simple-scan - en to pl translation catalogue (204 entries)

en: Device to scan from
pl: Urządzenie skanujące

en: SANE device to acquire images from.
pl: Urządzenie SANE do pobierania obrazu.

en: Type of document being scanned
pl: Typ skanowanego dokumentu

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
pl: Typ skanowanego dokumentu. To ustawienie decyduje o rozdzielczości skanowania, kolorach i przetwarzaniu końcowym.

en: Width of paper in tenths of a mm
pl: Szerokość papieru w dziesiątkach milimetrów

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
pl: Szerokość papieru w dziesiątkach milimetrów (lub 0 dla automatycznego wykrywania papieru).

en: Height of paper in tenths of a mm
pl: Wysokość papieru w dziesiątkach milimetrów

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
pl: Wysokość papieru w dziesiątkach milimetrów (lub 0 dla automatycznego wykrywania papieru).

en: Brightness of scan
pl: Jasność skanowania

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
pl: Dostosowanie jasności, od -100 do 100 (0 oznacza brak).

en: Contrast of scan
pl: Kontrast skanowania

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
pl: Dostosowanie kontrastu, od -100 do 100 (0 oznacza brak).

en: Resolution for text scans
pl: Rozdzielczość skanowanego tekstu

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
pl: Rozdzielczość używana podczas skanowania tekstu w punktach na cal (DPI).

en: Resolution for image scans
pl: Rozdzielczość skanowanych obrazów

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
pl: Rozdzielczość używana podczas skanowania obrazów w punktach na cal (DPI).

en: Page side to scan
pl: Strona kartki do skanowania

en: The page side to scan.
pl: Strona kartki do skanowania.

en: Directory to save files to
pl: Katalog do zapisania plików

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
pl: Katalog do zapisywania plików. Jeśli nie ustawiono, używa domyślnego katalogu Dokumenty.

en: File format that is used for saving image files
pl: Format pliku używany do zapisywania obrazów

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
pl: Typ MIME używany do zapisywania plików obrazów. Przykłady obsługiwanych typów MIME: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
pl: Wartość jakości używana do kompresji JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
pl: Wartość jakości używana do kompresji JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
pl: Opóźnienie między stronami w milisekundach

en: Delay in millisecond between pages.
pl: Opóźnienie między stronami w milisekundach.

en: Whether or not postprocessing is enabled
pl: Czy przetwarzanie końcowe jest włączone

en: Whether or not postprocessing is enabled.
pl: Czy przetwarzanie końcowe jest włączone.

en: The path to the postprocessing script
pl: Ścieżka do skryptu przetwarzania końcowego

en: The path to the postprocessing script.
pl: Ścieżka do skryptu przetwarzania końcowego.

en: Additional arguments for the postprocessing script
pl: Dodatkowe parametry dla skryptu przetwarzania końcowego

en: Additional arguments for the postprocessing script.
pl: Dodatkowe parametry dla skryptu przetwarzania końcowego.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
pl: Czy zachowywać oryginalny, nieprzetworzony plik

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
pl: Czy zachowywać oryginalny, nieprzetworzony plik. „_orig” zostanie dodane do nazwy pliku tuż przed rozszerzeniem.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
pl: Skaner dokumentów

en: Make a digital copy of your photos and documents
pl: Tworzenie cyfrowej kopii zdjęć i dokumentów

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
pl: Bardzo prosty sposób na skanowanie tekstu i obrazów. Umożliwia kadrowanie i obracanie obrazów, drukowanie, eksportowanie do formatu PDF oraz zapisywanie w wielu formatach.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
pl: Ten program używa mechanizmu SANE do obsługi większości istniejących skanerów.

en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
pl: skan;skanowanie;skaner;scan;scanner;flatbed;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
pl: Obróć w _lewo

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
pl: Obróć w p_rawo

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
pl: _Kadruj

note: Radio button for no crop
en: _None
pl: _Brak

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
pl: _Niestandardowy

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
pl: Ob_róć obszar kadrowania

