simple-scan - en to vi translation catalogue (88 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
vi: _Xác thực

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
vi: _Username cho tài nguyên:

note: Label beside password entry
en: _Password:
vi: _Mật khẩu:

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
vi: Hai mặt trang

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
vi: Mặt trước

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
vi: Mặt sau

note: Title of scan window
en: Simple Scan
vi: Quét đơn giản

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
vi: _Tài liệu

note: Scan menu item
en: Sc_an
vi: Q_uét

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
vi: Trang Đơn

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
vi: Tất cả trang từ _Khay (Feeder)

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
vi: _Dừng Quét hình

en: Text
vi: Văn bản

en: Photo
vi: Ảnh chụp

note: Label on email menu item
en: _Email
vi: _Thư điện tử

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
vi: _Trang

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
vi: Xoay _trái

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
vi: Xoay _Phải

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
vi: _Xén

note: Radio button for no crop
en: _None
vi: _Không có

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
vi: Tự _chọn

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
vi: _Xoay phần Xén trên màn hình (_Rotate Crop)

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
vi: Sang trái

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
vi: Sang phải

note: Label on help menu
en: _Help
vi: _Trợ giúp

note: Help|Contents menu
en: _Contents
vi: _Nội dung

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
vi: Bắt đầu tài liệu mới

en: New
vi: Mới

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
vi: Quét một trang đơn từ máy quét hình

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
vi: Quét

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
vi: Ghi tài liệu ra tệp

en: Save
vi: Lưu

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
vi: Dừng quét hình

en: Stop
vi: Dừng

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
vi: Xoay trang hướng bên trái (đi ngược kim đồng hồ)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
vi: Xoay trái

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
vi: Xoay trang hướng bên phải (đi theo kim đồng hồ)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
vi: Xoay phải

en: Crop the selected page
vi: Xén trang đã chọn

en: Crop
vi: Xén

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
vi: Tùy thích

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
vi: Quét _Nguồn:

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
vi: Độ Phân giải _Văn bản

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
vi: Độ _Phân giải Ảnh

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
vi: Quét mặt:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
vi: Cỡ trang:

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
vi: Độ sáng:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
vi: Độ tương phản:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
vi: Chất lượng:

en: Scan Documents
vi: Quét tài liệu

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
vi: Không có máy quét hình. Vui lòng nối máy quét hình.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
vi: Không nối được với máy quét hình

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
vi: Không quét hình được

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
vi: Lỗi khi giao dịch với máy quét hình

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
vi: Hiện phiên bản phát hành

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
vi: In ra thông tin gỡ lỗi

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
vi: Chỉnh các tệp PDF đã được tạo ra bởi các phiên bản cũ hơn của Simple Scan

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
vi: Quét hình thất bại

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
vi: [DEVICE...] - Công cụ quét hình

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
vi: Chạy lệnh '%s --help' để xem danh sách tất cả các tùy chọn dòng lệnh.

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
vi: Tên đăng nhập và mật mã cần thiết để truy cập '%s'

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
vi: Không phát hiện máy quét hình nào hết

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
vi: Vui lòng kiểm tra đã cắm và bật máy quét hình chưa

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
vi: Lưu thành...

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
vi: Tài liệu quét.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
vi: Tệp Hình ảnh

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
vi: Tất cả Tệp

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
vi: PDF (tài liệu nhiều trang)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
vi: JPEG (nén)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
vi: PNG (giữ chất lượng)

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
vi: Không lưu được tệp

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
vi: Nếu không lưu, các thay đổi sẽ bị mất hoàn toàn.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
vi: Lưu tài liệu hiện tại?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
vi: Bỏ qua Thay đổi

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
vi: Không lưu được ảnh cho xem trước

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
vi: Không mở được ứng dụng xem thử hình trước

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
vi: Không thể mở tập tin trợ giúp

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
vi: Phần mềm này là phần mềm tự do: bạn có thể phân phối lại cũng như sửa đổi
    nó căn cứ vào giấy phép GNU General Public License do
    Free Software Foundation đã công bố, theo phiên bản 3 của giấy phép, hoặc
    (tùy thích) bất kỳ phiên bản sau.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
vi: Về Simple Scan

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
vi: Công cụ đơn giản để quét tài liệu

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
vi: Lưu tài liệu trước khi thoát?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
vi: Thoát không Lưu

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
vi: %d dpi (mặc định)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
vi: %d dpi (nháp)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
vi: %d dpi (độ phân giải cao)

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
vi: Thay đổi thiết bị _Quét hình

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
vi: Tự động

en: Darker
vi: Tối hơn
