simple-scan - en to uk translation catalogue (204 entries)

en: Device to scan from
uk: Пристрій сканування

en: SANE device to acquire images from.
uk: Пристрій SANE, з якого слід отримувати зображення.

en: Type of document being scanned
uk: Тип документа, який ви скануєте

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
uk: Тип документа, який сканується. За значенням цього параметра визначається роздільна здатність сканування, кольори та способи остаточної обробки.

en: Width of paper in tenths of a mm
uk: Ширина паперу у десятих міліметра

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
uk: Ширина паперу у десятих міліметра (або 0 для автоматичного визначення паперу)

en: Height of paper in tenths of a mm
uk: Висота паперу у десятих міліметра

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
uk: Висота паперу у десятих міліметра (або 0 для автоматичного визначення паперу)

en: Brightness of scan
uk: Яскравість сканування

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
uk: Коригування яскравості від -100 до 100 (0 — не коригувати)

en: Contrast of scan
uk: Контрастність сканування

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
uk: Коригування контрастності від -100 до 100 (0 — не коригувати)

en: Resolution for text scans
uk: Роздільна здатність для сканування тексту

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
uk: Роздільна здатність у точках на дюйм для сканування тексту.

en: Resolution for image scans
uk: Роздільність сканування зображень

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
uk: Роздільність у точках на дюйм, яку слід використати для сканування зображень.

en: Page side to scan
uk: Бік сторінки, який слід сканувати

en: The page side to scan.
uk: Бік сторінки, який буде скановано.

en: Directory to save files to
uk: Каталог збережених файлів

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
uk: Каталог, до якого слід зберігати файли. Якщо не буде вказано, типовим вважатиметься каталог документів.

en: File format that is used for saving image files
uk: Формат файлів, яким слід користуватися для збереження файлів зображень

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
uk: Тип MIME, який буде використано для зберігання файлів зображень. Прикладами підтримуваних типів MIME є image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
uk: Значення якості, яке буде використано під час стискання JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
uk: Значення якості, яке буде використано під час стискання JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
uk: Затримка у мілісекундах між сторінками

en: Delay in millisecond between pages.
uk: Затримка у мілісекундах між сторінками.

en: Whether or not postprocessing is enabled
uk: Чи увімкнено остаточну обробку

en: Whether or not postprocessing is enabled.
uk: Чи увімкнено остаточну обробку.

en: The path to the postprocessing script
uk: Шлях до скрипту остаточної обробки

en: The path to the postprocessing script.
uk: Шлях до скрипту остаточної обробки.

en: Additional arguments for the postprocessing script
uk: Додаткові аргументи для скрипту остаточної обробки

en: Additional arguments for the postprocessing script.
uk: Додаткові аргументи для скрипту остаточної обробки.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
uk: Чи слід зберігати початковий, необроблений файл

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
uk: Чи слід зберігати початковий, необроблений файл. До назви цього файла буде додано «_orig» одразу перед суфіксом назви.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Document Scanner
uk: Засіб для сканування документів

en: Make a digital copy of your photos and documents
uk: Створення цифрових копій ваших фотографій та документів

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
uk: Дуже простий спосіб сканування тексту і зображень. Ви можете відрізати непотрібні частини зображення і обертати його, якщо це потрібно. Ви можете надрукувати скановані зображення, експортувати їх до pdf або зберегти у одному із багатьох форматів зображень.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
uk: У цій програмі використано бібліотеки SANE для забезпечення підтримки більшості наявних сканерів.