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
pl: Przesuń w lewo

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
pl: Przesuń w prawo

en: _Single Page
pl: _Pojedyncza strona

en: All Pages From _Feeder
pl: _Wszystkie strony z podajnika

en: _Multiple Pages From Flatbed
pl: Wiele _stron ze skanera płaskiego

en: _Text
pl: _Tekst

en: _Image
pl: _Obraz

en: _Preferences
pl: _Preferencje

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
pl: Zatrzymuje bieżące skanowanie

en: S_top
pl: _Zatrzymaj

en: _Scan
pl: _Skanuj

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
pl: Zapisuje dokument do pliku

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
pl: Odświeża listę urządzeń

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
pl: Upow_ażnij

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
pl: Nazwa _użytkownika dla zasobu:

note: Label beside password entry
en: _Password:
pl: _Hasło:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
pl: Skanowanie

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
pl: Zeskanowanie pojedynczej strony

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
pl: Zeskanowanie wszystkich stron z podajnika dokumentów

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
pl: Ciągłe skanowanie z płaskiego skanera

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
pl: Zatrzymanie trwającego skanowania

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
pl: Modyfikowanie dokumentów

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
pl: Przesunięcie strony w lewo

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
pl: Przesunięcie strony w prawo

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
pl: Obrót strony w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
pl: Obrót strony w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
pl: Usunięcie strony

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
pl: Zarządzanie dokumentami

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
pl: Utworzenie nowego dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
pl: Zapisanie zeskanowanego dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
pl: Wysłanie zeskanowanego dokumentu pocztą

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
pl: Wydrukowanie zeskanowanego dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
pl: Skopiowanie bieżącej strony do schowka

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pl: Wyświetlenie pomocy

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pl: Otwarcie menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
pl: Wyświetlenie preferencji

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zakończenie działania

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
pl: Skanowanie

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
pl: _Skanowanie stron

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
pl: Przód

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
pl: Tył

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
pl: Obie

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
pl: _Rozmiar strony

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
pl: _Opóźnienie w sekundach

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
pl: Czas między stronami podczas skanowania wielu stron

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
pl: Jakość

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
pl: _Rozdzielczość tekstu

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
pl: Rozdzielczość _obrazów

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
pl: _Jasność

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
pl: _Kontrast

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
pl: Przetwarzanie końcowe

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
pl: _Włączone

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
pl: _Skrypt

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
pl: _Parametry skryptu

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
pl: _Zachowywanie oryginalnego pliku

en: _Close
pl: Za_mknij

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
pl: Uzyskanie dostępu do „%s” wymaga podania nazwy użytkownika i hasła

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
pl: Wyszukiwanie skanerów…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
pl: Można rozpocząć skanowanie

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
pl: Wymagane jest dodatkowe oprogramowanie

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
pl: Należy <a href="install-firmware">zainstalować sterownik</a> skanera.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
pl: Nie wykryto żadnego skanera

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
pl: Proszę sprawdzić, czy skaner jest podłączony i włączony.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
pl: Automatycznie zapisana książka już istnieje. Otworzyć ją?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
pl: Zapis jako…

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Cancel
pl: _Anuluj

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
pl: Zeskanowany dokument

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
pl: Pliki obrazów

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
pl: Wszystkie pliki

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
pl: PDF (dokument wielostronicowy)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
pl: JPEG (skompresowany)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
pl: PNG (bezstratny)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
pl: WebP (skompresowany)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
pl: Format pliku:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
pl: Kompresja:

en: Minimum size
pl: Jak najmniejszy rozmiar

en: Full detail
pl: Jak najwięcej szczegółów

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
pl: Plik o nazwie „%s” już istnieje. Zastąpić go?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
pl: _Zastąp

en: Saving
pl: Zapisywanie

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
pl: Zapisanie pliku się nie powiodło

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
pl: Zmiany zostaną bezpowrotnie utracone, jeśli nie zostaną zapisane.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
pl: Zapisać bieżący dokument?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
pl: _Odrzuć zmiany

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
pl: Łączenie ze skanerem…

en: Scan a single page from the scanner
pl: Skanuje pojedynczą stronę ze skanera

en: Scan multiple pages from the scanner
pl: Skanuje wiele stron ze skanera

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
pl: Nie można zapisać podglądu obrazu

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
pl: Nie można otworzyć programu podglądu obrazów

