simple-scan - en to th translation catalogue (128 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
th: _อนุญาต

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
th: _ชื่อผู้ใช้ทรัพยากร :

note: Label beside password entry
en: _Password:
th: รหัส_ผ่าน:

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
th: หน้าและหลัง

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
th: หน้า

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
th: หลัง

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
th: เ_อกสาร

note: Scan menu item
en: Sc_an
th: สแกน

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
th: _หน้าเดี่ยว

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
th: ทุกหน้าจาก_ตัวป้อนกระดาษ

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
th: _หยุดสแกน:

en: Text
th: ข้อความ

en: Photo
th: ภาพถ่าย

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
th: สั่งพิมพ์หน้าต่าง ๆ ใหม่

note: Label on email menu item
en: _Email
th: _อีเมล

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
th: _หน้า

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
th: หมุน_ซ้าย

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
th: หมุน_ขวา

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
th: _ตัด

note: Radio button for no crop
en: _None
th: ไ_ม่มี

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
th: _จดหมาย

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
th: _กำหนดเอง

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
th: หมุ_นภาพตัด

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
th: ย้ายไปทางซ้าย

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
th: ย้ายไปทางขวา

note: Label on help menu
en: _Help
th: _วิธีใช้

note: Help|Contents menu
en: _Contents
th: เ_นื้อหา

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
th: เริ่มเอกสารใหม่

en: New
th: สร้าง

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
th: สแกนหน้าเดียวจากเครื่องสแกน

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
th: สแกน

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
th: บันทึกเอกสารเป็นแฟ้ม

en: Save
th: บันทึก

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
th: หยุดการสแกนขณะนี้

en: Stop
th: หยุด

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
th: หมุนหน้าไปทางซ้าย (ทวนเข็มนาฬิกา)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
th: หมุนซ้าย

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
th: หมุนหน้าไปทางขวา (ตามเข็มนาฬิกา)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
th: หมุนขวา

en: Crop the selected page
th: ตัดหน้าที่เลือก

en: Crop
th: ตัด

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
th: คุณสมบัติ

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
th: แ_หล่งสแกน:

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
th: ความละเอียด_ข้อความ:

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
th: ความละเอียด_ภาพถ่าย:

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
th: สแกนด้าน:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
th: ขนาดกระดาษ :

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
th: ความสว่าง:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
th: ความเปรียบต่าง:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
th: คุณภาพ:

en: Document Scanner
th: เครื่องสแกนเอกสาร

en: Scan Documents
th: สแกนเอกสาร

en: scan;scanner;flatbed;adf;
th: สแกน;สแกนเนอร์;flatbed;adf;

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
th: เครื่องสแกนไม่สามารถใช้ได้ โปรดเชื่อมต่อเครื่องสแกน

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อเครื่องสแกน

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
th: ไม่สามารถเริ่มต้นการสแกน

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
th: การสื่อสารกับเครื่องสแกนผิดพลาด

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
th: แสดงรุ่นที่ออก

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
th: แสดงข้อความข้อบกพร่อง

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
th: ซ่อมแฟ้ม PDF ที่ถูกสร้างด้วย Simple Scan รุ่นที่เก่ากว่า

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
th: การสแกนล้มเหลว

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
th: [DEVICE...] - เครื่องมือกำลังสแกน

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมดที่มีของบรรทัดคำสั่ง

en: _Close
th: _ปิด

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
th: ต้องการชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านเพื่อเข้าใช้ '%s'

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
th: ไม่พบเครื่องสแกน

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
th: กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครื่องสแกนของคุณและเปิดเครื่อง

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
th: ต้องติดตั้งซอฟต์แวร์เพิ่มเติม

note: Instructions to install driver software
en: You need to install driver software for your scanner.
th: คุณต้องติดตั้งซอฟต์แวร์ไดรเวอร์สำหรับสแกนเนอร์ของคุณ

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
th: บันทึกเป็น...

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Save
th: _บันทึก

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
th: สแกน Document.pdf แล้ว

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
th: แฟ้มภาพ

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
th: แฟ้มทั้งหมด

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
th: PDF (เอกสารหลายหน้า)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
th: JPEG (บีบอัดแล้ว)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
th: รูปแบบแฟ้ม:

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
th: การบันทึกแฟ้มล้มเหลว

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึกการแก้ไขทั้งหมดจะสูญหายอย่างถาวร

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
th: บันทึกเอกสารปัจจุบัน

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
th: ยกเลิกการเปลี่ยนแปลง

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
th: ไม่สามารถบัญทึกรูปภาพตัวอย่าง

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
th: ไม่สามารถเปิดโปรแกรมแสดงภาพได้

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
th: รวมด้านข้าง

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
th: รวมด้านข้าง (ย้อนกลับ)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
th: ย้อนกลับ

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
th: ปล่อยให้ไม่มีการเปลี่ยนแปลงต่อไป

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเอกสารวิธีใช้

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
th: เกี่ยวกับ Simple Scan

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
th: เครื่องมือสแกนเอกสารอย่างง่าย

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
th: บันทึกเอกสารก่อนปิดหรือไม่?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
th: ปิดโดยไม่บันทึก

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีสแกนเนอร์ของ Brother

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ Brother สามารถพบได้ใน<a href="http://support.brother.com">เว็บไซต์ของ Brother</a>

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีสแกนเนอร์ของ Samsung

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ Samsung สามารถพบได้ใน<a href="http://samsung.com/support">เว็บไซต์ Samsung</a>

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีสแกนเนอร์ของ HP

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีสแกนเนอร์ของ Epson

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ Epson สามารถพบได้ใน<a href="http://support.epson.com">เว็บไซต์ Epson</a>

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
th: ติดตั้งไดรเวอร์

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
th: หลังจากที่คุณติดตั้งแล้ว คุณต้องเริ่มโปรแกรม Simple Scan ใหม่

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers...
th: กำลังติดตั้งไดรเวอร์...

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
th: ติดตั้งไดรเวอร์สำเร็จแลัว!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
th: การติดตั้งไดรเวอร์ล้มเหลว (โค้ดผิดพลาด %d)

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
th: ไม่สามารถติดตั้งไดรเวอร์

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package(s).
th: คุณจำเป็นต้องติดตั้งแพกเกจ %s

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
th: %d dpi (ค่าปริยาย)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
th: %d dpi (ภาพร่าง)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
th: %d dpi (ความละเอียดสูง)

en: New Document
th: เอกสารใหม่

en: Document
th: เอกสาร

en: Email...
th: อีเมล...

en: Print...
th: พิมพ์...

en: Help
th: วิธีใช้

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Quit
th: เลิก

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
th: เ_ปลี่ยนเครื่องสแกน

note: Button in error infobar to prompt user to install drivers
en: _Install Drivers
th: _ติดตั้งไดรเวอร์

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Darker
th: มืดลงกว่าเดิม

en: Lighter
th: สว่างขึ้นกว่าเดิม

en: Less
th: น้อยลง

en: More
th: มากขึ้น

en: Minimum
th: ขั้นต่ำ

en: Maximum
th: สูงสุด

en: Saving document...
th: กำลังบันทึกเอกสาร...

en: Saving page %d out of %d
th: กำลังบันทึกหน้า %d จากทั้งหมด %d หน้า
