: Scanner နှင့်ချိတ်ဆက်ရင်းအမှားအယွင်းဖြစ်ခဲ့သည်။

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
my: ထုတ်လုပ်သော ဗားရှင်းကို ပြပါ

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
my: Debugging messages ကိုစာရွက်ထုတ်မည်။

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
my: Scan မဖတ်ဖြစ်ပါ။

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
my: အမိန့်ပေး စာရင်း အပြည့်အစုံမြင်ရရန်  '%s--help' ဖြင့် ခိုင်းပါ

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
my: '%s' ကိုသုံးရန်အတွက်သုံးစွဲသူအမည်နှင့် စကားဝှက်လိုအပ်ပါသည်။

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
my: Scanner ရှာမတွေ့ပါ။

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
my: သင်၏ Scanner ကိုချိတ်ဆက်ပြီးကြောင်း၊ ပါဝါဖွင့်ထားကြောင်းသေချာအောင်ပြန်လည်စစ်ဆေးပါ။

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
my: ဖိုင်အလုံးစုံ

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
my: ဖိုင်ကိုမသိမ်းဖြစ်ပါ။

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
my: မသိမ်းပါက၊ ပြောင်းလဲမူများသည် လုံးဝပျက်သွားပါလိမ့်မည်။

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
my: ယခုစာရွက်စာတမ်းကိုသိမ်းမလား။

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
my: ကြည့်ရူရန်အတွက် ပုံများကိုမသိမ်းနိုင်ပါ။

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
my: အကူအညီဖိုင်ကို မဖွင့်နိုင်ပါ။

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
my: ရိုးရှင်းစွာ Scan ဖတ်ခြင်းအကြောင်း

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
my: မပိတ်ခင် စာရွက်စာတမ်းများကိုသိမ်းမလား။

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
my: မသိမ်းပဲနှင့်ထွက်မည်။

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
my: အလိုအလျှောက်
