simple-scan - en to oc translation catalogue (205 entries)

en: Device to scan from
oc: Numerizar de

en: SANE device to acquire images from.
oc: Periferic SANE d'utilizar per l'aquisicion dels imatges.

en: Type of document being scanned
oc: Natura del document que va èsser numerizat

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
oc: Tipe de document numerizat. Aqueste reglatge definís la resolucion de numerizacion, las colors e lo post-tractament.

en: Width of paper in tenths of a mm
oc: Largor del papièr en desens de mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
oc: La largor del papièr en desens de mm (o 0 per una deteccion automatica del papièr).

en: Height of paper in tenths of a mm
oc: Nautor del papièr en desens de mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
oc: La nautor del papièr en desens de mm (o 0 per una deteccion automatica del papièr).

en: Brightness of scan
oc: Luminositat de la numerizacion

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
oc: Ajustament de la luminositat de -100 a 100 (0 per pas cap).

en: Contrast of scan
oc: Contraste de la numerizacion

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
oc: Ajustament del contraste de -100 a 100 (0 per pas cap).

en: Resolution for text scans
oc: Resolucion per de numerizacions de tèxtes

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
oc: La resolucion en punts per poce d'utilizar en numerizant de tèxte.

en: Resolution for image scans
oc: Resolucion per de numerizacions d'imatge

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
oc: La resolucion en punts per poce d'utilizar al moment de la numerizacion d'imatge.

en: Page side to scan
oc: Fàcia(s) de la pagina de numerizar

en: The page side to scan.
oc: Lo costat de la pagina de numerizar.

en: Directory to save files to
oc: Dorsièr ont los fichièrs son enregistrats

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
oc: Lo dorsièr ont los fichièrs son enregistrats. S'es pas definit, lo dorsièr documents serà utilizat per defaut.

en: File format that is used for saving image files
oc: Format de fichièr utilizats per l'enregistrament dels fichièrs imatge

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
oc: MIME type utilizats per l'enregistrament dels fichièrs imatge. Exemples de MIMIE types compatibles : image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
oc: Taus de qualitat d'utilizar per la compression JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
oc: Taus de qualitat d'utilizar per la compression JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
oc: Delai en millisegondas entre las paginas

en: Delay in millisecond between pages.
oc: Delai en millisegondas entre las paginas.

en: Whether or not postprocessing is enabled
oc: Indica se lo pòsttractament es activat

en: Whether or not postprocessing is enabled.
oc: Indica se lo pòsttractament es activat.

en: The path to the postprocessing script
oc: Camin cap a l'escript de pòsttractament

en: The path to the postprocessing script.
oc: Camin cap a l'escript de pòsttractament.

en: Additional arguments for the postprocessing script
oc: Paramètres suplementaris per l'escript de pòsttractament

en: Additional arguments for the postprocessing script.
oc: Paramètres suplementaris per l'escript de pòsttractament.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
oc: Indica se cal gardar lo fichièr original, pas tractat

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
oc: Indica se cal gardar lo fichièr original, pas tractat. Lo sufixe « _orig » serà apondut al nom del fichièr immediatament abans l'extension de fichièr.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
oc: Numerizador de documents

en: Make a digital copy of your photos and documents
oc: Realizatz una còpia numerica de vòstras fòtos e documents

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
oc: Un biais simplàs de numerizar a l'encòp documents e fòtos. Podètz requadrar una fòto e la far pivotar se es dins lo marrit sens. Podètz imprimir vòstras numerizacions, las exportar al format pdf o las enregistrar dins d’autres formats d’imatge.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
oc: Simple Scan utiliza l'estructura logiciala de SANE per prene en carga la màger part dels periferics de numerizacion existents.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
oc: numerizar;scanner;numerizador;a plat;adf;escanner;escanèr;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
oc: Pivotar cap a es_quèrra

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
oc: Pivotar cap a _dreita

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
oc: Re_quadrar

note: Radio button for no crop
en: _None
oc: _Pas cap

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
oc: _Letra (US)

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
oc: _Legal (US)

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
oc: _Personalizar

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
oc: Pivota_r la seleccion

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
oc: Se desplaçar cap a esquèrra

