simple-scan - en to ar translation catalogue (179 entries)

en: Device to scan from
ar: الجهاز الذي سيمسح منه

en: SANE device to acquire images from.
ar: جهاز SANE للحصول على الصور منه.

en: Type of document being scanned
ar: نوع المستند الممسوح

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
ar: نوع المستند الممسوح. هذا الإعداد يتقرر على أساس ميز المسح، و الألوان، و المعالجة اللاحقة.

en: Width of paper in tenths of a mm
ar: عرض الورقة بأعشار الملم

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ar: عرض الورقة بأعشار الملم (أو 0 لاكتشاف الورقة آليا).

en: Height of paper in tenths of a mm
ar: ارتفاع الورقة بأعشار الملم

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ar: ارتفاع الورقة بأعشار الملم (أو 0 لاكتشاف الورقة آليا).

en: Brightness of scan
ar: سطوع المسح

en: Contrast of scan
ar: تباين المسح

en: Resolution for text scans
ar: ميز مسح النصوص

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
ar: الميز بالنقطة في البوصة الذي سيستخدم عند مسح النصوص.

en: Resolution for photo scans
ar: ميز مسح الصور

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning photos.
ar: الميز بالنقطة في البوصة الذي سيستخدم عند مسح الصور.

en: Page side to scan
ar: الجهة التي ستُمسح

en: The page side to scan.
ar: جهة الصفحة التي ستُمسح.

en: Directory to save files to
ar: دليل حفظ الملفات

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
ar: الدليل الذي ستحفظ به الملفات. يستخدم دليل المستندات إذا لم يحدد هنا.

note: Title of scan window Set HeaderBar title here because Glade doesn't keep it translated https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=782753
en: Simple Scan
ar: الماسح البسيط

en: Scan Documents
ar: مسح المستندات

en: A really easy way to scan both documents and photos. You can crop out the bad parts of a photo and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
ar: طريقة سهلة لمسح المستندات و الصور. يمكنك قص الأجزاء غير المرغوب فيها من الصورة و تدويرها إذا لم تكن بالاتجاه الصحيح. يمكنك طبع ما تمسحه، أو تصديره إلى pdf، أو حفظه بأنساق صور مختلفه.

en: Simple Scan uses the SANE framework to support most existing scanners.
ar: يستخدم الماسح البسيط إطار عمل SANE لدعم أغلب الماسحات الموجودة.

en: Document Scanner
ar: ماسح المستندات

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
ar: scan;scanner;flatbed;adf;مسح;ماسحة;

note: Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner Scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
ar: _صفحة مفردة

note: Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder Scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
ar: كل الصفحات من ال_مغذّي

note: Toolbar scan menu item to scan continuously from the flatbed Scan menu item to scan continuously from the flatbed
en: _Multiple Pages From Flatbed
ar: صفحات مت_عددة من ماسحة مسطحة

en: Text
ar: نص

en: Photo
ar: صورة

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
ar: م_ستند

note: Scan menu item
en: Sc_an
ar: ام_سح

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
ar: أو_قف المسح

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
ar: غيّر ترتيب الصفحات

note: Label on email menu item
en: _Email
ar: أرسل بالبري_د

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
ar: _صفحة

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ar: أدر ي_سارًا

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ar: أدر ي_مينًا

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ar: ا_قتص

note: Radio button for no crop
en: _None
ar: لا _شيء

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
ar: _خطاب

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
ar: _قانوني

note: Radio button for cropping page to 4x6 inch
en: 4×6
ar: ٤×٦

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ar: _مخصص

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
ar: أ_در الاقتصاص

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
ar: تحرك لليسار

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
ar: تحرك لليمين

note: Label on help menu
en: _Help
ar: _مساعدة

note: Help|Contents menu
en: _Contents
ar: الم_حتويات

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
ar: امسح صفحة مفردة من الماسحة

