simple-scan - en to nl translation catalogue (199 entries)

en: Device to scan from
nl: Te gebruiken scanapparaat

en: SANE device to acquire images from.
nl: SANE-apparaat om beeld van te ontvangen.

en: Type of document being scanned
nl: Type document dat gescand wordt

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
nl: Het type document dat gescand wordt. Deze instelling bepaalt de te scannen resolutie, kleuren en nabewerking.

en: Width of paper in tenths of a mm
nl: Breedte van het papier in tienden van een mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
nl: De breedte van het papier in tienden van een mm (of 0 voor automatische papierdetectie).

en: Height of paper in tenths of a mm
nl: Hoogte van het papier in tienden van een mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
nl: De hoogte van het papier in tienden van een mm (of 0 voor automatische papierdetectie).

en: Brightness of scan
nl: Helderheid van de scan

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
nl: Aanpassing van de helderheid van -100 tot 100 (0 is geen).

en: Contrast of scan
nl: Contrast van de scan

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
nl: Aanpassing van het contrast van -100 tot 100 (0 is geen).

en: Resolution for text scans
nl: Resolutie voor gescande tekst

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
nl: De te gebruiken resolutie in punten-per-inch (dtp) tijdens het scannen van tekst.

en: Resolution for image scans
nl: Resolutie voor gescande afbeeldingen

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
nl: De te gebruiken resolutie in punten-per-inch (dtp) tijdens het scannen van afbeeldingen.

en: Page side to scan
nl: Te scannen paginazijde

en: The page side to scan.
nl: De paginazijde om te scannen.

en: Directory to save files to
nl: Map om bestanden in op te slaan

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
nl: De map waarin bestanden worden opgeslagen. Dit is standaard de map Documenten indien niet ingesteld.

en: File format that is used for saving image files
nl: Bestandsformaat dat gebruikt wordt voor het opslaan van afbeeldingsbestanden

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
nl: MIME-type dat gebruikt wordt voor het opslaan van afbeeldingsbestanden. Voorbeelden van ondersteunde MIME-types: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
nl: De kwaliteitswaarde die gebruikt zal worden voor JPEG-compressie

en: Quality value to use for JPEG compression.
nl: De kwaliteitswaarde die gebruikt zal worden voor JPEG-compressie.

en: Delay in millisecond between pages
nl: Vertraging tussen pagina’s in milliseconden

en: Delay in millisecond between pages.
nl: Vertraging tussen pagina’s in milliseconden.

en: Whether or not postprocessing is enabled
nl: Of postprocessing ingeschakeld is

en: Whether or not postprocessing is enabled.
nl: Of postprocessing ingeschakeld is.

en: The path to the postprocessing script
nl: Het pad naar het postprocessingscript

en: The path to the postprocessing script.
nl: Het pad naar het postprocessingscript.

en: Additional arguments for the postprocessing script
nl: Extra parameters voor het postprocessingscript

en: Additional arguments for the postprocessing script.
nl: Extra parameters voor het postprocessingscript.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
nl: Of het oorspronkelijke, onbewerkte bestand behouden moet worden

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
nl: Of het oorspronkelijke, onbewerkte bestand behouden moet worden. Het achtervoegsel ‘_orig’ zal aan het eind van de bestandsnaam, vóór de bestandsextensie toegevoegd worden.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
nl: Documentenscanner

en: Make a digital copy of your photos and documents
nl: Maak een digitale kopie van uw foto’s en documenten

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
nl: Een heel makkelijke manier om zowel documenten als foto’s te scannen. U kunt de slechte delen van een foto wegsnijden en hem draaien als hij niet goed staat. U kunt uw scans afdrukken, exporteren naar pdf, of opslaan in een reeks afbeeldingsbestandsformaten.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
nl: Deze toepassing gebruikt het SANE-kader om de meeste scanners te kunnen gebruiken.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
nl: _Linksom draaien

