simple-scan - en to pt_BR translation catalogue (203 entries)

en: Device to scan from
pt_BR: Dispositivo com o qual deve-se digitalizar

en: SANE device to acquire images from.
pt_BR: Dispositivo SANE a partir do qual deve-se adquirir imagens.

en: Type of document being scanned
pt_BR: Tipo do documento a ser digitalizado

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
pt_BR: Tipo de documento a ser digitalizado. Esta configuração define a resolução da digitalização, cores e pós-processamento.

en: Width of paper in tenths of a mm
pt_BR: Largura do papel em décimos de milímetro

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
pt_BR: A largura do papel em décimos de mm (ou 0 para detecção automática de papel).

en: Height of paper in tenths of a mm
pt_BR: Altura do papel em décimos de milímetro

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
pt_BR: A altura do papel em décimos de milímetro (ou 0 para detecção automática de papel).

en: Brightness of scan
pt_BR: Brilho da digitalização

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
pt_BR: O ajuste do brilho de -100 a 100 (0 sendo nenhum).

en: Contrast of scan
pt_BR: Contraste da digitalização

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
pt_BR: O ajuste do contraste de -100 a 100 (0 sendo nenhum).

en: Resolution for text scans
pt_BR: Resolução para digitalização de textos

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
pt_BR: A resolução em pontos por polegada (dpi) a ser usada na digitalização de textos.

en: Resolution for image scans
pt_BR: Resolução para digitalização de imagens

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
pt_BR: A resolução em pontos por polegada (dpi) a ser usada na digitalização de imagens.

en: Page side to scan
pt_BR: Lado da página a ser digitalizado

en: The page side to scan.
pt_BR: O lado da página a ser digitalizado.

en: Directory to save files to
pt_BR: Diretório para salvar arquivos

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
pt_BR: O diretório no qual salvar os arquivos. Se não configurado, o diretório Documentos é usado como padrão.

en: File format that is used for saving image files
pt_BR: Formato de arquivo que é usado para salvar arquivos de imagem

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
pt_BR: Tipo MIME que é usado para salvar arquivos de imagem. Exemplos de tipos MIME suportados: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
pt_BR: Qualidade para usar na compressão JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
pt_BR: Qualidade para usar na compressão JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
pt_BR: Atraso em milissegundos entre as páginas

en: Delay in millisecond between pages.
pt_BR: Atraso em milissegundos entre as páginas.

en: Whether or not postprocessing is enabled
pt_BR: Se o pós-processamento está habilitado ou não

en: Whether or not postprocessing is enabled.
pt_BR: Se o pós-processamento está habilitado ou não.

en: The path to the postprocessing script
pt_BR: O caminho para o script de pós-processamento

en: The path to the postprocessing script.
pt_BR: O caminho para o script de pós-processamento.

en: Additional arguments for the postprocessing script
pt_BR: Argumentos adicionais para o script de pós-processamento

en: Additional arguments for the postprocessing script.
pt_BR: Argumentos adicionais para o script de pós-processamento.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
pt_BR: Manter ou não o arquivo original não processado

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
pt_BR: Se deve ou não manter o arquivo original não processado. O nome do arquivo “_orig” será adicionado ao nome do arquivo imediatamente antes da extensão do arquivo.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
pt_BR: Digitalizador de documentos

en: Make a digital copy of your photos and documents
pt_BR: Faça uma cópia digital de suas fotos e documentos

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
pt_BR: Uma forma realmente fácil de digitalizar tanto textos como imagens. Você pode recortar as partes ruins de uma imagem e fazer rotação dela, caso esteja do lado errado. Você pode imprimir as suas digitalizações, exportá-las em pdf ou salvá-las em uma variedade de formatos de imagem.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
pt_BR: Esse aplicativo usa o framework SANE para prover suporte à maioria dos scanners existentes.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
pt_BR: digitalizar;digitalizador;digitalização;vidro;alimentador;scan;scanner;scanner de mesa;scanner plano;flatbed;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
pt_BR: Girar à _esquerda

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
pt_BR: Girar à di_reita

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
pt_BR: R_ecortar

note: Radio button for no crop
en: _None
pt_BR: _Nenhum

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
pt_BR: _Carta

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
pt_BR: _Ofício

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
pt_BR: _Personalizar

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
pt_BR: Gira_r área recortada