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
uk: scan;scanner;flatbed;adf;сканування;сканер;планшет;двобічне;автоматичне;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
uk: Обернути _ліворуч

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
uk: Обернути п_раворуч

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
uk: _Обрізати

note: Radio button for no crop
en: _None
uk: _Без обрізання

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
uk: _Нетипові

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
uk: _Обернути область обрізання

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
uk: Пересунути ліворуч

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
uk: Пересунути праворуч

en: _Single Page
uk: О_динарна сторінка

en: All Pages From _Feeder
uk: Всі сторінки з _лотка

en: _Multiple Pages From Flatbed
uk: _Декілька сторінок із планшета

en: _Text
uk: _Текст

en: _Image
uk: З_ображення

en: _Preferences
uk: _Налаштування

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
uk: Припинити поточне сканування

en: S_top
uk: С_топ

en: _Scan
uk: С_канувати

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
uk: Зберегти документ до файла

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
uk: Освіжити список пристроїв

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
uk: _Уповноваження

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
uk: _Користувач ресурсу:

note: Label beside password entry
en: _Password:
uk: _Пароль:

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
uk: Сканування

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
uk: Сканувати одну сторінку

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
uk: Сканувати усі сторінки із лотка документів

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
uk: Сканувати неперервно із планшетного сканера

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
uk: Припинення поточного сканування

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
uk: Модифікація документа

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
uk: Пересунути сторінку ліворуч

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
uk: Пересунути сторінку праворуч

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
uk: Обертати сторінку ліворуч (проти годинникової стрілки)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
uk: Обертати сторінку праворуч (за годинниковою стрілкою)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
uk: Вилучити сторінки
    вилучення сторінок

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
uk: Керування документами

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
uk: Почати новий документ

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
uk: Зберегти сканований документ

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
uk: Надіслати поштою сканований документ

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
uk: Надрукувати сканований документ

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
uk: Копіювати поточну сторінку до буфера обміну

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
en: Show help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
uk: Відкрити меню

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
uk: Показати налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
uk: Сканування

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
uk: Сторони с_канування

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
uk: Передній бік

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
uk: Зворот

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
uk: Обидва

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
uk: _Розмір сторінки

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
uk: З_атримка у секундах

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
uk: Інтервал при скануванні декількох сторінок

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
uk: Якість

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
uk: Роздільна здатність _тексту

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
uk: _Роздільність зображення

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
uk: _Яскравість

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
uk: _Контрастність

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
uk: Остаточна обробка

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
uk: _Увімкнути остаточну обробку

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
uk: С_крипт

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
uk: _Аргументи скрипту

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
uk: З_берегти початковий файл

en: _Close
uk: За_крити

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
uk: Для доступу до «%s» слід вказати ім’я користувача та пароль

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
uk: Шукаємо сканери…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
uk: Готовність до сканування

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
uk: Потрібне додаткове програмне забезпечення

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
uk: Вам слід <a href="install-firmware">встановити драйвер</a> до вашого сканера.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
uk: Сканерів не виявлено

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
uk: Будь ласка, перевірте, чи з’єднано ваш сканер і чи увімкнено його.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
uk: Існує автоматично збережена книга. Хочете відкрити її?

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
uk: Зберегти як…

en: _Save
uk: З_берегти

en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
uk: Сканований документ

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
uk: Файли зображень

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
uk: Всі файли

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
uk: PDF (багатосторінковий документ)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
uk: JPEG (стиснений)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
uk: PNG (без втрат)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
uk: WebP (стиснений)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
uk: Формат файлів:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
uk: Стискання:

en: Minimum size
uk: Мінімальний розмір

en: Full detail
uk: Усі подробиці

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
uk: Файл із назвою «%s» вже існує. Хочете його замінити?

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
uk: За_мінити

en: Saving
uk: Зберігаємо

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
uk: Не вдалося зберегти файл

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
uk: Якщо ви не збережете внесені зміни, їх буде втрачено остаточно.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
uk: Зберегти поточний документ?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
uk: _Відкинути зміни

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
uk: Встановлюємо зв'язок зі сканером…

en: Scan a single page from the scanner
uk: Сканувати одну сторінку

en: Scan multiple pages from the scanner
uk: Сканувати декілька сторінок

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
uk: Не вдалося зберегти зображення для попереднього перегляду

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
uk: Не вдалося запустити програму для перегляду зображення

[ctx: dialog title]
note: Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
uk: Перевпорядковування сторінок

