simple-scan - en to tr translation catalogue (205 entries)

en: Device to scan from
tr: Tarama yapılacak aygıt

en: SANE device to acquire images from.
tr: Resimlerin alınacağı SANE aygıtı.

en: Type of document being scanned
tr: Taranacak belgenin türü

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
tr: Taranacak belgenin türü. Bu ayar tarama niteliği, renkler ve rötuşa göre belirlenir.

en: Width of paper in tenths of a mm
tr: Ondabirlik mm türünden kağıdın genişliği

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
tr: Ondabirlik mm türünden kağıdın genişliği (ya da kendiliğinden kağıt sezimi için 0).

en: Height of paper in tenths of a mm
tr: Ondabirlik mm türünden kağıdın yüksekliği

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
tr: Ondabirlik mm türünden kağıdın yüksekliği (ya da kendiliğinden kağıt sezimi için 0).

en: Brightness of scan
tr: Tarama parlaklığı

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
tr: -100ʼden 100ʼe (0 hiçbiri) parlaklık ayarlaması.

en: Contrast of scan
tr: Tarama karşıtlığı

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
tr: -100ʼden 100ʼe (0 hiçbiri) karşıtlık ayarlaması.

en: Resolution for text scans
tr: Metin taramaları için çözünürlük

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
tr: Metin tararken kullanılacak inç başına nokta sayısı türünden çözünürlük.

en: Resolution for image scans
tr: Resim taramaları için çözünürlük

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
tr: Resim tararken kullanılacak inç başına nokta sayısı türünden çözünürlük.

en: Page side to scan
tr: Taranacak sayfa yüzü

en: The page side to scan.
tr: Taranacak sayfa yüzü.

en: Directory to save files to
tr: Dosyaların kaydedileceği dizin

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
tr: Dosyaların kaydedileceği dizin. Ayarlanmadıysa, belgeler dizini öntanımlıdır.

en: File format that is used for saving image files
tr: Resim dosyalarını kaydederken kullanılan dosya biçimi

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
tr: Resim dosyalarını kaydederken kullanılan MIME türü. Desteklenen MIME türü örnekleri: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
tr: JPEG sıkıştırması için nitelik değeri

en: Quality value to use for JPEG compression.
tr: JPEG sıkıştırması için nitelik değeri.

en: Delay in millisecond between pages
tr: Sayfalar arasındaki gecikmenin milisaniye türünden değeri

en: Delay in millisecond between pages.
tr: Sayfalar arasındaki gecikmenin milisaniye türünden değeri.

en: Whether or not postprocessing is enabled
tr: Art işlemenin etkin olup olmadığı

en: Whether or not postprocessing is enabled.
tr: Art işlemenin etkin olup olmadığı.

en: The path to the postprocessing script
tr: Art işleme betiğinin yolu

en: The path to the postprocessing script.
tr: Art işleme betiğinin yolu.

en: Additional arguments for the postprocessing script
tr: Art işleme betiği için ek argümanlar

en: Additional arguments for the postprocessing script.
tr: Art işleme betiği için ek argümanlar.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
tr: Özgün, işlenmemiş dosyanın tutulup tutulmayacağı

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
tr: Özgün, işlenmemiş dosyanın tutulup tutulmayacağı. Dosya uzantısından hemen önce dosya adına "_orig" eklenecektir.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
tr: Belge Tarayıcı

en: Make a digital copy of your photos and documents
tr: Resim ve belgelerinizin sayısal kopyasını oluşturun

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
tr: Metin ve resim taramanın çok kolay yolu. Resmin kötü tarafını kırpabilir ve yanlış yöndeyse döndürebilirsiniz. Taramalarınızı yazdırabilir, pdf’ye aktarabilir veya resim biçimlerinde kaydedebilirsiniz.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
tr: Bu uygulama var olan birçok tarayıcı desteği için SANE altyapısını kullanır.