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
nl: _Rechtsom draaien

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
nl: _Bijsnijden

note: Radio button for no crop
en: _None
nl: _Geen

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
nl: VS _Letter

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
nl: VS Le_gal

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
nl: _Aangepast

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
nl: Bijsnijden d_raaien

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
nl: Naar links verplaatsen

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
nl: Naar rechts verplaatsen

en: _Single Page
nl: _Enkele pagina

en: All Pages From _Feeder
nl: Alle pagina’s van in_voer

en: _Multiple Pages From Flatbed
nl: _Meerdere pagina’s van vlakbed

en: _Text
nl: _Tekst

en: _Image
nl: _Afbeelding

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
nl: De huidige scan stoppen

en: S_top
nl: S_toppen

en: _Scan
nl: _Scannen

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
nl: Document naar een bestand opslaan

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
nl: Apparatenlijst vernieuwen

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
nl: M_achtigen

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
nl: Gebr_uikersnaam voor bron:

note: Label beside password entry
en: _Password:
nl: _Wachtwoord:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
nl: Scannen

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
nl: Een enkele pagina scannen

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
nl: Alle pagina’s van documentinvoer scannen

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
nl: Continu scannen van een flatbedscanner

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
nl: Scan in uitvoering stoppen

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
nl: Documentwijziging

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
nl: Pagina naar links verplaatsen

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
nl: Pagina naar rechts verplaatsen

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
nl: De pagina linksom draaien (tegen de klok in)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
nl: De pagina rechtsom draaien (met de klok mee)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
nl: Pagina verwijderen

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
nl: Documentbeheer

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
nl: Een nieuw document beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
nl: Gescand document opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
nl: Gescand document per e-mail versturen

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
nl: Gescand document afdrukken

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
nl: Huidige pagina naar het klembord kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
nl: Scannen

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
nl: Zijden _scannen

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
nl: Voorzijde

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
nl: Achterzijde

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
nl: Beide

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
nl: _Paginagrootte

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
nl: _Vertraging in seconden

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
nl: Interval bij het scannen van meerdere pagina's

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
nl: Kwaliteit

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
nl: _Tekstresolutie

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
nl: Afbeeld_ingsresolutie

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
nl: _Helderheid

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
nl: Postprocessing inschak_elen

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
nl: _Scriptparameters

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
nl: Oorspron_kelijk bestand behouden

en: _Close
nl: _Sluiten

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
nl: Gebruikersnaam en wachtwoord vereist om toegang te krijgen tot  ‘%s’

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
nl: Zoeken naar scanners…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
nl: Klaar om te scannen

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
nl: Extra software nodig

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
nl: U dient <a href="install-firmware">een stuurprogramma te installeren</a> voor uw scanner.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
nl: Geen scanners gevonden

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
nl: Controleer of uw scanner aangesloten en ingeschakeld is.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
nl: Er bestaat een automatisch opgeslagen boek. Wilt u het openen?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
nl: Opslaan als…

en: _Save
nl: _Opslaan

en: _Cancel
nl: _Annuleren

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
nl: Gescand document

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
nl: Afbeeldingsbestanden

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
nl: Alle bestanden

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
nl: PDF (document met meerdere pagina’s)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
nl: JPEG (gecomprimeerd)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
nl: WebP (gecomprimeerd)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
nl: Bestandsformaat:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
nl: Compressie:

en: Minimum size
nl: Minimale grootte

en: Full detail
nl: Volledige details

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
nl: Het bestand ‘%s’ bestaat al. Wilt u het vervangen?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
nl: Ve_rvangen

en: Saving
nl: Bezig met opslaan

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
nl: Bestand opslaan mislukt

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
nl: Als u niet opslaat, zullen wijzigingen permanent verloren gaan.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
nl: Huidige document opslaan?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
nl: Wijzigingen _verwerpen

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
nl: Contact maken met scanner…

en: Scan a single page from the scanner
nl: Een enkele pagina scannen

en: Scan multiple pages from the scanner
nl: Meerdere pagina’s scannen

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
nl: Opslaan van afbeelding voor voorvertoning mislukt

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
nl: Kan toepassing voor voorvertoning van afbeelding niet openen

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
nl: Pagina’s herschikken

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
nl: Zijden samenvoegen

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
nl: Zijden samenvoegen (omgekeerd)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
nl: Omgekeerd

