simple-scan - en to pt translation catalogue (204 entries)

en: Device to scan from
pt: Dispositivo de onde digitalizar

en: SANE device to acquire images from.
pt: Dispositivo SANE para obter imagens.

en: Type of document being scanned
pt: Tipo do documento a ser digitalizado

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
pt: Tipo de documento a ser digitalizado. Esta configuração decide sobre a resolução de digitalização, cores e pós-processamento.

en: Width of paper in tenths of a mm
pt: Largura do papel em décimos de mm

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
pt: A largura do papel em décimos de mm (ou 0 para deteção automática de papel).

en: Height of paper in tenths of a mm
pt: Altura da folha em décimos de mm

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
pt: A altura do papel em décimos de mm (ou 0 para deteção automática de papel).

en: Brightness of scan
pt: Brilho da digitalização

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
pt: O ajuste do brilho desde -100 a 100 (0 sendo nenhum).

en: Contrast of scan
pt: Contraste da digitalização

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
pt: O ajuste do contraste desde -100 a 100 (0 sendo nada).

en: Resolution for text scans
pt: Resolução para digitalização de textos

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
pt: A resolução em pontos-por-polegada a ser usada quando digitalizar texto.

en: Resolution for image scans
pt: Resolução para digitalização de imagens

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
pt: A resolução em pontos-por-polegada a ser usada quando digitalizar imagens.

en: Page side to scan
pt: Lado da página a digitalizar

en: The page side to scan.
pt: O lado da página para digitalizar.

en: Directory to save files to
pt: Pasta para gravar ficheiros

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
pt: O diretório no qual gravar ficheiros. Usa o diretório de documentos predefinido se não for configurado.

en: File format that is used for saving image files
pt: Formato de ficheiro para gravar ficheiros de imagens

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
pt: Tipo MIMI usado para gravar ficheiros de imagens. Exemplo de tipos MIME suportados: imagem/jpeg, imagem/png, aplicação/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
pt: Valor de qualidade a usar na compressão JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
pt: Valor de qualidade a usar na compressão JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
pt: Atraso em milissegundos entre páginas

en: Delay in millisecond between pages.
pt: Atraso em milissegundos entre páginas.

en: Whether or not postprocessing is enabled
pt: Se o pós-processamento está ou não ativado

en: Whether or not postprocessing is enabled.
pt: Se o pós-processamento está ou não ativado.

en: The path to the postprocessing script
pt: A localização para o script de pós-processamento

en: The path to the postprocessing script.
pt: A localização para o script de pós-processamento.

en: Additional arguments for the postprocessing script
pt: Argumentos adicionais para o script de pós-processamento

en: Additional arguments for the postprocessing script.
pt: Argumentos adicionais para o script de pós-processamento.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
pt: Se deve ou não manter o ficheiro original, não processado

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
pt: Se deve ou não manter o ficheiro original, não processado. O nome do ficheiro "_orig" será adicionado ao nome do ficheiro imediatamente antes da extensão do ficheiro.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
pt: Digitalizador de documentos

en: Make a digital copy of your photos and documents
pt: Faz uma digitalização de tuas fotos e documentos

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
pt: Uma forma muito fácil para digitalizar textos e imagens. Pode cortar as partes ruins da imagem e rodá-la caso esteja de ponta-cabeça. Pode imprimir as digitalizações, exportá-las em PDF, ou gravá-las numa multitude de formatos de imagem.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
pt: Esta aplicação usa a estrutura SANE para suportar a maioria dos digitalizadores atuais.

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
pt: digitalizar;digitalizador;tabuleiro de documentos;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
pt: Rodar à _esquerda

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
pt: Rodar à _direita

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
pt: _Cortar

note: Radio button for no crop
en: _None
pt: _Nenhum

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
pt: _Carta

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
pt: _Personalizar

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
pt: _Rodar recorte

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
pt: Mover à esquerda

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
pt: Mover à direita

en: _Single Page
pt: _Página única

en: All Pages From _Feeder
pt: Todas as páginas do _alimentador

en: _Multiple Pages From Flatbed
pt: _Múltiplas páginas do tabuleiro de documentos

en: _Text
pt: _Texto

en: _Image
pt: _Imagem

en: _Preferences
pt: _Preferências

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
pt: Parar digitalização atual

en: S_top
pt: P_arar

en: _Scan
pt: _Digitalizar

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
pt: Gravar documento num ficheiro

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
pt: Recarregar a lista de dispositivos

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
pt: _Autorizar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
pt: Nome do _utilizador para o recurso:

note: Label beside password entry
en: _Password:
pt: _Palavra-passe:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
pt: Digitalizar

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
pt: Digitalizar uma página

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
pt: Digitalizar todas as páginas do alimentador

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
pt: Digitalizar continuamente dum digitalizador com tabuleiro de documentos

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
pt: Parar digitalização em progresso

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
pt: Modificar Documento

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
pt: Mover página à esquerda

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
pt: Mover página à direita

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
pt: Rodar página à esquerda (contra ponteiros do relógio)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
pt: Rodar página à direita (ponteiros do relógio)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
pt: Apagar página

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
pt: Gestão de documentos

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
pt: Iniciar um novo documento

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
pt: Gravar documento digitalizado

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
pt: Enviar por e-mail um documento digitalizado

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
pt: Imprimir documento digitalizado

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
pt: Copiar página atual para a área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt: Mostrar ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt: Abrir menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
pt: Mostrar preferências

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt: Teclas de atalho

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
pt: A digitalizar

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
pt: Digitalizar _lados

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
pt: Frente

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
pt: Verso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
pt: Ambos

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
pt: _Tamanho da página

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
pt: Atraso em segun_dos

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
pt: Intervalo para digitalizar várias páginas