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
ar: امسح

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
ar: احفظ المستند في ملف

en: Save
ar: احفظ

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
ar: أوقف المسح الحالي

en: Stop
ar: أوقف

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
ar: ابحث عن الماسحات…

en: _Close
ar: أ_غلق

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
ar: اسم المستخدم و كلمة السر مطلوبين للوصول إلى ”%s“

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
ar: مستعد لللمسح

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
ar: تحتاج إلى برمجيات إضافية

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
ar: تحتاج إلى <a href="install-firmware">تنصيب مشغل</a> للماسحة.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
ar: لم يُعثر على أي ماسحة

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
ar: يرجى التحقق من أنّ الماسحة متصلة و تعمل

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As…
ar: احفظ باسم…

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Save
ar: ا_حفظ

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
ar: مستند ممسوح.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only supported image files
en: Image Files
ar: ملفات الصور

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ar: كل الملفات

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
ar: PDF‏ (مستند متعدد الصفحات)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
ar: ‏JPEG (مضغوط)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
ar: ‏PNG (غير فقود)

note: Save dialog: Label for sabing in WEBP format
en: WebP (compressed)
ar: ‏WebP (مضغوط)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG, WEBP)
en: File format:
ar: نسق الملف:

note: Label in save dialog beside compression slider
en: Compression:
ar: الضغط:

note: Contents of dialog that shows if saving would overwrite and existing file. %s is replaced with the name of the file.
en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ar: يوجد ملف بالاسم ”%s“.  هل تريد استبداله؟

note: Button in dialog that shows if saving would overwrite and existing file. Clicking the button allows simple-scan to overwrite the file.
en: _Replace
ar: ا_ستبدل

en: Saving
ar: الحفظ

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
ar: فشل حفظ الملف

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ar: ستضيع جميع التغييرات للأبد إذا لم تحفظ.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
ar: أأحفظ المستند الحالي؟

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
ar: تجاهل التغيرات

note: Label shown when scan started
en: Contacting scanner…
ar: يتّصل بالماسحة…

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
ar: تعذّر حفظ الصورة للمعاينة

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
ar: تعذر فتح معاين الصور

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
ar: مزج الجهتين

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
ar: مزج الجهتين (عكسي)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
ar: عكس

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
ar: أبق بدون تعديل

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ar: تعذّر فتح ملف المساعدة

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ar: هذا البرنامج حر، يمكنك توزيعه و/أو تعديله حسب بنود رخصة جنو العمومية 
    كما نشرتها مؤسسة البرامج الحرة، الإصدار الثالث أو أي إصدار أحدث (حسب رغبتك).
    
    هذا البرنامج يوزع على أمل أن يكون مفيداً، ولكن دون أية ضمانات، بما في ذلك 
    ضمانات قابلية البرنامج للتسويق أو الملاءمة لغرض معين. انظر نص رخصة جنو
    العمومية لمزيد من التفاصيل.
    
    من المفترض أنك تلقيت نسخة من رخصة جنو العمومية مع هذا البرنامج.
    إذا لم يحدث هذا فانظر <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
ar: عن «الماسح البسيط»

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
ar: أداة بسيطة لمسح المستندات

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
ar: هل ترغب بحفظ المستند قبل الخروج؟

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Quit without Saving
ar: اخرج دون حفظ

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
ar: يبدو أن لديك مساحة من نوع Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
ar: المشغلات متاحة على <a href="http://support.brother.com">موقع Brother</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
ar: يبدو أن لديك مساحة من نوع Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.
ar: المشغلات متاحة على <a href="http://samsung.com/support">موقع Samsung</a>.

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
ar: يبدو أن لديك مساحة من نوع HP.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
ar: يبدو أن لديك مساحة من نوع Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
ar: المشغلات متاحة على <a href="http://support.epson.com">موقع Epson</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
ar: نصّب المشغلات

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
ar: بعد تنصيبها ستحتاج إلى إعادة تشغيل الماسح البسيط.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
ar: ينصّب المشغلات…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
ar: تم تنصيب المشغلات بنجاح

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
ar: فشل تنصيب المشغلات (رقم العطل %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
ar: فشل تنصيب المشغلات.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
ar[0]: تحتاج إلى تنصيب حزمة %s.
ar[1]: تحتاج إلى تنصيب حزم %s.
ar[2]: تحتاج إلى تنصيب حزم %s.
ar[3]: تحتاج إلى تنصيب حزم %s.
ar[4]: تحتاج إلى تنصيب حزم %s.
ar[5]: تحتاج إلى تنصيب حزم %s.