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
pt_BR: Mover para a esquerda

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
pt_BR: Mover para a direita

en: _Single Page
pt_BR: _Página única

en: All Pages From _Feeder
pt_BR: Todas as páginas a partir do ali_mentador

en: _Multiple Pages From Flatbed
pt_BR: _Múltiplas páginas a partir do vidro do scanner

en: _Text
pt_BR: _Texto

en: _Image
pt_BR: _Imagem

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
pt_BR: Interrompe a digitalização atual

en: S_top
pt_BR: Pa_rar

en: _Scan
pt_BR: _Digitalizar

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
pt_BR: Salva o documento em um arquivo

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
pt_BR: Atualiza a lista de dispositivos

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
pt_BR: _Autorizar

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
pt_BR: Nome de _usuário para o recurso:

note: Label beside password entry
en: _Password:
pt_BR: _Senha:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
pt_BR: Digitalização

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
pt_BR: Digitaliza uma única página

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
pt_BR: Digitaliza todas as páginas por um alimentador

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
pt_BR: Digitaliza continuamente por vidro de scanner

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
pt_BR: Interrompe a digitalização em andamento

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
pt_BR: Modificação de documento

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
pt_BR: Move a página para a esquerda

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
pt_BR: Move a página para a direita

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
pt_BR: Gira a página à esquerda (sentido anti-horário)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
pt_BR: Gira a página à direita (sentido horário)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
pt_BR: Exclui a página

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
pt_BR: Gerenciamento de documento

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
pt_BR: Inicia um novo documento

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
pt_BR: Salva o documento digitalizado

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
pt_BR: Envia o documento digitalizado por e-mail

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
pt_BR: Imprime o documento digitalizado

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
pt_BR: Copia a página atual para a área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt_BR: Abre o menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
pt_BR: Digitalização

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
pt_BR: _Lados a digitalizar

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
pt_BR: Frente

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
pt_BR: Verso

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
pt_BR: Ambos

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
pt_BR: _Tamanho da página

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
pt_BR: _Atraso em segundos

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
pt_BR: Intervalo para digitalizar várias páginas

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
pt_BR: Qualidade

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
pt_BR: Resolução do _texto

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
pt_BR: Resolução da _imagem

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
pt_BR: _Brilho

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
pt_BR: _Contraste

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
pt_BR: Pós-processamento

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
pt_BR: _Habilitar pós-processamento

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
pt_BR: _Argumentos do script

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
pt_BR: _Manter o arquivo original

en: _Close
pt_BR: Fe_char

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
pt_BR: É necessário o nome de usuário e senha para acessar “%s”

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
pt_BR: Procurando por scanners…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
pt_BR: Pronto para digitalizar

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
pt_BR: Necessário software adicional

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
pt_BR: Você precisa <a href="install-firmware">instalar o software de driver</a> para o seu scanner.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
pt_BR: Nenhum scanner detectado

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
pt_BR: Por favor, verifique se o seu scanner está conectado e ligado.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
pt_BR: Um livro salvo automaticamente já existe. Você deseja substituí-lo?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
pt_BR: Salvar como…

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
pt_BR: Documento digitalizado

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
pt_BR: Arquivos de imagem

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
pt_BR: PDF (documento com múltiplas páginas)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
pt_BR: JPEG (comprimido)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
pt_BR: PNG (sem perdas)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
pt_BR: WebP (comprimido)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
pt_BR: Formato do arquivo:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
pt_BR: Compressão:

en: Minimum size
pt_BR: Tamanho mínimo

en: Full detail
pt_BR: Detalhe completo

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
pt_BR: Já existe um arquivo com o nome “%s”. Você deseja substituí-lo?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
pt_BR: Subs_tituir

en: Saving
pt_BR: Salvando

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
pt_BR: Falha ao salvar o arquivo

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
pt_BR: Se você não salvar, as alterações serão permanentemente perdidas.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
pt_BR: Salvar o documento atual?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
pt_BR: _Descartar alterações

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
pt_BR: Contatando o scanner…

en: Scan a single page from the scanner
pt_BR: Digitaliza uma única página no scanner

en: Scan multiple pages from the scanner
pt_BR: Digitaliza várias páginas no scanner

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
pt_BR: Não foi possível salvar imagem para visualização