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
tr: tara;tarama;tarayıcı;düz yatak;flatbed;adf;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
tr: S_ola Döndür

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
tr: S_ağa Döndür

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
tr: _Kırp

note: Radio button for no crop
en: _None
tr: _Hiçbiri

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
tr: _Mektup

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
tr: _Yasal

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
tr: _Özel

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
tr: _Kırpmayı Döndür

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
tr: Sola Taşı

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
tr: Sağa Taşı

en: _Single Page
tr: _Tek Sayfa

en: All Pages From _Feeder
tr: _Besleyicideki Tüm Sayfalar

en: _Multiple Pages From Flatbed
tr: Düz Yataktan _Çoklu Sayfa

en: _Text
tr: _Metin

en: _Image
tr: _Resim

en: _Preferences
tr: _Tercihler

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
tr: Geçerli taramayı durdur

en: S_top
tr: _Durdur

en: _Scan
tr: _Tara

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
tr: Belgeyi dosyaya kaydet

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
tr: Aygıt listesini yenile

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
tr: _Yetkilendir

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
tr: Kaynak için _kullanıcı adı:

note: Label beside password entry
en: _Password:
tr: _Parola:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
tr: Tarama

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
tr: Tek sayfa tara

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
tr: Belge besleyicisinden tüm sayfaları tara

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
tr: Düz yatak tarayıcıdan sürekli tara

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
tr: Süren taramayı durdur

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
tr: Belge Değiştirme

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
tr: Sayfayı sola taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
tr: Sayfayı sağa taşı

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
tr: Sayfayı sola döndür (saat yönünün tersine)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
tr: Sayfayı sağa döndür (saat yönünde)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
tr: Sayfayı sil

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
tr: Belge Yönetimi

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
tr: Yeni belge başlat

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
tr: Taranmış belgeyi kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
tr: Taranmış belgeyi e-postala

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
tr: Taranmış belgeyi yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
tr: Geçerli sayfayı panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
tr: Menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
tr: Tercihleri göster

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
tr: Tarama

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
tr: Tarama _Yüzleri

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
tr: Ön

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
tr: Arka

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
tr: Her İkisi

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
tr: _Sayfa Boyutu

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
tr: Saniye Türünde _Gecikme

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
tr: Çoklu sayfaları tarama aralığı

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
tr: Nitelik

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
tr: _Metin Çözünürlüğü

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
tr: _Resim Çözünürlüğü

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
tr: _Parlaklık

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
tr: _Karşıtlık

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
tr: Art İşleme

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
tr: Art işlemeyi _etkinleştir

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
tr: _Betik

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
tr: _Betik argümanları

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
tr: Özgün dosyayı _tut

en: _Close
tr: _Kapat

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
tr: “%s” kaynağına erişmek için kullanıcı adı ve parola gerekiyor

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
tr: Tarayıcılar aranıyor…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
tr: Taramaya hazır

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
tr: Ek Yazılım Gerekiyor

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
tr: Tarayıcınız için <a href="install-firmware">sürücü yazılımını kurmanız</a> gerekir.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
tr: Tarayıcı Bulunamadı

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
tr: Lütfen tarayıcınızın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
tr: Kendiliğinden kaydedilen bir kitap var. Bunu açmak ister misiniz?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
tr: Farklı Kaydet…

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
tr: Taranan Belge

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
tr: Resim Dosyaları

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
tr: PDF (çok sayfalı belge)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
tr: JPEG (sıkıştırılmış)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
tr: PNG (kayıpsız)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
tr: WebP (sıkıştırılmış)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
tr: Dosya biçimi:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
tr: Sıkıştırma:

en: Minimum size
tr: En az boyut

en: Full detail
tr: Tam ayrıntı

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
tr: “%s” adlı dosya zaten var.  Değiştirmek ister misiniz?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Saving
tr: Kaydediliyor

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
tr: Dosya kaydedilemedi

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz değişiklikler kalıcı olarak yitirilecek.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
tr: Geçerli belgeyi kaydet?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
tr: Değişikliklerden _Vazgeç

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
tr: Tarayıcıyla İletişim Kuruluyor…

en: Scan a single page from the scanner
tr: Tarayıcıdan tek bir sayfa tara

en: Scan multiple pages from the scanner
tr: Tarayıcıdan çoklu sayfa tara

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
tr: Resim, ön izleme için kaydedilemiyor

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
tr: Resim ön izleme uygulaması açılamıyor

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
tr: Sayfaları Yeniden Sırala

