simple-scan - en to eu translation catalogue (202 entries)

en: Device to scan from
eu: Eskaneatze-gailua

en: SANE device to acquire images from.
eu: Irudiak eskuratzeko erabiliko den SANE gailua.

en: Type of document being scanned
eu: Eskaneatuko den dokumentu-mota

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
eu: Eskaneatuko den dokumentu-mota. Ezarpen honek eskaneatzearen bereizmena, koloreak eta posprozesatzea finkatzen du.

en: Width of paper in tenths of a mm
eu: Paperaren zabalera mm hamarrenetan

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
eu: Eskaneatutako paperaren zabalera milimetro hamarrenetan (edo 0 paperaren detekzio automatikorako).

en: Height of paper in tenths of a mm
eu: Paperaren altuera mm hamarrenetan

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
eu: Eskaneatutako paperaren altuera milimetro hamarrenetan (edo 0 paperaren detekzio automatikorako).

en: Brightness of scan
eu: Eskanerraren distira

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
eu: Distiraren doiketa, -100etik 100era (0 = distirarik ez).

en: Contrast of scan
eu: Eskanerraren kontrastea

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
eu: Kontrastearen doiketa, -100etik 100era (0 = kontrasterik ez).

en: Resolution for text scans
eu: Bereizmena testuak eskaneatzeko

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
eu: Testua eskaneatzen erabiliko den bereizmena (puntuak hazbeteko).

en: Resolution for image scans
eu: Bereizmena irudiak eskaneatzeko

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
eu: Irudiak eskaneatzen erabiliko den bereizmena (puntuak hazbeteko).

en: Page side to scan
eu: Eskaneatuko den aldea

en: The page side to scan.
eu: Eskaneatuko den orrialdea.

en: Directory to save files to
eu: Fitxategiak gordetzeko direktorioa

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
eu: Fitxategiak gordeko diren direktorioa. Ez bada ezer ezartzen, balio lehenetsia dokumentuen direktorioa da.

en: File format that is used for saving image files
eu: Irudi-fitxategiak gordetzeko erabiliko den fitxategi-formatua

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
eu: Irudi-fitxategiak gordetzeko erabiliko den MIME mota. Onartzen diren MIME moten adibideak: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
eu: Kalitatearen balioa, JPEG konpresioan erabiltzeko

en: Quality value to use for JPEG compression.
eu: Kalitatearen balioa, JPEG konpresioan erabiltzeko.

en: Delay in millisecond between pages
eu: Orrien arteko atzerapena (milisegundotan)

en: Delay in millisecond between pages.
eu: Orrien arteko atzerapena (milisegundotan).

en: Whether or not postprocessing is enabled
eu: Postprozesatzea gaituta dagoen ala ez

en: Whether or not postprocessing is enabled.
eu: Postprozesatzea gaituta dagoen ala ez.

en: The path to the postprocessing script
eu: Postprozesatze-scriptaren bide-izena

en: The path to the postprocessing script.
eu: Postprozesatze-scriptaren bide-izena.

en: Additional arguments for the postprocessing script
eu: Postprozesatze-scriptaren argumentu gehigarriak

en: Additional arguments for the postprocessing script.
eu: Postprozesatze-scriptaren argumentu gehigarriak.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
eu: Prozesatu gabeko jatorrizko fitxategia mantenduko den ala ez

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
eu: Prozesatu gabeko jatorrizko fitxategia mantenduko den ala ez. "_orig" fitxategi-izena gehituko zaio fitxategi-izenari fitxategi-luzapenaren aurretik.

note: Title of scan window
en: Document Scanner
eu: Dokumentuen eskanerra

en: Make a digital copy of your photos and documents
eu: Egin zure argazkien eta dokumentuen kopia digital bat

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
eu: Testuak eta irudiak aldi berean eskaneatzeko modu erraza. Irudi baten zati okerrak ebaki ditzakezu eta irudia biratu, gaizki zuzenduta badago. Zure eskaneatzeak inprimatu ditzakezu, PDF formatura esportatu edo hainbat irudi-formatutan gorde.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
eu: Aplikazio honek SANE lan-markoa erabiltzen du dauden eskaner gehienei sostengua emateko.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;
eu: eskaneatu;eskanerra;eskanerreko_kristala;Dokumentu_elikatze_automatiko;