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: عن

en: Quit
ar: اخرج

en: Email
ar: بريد إلكتروني

note: Populate ActionBar (not supported in Glade) https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=769966 Label on new document button
en: Start Again…
ar: ابدأ من جديد…

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ar: أدر الصفحة لليسار (عكس عقارب الساعة)

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
ar: أدر الصفحة لليمين (مع عقارب الساعة)

note: Tooltip for crop button
en: Crop the selected page
ar: اقتص الصفحة المحددة

note: Tooltip for delete button
en: Delete the selected page
ar: احذف الصفحة المحددة

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
ar: ألغِ

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ar: _خوّل

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
ar: اسم _مستخدم المورد:

note: Label beside password entry
en: _Password:
ar: _كلمة السر:

en: Unable to encode page %i
ar: تعذّر ترميز صفحة %i

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ar: المسح

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
ar: امسح صفحة مفردة

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
ar: امسح كل الصفحات من مغذي المستندات

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
ar: امسح باستمرار من ماسحة مسطحة

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
ar: أوقف المسح الجاري

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
ar: تعديل المستند

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
ar: حرّك الصفحة لليسار

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
ar: حرّك الصفحة لليمين

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
ar: أدر الصفحة لليسار (عكس عقارب الساعة)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
ar: أدر الصفحة لليمين (مع عقارب الساعة)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
ar: احذف الصفحة

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
ar: إدارة المستند

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
ar: ابدأ مستندا جديدا

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
ar: احفظ المستند الممسوح

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
ar: أرسل المستند الممسوح بالبريد

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
ar: اطبع المستند الممسوح

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
ar: انسخ الصفحة الحالية إلى الحافظة

note: Label beside scan source combo box
en: _Scanner
ar: ال_ماسحة

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Sides
ar: جهات المسح

note: Label beside page size combo box
en: Page Size
ar: حجم الصفحة

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
ar: الأمام

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
ar: الخلف

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
ar: كليهما

note: Label beside page delay scale
en: Delay
ar: التأخير

note: Preferences dialog: Label above settings for scanning multiple pages from a flatbed
en: Multiple pages from flatbed
ar: صفحات متعددة من ماسحة مسطحة

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: 3
ar: ٣

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: 5
ar: ٥

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: 7
ar: ٧

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: 10
ar: ١٠

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: 15
ar: ١٥

note: Label after page delay radio buttons
en: Seconds
ar: ثانية

note: Preferences Dialog: Tab label for scanning settings
en: Scanning
ar: المسح

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution
ar: ميز ال_نص

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution
ar: ميز ال_صورة

note: Label beside brightness scale
en: Brightness
ar: السطوع

note: Label beside contrast scale
en: Contrast
ar: التباين

note: Preferences Dialog: Tab for quality settings
en: Quality
ar: الجودة

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
ar: تلقائي

en: Darker
ar: أغمق

en: Lighter
ar: اقتح

en: Less
ar: أقل

en: More
ar: أكثر

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
ar: %d نقطة\بوصة (مبدئي)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
ar: %d نقطة\بوصة (مسودة)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
ar: %d نقطة\بوصة (دقة عالية)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
ar: %d نقطة\بوصة

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ar: لا توجد أي ماسحات. من فضلك وصّل ماسحة.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
ar: تعذّر الاتصال بالماسحة

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
ar: تعذّر بدء المسح

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
ar: خطأ في التواصل مع الماسحة

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ar: اعرض رقم الإصدارة

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
ar: اطبع رسائل التنقيح

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
ar: أصلح ملفات PDF المولدة باستخدام إصدارات قديمة من الماسحة الضوئية

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
ar: فشل المسح

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
ar: المسح جار
