simple-scan - en to ru translation catalogue (204 entries)

en: Device to scan from
ru: Устройство сканирования

en: SANE device to acquire images from.
ru: Устройство SANE для получения изображений.

en: Type of document being scanned
ru: Тип сканируемого документа

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
ru: Тип сканируемого документа. Эта настройка отвечает за разрешение, глубину цвета и пост-обработку.

en: Width of paper in tenths of a mm
ru: Ширина бумаги  в сантиметрах

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ru: Ширина бумаги в десятках мм (или 0 для автоматического определения)

en: Height of paper in tenths of a mm
ru: Высота бумаги в сантиметрах

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ru: Высота бумаги в десятках мм (или 0 для автоматического определения).

en: Brightness of scan
ru: Яркость изображения

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ru: Значение яркости от -100 до 100 (0 — без изменений).

en: Contrast of scan
ru: Контрастность изображения

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ru: Значение контрастности от -100 до 100 (0 — без изменений).

en: Resolution for text scans
ru: Разрешение при сканировании текста

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
ru: Разрешение в точках на дюйм при сканировании текста.

en: Resolution for image scans
ru: Разрешение для сканирования изображений

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
ru: Разрешение в точках на дюйм, используемое при сканировании изображений.

en: Page side to scan
ru: Сторона страницы для сканирования

en: The page side to scan.
ru: Сторона страницы для сканирования.

en: Directory to save files to
ru: Папка для сохранения файлов

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
ru: Папка для сохранения файлов. По умолчанию используется папка с документами.

en: File format that is used for saving image files
ru: Формат файла, который используется для сохранения файлов изображений

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
ru: Тип MIME, который используется для сохранения файлов изображений. Примеры поддерживаемых типов MIME: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
ru: Значение качества, используемого для сжатия JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
ru: Значение качества, используемого для сжатия JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
ru: Задержка в миллисекундах между страницами

en: Delay in millisecond between pages.
ru: Задержка в миллисекундах между страницами.

en: Whether or not postprocessing is enabled
ru: Включена или нет постобработка

en: Whether or not postprocessing is enabled.
ru: Включена или нет постобработка.

en: The path to the postprocessing script
ru: Путь к сценарию постобработки

en: The path to the postprocessing script.
ru: Путь к сценарию постобработки.

en: Additional arguments for the postprocessing script
ru: Дополнительные аргументы для скрипта постобработки

en: Additional arguments for the postprocessing script.
ru: Дополнительные аргументы для скрипта постобработки.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
ru: Сохранять или нет исходный, необработанный файл

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
ru: Сохранять или нет исходный, необработанный файл. Имя "_orig" будет добавлено к имени файла непосредственно перед расширением файла.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
ru: Сканер документов

en: Make a digital copy of your photos and documents
ru: Делайте цифровые копии своих фотографий и документов

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
ru: Очень простой способ сканирования текста и изображений. Вы можете обрезать неудачные части изображения и повернуть его, если оно расположено неправильно. Сканы можно распечатать, экспортировать в pdf или сохранить в различных форматах.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
ru: Это приложение использует фреймворк SANE для поддержки большинства существующих сканеров.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
ru: сканировать;сканер;планшетный;автоподатчик;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ru: Повернуть в_лево

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ru: Повернуть в_право

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ru: _Обрезать

note: Radio button for no crop
en: _None
ru: _Нет

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
ru: US _Letter

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
ru: US Le_gal

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ru: _Другое

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
ru: _Повернуть выбранное

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
ru: Переместить влево

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
ru: Переместить вправо

en: _Single Page
ru: Одна _страница

en: All Pages From _Feeder
ru: Все страницы из _автоподатчика

en: _Multiple Pages From Flatbed
ru: _Несколько страниц с планшета

en: _Text
ru: _Текст

en: _Image
ru: _Изображение

en: _Preferences
ru: _Параметры

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
ru: Прервать выполняемое сканирование

en: S_top
ru: _Остановить

en: _Scan
ru: _Сканировать

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
ru: Сохранить документ в файл

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
ru: Обнов. список устр-в

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ru: Р_азрешить

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
ru: Имя поль_зователя для ресурса:

note: Label beside password entry
en: _Password:
ru: _Пароль:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ru: Сканирование

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
ru: Сканировать одну страницу

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
ru: Сканировать все страницы с устройства подачи документа

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
ru: Непрерывное сканирование с планшетного сканера

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
ru: Выполняется остановка сканирования

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
ru: Изменение документа

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
ru: Переместить страницу влево

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
ru: Переместить страницу вправо

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
ru: Повернуть страницу влево (против часовой стрелки)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
ru: Повернуть страницу вправо (по часовой стрелке)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
ru: Удалить страницу

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
ru: Управление документами

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
ru: Создать новый документ

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
ru: Сохранить отсканированный документ

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
ru: Отправить отсканированный документ по электронной почте

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
ru: Напечатать отсканированный документ

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
ru: Копировать текущую страницу в буфер обмена

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ru: Открыть меню

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ru: Показать параметры

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
ru: Сканирование

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
ru: Сканировать _стороны

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
ru: Лицевая сторона

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
ru: Обратная сторона

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
ru: Обе

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
ru: _Размер страницы

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
ru: _Задержка в секундах

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
ru: Интервал для сканирования нескольких страниц

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
ru: Качество

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
ru: Р_азрешение текста

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
ru: Разрешение _изображения

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
ru: _Яркость

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
ru: _Контрастность

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
ru: Постобработка

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
ru: _Включить постобработку