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
nl: Onveranderd laten

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
nl: Oneven pagina’s verticaal spiegelen

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
nl: Even pagina’s verticaal spiegelen

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
nl: Kon hulpbestand niet openen

en: About Document Scanner
nl: Over Documentenscanner

en: Simple document scanning tool
nl: Eenvoudig hulpmiddel voor het scannen van documenten

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
nl: Document opslaan voor afsluiten?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
nl: _Afsluiten zonder opslaan

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
nl: U lijkt een Brother-scanner te hebben.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
nl: Stuurprogramma’s hiervoor zijn beschikbaar op de <a href="http://support.brother.com">Brother-website</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
nl: U lijkt een Canon-scanner te hebben, die ondersteund wordt door de <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma-SANE-back-end</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
nl: Controleer of uw <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner ondersteund wordt door SANE</a>, en zo niet, meld dit probleem dan op de <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE-mailinglijst</a> (Engelstalig).

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
nl: U lijkt een Samsung-scanner te hebben.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
nl: Stuurprogramma’s hiervoor zijn beschikbaar op de <a href="http://support.hp.com">HP-website</a> (HP heeft de printerafdeling van Samsung overgenomen).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
nl: U lijkt een HP-scanner te hebben.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
nl: Stuurprogramma’s hiervoor zijn beschikbaar op de <a href="http://support.hp.com">HP-website</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
nl: U lijkt een Epson-scanner te hebben.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
nl: Stuurprogramma's hiervoor zijn beschikbaar op de <a href="http://support.epson.com">Epson-website</a>.

note: Message to indicate an Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have an Lexmark scanner.
nl: U lijkt een Lexmark-scanner te hebben.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
nl: Stuurprogramma’s hiervoor zijn beschikbaar op de <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark-website</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
nl: Stuurprogramma’s installeren

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
nl: Eenmaal geïnstalleerd, zult u deze toepassing moeten herstarten.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
nl: Stuurprogramma’s worden geïnstalleerd…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
nl: Stuurprogramma’s met succes geïnstalleerd!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
nl: Installeren van stuurprogramma’s mislukt (foutcode %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
nl: Installeren van stuurprogramma’s mislukt.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
nl[0]: U dient het %s pakket te installeren.
nl[1]: U dient de %s pakketten te installeren.

en: _Email
nl: _E-mailen

en: Pri_nt
nl: Afdrukke_n

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
nl: Pagina’s he_rschikken

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Document Scanner
nl: _Over Documentenscanner

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
nl: _Nieuw document

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
nl: De pagina linksom draaien (tegen de klok in)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
nl: De pagina rechtsom draaien (met de klok mee)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
nl: De geselecteerde pagina bijsnijden

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
nl: De geselecteerde pagina verwijderen

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Unable to encode page %i
nl: Coderen van pagina %i mislukt

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
nl: Automatisch

en: Darker
nl: Donkerder

en: Lighter
nl: Lichter

en: Less
nl: Minder

en: More
nl: Meer

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
nl: %d dpi (standaard)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
nl: %d dpi (klad)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
nl: %d dpi (hoge resolutie)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
nl: Geen scanners beschikbaar. Sluit een scanner aan om dit programma te gebruiken.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
nl: Kan niet verbinden met de scanner

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
nl: Documentinvoer leeg

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
nl: Onvoldoende geheugen om scan uit te voeren.
    Probeer de <tt>Resolutie</tt> of de <tt>Paginagrootte</tt> in het <tt>Instellingen</tt>-menu te verkleinen. Bij sommige scanners wordt de scangrootte beperkt wanneer u met een hoge resolutie scant.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
nl: Kan de scan niet starten

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
nl: Fout tijdens het communiceren met de scanner

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
nl: Uitgaveversie tonen

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
nl: Debugberichten weergeven

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
nl: PDF-bestanden die gegenereerd zijn door oudere versies van deze toepassing herstellen

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
nl: Scannen is mislukt

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
nl: Scan in uitvoering

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
nl: [APPARAAT…] — Hulpmiddel voor scannen

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
nl: Voer ‘%s --help’ uit om een volledige lijst van beschikbare opdrachtregelopties te zien.