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
pt: Qualidade

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
pt: Resolução do _texto

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
pt: Resolução da _imagem

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
pt: _Brilho

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
pt: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
pt: Pós-processamento

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
pt: _Ativar o pós-processamento

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
pt: Argumentos do _script

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
pt: _Manter o ficheiro original

en: _Close
pt: Fe_char

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
pt: É necessário utilizador e palavra-passe para aceder a “%s”

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
pt: À procura de digitalizadores…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
pt: Pronto a digitalizar

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
pt: Aplicação adicional necessária

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
pt: Precisa <a href="install-firmware">instalar o controlador</a> para seu digitalizador.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
pt: Nenhum digitalizador detetado

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
pt: Verifique se o seu digitalizador está ligado.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
pt: Existe um livro gravado automaticamente. Deseja abri-lo?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
pt: Gravar como…

en: _Save
pt: _Gravar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
pt: Documento digitalizado

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
pt: Ficheiros de imagem

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
pt: Todos os ficheiros

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
pt: PDF (documento multi-página)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
pt: JPEG (comprimido)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
pt: PNG (sem perdas)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
pt: WebP (comprimido)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
pt: Formato do ficheiro:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
pt: Compressão:

en: Minimum size
pt: Tamanho mínimo

en: Full detail
pt: Por completo

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
pt: Um ficheiro com nome “%s” já existe. Deseja substituí-lo?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
pt: _Substituir

en: Saving
pt: A gravar

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
pt: Falhou ao gravar o ficheiro

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
pt: Se não gravar, as alteração serão perdidas permanentemente.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
pt: Gravar documento atual?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
pt: _Descartar alterações

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
pt: A contactar o digitalizador…

en: Scan a single page from the scanner
pt: Digitalizar uma página no digitalizador

en: Scan multiple pages from the scanner
pt: Digitalizar várias páginas a partir do digitalizador

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
pt: Incapaz de gravar imagem para pré-visualização

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
pt: Não foi possível abrir a aplicação de visualização de imagem

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
pt: Reordenar páginas

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
pt: Combinar lados

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
pt: Combinar lados (inverso)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
pt: Inverter

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
pt: Manter inalterado

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
pt: Virar as páginas pares de cabeça para baixo

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
pt: Virar as páginas ímpares de cabeça para baixo

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
pt: Impossível abrir o ficheiro da ajuda

en: About Document Scanner
pt: Acerca do Digitalizador de Documentos

en: Simple document scanning tool
pt: Ferramenta simples para digitalizar documentos

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
pt: Gravar documento antes de sair?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
pt: _Sair sem gravar

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
pt: Aparenta ter um digitalizador da Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
pt: Os controladores estão disponíveis na <a href="http://support.brother.com">página Web da Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
pt: Aparenta ter um digitalizador Canon, que é suportado pela  <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">infra-estrutura do Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
pt: Verifique por favor se o seu <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">digitalizador é suportado pelo SANE</a>, caso contrário reporte o problema à <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">lista de correio SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
pt: Aparenta ter um digitalizador Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
pt: Os controladores estão disponíveis na <a href="https://support.hp.com">página Web da HP</a> (A HP adquiriu a secção de digitalizadores da Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
pt: Aparenta ter um digitalizador HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
pt: Os controladores estão disponíveis na <a href="https://support.hp.com">página Web da HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
pt: Aparenta ter um digitalizador Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
pt: Os controladores estão disponíveis na <a href="http://support.epson.com">página Web da Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
pt: Aparenta ter um digitalizador Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
pt: Os controladores estão disponíveis na <a href="http://support.lexmark.com">página Web da Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
pt: Instalar controladores

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
pt: Uma vez instalado vai necessitar de re-iniciar esta aplicação.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
pt: A instalar controladores…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
pt: Controladores instalados com sucesso!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
pt: Falha na instalação dos controladores (código de erro %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
pt: Falha na instalação dos controladores.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
pt[0]: Necessita de instalar o pacote %s.
pt[1]: Necessita de instalar os pacotes %s.

en: _Email
pt: _E-mail

en: Pri_nt
pt: Impri_mir

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
pt: _Reordenar páginas

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _About Document Scanner
pt: _Acerca do Digitalizador de Documentos

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
pt: _Novo documento

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
pt: Rodar a página à esquerda (contra ponteiros do relógio)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
pt: Rodar a página à direita (ponteiros do relógio)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
pt: Cortar a página selecionada

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
pt: Eliminar a página selecionada

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Unable to encode page %i
pt: Impossível codificar página %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
pt: Automático

en: Darker
pt: Escurecer

en: Lighter
pt: Clarear

en: Less
pt: Menos

en: More
pt: Mais

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
pt: %d ppp (predefinido)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
pt: %d ppp (rascunho)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
pt: %d ppp (alta resolução)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
pt: %d ppp

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
pt: Não existem digitalizadores disponíveis. Ligar um digitalizador.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
pt: Impossível ligar ao digitalizador

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
pt: Alimentador de documentos vazio

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
pt: Memória insuficiente para digitalizar.
    Tente diminuir a <tt>Resolução</tt> ou o <tt>Tamanho da Página</tt> no menu <tt>Preferências</tt>. Para alguns digitalizadores, a digitalização de alta resolução tem tamanhos restritos.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
pt: Impossível iniciar a digitalização

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
pt: Erro de comunicação com o digitalizador

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
pt: Mostrar versão de lançamento

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
pt: Imprimir mensagens de depuração

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
pt: Compatibilizar ficheiros PDF gerados por versões mais antigas desta aplicação

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
pt: Falhou ao digitalizar

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
pt: A digitalizar

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
pt: [DEVICE…] — Utilitário de digitalização

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
pt: Execute "%s --help" para consultar uma lista completa das opções de linha de comando disponíveis.