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
oc: Se desplaçar cap a dreita

en: _Single Page
oc: _Pagina unica

en: All Pages From _Feeder
oc: Totas las paginas del _nauc

en: _Multiple Pages From Flatbed
oc: Paginas _multiplas d’un numerizador a plat

en: _Text
oc: Tè_xte

en: _Image
oc: _Imatge

en: _Preferences
oc: _Preferéncias

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
oc: Arrestar la numerizacion en cors

en: S_top
oc: Arres_tar

en: _Scan
oc: _Numerizar

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
oc: Enregistrar lo document dins un fichièr

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
oc: Refrescar la lista dels periferics

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
oc: _Autorizar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
oc: _Utilizaire :

note: Label beside password entry
en: _Password:
oc: Sen_hal :

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
oc: Numerizacion

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
oc: Numerizar una sola pagina

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
oc: Numerizar totas las paginas lo nauc d’alimentacion del numerizador

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
oc: Numerizar en continú a partir del numerizador

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
oc: Stopper la numerizacion en cors

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
oc: Modification del document

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
oc: Desplaçar la pagina cap a esquèrra

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
oc: Desplaçar la pagina cap a dreita

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
oc: Far pivotar la pagina cap a esquèrra (sens antiorari)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
oc: Far pivotar la pagina cap a dreita (sens orari)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
oc: Suprimir la pagina

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
oc: Gestion de documents

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
oc: Crear un novèl document

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
oc: Salvar lo document numerizat

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
oc: Mandar per corrièr electronic lo document numerizat

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
oc: Imprimir lo document numerizat

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
oc: Copiar la pagina correnta dins lo quichapapièr

[ctx: shortcut window]
en: Show help
oc: Afichar l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
oc: Dobrir lo menú

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
oc: Afichar las preferéncias

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis clavièr

[ctx: shortcut window]
en: Quit
oc: Quitar

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
oc: Numerizacion

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
oc: _Fàcias de numerizar

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
oc: Fàcia

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
oc: Revèrs

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
oc: Recto-verso

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
oc: Talha de la _pagina

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
oc: _Relambi en segondas

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
oc: Interval per numerizar mantun pagina

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: 0
oc: 100

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
oc: Qualitat

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
oc: Resolucion _tèxte

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
oc: Resolucion de l'imatge

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
oc: _Luminositat

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
oc: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
oc: Pòsttractament

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
oc: _Activar lo pòsttractament

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
oc: _Escript

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
oc: _Paramètres escript

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
oc: _Gardar lo fichièr original

en: _Close
oc: _Tampar

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
oc: Nom d’utilizaire e senhal necessaris per accedir a « %s »

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
oc: Recèrca de periferics de numerizacion…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
oc: Prèst a numerizar

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
oc: Logicial suplementari necessari

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
oc: Vos cal <a href="install-firmware">installar lo logicial del pilòt</a> de vòstre periferic de numerizacion.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
oc: Cap de numerizador es pas estat detectat

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
oc: Verificatz que vòstre numerizador es connectat e jos tension.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
oc: Un libre enregistrat automaticament existís. Lo volètz dobrir ?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
oc: Enregistrar jos…

en: _Save
oc: _Enregistrar

en: _Cancel
oc: A_nullar

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
oc: Document numerizat

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
oc: Fichièrs imatges

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
oc: Totes los fichièrs

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
oc: PDF (document multipaginas)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
oc: JPEG (compressat)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
oc: PNG (sens pèrda)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
oc: WebP (compressat)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
oc: Format del fichièr :

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
oc: Compression :

en: Minimum size
oc: Talha minimala

en: Full detail
oc: Detalhs complèts

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
oc: Un fichièr nomenat « %s » existís ja. Lo volètz remplaçar ?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
oc: _Remplaçar

en: Saving
oc: Enregistrament

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
oc: Impossible d'enregistrar lo fichièr

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
oc: Se enregistratz pas, las modificacions seràn definitivament perdudas.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
oc: Enregistrar lo document actual ?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
oc: _Abandonar las modificacions

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
oc: Contacte del periferic de numerizacion…

en: Scan a single page from the scanner
oc: Numerizar una sola pagina a partir del numerizador

en: Scan multiple pages from the scanner
oc: Numerizar mantuna pagina a partir del numerizador