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
eu: Biratu e_zkerrera

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
eu: Biratu e_skuinera

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
eu: _Moztu

note: Radio button for no crop
en: _None
eu: _Bat ere ez

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
eu: AEBetako gutuna

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
eu: AEBetako le_gala

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
eu: _Pertsonalizatu

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
eu: _Biratu mozketa

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
eu: Mugitu ezkerrera

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
eu: Mugitu eskuinera

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Delete
eu: Ezabatu

en: _Single Page
eu: Orrialde _bakarra

en: All Pages From _Feeder
eu: _Elikagailuko orri guztiak

en: _Multiple Pages From Flatbed
eu: _Hainbat orri eskaner lautik

en: _Text
eu: _Testua

en: _Image
eu: _Irudia

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
eu: Gelditu uneko eskaneatzea

en: S_top
eu: _Gelditu

en: _Scan
eu: E_skaneatu

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
eu: Gorde dokumentua fitxategi batean

note: Tooltip for stop button
en: Refresh device list
eu: Freskatu gailuen zerrenda

en: New Document
eu: Dokumentu berria

en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
eu: Biratu orrialdea ezkerrera (erlojuaren kontrako noranzkoan)

en: Rotate the page to the right (clockwise)
eu: Biratu orrialdea eskuinera (erlojuaren noranzkoan)

en: Crop the selected page
eu: Moztu hautatutako orrialdea

en: Delete the selected page
eu: Ezabatu hautatutako orria

en: _Username for resource
eu: _Erabiltzaile-izena baliabiderako

en: _Password
eu: _Pasahitza

en: _Cancel
eu: _Utzi

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
eu: _Baimendu

en: Install drivers
eu: Instalatu kontrolatzaileak

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
eu: Eskaneatzea

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
eu: Eskaneatu orrialde bakarra

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
eu: Eskaneatu orrialde guztiak dokumentuen elikagailutik

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
eu: Eskaneatu jarraian eskaner lau batetik

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
eu: Gelditu eskaneatze lana

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
eu: Dokumentuaren eraldaketa

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
eu: Eraman orrialdea ezkerrera

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
eu: Eraman orrialdea eskuinera

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
eu: Biratu orrialdea ezkerrera (erlojuaren kontrako noranzkoan)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
eu: Biratu orrialdea eskuinera (erlojuaren noranzkoan)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
eu: Ezabatu orrialdea

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
eu: Dokumentuen kudeaketa

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
eu: Hasi dokumentu berria

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
eu: Gorde eskaneatutako dokumentua

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
eu: Bidali postaz eskaneatutako dokumentua

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
eu: Inprimatu eskaneatutako dokumentua

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
eu: Kopiatu uneko orrialdea arbelean

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
eu: Ireki menua

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
eu: Erakutsi hobespenak

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
eu: Eskaneatzea

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
eu: Eskaneatu _aldeak

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
eu: Aurrealdea

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
eu: Atzera

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
eu: Biak

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
eu: _Orrialde-tamaina

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
eu: At_zerapena segundotan

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
eu: Orrialde anitz eskaneatzeko tartea

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
eu: Kalitatea

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
eu: _Testu-bereizmena

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
eu: _Irudi-bereizmena

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
eu: _Distira

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
eu: K_ontrastea

note: Label beside compression scale
en: Compression
eu: Konpresioa

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
eu: Postprozesatzea

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
eu: _Gaitu postprozesatzea

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
eu: _Scripta

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
eu: _Script-argumentuak

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
eu: _Mantendu jatorrizko fitxategia

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
eu: Berrordenatu orrialdeak

en: Combine sides
eu: Konbinatu aldeak

en: Combine sides (reverse)
eu: Konbinatu aldeak (alderantziz)

en: Flip odd pages upside-down
eu: Irauli orrialde bakoitiak goitik behera

en: Flip even pages upside-down
eu: Irauli orrialde bikoitiak goitik behera

en: Reverse
eu: Alderantzikatu

en: _Close
eu: It_xi

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
eu: Erabiltzaile-izena eta pasahitza behar dira “%s” atzitzeko

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
eu: Eskanerrak bilatzen…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
eu: Eskaneatzeko prest

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
eu: Software gehigarria behar da

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
eu: Zure eskanerrentzako <a href="install-firmware">kontrolatzaile softwarea instalatu</a> behar duzu.

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
eu: Ez da eskanerrik detektatu

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on.
eu: Egiaztatu zure eskanerra konektatuta eta piztuta dagoela.

