simple-scan - en to te translation catalogue (84 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
te: అధికారమిచ్చు(_A)

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
te: వనరుకు వాడుకరిపేరు(_U):

note: Label beside password entry
en: _Password:
te: సంకేతపదం(_P):

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
te: ముందు మరియు వెనుక

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
te: ముందుభాగం

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
te: వెనుకకు

note: Title of scan window
en: Simple Scan
te: సింపుల్ స్కాన్

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
te: పత్రం (_D)

note: Scan menu item
en: Sc_an
te: స్కాన్(_a)

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
te: ఒక పేజీ(_P)

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
te: ఫీడర్ నుండి అన్ని పేజీలు(_F)

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
te: స్కాన్ ఆపు(_S)

en: Text
te: పాఠ్యం

en: Photo
te: ఫొటో

note: Label on email menu item
en: _Email
te: ఈమెయిల్(_E)

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
te: పేజీ(_P)

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
te: ఎడమవైపు తిప్పు (_L)

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
te: కుడివైపు తిప్పు(_R)

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
te: క్రాప్ చేయి(_C)

note: Radio button for no crop
en: _None
te: ఏదీకాదు(_N)

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
te: లెటర్ (_L)

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
te: లీగల్ (_g)

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
te: మలచుకొను(_C)

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
te: క్రాప్‌చేసినదానిని తిప్పు(_R)

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
te: ఎడమకు జరుపు

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
te: కుడి వైపు జరుపు

note: Label on help menu
en: _Help
te: సహాయం (_H)

note: Help|Contents menu
en: _Contents
te: విషయసూచిక(_C)

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
te: ఒక కొత్త పత్రాన్ని ప్రాంరంభించు

en: New
te: కొత్త

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
te: స్కానర్ నుండి ఒకే ఒక పేజీ స్కాన్ చేయి

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
te: స్కాన్

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
te: పత్రాన్ని ఫైలులో దాచు

en: Save
te: భద్రపరచు

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
te: ప్రస్తుత స్కాన్ ఆపు

en: Stop
te: ఆపు

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
te: ఎడమవైపుకు త్రిప్పు (అపసవ్య)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
te: ఎడమవైపు తిప్పు

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
te: కుడి వైపుకు త్రిప్పు (సవ్య)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
te: కుడివైపు తిప్పు

en: Crop the selected page
te: ఎంపికైన పెజీ అంచులుసవరించు

en: Crop
te: అంచులుసవరించు

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
te: ప్రాధాన్యతలు

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
te: స్కాన్ మూలం (_o):

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
te: పాఠ విభాజకత (_T)

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
te: ఫొటో విభాజకత(_P)

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
te: స్కాన్ చేయు ప్రక్క:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
te: పేజీ పరిమాణం:

en: Scan Documents
te: పత్రాలు స్కాన్ చేయు

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
te: ఏ స్కానర్‌లు అందుబాటులోలేవు. దయచేసి ఒక స్కానర్‌ను అనుసంధానించండి.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
te: స్కానర్‌కు అనుసంధానించలేకపోతోంది

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
te: స్కాన్ ప్రారంభించుట వీలుకాలేదు

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
te: స్కానర్‌తో వర్తమాన దోషం

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
te: విడుదల రూపాంతరాన్ని చూపించు

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
te: దోషశుద్ధి సందేశాలను ముద్రించు

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
te: స్కాన్‌చేయుటలో విఫలమైంది

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
te: అందుబాటులో వున్న అదేశ వరుస ఐచ్చికముల కొరకు '%s --help' నడుపు.

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
te: '%s' వాడుటకు వాడుకరిపేరు మరియు సంకేతపదం కావాలి

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
te: ఏ స్కానర్‌లు కనిపెట్టబడలేదు

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
te: మీ స్కానర్ విద్యుత్తుచే చేతనమై కంప్యూటర్‌కు అనుసంధానమైనదో లేదో చూడండి.

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
te: ఇలా దాచు...

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
te: స్కాన్‌చేయబడిన పత్రం.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
te: బొమ్మ ఫైళ్లు

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
te: అన్ని ఫైళ్ళు

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
te: PDF (బహుళ-పేజి పత్రం)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
te: JPEG (కుదించిన)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
te: PNG (నష్టంలేని)

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
te: ఫైల్ దాచుటలో విఫలమైంది

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
te: ఒకవేళ మీరు దాచకపోతే, మార్పులను శాశ్వతముగా కోల్పోతారు.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
te: ప్రస్తుత పత్రాన్ని దాచాలా?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
te: మార్పులు వదలివేయి

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
te: మునుజూపు కొరకు బొమ్మను భద్రపరుచులేకపోతున్నది

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
te: బొమ్మ మునుజూపు అనువర్తనం తెరచుట వీలుకాలేదు

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
te: సహాయ ఫైలు తెరువలేకపోయింది

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
te: ఈ ప్రోగ్రామ్ ‌వుచిత సాఫ్ట్వేర్:  మీరు తిరిగి పంపిణీ లేక మార్పులు,  ఫ్రీ సాఫ్ట్వేర్ ఫౌండేషన్ వారి  GNU General Public License రూపాంతరము 3 లేక తరువాతి రూపాంతరం(మీ కిష్టమైతే) చేయవచ్చు.
    
    
    ఈ ప్రోగ్రామ్  వుపయోగంగా వుంటుందని పంపిణీ చేస్తున్నాము. ఏవిధమైన హామీ, వ్యాపారయోగ్యమని, లేక ఒకనొక పనికి తగినదని హామీలు లేవు. మరిన్ని వివరాలకు   చూడండి GNU General Public License
    
    GNU General Public License మీకు దీనితో ఇచ్చి వుండాలి
     లేనిచో చూడండి <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
te: సింపుల్ స్కాన్ గురించి

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
te: సులభంగా పత్ర స్కానింగ్‌చేయు సాధనం

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
te: నిష్క్రమించేముందు పత్రాన్ని దాచాలా?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
te: దాచకుండా నిష్క్రమించు

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
te: %d dpi (అప్రమేయ)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
te: %d dpi (చిత్తు)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
te: %d dpi (ఉన్నత విభాజకత)

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
te: స్కానర్‌ను మార్చు(_S)

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
te: స్వయంచాలక