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
ru: _Сценарий

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
ru: _Аргументы сценария

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
ru: _Сохранить исходный файл

en: _Close
ru: _Закрыть

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
ru: Требуется имя пользователя и пароль для доступа к «%s»

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
ru: Поиск сканеров…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
ru: Готово к сканированию

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
ru: Требуется дополнительное программное обеспечение

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
ru: Необходимо <a href="install-firmware">установить драйвер</a> для вашего сканера.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
ru: Сканеры не обнаружены

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
ru: Убедитесь, что сканер подключен и включён.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
ru: Существует автоматически сохраненная книга. Хотите ли вы открыть её?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
ru: Сохранить как…

en: _Save
ru: Со_хранить

en: _Cancel
ru: _Отменить

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
ru: Отсканированный документ

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
ru: Файлы изображений

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ru: Все файлы

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
ru: PDF (многостраничный документ)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
ru: JPEG (сжатый)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
ru: PNG (без потерь в качестве)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
ru: WebP (сжатый)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
ru: Формат файла:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
ru: Сжатие:

en: Minimum size
ru: Минимальный размер

en: Full detail
ru: Полная информация

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ru: Файл с именем «%s» уже существует. Заменить его?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
ru: _Заменить

en: Saving
ru: Сохранение

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
ru: Не удалось сохранить файл

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ru: Если не выполнить сохранение, все изменения будут утеряны.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
ru: Сохранить текущий документ?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
ru: _Отменить изменения

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
ru: Связываюсь со сканером…

en: Scan a single page from the scanner
ru: Сканировать одну страницу со сканера

en: Scan multiple pages from the scanner
ru: Сканировать несколько страниц со сканера

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
ru: Не удалось сохранить изображение для предварительного просмотра

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
ru: Не удалось открыть программу для просмотра изображений

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
ru: Организация страниц

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
ru: Объединить стороны

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
ru: Объединить стороны (в обратном порядке)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
ru: В обратном порядке

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
ru: Оставить без изменений

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
ru: Перевернуть четные страницы

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
ru: Перевернуть нечетные страницы

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ru: Не удалось открыть файл справки

en: About Document Scanner
ru: О приложении

en: Simple document scanning tool
ru: Простой инструмент для сканирования документов

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
ru: Сохранить документ перед закрытием?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
ru: _Закрыть без сохранения

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
ru: Похоже, у вас сканер компании Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
ru: Драйверы для этих сканеров доступны на <a href="http://support.brother.com">веб-сайте Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
ru: Судя по всему, у вас сканер Canon, который поддерживается <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">бэкендом Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
ru: Пожалуйста, проверьте, <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">поддерживается</a> ли ваш <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">сканер SANE</a>, в противном случае сообщите о проблеме в <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">список рассылки SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
ru: Похоже, у вас сканер компании Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
ru: Драйверы для этого устройства доступны на <a href="https://support.hp.com">сайте HP</a> (HP приобрела бизнес Samsung по печати).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
ru: Похоже, у вас сканер компании HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
ru: Драйверы для этого можно найти на <a href="https://support.hp.com">веб-сайте HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
ru: Похоже, у вас сканер компании Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
ru: Драйверы для этих сканеров доступны на <a href="http://support.epson.com">веб-сайте Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
ru: Похоже, что у вас сканер Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
ru: Драйверы для него можно найти на <a href="http://support.lexmark.com">веб-сайте Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
ru: Установка драйверов

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
ru: После установки вам нужно будет перезапустить это приложение.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
ru: Установка драйверов…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
ru: Драйверы успешно установлены!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
ru: Не удалось установить драйверы (код ошибки %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
ru: Не удалось установить драйверы.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
ru[0]: Необходимо установить %s пакет.
ru[1]: Необходимо установить %s пакета.
ru[2]: Необходимо установить %s пакетов.

en: _Email
ru: Отправить _почтой

en: Pri_nt
ru: Пе_чать

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
ru: _Организация страниц

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _Help
ru: _Справка

en: _About Document Scanner
ru: _О приложении

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
ru: _Новый документ

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ru: Повернуть страницу влево (против часовой стрелки)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
ru: Повернуть страницу вправо (по часовой стрелке)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
ru: Обрезать выбранную страницу

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
ru: Удалить выбранную страницу

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
ru: Отменить

en: Unable to encode page %i
ru: Не удалось преобразовать страницу %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
ru: Автоматический

en: Darker
ru: Темнее

en: Lighter
ru: Светлее

en: Less
ru: Меньше

en: More
ru: Больше

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
ru: %d dpi (по умолчанию)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
ru: %d dpi (черновик)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
ru: %d dpi (высокое разрешение)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ru: Нет доступных сканеров. Подключите сканер.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
ru: Не удалось подключиться к сканеру

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
ru: Автоподача документов пуста

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
ru: Недостаточно памяти для выполнения сканирования.
    Попробуйте уменьшить <tt>Разрешение</tt> или <tt>Размер страницы</tt> в меню <tt>Параметры</tt>. Для некоторых сканеров при сканировании в высоком разрешении размер сканирования ограничен.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
ru: Не удалось начать сканирование

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
ru: Ошибка связи со сканером

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ru: Показать версию

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
ru: Показать сообщения отладки

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
ru: Исправить PDF-файлы, созданные предыдущими версиями Сканера документов

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
ru: Сканирование не удалось

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
ru: Выполняется сканирование

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
ru: [DEVICE…] — Устройство сканирования

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ru: Выполните «%s --help», чтобы вывести полный список доступных опций.