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
eu: Badago automatikoki gordetako liburu bat. Ireki nahi duzu?

en: _No
eu: _Ez

en: _Yes
eu: _Bai

en: Save As…
eu: Gorde honela…

en: _Save
eu: _Gorde

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
eu: Eskaneatutako dokumentuak

en: PDF (multi-page document)
eu: PDF (orrialde anitzeko dokumentua)

en: JPEG (compressed)
eu: JPEG (konprimatua)

en: PNG (lossless)
eu: PNG (galerarik gabea)

en: WebP (compressed)
eu: WebP (konprimatua)

en: All Files
eu: Fitxategi guztiak

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
eu: “%s” izeneko fitxategia badago lehendik ere.  Hura ordeztu nahi duzu?

en: _Replace
eu: _Ordeztu

en: Saving
eu: Gordetzen

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
eu: Huts egin du fitxategia gordetzean

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
eu: Gordetzen ez baduzu, aldaketak betiko galduko dira.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
eu: Gorde uneko dokumentua?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
eu: _Baztertu aldaketak

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
eu: Eskanerrarekin kontaktuan jartzen…

en: Scan a single page from the scanner
eu: Eskaneatu eskanerreko orrialde bakarra

en: Scan multiple pages from the scanner
eu: Eskaneatu eskanerreko orrialde anitz

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
eu: Ezin izan da aurrebistarako irudia gorde

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
eu: Gorde dokumentua irten baino lehen?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
eu: _Irten gorde gabe

en: _Email
eu: _Posta elektronikoa

en: Pri_nt
eu: I_nprimatu

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
eu: Be_rrordenatu orrialdeak

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Document Scanner
eu: Dokumentuen eskanerrari _buruz

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
eu: Utzi

en: Unable to encode page %i
eu: Ezin da %i. orria kodetu

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
eu: Brother eskanerra duzula dirudi.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
eu: Horrentzako kontrolatzaileak  <a href="http://support.brother.com">Brother webgunean</a> daude eskuragarri.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
eu: Badirudi Canon eskaner bat duzula. <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE motorrak lagunduta</a> dabil marka hori.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
eu: Egiaztatu zure <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">eskanerrak SANE erabiltzen duela</a>, bestela jakinarazi akatsa <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE posta-zerrendan</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
eu: Samsung eskanerra duzula dirudi.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
eu: Horrentzako kontrolagailuak <a href="https://support.hp.com">HP webgunean</a> (HP enpresak Samsungen inprimatze-negozioa erosi zuen) daude eskuragarri.

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
eu: HP eskanerra duzula dirudi.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
eu: Horrentzako kontrolagailuak <a href="https://support.hp.com">HP webgunean</a> daude eskuragarri.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
eu: Epson eskanerra duzula dirudi.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
eu: Horrentzako kontrolatzaileak <a href="http://support.epson.com">Epson webgunean</a> daude eskuragarri.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
eu: Lekmark eskanerra duzula dirudi.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
eu: Horrentzako kontrolagailuak <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark webgunean</a> daude eskuragarri.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
eu: Kontrolatzaileak instalatzen…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
eu: Kontrolatzaileak ondo instalatu dira!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
eu: Ezin izan dira kontrolatzaileak instalatu (%d errore kodea).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
eu: Ezin izan dira kontrolatzaileak instalatu.

en: Once installed you will need to restart this app.
eu: Behin instalatua, aplikazio hau berrabiarazi behar duzu.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
eu[0]: %s paketea instalatu behar duzu.
eu[1]: %s paketeak instalatu behar dituzu.

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
eu: Automatikoa

en: Darker
eu: Ilunago

en: Lighter
eu: Argiago

en: Less
eu: Gutxiago

en: More
eu: Gehiago

en: Minimum size
eu: Gutxieneko tamaina

en: Full detail
eu: Xehetasun guztiak

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
eu: %d dpi (lehenetsia)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
eu: %d dpi (zirriborroa)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
eu: %d dpi (bereizmen altua)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
eu: Ez dago eskanerrik erabilgarri.  Mesedez, konektatu eskaner bat.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
eu: Ezin da eskanerrarekin konektatu

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
eu: Dokumentu-elikagailua hutsik dago

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
eu: Memoria gutxiegi dago eskaneatzea gauzatzeko.
    Saiatu <tt>Bereizmena</tt> edo <tt>Orrialde-tamaina</tt> txikitzen <tt>Hobespenak</tt> menuan. Zenbati eskanerren kasuan, bereizmen handian eskaneatzen dutenean eskaneatze-tamaina mugatuta dago.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
eu: Ezin da eskanerra abiarazi

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
eu: Errorea eskanerrarekin komunikatzean

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
eu: Erakutsi argitaratze-bertsioa

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
eu: Inprimatu arazketa-mezuak

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
eu: Konpondu aplikazio honen bertsio zaharragoekin sortutako PDF fitxategiak

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
eu: Ezin izan da eskaneatu

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
eu: Eskaneatzea abian

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
eu: [DEVICE…] — Eskaneatze-tresna

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
eu: Exekutatu “%s --help” komando-lerroko aukera guztiak zerrendatzeko.