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
uk: З’єднувати збоку

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
uk: З’єднувати збоку (у зворотному порядку)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
uk: У зворотному порядку

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
uk: Не змінювати

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip even pages upside-down
uk: Перевертати парні сторінки

note: Label on button for keeping the ordering, but flip every second upside down
en: Flip odd pages upside-down
uk: Перевертати непарні сторінки

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
uk: Не вдалося відкрити файл довідки

en: About Document Scanner
uk: Про програму для сканування документів

en: Simple document scanning tool
uk: Інструмент для спрощення сканування документів

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
uk: Зберегти документ перед виходом?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
uk: В_ийти без збереження

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
uk: Здається, у вас сканер Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
uk: Драйвери можна отримати на <a href="http://support.brother.com">сайті Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
uk: Здається, у вас сканер Canon, підтримку якого передбачено у <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">модулі Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
uk: Будь ласка, перевірте, чи <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">передбачено підтримку вашого сканера у SANE</a>. Якщо такої підтримки не передбачено, повідомте про ваду до to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">списку листування SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
uk: Здається, у вас сканер Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
uk: Драйвери для цього доступні на <a href="https://support.hp.com">сайті HP</a> (HP придбала виробництво принтерів Samsung).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
uk: Здається, у вас сканер HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
uk: Драйвери для цього доступні на <a href="https://support.hp.com">сайті HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
uk: Здається, у вас сканер Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
uk: Драйвери для цього доступні на <a href="http://support.epson.com">сайті Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
uk: Здається, у вас сканер Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
uk: Драйвери можна отримати на <a href="http://support.lexmark.com">сайті Lexmark</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
uk: Встановлення драйверів

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart this app.
uk: Після встановлення вам слід перезапустити цю програму.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
uk: Встановлюємо драйвери…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
uk: Драйвери успішно встановлено!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
uk: Не вдалося встановити драйвери (код помилки %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
uk: Не вдалося встановити драйвери.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
uk[0]: Вам слід встановити пакунки %s.
uk[1]: Вам слід встановити пакунки %s.
uk[2]: Вам слід встановити пакунки %s.
uk[3]: Вам слід встановити пакунок %s.

en: _Email
uk: _Надіслати поштою

en: Pri_nt
uk: Н_адрукувати

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
uk: П_еревпорядкувати сторінки

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Document Scanner
uk: _Про програму для сканування документів

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: _New Document
uk: С_творити документ

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
uk: Обертати сторінку ліворуч (проти годинникової стрілки)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
uk: Обертати сторінку праворуч (за годинниковою стрілкою)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
uk: Обрізати позначену сторінку

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
uk: Вилучити позначену сторінку

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Unable to encode page %i
uk: Не вдалося декодувати сторінку %i

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
uk: Автоматично

en: Darker
uk: темніше

en: Lighter
uk: світліше

en: Less
uk: менше

en: More
uk: більше

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
uk: %d т/д (типова)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
uk: %d т/д (чернетка)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
uk: %d т/д (висока роздільність)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
uk: %d т/д

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
uk: Не вдалося виявити жодного сканера. Будь ласка, з’єднайте сканер з комп’ютером.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
uk: Не вдалося з’єднатися зі сканером

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
uk: Лоток із документами є порожнім

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
uk: Недостатньо пам'яті для виконання сканування.
    Спробуйте зменшити <tt>Роздільність</tt> або <tt>Розмір сторінки</tt> у меню <tt>Налаштування</tt>. Для деяких сканерів передбачено обмеження розміру сканування при високих значення роздільної здатності.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
uk: Не вдалося розпочати сканування

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
uk: Помилка під час спроби обміну даними зі сканером

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
uk: Показати версію випуску

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
uk: Показувати діагностичні повідомлення

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
uk: Виправляти файли PDF, які створено за допомогою застарілих версій цієї програми

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
uk: Помилка сканування

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
uk: Виконуємо сканування

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
uk: [ПРИСТРІЙ…] — програма для сканування

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
uk: Щоб переглянути повний список можливих параметрів командного рядка, віддайте команду «%s --help».