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
pl: Zmiana kolejności stron

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
pl: Połącz strony

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
pl: Połącz strony (odwrotnie)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
pl: Odwrotnie

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
pl: Bez zmiany

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
pl: Odwróć parzyste strony do góry nogami

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
pl: Odwróć nieparzyste strony do góry nogami

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
pl: Nie można otworzyć pliku pomocy

en: About Document Scanner
pl: O programie

en: Simple document scanning tool
pl: Proste narzędzie do skanowania dokumentów

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
pl: Zapisać dokument przed zakończeniem programu?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
pl: Za_kończ bez zapisywania

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
pl: Wykryto skaner marki Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
pl: Sterowniki są dostępne na <a href="http://support.brother.com">stronie firmy Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
pl: Wykryto skaner marki Canon, który jest obsługiwany przez <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">mechanizm Pixma dla biblioteki SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
pl: Proszę sprawdzić, czy <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">skaner jest obsługiwany przez bibliotekę SANE</a>, a jeśli nie jest, to zgłosić błąd na <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">liście projektu SANE</a> (w języku angielskim).

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
pl: Wykryto skaner marki Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
pl: Sterowniki są dostępne na <a href="https://support.hp.com">stronie firmy HP</a> (firma HP przejęła dział drukarek firmy Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
pl: Wykryto skaner marki HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
pl: Sterowniki są dostępne na <a href="https://support.hp.com">stronie firmy HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
pl: Wykryto skaner marki Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
pl: Sterowniki są dostępne na <a href="http://support.epson.com">stronie firmy Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
pl: Wykryto skaner marki Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
pl: Sterowniki są dostępne na <a href="http://support.lexmark.com">stronie firmy Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
pl: Instalacja sterowników

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
pl: Po ukończeniu instalacji należy uruchomić program ponownie.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
pl: Instalowanie sterowników…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
pl: Zainstalowano sterowniki.

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
pl: Zainstalowanie sterowników się nie powiodło (kod błędu %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
pl: Zainstalowanie sterowników się nie powiodło.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
pl[0]: Należy zainstalować pakiet %s.
pl[1]: Należy zainstalować pakiety %s.
pl[2]: Należy zainstalować pakiety %s.

en: _Email
pl: Wyślij _e-mailem

en: Pri_nt
pl: Wy_drukuj

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
pl: Zmień _kolejność stron

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Document Scanner
pl: _O programie

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
pl: _Nowy dokument

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
pl: Obraca stronę w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
pl: Obraca stronę w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
pl: Kadruje zaznaczoną stronę

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
pl: Usuwa zaznaczoną stronę

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
pl: Anuluj

en: Unable to encode page %i
pl: Nie można zakodować %i. strony

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
pl: Automatycznie

en: Darker
pl: Ciemniej

en: Lighter
pl: Jaśniej

en: Less
pl: Mniejszy

en: More
pl: Większy

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
pl: %d DPI (domyślnie)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
pl: %d DPI (szkic)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
pl: %d DPI (wysoka rozdzielczość)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
pl: %d DPI

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
pl: Brak dostępnych skanerów. Proszę podłączyć skaner.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
pl: Nie można połączyć ze skanerem

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
pl: Podajnik dokumentów jest pusty

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
pl: Za mało pamięci, aby zeskanować.
    Proszę spróbować zmniejszyć <tt>Rozdzielczość</tt> lub <tt>Rozmiar strony</tt> w oknie <tt>Preferencje</tt>. W przypadku niektórych skanerów rozmiar podczas skanowania w wysokiej rozdzielczości jest ograniczony.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
pl: Nie można rozpocząć skanowania

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
pl: Błąd podczas komunikacji ze skanerem

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
pl: Wyświetla informację o wersji

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
pl: Wyświetla komunikaty diagnozowania błędów

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
pl: Naprawia pliki PDF utworzone za pomocą starszych wersji tego programu

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
pl: Skanowanie się nie powiodło

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
pl: Trwa skanowanie

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
pl: [URZĄDZENIE…] — narzędzie do skanowania

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
pl: Polecenie „%s --help” wyświetli pełną listę dostępnych opcji wiersza poleceń.