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
tr: Yüzleri birleştir

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
tr: Yüzleri birleştir (ters)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
tr: Tersine çevir

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
tr: Değiştirmeden bırak

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
tr: Çift sayfaları baş aşağı çevir

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
tr: Tek sayfaları baş aşağı çevir

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
tr: Yardım dosyası açılamıyor

en: About Document Scanner
tr: Belge Tarayıcı Hakkında

en: Simple document scanning tool
tr: Basit bir belge tarama aracı

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
tr: Çıkmadan önce belgeyi kaydet?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
tr: _Kaydetmeden Çık

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
tr: Bir Brother tarayıcınız olduğu görünüyor.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
tr: Bunun sürücüleri <a href="http://support.brother.com">Brother web sitesinde</a> bulunabilir.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
tr: <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE arka ucu</a> tarafından desteklenen bir Canon tarayıcınız olduğu görünüyor.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
tr: <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">Tarayıcınızın SANE tarafından desteklenip desteklenmediğini</a> gözden geçirin, olmazsa <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE postalaşma listesine</a> sorun bildirin.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
tr: Bir Samsung tarayıcınız olduğu görünüyor.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
tr: Bunun sürücüleri <a href="https://support.hp.com">HP web sitesinde</a> bulunabilir (HP, Samsung’un yazdırma işlerini devralmıştır).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
tr: Bir HP tarayıcınız olduğu görünüyor.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
tr: Bunun sürücüleri <a href="https://support.hp.com">HP web sitesinde</a> bulunabilir.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
tr: Bir Epson tarayıcınız olduğu görünüyor.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
tr: Bunun sürücüleri <a href="http://support.epson.com">Epson web sitesinde</a> bulunabilir.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
tr: Bir Lexmark tarayıcınız olduğu görünüyor.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
tr: Bunun sürücüleri <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark web sitesinde</a> bulunabilir.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
tr: Sürücüleri kur

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
tr: Kurduktan sonra uygulamayı yeniden başlatmalısınız.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
tr: Sürücüler kuruluyor…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
tr: Sürücüler başarıyla kuruldu!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
tr: Sürücüler kurulamadı (hata kodu %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
tr: Sürücüler kurulamadı.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
tr[0]: %s paket(ler)ini kurmanız gerekiyor.

en: _Email
tr: _E-posta

en: Pri_nt
tr: Y_azdır

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
tr: Sayfaları _Yeniden Sırala

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Document Scanner
tr: Belge Tarayıcı _Hakkında

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
tr: _Yeni Belge

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
tr: Sayfayı sola döndür (saat yönünün tersine)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
tr: Sayfayı sağa döndür (saat yönünde)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
tr: Seçili sayfayı kırp

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
tr: Seçili sayfayı sil

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Unable to encode page %i
tr: %i. sayfa kodlanamıyor

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Darker
tr: Daha koyu

en: Lighter
tr: Daha açık

en: Less
tr: Daha az

en: More
tr: Daha çok

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
tr: %d dpi (öntanımlı)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
tr: %d dpi (taslak)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
tr: %d dpi (yüksek çözünürlük)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
tr: Kullanılabilir tarayıcı yok. Lütfen tarayıcı bağlayın.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
tr: Tarayıcıya bağlanılamadı

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
tr: Belge besleyici boş

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
tr: Tarama gerçekleştirmek için yetersiz bellek.
    <tt>Tercihler</tt> menüsünden <tt>Çözünürlük</tt> veya <tt>Sayfa Boyutu</tt>nu düşürmeyi deneyin. Bazı tarayıcılar yüksek çözünürlükte tararken, tarama alanını kısıtlar.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
tr: Tarama başlatılamadı

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
tr: Tarayıcı ile iletişim kurulamıyor

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
tr: Dağıtım sürümünü göster

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
tr: Hata ayıklama iletilerini yazdır

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
tr: Bu uygulamanın eski sürümlerince üretilen PDF dosyalarını düzelt

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
tr: Taranamadı

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
tr: Tarama sürüyor

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
tr: [AYGIT…] — Tarama uygulaması

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
tr: Kullanılabilir komut satırı seçeneklerinin tam listesini görmek için “%s --help” komutunu çalıştırın.
