simple-scan - en to ku translation catalogue (43 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ku: _Rayedar bike

note: Label beside password entry
en: _Password:
ku: _Şîfre:

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
ku: Pêş

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
ku: Paş

en: Text
ku: Nivîs

en: Photo
ku: Wêne

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ku: Bizivirîne _Çepê

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ku: Bizivirîne _Rastê

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ku: _Jê Bike

note: Radio button for no crop
en: _None
ku: _Tune

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ku: _Taybet

note: Label on help menu
en: _Help
ku: _Alîkarî

note: Help|Contents menu
en: _Contents
ku: _Naverok

en: New
ku: Nû

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
ku: Venihêre

en: Save
ku: Tomar Bike

en: Stop
ku: Sekinandin

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
ku: Bizivirîne Çepê

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
ku: Bizivirîne Rastê

en: Crop
ku: Bibire

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ku: Vebijêrk

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
ku: Biriqandin:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
ku: Kontrast:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
ku: çawanî:

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ku: îlan version bibînin

en: _Close
ku: _Bigire

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
ku: Cuda Tomar Bike...

en: _Cancel
ku: _Betal

en: _Save
ku: _Tomar bike

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
ku: Pelên Wêne

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ku: Hemû Pel

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
ku: Formata pelan:

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ku: Ger hûn tomar nekin, wê guhertin heta hetayê wenda bibin.

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
ku: Guhertinan Jê Bibe

en: New Document
ku: Pelgeya nû

en: Document
ku: Belge

en: Print...
ku: Çapkirin...

en: Help
ku: Alîkarî

en: About
ku: Der barê

en: Quit
ku: Derkeve

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
ku: Bixwe

en: Less
ku: Kêmtir

en: More
ku: Bêhtir