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
pt_BR: Não foi possível abrir o aplicativo de visualização de imagem

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
pt_BR: Reordenar páginas

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
pt_BR: Combinar os lados

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
pt_BR: Combinar os lados (reverso)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
pt_BR: Inverter

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
pt_BR: Manter inalterado

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
pt_BR: Virar as páginas ímpares de cabeça para baixo

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
pt_BR: Virar as páginas pares de cabeça para baixo

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de ajuda

en: About Document Scanner
pt_BR: Sobre o Digitalizador de documentos

en: Simple document scanning tool
pt_BR: Ferramenta simples para digitalizar documentos

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
pt_BR: Salvar o documento antes de sair?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
pt_BR: _Sair sem salvar

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
pt_BR: Você parece ter um scanner da Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
pt_BR: Drivers para ele estão disponíveis no <a href="http://support.brother.com">site da Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
pt_BR: Você parece ter um scanner da Canon, que é suportado pelo <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">backend Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
pt_BR: Verifique se seu <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner é suportado pelo SANE</a>, caso contrário relate o problema para a <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">lista de discussão do SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
pt_BR: Você parece ter um scanner da Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
pt_BR: Drivers para ele estão disponíveis no <a href="http://support.hp.com">site da HP</a> (HP adquiriu o segmento de impressão da Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
pt_BR: Você parece ter um scanner da HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
pt_BR: Drivers para ele estão disponíveis no <a href="http://support.hp.com">site da HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
pt_BR: Você parece ter um scanner da Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
pt_BR: Drivers para ele estão disponíveis no <a href="http://support.epson.com">site da Epson</a>.

note: Message to indicate an Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have an Lexmark scanner.
pt_BR: Você parece ter um scanner da Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
pt_BR: Drivers para ele estão disponíveis no <a href="http://support.lexmark.com">site da Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
pt_BR: Instalar drivers

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
pt_BR: Assim que for instalado, você precisará reiniciar esse aplicativo.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
pt_BR: Instalando drivers…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
pt_BR: Drivers instalados com sucesso!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
pt_BR: Falha ao instalar drivers (código do erro %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
pt_BR: Falha ao instalar drivers.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
pt_BR[0]: Você precisa instalar o pacote %s.
pt_BR[1]: Você precisa instalar os pacotes %s.

en: _Email
pt_BR: _E-mail

en: Pri_nt
pt_BR: _Imprimir

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
pt_BR: _Reordenar páginas

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: _Help
pt_BR: A_juda

en: _About Document Scanner
pt_BR: _Sobre o Digitalizador de documentos

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
pt_BR: _Novo documento

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
pt_BR: Gira a página à esquerda (sentido anti-horário)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
pt_BR: Gira a página à direita (sentido horário)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
pt_BR: Recorta a página selecionada

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
pt_BR: Exclui a página selecionada

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Unable to encode page %i
pt_BR: Não foi possível codificar a página %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Darker
pt_BR: Mais escuro

en: Lighter
pt_BR: Mais claro

en: Less
pt_BR: Menos

en: More
pt_BR: Mais

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
pt_BR: %d dpi (padrão)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
pt_BR: %d dpi (rascunho)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
pt_BR: %d dpi (alta resolução)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
pt_BR: Nenhum scanner disponível. Por favor, conecte um scanner.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
pt_BR: Não foi possível conectar ao scanner

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
pt_BR: O alimentador de documentos está vazio

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
pt_BR: Memória insuficiente para executar a digitalização.
    Tente diminuir a <tt>Resolução</tt> ou <tt>Tamanho da página</tt> no menu <tt>Preferências</tt>. Para alguns scanners ao digitalizar em alta resolução, o tamanho da digitalização é restrito.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
pt_BR: Não foi possível iniciar a digitalização

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
pt_BR: Erro na comunicação com o scanner

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
pt_BR: Mostra a versão de lançamento

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
pt_BR: Imprime mensagens de depuração

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
pt_BR: Corrige arquivos PDF gerados em versões anteriores deste aplicativo

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
pt_BR: Falha ao digitalizar

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
pt_BR: Digitalização em andamento

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
pt_BR: [DISPOSITIVO…] — Utilitário de digitalização

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
pt_BR: Execute “%s --help” para ver a lista completa de opções disponíveis para linha de comando.