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
oc: Impossible d'enregistrar l'imatge per lo previsualizar

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
oc: Impossible de dobrir l'aplicacion de previsualizacion d'imatge

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
oc: Reorganizar las paginas

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
oc: Associar los costats

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
oc: Associar los costats (inversar)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
oc: Inversar

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
oc: Manténer incambiat

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
oc: Virar las paginas paras cap aval

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
oc: Virar las paginas imparas cap amont

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
oc: Impossible de dobrir lo fichièr d'ajuda

en: About Document Scanner
oc: A prepaus de Numerizador de documents

en: Simple document scanning tool
oc: Numerizar simplament vòstres documents

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
oc: Enregistrar lo document abans de quitar ?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
oc: _Quitar sens enregistrar

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
oc: Semblariá qu'aguèssetz un scanner Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
oc: Los pilòts son disponibles sul <a href="http://support.brother.com">site Web de Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
oc: Semblariá qu'aguèssetz un scanner Canon, qu'es compatible amb l'interfàcia <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
oc: Mercés de verificar se vòstre <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">numerizador es pres en carga per SANE</a>, autrament senhalatz lo problèma sus la <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">lista de difusion</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
oc: Semblariá qu'aguèssetz un scanner Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
oc: Los pilòts son disponibles sul <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP crompèt los afars d'impression de Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
oc: Semblariá qu'aguèssetz un scanner HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
oc: Los pilòts son disponibles sul <a href="https://support.hp.com">site de HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
oc: Semblariá qu'aguèssetz un scanner Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
oc: Los pilòts son disponibles sul <a href="http://support.epson.com">site web d’Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
oc: Semblariá qu'aguèssetz un numerizador Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
oc: Los pilòts son disponibles sul <a href="http://support.lexmark.com">site de Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
oc: Installar los pilòts

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
oc: Un còp installats, vos caldrà reaviar Simple Scan.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
oc: Installacion dels pilòts…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
oc: Pilòts installats amb succès !

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
oc: Impossible d’installar los pilòts (còdi d’error %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
oc: Impossible d’installar los pilòts.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
oc[0]: Vos cal installar lo paquet %s.
oc[1]: Vos cal installar los paquets %s.

en: _Email
oc: _Corrièl

en: Pri_nt
oc: I_mprimir

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
oc: _Reorganizar las paginas

en: _Keyboard Shortcuts
oc: _Acorchis de clavièr

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _About Document Scanner
oc: _A prepaus de Numerizador de documents

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
oc: Document _novèl

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
oc: Pivotar la pagina cap a esquèrra (sens invèrse de las agulhas d'una mòstra)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
oc: Pivotar la pagina cap a dreita (sens de las agulhas d'una mòstra)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
oc: Requadrar la pagina seleccionada

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
oc: Suprimir la pagina seleccionada

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
oc: Anullar

en: Unable to encode page %i
oc: Impossible d’encodar la pagina %i

en: Darker
oc: Mai escur

en: Lighter
oc: Mai clar

en: Less
oc: Mens

en: More
oc: Mai

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
oc: %d ppp (per defaut)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
oc: %d ppp (borrolhon)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
oc: %d ppp (nauta resolucion)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
oc: %d ppp

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
oc: Cap de periferic de numerizacion pas disponible. Connectatz-ne un.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
oc: Impossible de se connectar al numerizador

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
oc: Cargador de documents void

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
oc: Manca de memòria per realizar la numerizacion.
    Ensajatz de reduire la <tt>Resolucion</tt> o la <tt>Talha de la pagina</tt> dins lo menú de las <tt>Preferéncias</tt>. Per d’unes numerizador en numerizant en qualitat nauta, la talha de la numerizacion es constrencha.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
oc: Impossible d'aviar la numerizacion

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
oc: Error de comunicacion amb lo numerizador

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
oc: Aficha la version del logicial

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
oc: Afichar los messatges de desbugatge

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
oc: Corregir los fichièrs PDF generats amb las ancianas versions de Simple Scan

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
oc: Fracàs de la numerizacion

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
oc: Numerizacion en cors

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
oc: [DEVICE…] — Aisina de numerizacion

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
oc: Executatz « %s --help » per veire la lista completa de las opcions disponiblas en linha de comanda.
